tbilisi

از تفلیس و جاذبه های گردشگری آن دیدن کنید

شهر تفلیس پایتخت گرجستان و بزرگترین شهر شرق اروپا است. این شهر 5/2 میلیون نفری به دلیل قرارگیری در مسیر شرق و غرب، در گذشته منطقه ای مهم برای اتصال امپراتوری های گوناگون بوده و امروزه جایگاهی مهم در انتقال انرژی جهان و پروژه های بازرگانی دارد.

این شهر از کلانشهرهای عظیم منطقه قفقاز است و دقیقا در مرکز این منطقه قرار گرفته. معماری، فرهنگ، هنر و جاذبه های گردشگری شهر تفلیس، آن را برای هر مسافری جذاب و دیدنی می کنید.

تفلیس به دلیل نزدیکی با ایران و گره خوردن تاریخ آن با کشور ما، یادگاری های کهنی با سبک اسلامی – ایران دارد که دیدن آن را برای ایرانیان جذابتر می کند.

بخش قدیمی شهر

کهن ترین قسمت شهر تفلیس که آثاری از دوران باستان تا حدود دویست سال پیش را در خود جای داده است، بر تپه های مشرف به رود «کورا» قرار دارد.

در این بخش آثاری نظیر بقایای یک آتشکده ساسانی، حمام های تاریخی، مسجد و کلیسای عصر صفوی، کاروانسرا و ابنیه قاجاری و خانه های تاریخی قرار دارد.

یک دستگاه تله کابین، پایین ترین قسمت بافت تاریخی تفلیس را به مرتفع ترین بخش آن در کنار دیوارهای برافراشته «نارین قلعه» متصل می کند.

تندیس کارتلیس (مادر گرجستان)

کارتلیس دِدا به معنای مادرکارتلی (گرجستان)، مجسمه ای بر فراز بلندی های اطراف شهر تفلیس است که بر روی تپه های سولولاکی بنا شده و تقریبا از تمام نقاط شهر قابل رویت است. امروز مادر گرجستان به نمادی برای تفلیس تبدیل شده.

ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده.

حمام های سولفور

حمام های گوگردی در محله ای به نام آبانتوبانی قرار دارد که بخشی از منطقه تفلیس قدیم است. آب گرم این حمام ها مستقیم از چشمه های آبگرم تامین می شود.

در این کشور حمام های سولفور متعددی وجود دارد. یکی از آنها که در محله ارتاجالای شهر تفلیس واقع شده به حمام شاه عباس معروف است که کاشی کاری های آن به سبک صفویه و احتمالا زمان ساخت آن مربوط به آن دوران می باشد. این حمام هیچ وسیله گرم کننده ای ندارد و آب گرم آن کاملا طبیعی است و باور بر این است که دارای اثرات درمانی می باشد.

کلیسای اسمیندا سامبا

یکی از مهمترین اماکن تفلیس که همچون نگین از تمامی شهر قابل دیدن است کلیسای سامباست. این کلیسا از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسای شرق اروپاست.

این کلیسا به دست ایلیای دوم اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان ساخته شده است. اکثر برنامه های مهم مذهبی در این کلیسا برگزار می شوند. مجموعه این کلیسا علاوه بر بنای اصلی شامل اقامتگاه اسقف اعظم برج ناقوس و فرهنگستان علوم دینی می باشد.

کلیسای سیونی

این کلیسای زیبا و باشکوه در کرانه راست رودخانه کورا واقع است و گفته می شود که شاه واختانگ گرگاسالی ( گرگ سر) در نیمه دوم قرن پپنجم دستور بنای آن را صادر کرده است.

این کلیسا در طی قرون بارها مورد تخریب واقع شده است ولی در سال ۱۱۱۲ دیوید چهارم آن را از نو بنا کرد.

در سال ۱۲۲۶ گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه تخریب شد ولی به سرعت بازسازی گردید.

در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است نگهداری می شود. گفته میشود که بناکنندگان این کلیسا خود در اینجا به خاک سپرده شده اند.

دژ ناریکالا

این دژ، دژی نظامی سات که به روایتی توسط شاه عباس ساخته شده یا توسط او بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته است. این دژ که در شب نمایی بسیار زیاد دارد، کلیسایی با ناقوس های قدیمی هم دارد.

چشم انداز تفلیس از بالای دژ ناریکالا بسیار دیدنیِ است.

باغ های بوتانیکال

باغ های بوتانیکال یکی از بهترین دیدنی های تفلیس و از مهم ترین جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار می رود. باغ های بوتانیکال در سال ۱۸۴۵ به روی عموم بازگشایی شدند و قبل از آن، تنها خانواده سلطنتی حق استفاده از آن ها را داشتند.

این باغ ها یکی از برترین جاذبه های توریستی تفلیس است.

.برای خرید بلیط هواپیما تفلیس و شرکت در تور تفلیس می توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط