کلاه‌های مخروطی

چرا ویتنامی‌ها کلاه‌های مخروطی به سر می‌گذارند؟

وقتی‌که به گوشه و کنار ویتنام سفر می‌کنید، متوجه می‌شوید که همه زنان محلی نون لا (کلاه حصیری مخروطی) به سر داشته و در حال قدم زدن در پیاده‌روها هستند. فلایتیو نگاهی به داستان نون لا، کلاه مخروطی ویتنامی‌ها، انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

نون لا یک نماد سنتی از ویتنام است که داستان آن به‌مانند بسیاری از لباس‌های سنتی دیگر این کشور به یک افسانه پیوند خورده است. این افسانه با تاریخ کشت برنج در ویتنام ارتباط دارد.

داستان به زمانی بازمی‌گردد که بارانی سیل‌آسا برای چندین هفته ویتنام را در برمی‌گیرد و سیل تمامی زمین‌ها و خانه‌ها را از بین برده و سبب اختلال در زندگی روستاییان می‌شود. در این زمان الهه‌ای زیبا از آسمان به زمین می‌آید. او بر سر خود یک کلاه بزرگ حصیری داشت که از چهار برگ بزرگ همراه با چوب‌های بامبو ساخته شده بود. این کلاه به حدی بزرگ بود که مردم را در برابر باران محافظت می‌کرد. او توانست با کلاه خود ابرها و باران را دفع کند و به مردم اجازه دهد تا به زندگی عادی خود بازگردند.

این الهه همچنین به مردم نحوه کشت محصولات دیگر را آموخت و یک روز در خلال یکی از داستان‌های آموزشی او، مردم با صدای لطیف او به خواب رفتند. آن‌ها وقتی‌که بیدار شدند، فهمیدند که الهه رفته است.

برای گرامی داشتن یاد او، یک معبد ساخته شد و این پایان ماجرا نبود. همه مردم درس‌ها و توصیه‌های او را به خاطر سپردند. مردم همچنین به جنگل‌ها رفته و به دنبال برگ‌های مشابه کلاه او گشتند. درنتیجه این کلاه به یکی از لوازم ضروری کشاورزان در شالیزارها، قایق‌ران‌ها در رودخانه‌ها و مسافرانی تبدیل شد که مسافت‌های طولانی را زیر آفتاب سوزان طی می‌کردند.

هزاران سال از آن دوران می‌گذرد و نون لا در طول این مدت دستخوش تغییرات فراوانی شده است. بر طبق رسم ویتنامی‌ها، زنان کلاه‌هایی با حاشیه‌های پهن‌تر به سر گذاشته و ارتفاع کلاه مردان بیشتر بوده و حاشیه‌های آن نازک‌تر است. کلاه‌های مختلفی برای طبقات اجتماعی، کودکان، سربازان، راهبان مذهبی و حتی مردم مناطق گوناگون وجود دارد. درمجموع ۵۰ نوع کلاه سنتی در ویتنام دیده می‌شود. مواد ساخت این کلاه‌ها نیز متغیر است، زیرا مردم از گزینه‌هایی استفاده می‌کنند که در اطرافشان وجود دارد. بااین‌حال، مواد رایج در تهیه نون لا برگ درخت نخل و چوب درخت بامبو است.

بهترین کلاه‌های سنتی ویتنام در روستای چونگ در نزدیکی هانوی و هو، پایتخت قدیمی سلطنتی، ساخته می‌شوند. کلاه‌های منطقه هو به کلاه شعر نیز شهرت دارند، زیرا در زیر لایه‌های برگی کلاه چند خط شعر نوشته شده که تنها در زیر نور آفتاب قابل‌مشاهده هستند.

از نون لا برای محافظت در برابر نور آفتاب و باران استفاده می‌شود. این کلاه در هنگام خرید نقش یک سبد برای سبزیجات را ایفا می‌کند. به‌علاوه می‌توان در هنگام تشنگی از آن به‌عنوان یک کاسه استفاده کرد. نون لا می‌تواند یک سوغاتی خوب برای بردن به خانه و نمایش به کل دنیا به‌عنوان یک نماد سنتی از ویتنام، صرف‌نظر از سن، جنسیت یا تفاوت‌های نژادی باشد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط