دیدار از گوشه و کنار استانبول

بهترین راه‌ها برای دیدار از گوشه و کنار استانبول چیست؟

شاید بتوان ترافیک را به‌عنوان دایره دهم جهنم در کتاب کمدی الهی دانته تشبیه کرد؛ اما شهر استانبول همیشه در تلاش است تا با وسایل حمل‌ونقل خود به‌مانند یک منجی نامحسوس به کمک مردم بیاید. برای آشنایی با انواع وسایل حمل‌ونقل عمومی از اتوبوس و قایق گرفته تا قطارها، با فلایتیو همراه شده و به این طریق خود را از گیر افتادن در ترافیک کشنده نجات دهید.

برای رزرو هتل با کارت شتاب به فلایتیو مراجعه کنید.

قایق

قایق بهترین راه برای سفر از بخش اروپایی استانبول به بخش آسیایی، در زمانی است که پل اتصال این دو بخش به یکدیگر مملو از ماشین است. ساعات شلوغی در طول هفته از حوالی ۸ صبح شروع شده و تا ۶ عصر ادامه دارد، بنابراین بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تا مسیر خانه تا محل کار را در حالت شناور بر روی خلیج بوسفور طی کنند. در بخش اروپایی شهر سه جایگاه اصلی برای حرکت قایق‌ها وجود دارد: بشیکتاش، کاباتاش و کاراکوی. ایستگاه امینونو نیز وجود دارد که قایق‌ها از آن مستقیم راهی ایستگاه کادیکوی در بخش آسیایی می‌شوند. می‌توان زمان حرکت قایق‌ها در استانبول را از طریق وب‌سایت شرکت قایقرانی شهیر هاتلاری بررسی کرد. گزینه بعدی، استفاده از اتوبوس‌های دریایی است که مسافران را از بشیکتاش و کاباتاش به بخش‌های آسیایی و جزایر اطراف شهر می‌برند.

متروبوس

بدون شک متروبوس (Metrobus) دارای مزایا و معایب خاص خود است. این وسیله در نگاه اول یک جایگزین عالی محسوب می‌شود، زیرا دارای خطوط حرکتی مخصوص به خود بوده و می‌تواند مسافران را، از وسط ترافیک، از یک‌طرف شهر به‌طرف دیگر آن ببرد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که متروبوس مرتبا توقف می‌کند، به خاطر شلوغ بودن آن بدنام شده است؛ بنابراین به هنگام سوار شدن بر متروبوس باید انتظار فضای تنگ برای ایستادن و استانداردهای بهداشت فردی پایین از سوی دیگر افراد را داشت.

مترو

سیستم متروی استانبول در سال‌های اخیر رشد غیرقابل‌باوری داشته است و قرار است تا خطوط بیشتری از آن در سال ۲۰۱۸ افتتاح شود. اگرچه خطوط مترو در ساعات شلوغی پر از جمعیت است، اما گزینه‌ای محبوب برای جابجایی محسوب می‌شود. بخش اروپایی استانبول دارای خطوط متروی فراوانی است که تمام محله‌های اصلی را به هم متصل می‌کند. برای سفر از کاراکوی به بی‌اوغلو حتما از مترو استفاده کنید. این مسیر، دومین خط ریلی قدیمی زیرزمینی در دنیا بوده که در سال ۱۸۷۵ افتتاح شده است.

مرمره

وقتی‌که تونل ریلی مرمره در زیر تنگه بوسفور افتتاح شد، همه از پروژه‌ای بزرگ صحبت می‌کردند. در آن زمان، مرمره تنها از کیزیل چشمه در بخش اروپایی به سمت آیریلیک چشمسی در بخش آسیایی حرکت می‌کرد، اما به‌سرعت در میان افرادی که به دنبال جابجایی از طریق پل اتصال دو بخش نبودند، محبوب شد. در زمان ساخت این تونل، کشتی‌های غرق‌شده متعلق به قرن پنجم تا یازده میلادی از زیر آب کشف شدند. همین امر زمان افتتاح پروژه را ۴ سال به تعویق انداخت. اگر به دنبال جابجایی از طریق تونل مرمره هستید، حتما از ایستگاه قدیمی راه‌آهن سیرکچی دیدن کنید. حضور در این ایستگاه شما را به گذشته استانبول می‌برد.

تاکسی

شما به‌سرعت متوجه خواهید شد که تاکسی‌های سراسر استانبول تنها در حال رانندگی خالی در دور و اطراف بوده و به دنبال مسافر می‌گردند. اگر ترافیک در اوج خود نباشد، استفاده از تاکسی راه مناسبی برای گشت‌وگذار در شهر است. حتما سوار بر خودرویی شوید که دارای نشان تاکسی‌رانی باشد. با این کار احتمال کلاه‌برداری از شما کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید تا بیشتر احتیاط کنید، نرم‌افزار BiTaksi را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و با استفاده از آن نزدیک‌ترین تاکسی را بیابید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط