مقاصد دیدنی اطراف باکو

بهترین مقاصد دیدنی اطراف باکو

پایتخت آذربایجان در امتداد دریای خزر یک گردشگاه طویل، یک مرکز تاریخی و محله‌های مدرن برای خرید دارد. جاذبه‌های خیره‌کننده‌تر شامل آتش‌فشان‌های گِلی، معابد آتش، و سنگ‌نگاره‌های چهل هزارساله است که می‌توان آن‌ها را در سفر یک‌روزه از باکو تجربه کرد. این مقاله در مورد بهترین مکان‌هایی که باید ببینید، علت دیدن آن‌ها و نحوه‌ی رسیدن به آن‌ها است.

برای خرید بلیط هواپیمای باکو به فلایتیو مراجعه کنید.

معبد آتشگاه

معبد آتشگاه (آتشکده) تقریباً در 20 کیلومتری (12.2 مایلی) شرق ایچری شهر قرار دارد، که آن را به یک مقصد رایج برای سفرهای یک‌روزه از باکو تبدیل می‌کند. خود معبد که یک شعله‌ی مرکزی بزرگ و چهار شعله‌ی کوچک‌تر دارد، در قرن هفدهم ساخته شد. اتاق‌های مختلف در داخل مجموعه، داستان رابطه‌ی میان آتش و آیین زرتشت در آذربایجان را بیان می‌کنند. اما ممکن است آتشگاه بسیار قدیمی‌تر باشد. برخی سوابق نشان می‌دهند که قدمت معبد به بیش از 2000 سال قبل، زمان جاده‌ی ابریشم می‌رسد. یا به یکی از تورها ملحق شوید یا تاکسی بگیرید. انتخاب ارزان‌تر، استفاده از حمل و نقل عمومی است که در مجموع هزینه‌ی آن کمتر از 3 دلار خواهد شد. اتوبوس خط 184 شما را از ایستگاه مترو کوراوغلو به آتشگاه می‌رساند.

یانار داگ

یانار داگ (یانار داغ) یا همان کوه سوزان، یکی از شگفتی‌های عجیب طبیعی است که با لقب آذربایجان، سرزمین آتش، همخوانی دارد. گاز زیرزمینی که از دل کوه بیرون می‌آید حدود 10 متر (32.8 فوت) طول دارد و پیوسته در حال سوختن است. بر اساس برخی منابع، یانار داغ به علت انداختن سیگار یک چوپان در دهه‌ی 1950 شعله‌ور شده است. جلوتر بروید تا نماهایی از تپه‌های سوخته و چوپان یک دوره‌ی کهن را ببینید. امکان بازدید از آتشگاه و یانار داغ در یک سفر یک‌روزه وجود دارد. اتوبوس خط 217 در ایستگاه مترو کوراوغلو را سوار شوید.

آتش‌فشان‌های گِلی

فقط برخی افراد در مورد آتش‌فشان‌های گلی شنیده‌اند، چه برسد به اینکه در زندگی واقعی هم آن‌ها را دیده باشند. این آتش‌فشان‌ها گل منجمد شده از گازهای زیرزمینی را به سطح زمین می‌ریزند. آذربایجان بیش از یک‌سوم آتش‌فشان‌های گلی جهان را در منطقه‌ی آبشرون پنینسولا دارد، که می‌توانید در یک سفر یک‌روزه از باکو به آن برسید. برخی از آن‌ها ناپایدار بوده و پتانسیل منفجر شدن را دارند. رسیدن به آتش‌فشان‌های گلی می‌تواند چالش برانگیز باشد، و شما حتماً به تور نیاز خواهید داشت.

پارک ملی قبوستان (قوبوستان)

قبوستان که در فهرست میراث یونسکو قرار دارد، در جنوب غربی باکو قرار گرفته و بیش از 6000 مورد سنگ‌تراشی و نقاشی دارد که عمر قدیمی‌ترین آن‌ها به 40 هزار سال پیش، یعنی دوره‌ی شکارچی‌ها می‌رسد. یک موزه، ریشه‌ها و اهمیت تاریخی کتیبه‌های سنگی را شرح داده و استخوان‌های انسان و ابزارهایی که قدمت آن‌ها به هزار سال می‌رسد را به نمایش گذاشته است.

صرف نظر از مکان‌های باستان‌شناسی، شگفتی طبیعی دیگری به نام قاوال داش وجود دارد، سنگ بزرگی که وقتی به آن ضربه وارد شود صدایی شبیه به دایره‌زنگی می‌دهد. ترکیبی از آب و هوا و نفت و گاز در طول هزاران سال باعث ایجاد این پدیده‌ی عجیب شده است. همچنین در نزدیکی قبوستان می‌توانید از آتش‌فشان‌های گلی نیز دیدن کنید.

بیشتر افراد از تورهایی استفاده می‌کنند که قیمت آن‌ها حداقل 60 دلار است. امکان رفتن به این محل با حمل و نقل عمومی وجود دارد (خط اتوبوس 195 به سمت الات)، اما انتظار ایستگاه‌های مبهم و غیر انگلیسی را داشته باشید. از ایستگاه اتوبوس تا پارک ملی در قبوستان باید چند کیلومتر را پیاده‌روی کرده یا تاکسی بگیرید.

ساحل بیلگه

آذربایجان به خاطر آلودگی غیرقابل‌اجتناب استخراج نفت در طول بیش از 150 سال، سواحل زیبای زیادی ندارد. اما ساحل بیلگه در ساحل شمال شرقی آبشرون پنینسولار، در 45 کیلومتری (28 مایلی) باکو یک استثنا است. این ساحل یک کیلومتر طول دارد و یک مکان عالی برای استراحت عصرانه است. مکان‌های محبوب آن شامل کلوب ساحلی امبوران و ساحل سیزون (SeaZone) است. به خاطر داشته باشید که بدون داشتن وسیله‌ی شخصی رسیدن به اینجا ممکن است کمی سخت باشد.

شماخی

دوستداران تاریخ می‌توانند سفر یک‌روزه‌ای از باکو داشته باشند تا از پایتخت قدیمی شماخی دیدن کنند. قدمت مرکز سابق امپراتوری شیروان تقریباً به دو هزار و پانصد سال پیش می‌رسد و بین قرن‌های نهم تا شانزدهم به عنوان پایتخت شناخته شده بود. جاذبه‌های اصلی آن شامل قلعه‌ی هزارساله، ویرانه‌های باستانی، و قالی‌بافی سنتی است. برای رفتن از باکو به شماخی حداقل دو ساعت زمان در نظر بگیرید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط