زیباترین کلیساهای سنت پترزبورگ

با زیباترین کلیساهای سنت پترزبورگ آشنا شوید

سنت پترزبورگ به‌طور رسمی و تحت حکمرانی پتر کبیر در اوایل قرن هجدهم متولد شد، اما بسیاری از ساختمان‌های مذهبی آن متعلق به قرن چهاردهم و پانزدهم هستند. فلایتیو نگاهی به برخی از زیباترین و مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی سنت پترزبورگ انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما روسیه به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای منجی در خون

کلیسای منجی در خون که درست در پشت خیابان اصلی نِوسکی پروسپکت واقع شده، در قرن بیستم میلادی ساخته شده است. این کلیسا در محل مرگ امپراتور الکساندر دوم در سال ۱۸۸۱ ساخته شده است. علیرغم اینکه معماری شهر در این منطقه عمدتا از نوع باروک و نئوکلاسیک است، معماری این کلیسا ریشه در دوران قرون‌وسطای روسیه دارد. دکوراسیون کلیسا، به‌خصوص دیوارها و سقف آن، شامل مجموعه گسترده‌ای از جزئیات و کاشی‌کاری‌هایی به وسعت ۷۵۰۰ مترمربع بوده و صحنه‌ها و شخصیت‌های انجیل را به تصویر می‌کشد. به باور برخی، این بزرگ‌ترین مجموعه کاشی‌کاری دنیا محسوب می‌شود. دکوراسیون داخلی کلیسا حاصل تلاش برخی از مشهورترین هنرمندان روسی مانند ویکتور واسنِتسوف و میخاییل وِروبل است.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر. کلیسا در روزهای چهارشنبه تعطیل است.

کلیسا و قلعه پتر و پائول

کلیسای جامع پتر و پائول یکی از معماری‌های شاخص سنت پترزبورگ محسوب شده و از نظر اهمیت دستکمی از کلیسای سنت آیزاک ندارد، اما اغلب از دید گردشگران دور می‌ماند. این دژ محکم که در ابتدا به‌عنوان یک پایگاه دفاعی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اولین نشانه‌ها از تولد سنت پترزبورگ محسوب می‌شود. کلیسای ساخته شده در این محوطه به سبک باروک و توسط دومینیکو ترزینی طراحی شده و در آن رگه‌هایی از معماری کلیسای اروپای غربی، نظیر اشکال مستطیلی، مناره‌ها و گنبدهای بلند، دیده می‌شود. فضای داخلی کلیسا شامل یک تالار بزرگ با راهروها و صحن‌های مجاور است که در معماری کلیسای کلاسیک ارتدکس به‌وفور یافت می‌شود. سقف‌های کلیسا با نقاشی‌های رنگی و گچ‌بری‌های طلایی تزئین شده است. این کلیسا به خاطر داشتن ۱۲ پنجره بزرگ بسیار روشن بوده و فضای هماهنگی را پدید آورده است. کلیسای پتر و پائول نماد امپراتوری محسوب می‌شود، زیرا این کلیسا زمانی محل دفن خانواده سلطنتی بوده است.

ساعات بازدید: دوشنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر؛ شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶:۴۵ عصر؛ یکشنبه از ساعت ۱۱ صبح تا ۶:۴۵ عصر.

کلیسای کازان

کلیسای کازان وقف بانوی این شهر، مقدس‌ترین شخصیت روسیه، شده است. این کلیسا شبیه به کلیسای سنت پیتر در شهر رم ساخته شده است. بااین‌حال، کلیسای ارتدکس روسیه به دلیل اختلافات مذهبی با دیگر شاخه‌های دین مسیحیت، با این تصمیم مخالفت کرد. باوجود تمامی این مخالفت‌ها، طراحی کلیسای کازان به شکل کلیسای سنت پیتر رم با حمایت خاندان سلطنتی و دربار مواجه شد. نمای داخلی کلیسا بسیار مجلل بوده و با تندیس‌ها و مجسمه‌هایی از بهترین هنرمندان آن دوران روسیه تزئین شده است. درهای بزرگ و برنزی کلیسا توجه هرکسی را به خود جلب کرده و نمونه‌ای مشابه از درهای تعمیدگاه فلورانس در ایتالیا است. این کلیسای جامع به سبک سلطنتی ساخته شده و شبیه به معابد امپراتوری رومی‌ها است. کلیسای کازان به اولین جاذبه مذهبی روسیه بدل شد که کاملا به سبک اروپایی ساخته شده است. معماری و دکوراسیون داخلی آن، شامل تندیس‌ها و نقاشی‌ها، کاملا باهم در توازن بوده و فضایی منحصربه‌فرد را خلق کرده‌اند. کلیسای کازان روسیه را به‌عنوان کشوری متحد معرفی می‌کرد که به دنبال رسیدن به سطح کشورهای اروپایی از نظر دانش و درک زیبایی بود.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب.

کلیسای سنت آیزاک

کلیسای سنت آیزاک نمونه‌ای خارق‌العاده از معماری نئوکلاسیک اواسط قرن نوزدهم در روسیه بوده و بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس در سنت پترزبورگ محسوب می‌شود. کلیسای سنت آیزاک همچنین بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس و چهارمین کلیسای بزرگ دنیا است. تزار الکساندر اول دستور ساخت این کلیسا تحت نظارت آگوسته دو مونتفراند را داد. شالوده و پی این کلیسا با قرار دادن ۲۵ هزار ستون در زمین باتلاقی سنت پترزبورگ مستحکم‌تر شد. دیوارهای داخلی این بنای حیرت‌انگیز با سنگ‌های خاکستری و صورتی پوشانده شد و ۱۱۲ ستون گرانیتی قرمزرنگ نیز در اطراف آن نصب شدند. گنبد کلیسا با طلای خالص و ۱۲ تندیس از فرشتگان تزئین شده است. مجموع هزینه‌های صرف شده برای این بنای عظیم به یک میلیون روبل طلا رسید. دولت اتحاد جماهیر شوروی کاربرد مذهبی این کلیسا را لغو و یک موزه تاریخ مذهب و کفر در آن دایر ساخت. پس از سقوط کمونیسم در روسیه، این کلیسا به‌عنوان موزه به کار خود ادامه داد، درحالی‌که مراسم مذهبی نیز همچنان در سمت چپ آن برگزار می‌شد.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر. کلیسا در روزهای چهارشنبه تعطیل است.

کلیسای اسمولنی

کلیسای جامع اسمولنی یکی از جذاب‌ترین کلیساها در سنت پترزبورگ محسوب شده و زیبایی آن به هنگام طلوع یا غروب آفتاب، زمانی که نور خورشید نما و سقف آبی‌رنگ آن را نوازش می‌کند، دوچندان می‌شود. این کلیسا توسط معمار ایتالیایی، بارتولومئو راسترلی، در سال ۱۷۴۸ طراحی شد. از دیگر آثار راسترلی در روسیه، می‌توان به کاخ زمستانی و کاخ شهر تزارسکویه سِلو اشاره کرد. هدف پشت ساخت این بنا تحت تاثیر قرار دادن الیزابت کبیر بود، اما متاسفانه او پیش از تکمیل این کلیسا درگذشت و کار ساخت آن نیمه‌تمام باقی ماند. قبل از اینکه این بنا کاملا ویران شود، کار ساخت آن به دست معماری دیگر در سال ۱۸۳۵ پایان یافت. ورودی این بنا با یک حصار آهنین نیم‌دایره‌ای شکل تزئین شده، درحالی‌که پله‌های ورودی به سمت محراب نیز مزین به نرده‌های کریستالی شده‌اند. دیوارها و ستون‌ها نیز با سنگ مرمر سفیدرنگ زیبایی منحصربه‌فردی یافته‌اند. تابوت عهد این کلیسا از ۸۱ کیلوگرم نقره ساخته شده است. با شروع انقلاب روسیه، کلیسای اسمولنی نیز به سرنوشت دیگر مکان‌های مذهبی دچار شد؛ نمای داخلی کلیسا به‌سختی آسیب دید و ساختمان آن برای سال‌ها تعطیل شد.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر. کلیسا در روزهای چهارشنبه تعطیل است.

کلیسای چشمه

کلیسای چشمه بدون شک یکی از عجیب‌ترین کلیساها در این فهرست است. این کلیسا در بخش جنوبی شهر واقع شده و در دوران حکمرانی کاترین کبیر به‌عنوان کلیسای خانگی کاخ چشمه ساخته شد. کاخ چشمه مابین سنت پترزبورگ و اقامتگاه تابستانی خانواده سلطنتی در تزارسکویه سلو واقع شده است. این کلیسا به سبک بسیاری از کلیساهای روسی تزئین شده و سبک گوتیک آن حاصل کار معمار آلمانی روسی دربار، یوری فِلتون، است. نمای بیرونی این بنا به شکل یک کیک صورتی‌رنگ راه‌راه بوده و دارای ۵ گنبد نوک‌تیز به سبک نئوگوتیک است. این کلیسای منحصربه‌فرد در دوران سرکوب و تخریب بناهای مذهبی از سوی اتحاد جماهیر شوروی متحمل هیچ آسیبی نشد و زمین‌های اطراف آن نیز به قبرستانی برای دفن قهرمانان کشته‌شده در محاصره لنین‌گراد بدل گشت.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر.

کلیسای سنت اندرو

کلیسای جامع سنت اندرو در سال ۱۷۶۴ به‌عنوان جایگزینی برای کلیسای چوبی جزیره واسیلیوسکی ساخته شد. این کلیسا وقف اندرو، یکی از حواریون مسیح و حافظ پتر کبیر، گشت. معماری بیرونی این بنا با مناره‌های بلند آن کاملا با رنگ‌های صورتی و سفید تزئین شده است. نمای داخلی کلیسا با وجود لباس‌های رسمی کشیشان از جنس نقره خالص به وزن ۱۱۵ کیلوگرم در محراب و نقاشی‌هایی ماورائی از یک هنرمند ناشناس، به‌مراتب زیباتر به نظر می‌رسد. کلیسای سنت اندرو کمتر در میان گردشگران شناخته شده بوده و دلیل این امر دوری آن از مرکز شهر و دشواری در یافتن موقعیت مکانی آن است. بااین‌حال، بازدید از این کلیسا ارزش خود را دارد.

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط