موزه سوئد

چیزهای خاص و عجیبی که در سوئد خواهید دید

سوئدی‌ها به شدت علاقه‌مند قسمت‌‌ها و چیزهای عجیب‌غریب در زندگی هستند و این یعنی سوئد منبع تجربه‌ها و دیدنی‌های خاص است. در این مطلب با بعضی از بهترین و پرطرفدارترین آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

هتل درختی

این هتل درختی نه فقط در سوئد که در کل جهان به یک افسانه تبدیل شده‌است. هتل درختی اتاق‌ّهایی دارد که به شکل‌های مختلف مثل یک سفینه‌ی فضایی یا جعبه‌های آینه‌دار – که تصویر درخت‌های اطرف را منعکس می‌کنند – ساخته شده‌اند.

اقامت در این هتل تجربه‌ای منحصربه‌فرد در جهان است و البته لاکچری! شما زمان اقامت در سفینه‌ی فضایی‌تان هرچیزی را که نیاز داشته‌ باشید در دسترس‌تان خواهد بود.

 

موزه‌ شکست

کشور سوئد به عنوان یکی از کشورهای موفق و درجه یک جهانی با سطح زندگی بالا شناخته می‌شود و با این همه سوئدی‌ّها هیچ‌وقت درس‌هایی را که از شکست‌ّهایشان گرفته‌اند فراموش نمی‌کنند و همیشه خودشان را مدیون این شکست‌ها می‌دانند.

موزه‌ی شکست سوئد مجموعه‌ای از جالب‌ترین پروژه‌های ناموفق جهان را به نمایش گذاشته تا نشان دهد که اکثر خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها شکست را تجربه می‌کنند. با وجود بیشتر از ۶۰ محصول و سرویس ناموفق در این موزه، درس‌های بزرگی وجود دارد که می‌توان یاد گرفت.

 

هتل Utter Inn

Utter Inn که بین ماه‌های آپریل و اکتبر باز است، یکی از غیرعادی‌ترین هتل‌ها در سوئد و البته از جالب‌ترین‌ها، است. این هتل که رویای بچگی یک هنرمند سوئدی به نام Mikael Genberg بوده است،‌ روی آب شناور است و با یک اتاق زیر آب تنها چیزی که از هتل معلوم است یک کلبه‌ی کوچک است (که آشپزخانه در آن قرار دارد) و یک تراس و عرشه.

اتاق شما که سه متر زیر آب است با پله دسترسی دارد و از آنجا نمای پاناروما از زیر سطح آب را در هر چهار جهت خواهید داشت.

 

گورستان ماشین‌های Båstnäs

اینجا بزرگترین گورستان ماشین در اروپاست که در بین جنگل‌های انبوه سوئد و درختان کاج آن قرار گرفته است. گفته می‌شود که این گورستان خود‌به‌خود و از زمانی که در سال ۱۹۶۷ سوئد سیستم‌ رانندگی را از چپ به راست جاده تغییر داد به وجود آمده‌است.

در این منطقه بیشتر از ۱۰۰۰ ماشین پراکنده شده‌اند.

جالب است بدانید که Båstnäs – با فاصله‌ای یک‌ساعته از شهر اسلو – مکان کشف عنصر شیمیایی سریوم در سال ۱۸۰۳ نیز هست.

 

نهنگ Malm

در سال ۱۸۶۵ یک نهنگ آبی در خلیج Askim، در نزدیکی شهر Göteborg سوئد روی تخته‌‌سنگ‌ها به گل نشست. در آن زمان نجات نهنگ‌های به گل نشسته به طور کلی رایج نبود و آن‌ّها را می‌کشتند.

در فاصله‌ی کوتاهی بعد از به گل نشستن و کشته‌شدن این نهنگ، August Wilhelm Malm، تاکسیدرمیست و مجموعه‌دار موزه‌ی Gothenburg به ‌آنجا رفت و لاشه‌ی این حیوان را برای موزه خریداری کرد. از آنجایی که آگوست مالم قصد داشت کل جسد نهنگ را به موزه ببرد آن را با سه قایق بزرگ به ساحل شهر گوتبرگ برد.

در آن زمان بود که مالم اثری را درست کرد که امروزه در موزه‌ی او می‌بینیم. قالبی چوبی با شکل همان نهنگ با فک‌های لولایی که باز و بسته می‌شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند از دهان نهنگ بالا بروند و داخل آن را ببینند. البته از سال ۱۹۳۰ تنها در مناسبت‌های خاص دهان نهنگ را باز می‌کنند!

 

بز Gävle

گفته بودیم چیزهای عجیب‌وغریب و این هم یکی دیگر؛ بعد از نهنگ نوبت بز است! و این یکی را دوست داریم بز گله بنامیم!

هر سال کریسمس در روستای Gävle که با دو ساعت فاصله در شمال استکهلم قرار دارد، سوئدی‌ها یک بز غول‌پیکر را در میدان شهر علم می‌کنند! این بز از پوشال درست می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۶۶ در اینجا برپا شد. از آن زمان و طبق یکی از همان سنت‌های عجیب که سوئدی‌ها به آن معروف هستند، این بز را ۳۷ بار آتش زده‌اند.

اصلاً این موضوع موقع کریسمس و تعطیلات نقل محافل سوئدی‌ّها می‌شود و همه هر از گاهی به این بز سر می‌زنند تا ببینند که آیا هنوز آتش گرفته یا نه! اگر این اتفاق قبل از ۱۳ دسامبر بیفتد، آن را دوباره می‌سازند. جالب است بدانید که در سال ۱۹۹۶ برای جلوگیری از این مورد دوربین‌هایی برای مراقبت از بز کار گذاشتند، اما خرابکارها همیشه راهی برای دور زدن پیدا می‌کنند و همین اتفاق هم در روستای Gävle افتاد!

 

برج Telefonplan

این برج که نتیجه‌ی همکاری بین طراح Loove Broms، معمار Milo Lavén و هنرمند سوئدی Erik Krikortz است در شهر استکهلم قرار دارد. هرکسی می‌تواند با شماره‌گیری از روی گوشی موبایلش یا استفاده از یک اپلیکیشن رنگ چراغ‌های برج را تغییر دهد.

این پروژه برای همه خیلی جالب است و حس خلاقیت را در افراد برجسته می‌کند.

 

توپ خورشیدی

در جهان تنها یک توپ خورشیدی در حال کار باقی مانده است که در شهر کوچک Åtvidaberg سوئد قرار دارد. این توپ خورشیدی که در سال ۱۸۵۳ میلادی ساخته شده در اصل بخشی از پارک Adelsnäs Manor بوده است. در سال ۱۹۸۶ مرمت و بازسازی شد و از آن زمان بین ماه‌های می و سپتامبر هر روز راس ساعت ۱ ظهر توپی را شلیک می‌کند.

 

شما هم می‌توانید با هماهنگی قبلی توپ خود را شلیک کنید!

 

Tjikko ی پیر

Tjikko نام درخت نروژی مخوفی است که در یک نگاه به نظر می‌رسد با یک نسیم آرام هم نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد. Tjikko با ۹۵۰۰ سال سن، پیرترین درخت جهان است!

 این نوئل نروژی،‌ که گونه‌ای از کاج‌ها است، در سال ۲۰۰۴ توسط Leif Kullman استاد جغرافیای فیزیکی دانشگاه Umeå سوئد کشف شد که نام سگ هاسکی سیبریایی خود را بر آن گذاشت.

سن این درخت توسط متد تاریخ‌گذاری رادیوکربن تعیین شده‌است.

 

سگ Rondellhund

داستان این سگ از سال ۲۰۰۶ و بعد از خرابکاری‌ یک چیدمان هنری عمومی که در شهر Lindköping قرار داشت شروع شد. یک سگ بتنی بخشی از یک چیدمان نصب شده در میدانی در شهر بود اما پس از تخریب آن، فرد دیگری یک سگ چوبی ساخت و همان جای سگ قبلی گذاشت.

به زودی هنرمند دیگری برای این سگ جدید یک استخوان بتنی درست کرد و کم‌کم سگ Rondellhund به یک پدیده در کل کشور تبدیل شد. این سگ‌ها دیگر نه فقط در میدان‌ها بلکه هرجایی مثل پای تیر چراغ برق و میله‌ی علائم راهنمایی و رانندگی نصب شده‌اند.

به مرور زمان ریشه‌ی این پدیده و جنبش کم‌رنگ‌تر شد اما همچنان این سگ‌ها از این طرف و آن‌طرف – نه دیگر فقط در سوئد بلکه حتی در کشورهای دیگر مثل استرالیا و بریتانیا – سر در می‌آورند.

 

قانون‌نامه‌ی گیگاس

این دست‌نوشته که از ۸۰۰ سال پیش به جا مانده گفته می‌شود بزرگترین نسخه‌خطی قرون وسطایی باقی‌مانده از قرون وسطی در اروپا است. به Gigas انجیل شیطان نیز گفته می‌شود اما شاید به این دلیل که طرح عجیب‌غریبی از شیطان بدون جهت در صفحه‌ی ۲۹۰ آن کشیده شده‌است که در حال دهن‌کجی و شکلک در‌آوردن به انسان‌ها است!

نسخه‌ی آنلاینی از همه‌ی صفحات این کتاب موجود است اما نسخه‌ی اصلی در کتابخانه‌ی ملی سوئد در شهر استکهلم نگه‌داری می‌شود.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط