کازان

چند کاری که بدون انجامشان نباید شهر کازان روسیه را ترک کنید

کازان، شهری که نام آن از کلمه‌ی تاتار به معنی ظرف آشپزی گرفته شده است، واقعاً برازنده‌ی نام خود است. این شهر که بیش از 100 سال قدیمی‌تر از مسکو است، ترکیب اصیلی از فرهنگ تاتار و اسلاوی است و پایتخت جمهوری تارتارستان را به یک گنج قیمتی تبدیل می‌کند. در این جا 10 مورد از کارهای پیشنهادی که می‌توانید در کازان انجام دهید را آورده‌ایم که تضمین می‌کند بیشترین بهره را از این شهر ببرید.

برای خرید بلیط هواپیمای روسیه به فلایتیو مراجعه کنید

در خیابان بامن قدم بزنید

خیابان بامن، پیاده‌رو اصلی شهر، هم در شب و هم در روز زندگی را به کل شهر تزریق می‌کند. علاوه بر مغازه‌های خرید سوغاتی، کافه‌ها، مغازه‌ها و موزه‌ها و نوازنده‌های خیابانی و آوازخوان‌های دوره‌گرد در شهر وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. هنگام شب، مردم در بیرون از خانه به دنبال سپری کردن زمان خود در رستوران‌ها، کلوب ها، و کافه‌های شهر هستند. یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های کازان، حتی یک گردش اتفاقی در آن شما را به چشم‌اندازهای زیبای قدیم مثل برج ناقوس نمادین در کلیسای اپیفانی و بنای تاریخی کت کازان خواهد برد.

به مرکز هرمیتاژ سر بزنید

موزه هرمیتا‌ژ کازان که از موزه‌ی همتای خود در سنت پترزبورگ کمتر شناخته شده است، بدون شک یکی از مکان‌هایی است که دوستداران هنر باید از آن دیدن کنند. نمایشگاه‌های متعددی هستند که به طور جامع، هنر روسیه و سایر کشورها را در دوره‌ها و محیط‌های هنری مختلف به نمایش می‌گذارند. قدمت معماری این ساختمان که در یک مدرسه‌ی سابق آلمانی قرار دارد، به اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد و بخش‌های درونی ظریف آن به خودی خود آثار هنری چشم‌نوازی به حساب می‌آیند.

از کرملین دیدن کنید

کرملین کازان که جزو فهرست میراث جهانی قرار دارد، تنها قلعه‌ی بازمانده‌ی تاتار در روسیه است، که قدمت بخش‌هایی از آن به قرن شانزدهم و هفدهم می‌رسد. این قلعه که به درخواست ایوان مخوف ساخته شد، دیوارهایی از ماسه سنگ سفید دارد که مرکز تاریخی شهر را که پر از ساختمان‌های قدیمی است، احاطه کرده‌اند. برترین آن‌ها شامل مسجد قل شریف، موزه‌ی تاریخ طبیعی میراث و تاتارستان است.

به تماشای مسجد قل شریف بپردازید

مسجد قل شریف که ابتدا در قرن شانزدهم ساخته شد و به عنوان بزرگ‌ترین مسجد اروپا در زمان خود مشهور شد، زمانی که ایوان مخوف در سال 1552 به کازان حمله کرد تخریب شد، و شهر را وارد قلمرو روسیه کرد. تلاش برای بازسازی مسجد از سال 1996 آغاز شد و در سال 2005 تکمیل گردید. با اینکه مدت زمان بازسازی بسیاری طولانی به نظر می‌رسد، اما ارزش انتظار کشیدن را داشت. مسجد قل شریف با داشتن طاق‌های سفید، گنبدها و مناره‌های سر به فلک کشیده، همچنان مثل قبل بزرگ و تحسین‌برانگیز باقی مانده است.

غذای تاتاری بخورید

در رستوران‌ها و کافه‌هایی که باعث شده‌اند کازان به بهشتی برای دوستداران غذا تبدیل شود، غذاهای مختلف تاتاری را امتحان کنید. سوپ‌ها، لبنیات، و چغندرها که از سبک آشپزی شرقی و روسی تأثیر گرفته‌اند، خصوصیاتی مشابه با شیرینی‌های کنجدی و خوش طعم ترکی دارند. افرادی که ذائقه‌ی شیرین دارند نباید موزه‌ی چاک چاک را از دست بدهند، یک فضای تعاملی که به غذاها و نوشیدنی‌های سنتی تاتاری، به ویژه چاک چاک – خمیرهای پخته شده با عسل، که در جشن‌ها و جشنواره‌ها سرو می‌شود – اختصاص داده شده است.

از معبد ادیان الهام بگیرید

به عنوان یک عبادتگاه چند دینی، جامعیت سیستم‌های باورهای مذهبی، نیرویی سوق دهنده در طراحی معبد ادیان است. در این معبد که توسط هنرمند، معمار و نیکوکار محلی ایلدر خانوف و گروهی از همکارانش که در هنگام کار در سرویس‌های توان‌بخشی با آن‌ها آشنا شده بود ساخته شده است، ترکیب رنگ و طراحی زیبایی وجود دارد که شصت دین مختلف را به سمت خود جذب می‌کند. شصت مناره، سر برج و گنبد با رنگ‌های براق سبز، زرد و آبی لاجوردی رنگ آمیزی شده‌اند، و هرکدام با یک صلیب مسیح، ستاره‌ی داوود یا هلال ماه مسلمانان تزئین شده است، و وحدت ادیان اصلی را در زیر یک سقف به نمایش می‌گذارد.

در برج سویومبیک به تفکر در مورد مسائل درونی بپردازید

بر اساس افسانه‌ی برج، بعد از اینکه ایوان مخوف کازان را تصرف کرد، خواست با شاهدخت سویومبیک ازدواج کند، کسی که زیاد تحت تأثیر این اندیشه قرار نگرفت. او ایوان مخوف را متقاعد کرد که به این شرط با او ازدواج می‌کند که ایوان برجی بسازد که از تمام برج‌های ساخته شده در شهر بلندتر باشد. ایوان این کار را انجام داد و سویومبیک به بهانه‌ی دیدن چشم‌انداز آن، به بالای برج رفت و خود را از آن پایین انداخت تا از این ازدواج خودداری کند. با اینکه سالهاست این افسانه بر سر زبان‌ها افتاده است، تخمین زده می‌شود که ساخت برج 58 متری در قرن هفدهم یا هجدهم، یعنی مدت‌ها بعد از  ایوان مخوف، زمانی که کیک عروسی به شکل ساختمان مشهور بود، انجام گرفته است.

از موزه‌ی سبک زندگی شوروی دیدن کنید

موزه‌ی سبک زندگی شوروی با داشتن آثار و یادگارهای پر زرق و برق از زمان‌های بسیار گذشته، ادای احترامی به رخدادهای فرهنگی در طول دوره‌ی پرده‌ی آهنین است. این موزه که در یک آپارتمان قدیمی مشترک بنا شده است، مجموعه‌هایی از دهه‌ی 1930 تا 1990 وجود دارد. با اینکه بسیاری از یادبودها مربوط به موسیقی و هنر آن دوره هستند، یک نمایشگاه از دبیرستان شوروی و همچنین قفسه‌ای از لباس‌های شوروی نیز وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند آن‌ها را بپوشند.

در کازان آرنا به تماشای یک مسابقه بپردازید

کازان که یکی از شهرهای میزبان جام جهانی 2018 است، در حال حاضر به عنوان یک مقصد ورزشی شناخته می‌شود. کازان آرنا که توسط شرکت معماری بین‌المللی سازنده‌ی استادیوم المپیک سوشی طراحی و در سال 2013 تکمیل شد، یک شاهکار هنری محسوب می‌شود. از زمان گشایش آن میزبان مسابقات بین‌المللی مختلفی بوده است و در حال حاضر ورزشگاه خانگی تیم روبین کازان نیز است. این ورزشگاه گنجایش 45000 نفر را دارد، و در جام جهانی 2018 میزبان بازی‌های مختلفی، از جمله بازی یک چهارم نهایی خواهد بود.

در بازار مرکزی در حال و هوای محلی غرق شوید

بازار مرکزی کازان که تقلیدی از بازارهای قدیمی تاتار است، زندگی در زمان‌های بسیار دور را یادآور می‌شود. دست‌فروش‌ها کالاهای خود را عرضه می‌کنند و در کنار پیرزن‌های محلی محصولات مستقیم باغ‌های خود، یا انگور و قارچ‌های جنگل‌های اطراف را به فروش می‌رسانند. با وجود هجوم رایحه‌ها و نماها و طعم‌های فوق العاده، بازار مرکزی یک محل عالی برای غرق شدن در جو محلی، خریدن سوغاتی یا صرف یک نهار بسیار خوش طعم است.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط