سفر به بلگراد

با بهترین موزه‌های شهر بلگراد آشنا شوید

بلگراد، پایتخت صربستان، تجربه‌ای بی‌نظیر از مشاهده شماری از موزه‌های خود را در اختیار علاقه‌مندان به هنر، تاریخ، فرهنگ و افراد مشهور این منطقه و حوزه بالکان قرار می‌دهد. این موزه‌ها محدوده تاریخی وسیعی را در برگرفته و از دوران نوسنگی و تمدن عثمانی تا زمان مارشال تیتو، دیکتاتور یوگسلاوی و نیکولا تسلا، مخترع صرب، را شامل می‌شوند. فلایتیو سری به این موزه‌ها زده است. با ما همراه باشید. (رزرو هتل صربستان)

 

موزه ملی

موزه ملی بلگراد یکی از شایسته‌ترین موزه‌ها در این فهرست است. این موزه در سال ۱۸۴۴ تاسیس شد و به مراقبت، تفسیر و تبلیغ آثار باستانی شبه ‌جزیره بالکان و تاریخ گسترده‌تر اروپا، از دوران ماقبل تاریخ تا امروز، اختصاص یافت. حدود ۴۰۰ هزار شیء تاریخی، باستانی، سکه و آثار هنری در این موزه به چشم می‌خورد و ساختمان اصلی موزه در بلگراد پذیرای گالری نقاشی‌هایی است که هنر دوران قرون ‌وسطی صربستان و روم شرقی را به تصویر می‌کشد.

شعبه‌های موزه ملی در مناطق دیرآپ و لپنسکی‌ویر نیز بقایای حفاری‌های دوره میان‌سنگی و نوسنگی متعلق به هزاره ششم قبل از میلاد را نگهداری می‌کنند.

 

موزه فرهنگ شناسی

موزه فرهنگ شناسی بلگراد در سال ۱۹۰۱ افتتاح شد و از بخش فرهنگ شناسی موزه ملی بلگراد پیشی گرفت. امروزه این موزه پذیرای بیش از ۲۰۰ هزار اثر شامل ۵۶ هزار شیء فرهنگ شناسی متعلق به قرن هفدهم و مرتبط با فرهنگ، اقوام، لباس‌ها، باورها، آهنگ‌ها و رقص‌ها و ارتباطات خانوادگی و اجتماعی مردم صربستان و دیگر جوامع ساکن منطقه یوگسلاوی سابق است.

از ویژگی بارز این موزه می‌توان به کلکسیون‌هایی از اشیاء خانوارهای روستایی، آلات موسیقی محلی و لباس‌های ملی زیبا مردم صربستان، مونته‌نگرو، کوزوو، مقدونیه، کرواسی، بوسنی و هرزگوین و اسلوونی اشاره کرد.

 

موزه‌ایو آندریک

یکی از موزه‌های مطرح شهر بلگراد موزه‌ایو آندریک نام دارد که به یاد یکی از نویسندگان مطرح یوگسلاوی سابق و برنده نوبل ادبیات، ایو آندریک، بنا شده است. آندریک که در سال ۱۸۹۲ در شهر تراونیک بوسنی متولد شد، قبل از شروع حرفه نویسندگی، در امپراتوری تازه تاسیس صرب‌ها، کروات‌ها و اسلوونیایی‌ها یک دیپلمات بود.

در رمان، مقالات و اشعار او می‌توان فرهنگ‌ها، مذاهب و مردمان ساکن منطقه بالکان را جست‌وجو کرد و همین توصیفات آندریک را در سال ۱۹۶۱ به جایزه مهم نوبل ادبیات رساند. موزه کنونی آندریک محل زندگی او از سال ۱۹۵۸ تا زمان مرگش است و سیمایی از آثار زندگی شخصی و اتاق مطالعه دست‌نخورده او را به تصویر می‌کشد.

 

محل اقامت پرنسس لیوبیکا

اقامتگاه پرنسس لیوبیکا که حالا به موزه‌ای در شهر بلگراد تبدیل شده است متعلق به حدود سال‌های ۱۸۳۰ بوده و یکی از کاخ‌های سالم اوایل قرن نوزدهم در بلگراد محسوب می‌شود. این کاخ بعدها از دست امپراتوری عثمانی آزاد شد.

این قصر تا سال ۱۸۴۲ از سوی خاندان اوبرنویچ مورداستفاده قرار می‌گرفت و پس از آن و تا قبل از تبدیل شدن به موزه در سال ۱۹۸۰ کاربردهای فراوانی داشت. این محل پذیرای نمایشگاه‌های دائمی لوازم و اقلام متعلق به تاریخ اروپای غربی و مردمان محلی بوده و فرهنگ و سبک زندگی طبقه بورژوا در بلگراد قرن نوزدهم را به تصویر می‌کشد.

 

اردوگاه اسرای بانیکا

یادآور دوران سیاه و محل یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم در اردوگاه اسرای بانیکا، حالا به یک موزه تبدیل شده و شرایط سخت آن اردوگاه را با عکس‌ها، نقاشی‌ها و نامه‌ها به تصویر می‌کشد. این کمپ در بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ فعال بود و در آن دوران ۲۴ هزار زندانی را در خود جای داد. از این تعداد زندانی، ۴ هزار نفر کشته شدند.

زندانیان عمدتا صرب‌ها و یهودیان بودند، اما از دیگر نژادها نیز در این اردوگاه حضور داشتند که از سراسر اروپا به اینجا آورده شده بودند. این بنا در سال ۱۹۶۹ به موزه تبدیل شد و حالا توسط سازمان موزه شهر بلگراد اداره می‌شود.

 

موزه نیکولا تسلا

موزه نیکولا تسلا زندگی و کار نیکولا تسلا، یکی از مخترعین مشهور عصر مدرن و خالق شیوه برق‌رسانی در دنیا، را به تصویر می‌کشد. تسلا در یک خانواده صرب تبار متولد شد، اما در دهه ۱۸۸۰ برای همکاری با توماس ادیسون به آمریکا مهاجرت کرد، هرچند این دو نفر درنهایت راه خود را از هم جدا کردند. بزرگ‌ترین خدمت تسلا به بشریت ساخت سیستم مدرن تولید و توزیع الکتریکی با استفاده از جریان متناوب بود.

اختراعات بی‌شمار دیگر تسلا نظیر موتور الکتریکی، لیزر و ارتباط بی‌سیم به تحول دنیای مدرن کمک کردند. این موزه که تمامی وسایل تسلا نظیر کتاب‌ها، مجلات، دست‌ نوشته‌ها، عکس‌ها، نقاشی‌ها، اسناد فنی و مدل‌های تسلا را نگهداری می‌کند، برای علاقه‌مندان به علم جذاب خواهد بود.

 

موزه سینماتک

برخی از کارگردانان مشهور معاصر نظیر اِمیر کوستوریکا سابقه‌ای طولانی در فیلم‌سازی در مناطق یوگسلاوی سابق دارند. ازاین‌رو میراث آن‌ها در موزه سینماتک و آرشیو فیلم یوگسلاوی نگهداری می‌شود.

این موزه که در سال ۱۹۵۲ تاسیس شد پوستر فیلم‌های قدیمی، عکس‌ها و لوازم مرتبط با فیلم‌سازی را به نمایش گذاشته و مجموعه‌ای از ۵۰ هزار حلقه فیلم را در آرشیو خود نگهداری می‌کند. کتابخانه این موزه بیش از یک میلیون اخبار قیچی شده از روزنامه‌های مرتبط با فیلم و همچنین نمایشنامه را در خود جای داده است.

 

موزه تاریخ یوگسلاوی

این موزه که به‌منظور نگهداری از آثار فرهنگی طراحی شد، تمامی جنبه‌های زندگی عمومی و شخصی در کشور یوگسلاوی را به تصویر کشیده است. این موزه براثر ادغام مجموعه آثار مرکز یادبود تیتو و موزه انقلاب مردم یوگسلاوی خلق شد. در این موزه موضوعاتی نظیر «هنر از ایستادگی تا فاشیسم» و «خلق اسطوره تیتو» دیده شده و همچنین دلایل سقوط یوگسلاوی نیز به چشم می‌خورد.

 

موزه قلعه بلگراد

قلعه بلگراد که اساسا به تاریخ بلگراد گره خورده است در قلب این شهر و بین رودخانه‌های ساوا و دانوب واقع شده و شامل یک قلعه قدیمی به همراه پارک کالمگدان می‌شود. این موزه روند تکاملی شهر از دوران نوسنگی را به تصویر کشیده و استحکامات و برج‌های باستانی، بناهای باستان‌شناسی متعدد، یک چاه رومی و یک اسلحه‌خانه را در برمی‌گیرد. در پارک کالمگدان نیز پیکره‌های فراوان، بناهای یادبود و یک عمارت کلاه‌فرنگی وجود دارد که محل برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های شهر است.

 

موزه نظامی

موزه نظامی بلگراد در زمین‌های قلعه بلگراد (موزه قلعه بلگراد) و پارک کالمگدان واقع شده و توسط وزارت دفاع صربستان اداره می‌شود. کلکسیون‌های این موزه شامل سلاح‌های باستانی، قرون‌وسطایی و مدرن کارخانه‌های غربی و شرقی، اقلام مربوط به توپخانه، پرچم‌های نظامی، لباس‌های جنگی، برخی از آثار هنری و یک کلکسیون بزرگ از عکس‌های نظامی با تمرکز بر جنگ صربستان در جنگ جهانی اول می‌شود. این موزه همچنین یک کتابخانه با گنجینه‌هایی قابل‌توجه دارد.

به خاطر بسپارید که همیشه می‌توانید بلیط سفرهای آتی و هتل‌های مورد نظرتان را توسط فلایتیو به رایگان رزرو کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط