بولگالوف

چطور مسکو را با آثار میخاییل بولگالوف بگردیم

در سپتامبر ۱۹۲۱، مردی ۳۰ ساله به نام میخاییل بولگاکف (Mikhail Bulgakov) با آرزوهایی بزرگ در رشته ادبیات از کیف وارد مسکو شد. او در ۱۸ سال اقامت خود در این شهر به یک نویسنده بزرگ تبدیل شد و آثار او به شاخصی برای معرفی ادبیات در مسکو تبدیل گشت. فلایتیو به همین بهانه به سراغ ردپای بولگاکف در شهر مسکو رفته است. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیمای مسکو به فلایتیو مراجعه کنید.

مالایا پیروگوفسکایا (Malaya Pirogovskaya)

اولین مکان در مسکو که بولگاکف و همسرش، تاتیانیا لاپا، در آنجا اقامت داشتند، یک اتاق در خوابگاه دانشجویی خیابان پیروگوفسکایا بود. آن‌ها این خانه را با کمک اقوام خود تهیه کردند. این زوج پول اندکی داشتند و نویسنده جوان حتی توانایی خرید یک کت گرم را هم نداشت. وقتی‌که صحبت از اقامت بولگاکف در سال اول زندگی در مسکو می‌شود، او همواره از این روزها با کلمه «یخ‌بندان» یاد می‌کند.

بلوار سرتنسکی (Sretensky)

بولگاکف که آهی در بساط نداشت، به‌سرعت به دنبال کار به‌عنوان ستون نویس یا روزنامه‌نگار در روزنامه‌های محلی رفت. او سرانجام موفق شد تا به‌عنوان منشی بخش ادبی کمیته اصلی آموزشی و سیاسی سازمان موسوم به «جمهوری» مشغول به کار شود. این سازمان زیر نظر نادژدا کروپسکایا (Nadezhda Krupskaya)، همسر ولادیمیر لنین، فعالیت می‌کرد. بولگاکف برای چندین ماه در این ساختمان زیبا در بلوار سرتنسکی فعالیت کرد و مسئول تعیین قرارهای ملاقات و ساخت انواع شعارها بود.

آپارتمان بد در بولشایا سادووایا (Bolshaya Sadovaya)

خواهر بولگاکف در اکتبر ۱۹۲۱ مسکو را به مقصد کیف ترک گفت و آپارتمان خود در بولشایا سادووایا را به این نویسنده داد. امروزه این خانه به‌عنوان «آپارتمان بد» به خاطر اشاره به آن در اثر «مرشد و مارگاریتا» از بولگاکف شناخته می‌شود. بولگاکف مجبور شد تا برای دستیابی به این آپارتمان با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کند. او حتی یک نامه درخواست به نادژدا کروپسکایا نوشت و از او برای حل مشکلش استمداد کرد. بااین‌حال، آن آپارتمان محبوب به یک آپارتمان بد تبدیل شد؛ او در داستان مرشد و مارگاریتا به همسایگان بد خود اشاره کرده و آپارتمان را به‌عنوان اقامتگاه شیطان معرفی می‌کند.

خیابان پرشیستنکا (Prechistenka)

بولگاکف در سال ۱۹۲۴ با خوشحالی از آپارتمانش در بولشایا سادووایا به خیابان پرشیستنکا نقل‌مکان کرد. این نویسنده نه‌تنها مشتاق به خلاص شدن از شر آن «آپارتمان بد» بود، بلکه از نزدیک شدن به دوستان و زندگی در این محله احساس رضایت می‌کرد. می‌توان خانه‌های این منطقه را در آثار بعدی بولگاکف مشاهده کرد. با گشت‌وگذار در خیابان‌های فرعی پرشیستنکا، می‌توان دو خانه از داستان «مرشد و مارگاریتا» را پیدا کرد: خانه پلاک ۹ در خیابان مانسوروفسکی (Mansurovsky) که برادران توپلنینووی (Topleninovy) در آنجا زندگی می‌کردند و خانه پلاک ۱۲ در خیابان پوژارسکی (Pozharsky) که خانه‌ایوان بزدومنی (Ivan Bezdomny) در زمانی است که به دنبال وُلند (Voland) می‌گشت.

بولشایا پیروگوفسکایا (Bolshaya Pirogovskaya)

در هفت سالی که این نویسنده در بولشایا پیروگوفسکایا در خانه‌ای سه اتاقه زندگی می‌کرد، موفق به خلق نمایشنامه مشهور «دار و دسته دوروها»، کار بر روی «مولیر» و نوشتن اولین پیش‌نویس از مرشد و مارگاریتا قبل از سوزاندن آن شد. او در این مکان پس از بارها التماس برای مهاجرت، تماسی از سوی استالین داشت و پس از آن موفق به کسب موقعیتی در تئاتر هنری مسکو شد. آپارتمان سابق بولگاکف امروزه در حال بازسازی و تبدیل شدن به یک موزه است.

ناشچوکینسکی پرلوک (Nashchokinskiy Pereulok)

آخرین آدرس بولگاکف و اولین خانه متعلق به خود او، یک آپارتمان بود. او در این آپارتمان بر روی کتاب پرفروش خود یعنی مرشد و مارگاریتا کار کرد. این خانه که در محله ناشچوکینسکی پرلوک قرار داشت، بعدها و در سال ۱۹۷۶ تخریب شد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط