srilanka

آشنایی با جزیره اسرارآمیز سریلانکا

جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا، جزیره‌ای است واقع در اقیانوس هند و جنوب کشور هند. این جزیره گرمسیری طبیعتی بسیار زیبا دارد که علاوه بر پارک های طبیعی، مناظر باستانی، آبشارهای با طراوت و پر آب، مزارع چای معروف سیلان و مرزهای جغرافیایی خاص به گوشواره هند نیز معروف است. نام قدیمی سریلانکا، سیلان بوده است و پایتخت تجاری‌ آن شهر زیبای کلمبو است. جمعیت این کشور دیدنی و زیبا ۲۰میلیون و دویست هزار نفر است.

باید اشاره کرد که پس از استقلال، درگیری‌ های قومی بین اقوام تامیل ‌ها در شمال و شرق که بیشتر هندو بودند و سینهالی‌ ها در جنوب که عموما بودایی بودند، از عوامل بی ‌ثباتی در این کشور بود. ببرهای آزادی ‌خواه تامیل ایلم که با عنوان ببرهای تامیل شناخته می‌شدند، بزرگترین گروه مسلح ستیزه جو و جدایی‌طلب در این کشور بودند که ایالت مستقلی برای خود پدید آوردند. در سال ۲۰۰۶ارتش سریلانکا به حمله های گسترده‌ای علیه مواضع تامیل‌ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده‌ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری‌ها در سال ۲۰۱۰میلادی با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

گفتنی است ۷۵درصد از مردم این کشور از قوم سینهالی هستند که قومی است آریایی و از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کرده است. ۱۱درصد از مردم سریلانکا نیز از تبار تامیل هستند که قومی است دراویدی. دین در این کشور مانند هندوستان چندان تنوعی ندارد، چنانکه ۷۰درصد از مردم سریلانکا بودایی، ۱۳درصد هندو و ۱۰درصد مسلمان هستند و زبان‌های رسمی مردم سریلانکا سینهالی و تامیل است.

کشور سریلانکا در جنوب شبه قاره هند یکی از ضعیف ‌ترین اقتصادهای آسیا را دارد. چنانکه ارزش تولید ناخالص داخلی این کشورکه ۲۲میلیون نفرجمعیت دارد و ۶۰درصد از آن وابسته به بخش خدمات است، در پایان سال ۲۰۰۹به حدود ۸۷میلیارد دلار رسید. کشاورزی بخش بسیار مهمی در اقتصاد سریلانکا است به طوری که یک سوم نیروی کار این کشور در این بخش و فعالیت های مرتبط با آن مشغول به کار هستند. بخش کشاورزی ۱۲درصد تولید ناخالص ملی سریلانکا را در سال ۲۰۰۹به خود اختصاص داده است. صنعت گردشگری نیز در رتبه چهارم از منابع ارزی این کشور به شمار می رود.

واحد رایج پول در این کشور روپیه سریلانکا است و واحد جزء آن سنت است و هر دلار آمریکا برابر با 135 روپیه است، ناگفته نماند که بهترین مکان برای تبدیل ارز، فرودگاه سریلانکا است.

از فرآورده های مهم سریلانکا می‌ توان به چای، کینین، قهوه، گائوچو، و نارگیل اشاره کرد. همچنین از مهم ترین سوغات سریلانکا ادویه، دارچین، زنجبیل ، وانیل و چای را می توان نام برد. علاوه بر این گیاهان دارویی و طبی سریلانکا از بهترین ارمغان های سفر به این کشور است البته ماسک ها و مجسمه های زیبا و ویژه سریلانکا نیز جذابیت های خود را برای گردشگران دارد.

گوناگونی آب و هوایی در سریلانکا، این کشور را به «جزیره‌ای برای تمام فصول» تبدیل کرده است. نزدیکی سریلانکا به خط استوا باعث شده است که فصل های مختلف سال به معنی واقعی در این کشور مشاهده‌ نشود، چرا که درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریباً بین ۲۸تا۳۲ ‪درجه سانتی‌گراد است. نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب و هوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره نیز گرم و خشک است. سواحل این کشور نیز دارای آب و هوای گرمسیری است، اما در مناطق داخلی و مرتفع، آب و هوای معتدلی وجود دارد.

با توجه به وضعیت نا مناسب جاده‌ های این کشور و تراکم زیاد خودروهای شخصی مشکلات ترافیکی در شهرهای سریلانکا به وجود آمده‌است که راه حل ویژه آن استفاده از سه چرخه به عنوان تاکسی است که خود این موضوع برای گردشگران بسیار جالب و مفرح است. اما راه های دسترسی به سواحل توریستی و مکان های گردشگری، توسط اولین بزرگراه این کشور که به طول تقریبی ۱۰۰کیلومتر، کلمبو را به سواحل دیدنی گاله در جنوب متصل می‌کرد در سال ۲۰۱۱به بهره‌ برداری رسید، فراهم شده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط