معماری صربستان

زیباترین معماری‌های صربستان

کشوری که از قرن هشتم میلادی تاسیس شده باشد (تاسیس صربستان به سال ۷۸۰ میلادی بازمی‌گردد)، قطعا معماری شگرف و گسترده‌ای خواهد داشت. صربستان محل نمایش سبک‌های مختلف معماری از سبک باروک گرفته تا بروتالیسم است. این کشور همچنین خانه سبک صربو بیزانتین است و این سبک هنری در صومعه‌های مناطق روستایی این کشور زیبا به‌ وفور به چشم می‌خورد. فلایتیو سری به معماری بناهای زیبا در صربستان زده تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

 

صومعه استودنیکا | کرالیوو

این صومعه در ۳۹ کیلومتری جنوب کرالیِوُو (جایی که اولین بمب‌های نیروهای ناتو در سال ۱۹۹۹ به یوگسلاوی سابق برخورد کرد) واقع شده و یکی از بهترین بناهای کشور از نظر معماری است. استودنیکا که توسط استفان نمانیا در سال ۱۱۹۰ بنا شده، بزرگ‌ترین صومعه صربستان بوده و ترکیبی از سبک‌های معماری رومی و بیزانتین (روم شرقی) است. این دو سبک مشهور در زمان اسلاوها و مسیحیان اولیه سبب خلق یک بنای عظیم شده است.

 

کلیسای سنت مارک | بلگراد

کلیسای سنت مارک در بلگراد می‌تواند نمونه‌ای شگرف از معماری صربو بیزانتین باشد، اما این کلیسا درواقع در سال ۱۹۴۰ ساخته شده است. سنت مارک که در مجاورت پارک تاسمایدان واقع شده، به‌منظور تامین خواسته‌های یک شهر در حال رشد پس از قرن‌ها کشمکش و نزاع ساخته شده است. این کلیسا دقیقا در زمانی به پایان رسید که جنگی دیگر در صربستان آغاز شده بود، اما این کلیسای ارتدکس از آن جنگ در امان ماند و پس از دهه‌ها می‌درخشد.

 

کلیسای سنت ساوا | بلگراد

یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدکس دنیا کلیسای سنت ساوا است که از بالا و آسمان بلگراد نمی‌توان چیزی شبیه به آن را یافت. اینجا مقدس‌ترین نقطه در پایتخت است و سنت ساوا درواقع بر روی بقایایی از کلیسای مقدس صرب‌ها که در سال ۱۵۹۵ توسط عثمانیان سوزانده شده ساخته شده است.

ساخت این کلیسا با معماری صربو بیزانتین از اواخر دهه نوزدهم آغاز شد، اما طراحی بیرونی بنا تا ۱۹۸۹ به پایان نرسید. کارهای داخلی کلیسا نیز همچنان ناتمام مانده، اما نمای مرمری و سفید آن به‌اندازه کافی حیرت‌انگیز است.

 

ساختمان شهرداری سُبوتیکا | سبوتیکا

سبوتیکا که در نزدیکی مرز مجارستان واقع شده، یکی از شهرهای زیبا در استان شمالی وُیوودینا است. ساختمان شهرداری این شهر بدون شک در مرکز توجهات قرار دارد و نمونه‌ای از معماری سبک هنر جدید مجاری با جزئیات دقیق به شمار می‌آید. این ساختمان نماد شهر سبوتیکا است. ساختمان شهرداری توسط معمارانی از بوداپست طراحی شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۲ به پایان رسید. این ساختمان هر روز زندگی را به شهر پمپاژ می‌کند.

 

قلعه فرهنگ | ورانیاکا بانیا

این قلعه که در اواخر قرن نوزدهم برای ژنرال یوان بلیمارکُویچ ساخته شد، ترکیبی بی‌نظیر از معماری سبک رومی و رنسانس است. این سبک از خانه‌های ویلایی زیبا در شمال ایتالیا الهام گرفته شده است. قطعا این سبک از معماری خارجی است، اما ساخت بنا کاملا محلی بوده و از سنگ‌های مرمری سفیدرنگ کوه گوچ به‌منظور ساخت بنا استفاده شده است. نام قلعه فرهنگ به‌راستی برازنده این ساختمان است، زیرا اینجا در تمام سال میزبان کنسرت‌های موسیقی و نمایشگاه‌های هنری است.

 

اوپلناک | توپولا

کلیسای سنت جورج که به اوپلناک نیز شهرت دارد در شهر توپولا واقع شده و یکی دیگر از کلیساهای بی‌نظیر ارتدکس در جهان است. این کلیسا که در سال ۱۹۱۰ ساخته شده نقش یک مقبره برای تمامی دودمان کارادوردِویچ را ایفا می‌کند. ۶ نسل از این خانواده سلطنتی در اینجا دفن هستند. فضای داخلی کلیسا حیرت‌انگیز بوده و کاشی‌کاری‌های آن شامل ۴۰ میلیون قطعه رنگی متفاوت است.

 

دروازه شهر غربی | بلگراد

شما در عین اینکه عاشق آن خواهید شد، از آن متنفر می‌شوید. دروازه شهر غربی نشانه‌ای از آینده‌ای کابوس‌وار است و همچنان در پایتخت بلگراد یک جاذبه منحصربه‌فرد گیرا محسوب می‌شود. این برج ۳۵ طبقه به سبک بروتالیست ساخته شده است. نمی‌توان برج گِنِکس (نامی که مردم محلی صدا می‌کنند) را بنایی زیبا دانست، اما بدون شک این برج شکوهمند است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط