دوچرخه پاریس

چطور پاریس را با دوچرخه بگردیم؟

تقریباً تمام علاقه‌مندان به دوچرخه سواری با تور دوفرانس آشنا هستند و بسیاری از سراسر به این تور می‌پیوندند تا در نهایت آن را در پایتخت فرانسه به پایان برسانند. اما چرا پاریس مکانی جذاب برای دوچرخه سواری است؟ آیا این که در این شهر حرکت خودروها را به نفع دوچرخه سواران تعطیل می‌شود واقعیت دارد؟

این مقاله در قالب یک راهنمایی کوتاه به شما پیشنهاداتی می‌دهد که چگونه در پاریس دوچرخه سواری کنید؛ این راهنمایی برای دوچرخه سواری از تورهای خانوادگی گرفته تا دوچرخه سواری برای امور خیریه را در بر می‌گیرد.

همین حالا برای سفر بعدی خودتان به پاریس برنامه ریزی کنید، و رزرو بلیط هواپیما پاریس و رزرو هتل خودتان را بدون هیچ نگرانی به فلایتیو بسپارید.

 

چگونه دوچرخه کرایه کنیم؟

طرح به اشتراک گذاری دوچرخه در کل شهر بر اثر سیاست‌های آگاهانه محیط زیستی شهردار سابق سوسیالیست پاریس یعنی برتراند دلانو به مرحله اجرا رسیده است و امروزه نیز توسط شهردار جدید ادامه پیدا کرده است. این طرح با نام ولیب شناخته می‌شود و صدها هزار نفر مشترک آن هستند. در حال حاضر در سال هفتم اجرای این طرح، پاریس دارای ۱۸۰۰ ایستگاه دوچرخه سواری است. با توجه به این که دوچرخه خاکستری اکنون حامی اصلی شهر و عامل حفظ هوای سالم پاریس است، جای تعجب نیست که گردشگران نیز بخواهند در این عمل حمایت‌گرانه نقشی داشته باشند. در تمام روزهای سال بیست هزار دوچرخه در ایستگاه‌های شهر وجود دارد که دوچرخه سواران می‌توانند با خرید یک بلیط یک روزه، یا هفت روزه از هر ایستگاه، و یا خرید بلیط به صورت آنلاین، دوچرخه خود را انتخاب کنند و به راه بیفتند.

برای راهنمایی در مورد نحوه خرید آنلاین بلیط و کسب اطلاعات بیشتر از وب سایت رسمی Vélib بازدید کنید.

 

تورهای سازمان یافته

شما می‌توانید پس از کرایه دوچرخه در تورهای برنامه‌ریزی شده شرکت کنید. شرکت‌هایی مانند «فت تایر بایک تور»، تورهایی برای دوچرخه سواری در روز و شب در پاریس برگزار می‌کنند که بازدید از همه مکان‌های مشهور شهر در برنامه‌شان جای گرفته است. هم‌چنین این شرکت تورهای ویژه‌ای برای بازدید از کاخ ورسای و باغ مونه دارد.

یک شرکت دیگر یعنی «بایک اباوت تور» در رقابت با همتایش برای نشاط و تفریح  کسانی که از این تور استفاده می‌کنند، پس از رسیدن به نقطه پایانی تور، شامپاین سرو می‌کند. بنابراین اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای اقامت نه چندان کوتاهی در پاریس هستید، پیش‌بینی می‌شود که با استفاده از چنین توری زمان‌تان را به خوشی در این شهر سپری کنید، خصوصاً اگر در طول تابستان در پاریس باشید که امکان رفتن به حومه شهر از طریق این تور را نیز خواهید داشت.

شما می‌توانید این تورها را در دفاتر توریستی شرکت‌های مربوطه خریداری کنید. به هیچ وجه نگران برقراری ارتباط نباشید چرا که راهنمایانی به زبان انگلیسی همراه شما خواهند بود. تورهای خارج از شهر حدود چهار ساعت زمان می‌برد و شما تمام اطراف شهر را مشاهده خواهید کرد. هزینه تورهای روزانه دو شرکت ذکر شده، از ماه‌های می تا سپتامبر، از ۳۰ یورو به بالاست. شرکت در این تورها نیاز به درجه‌ای از آمادگی جسمانی دارند، هرچند که سرعت دوچرخه سواری چندان بالا نیست.

 

یک دوچرخه سواری خانوادگی

اگر خانواده شما نیز اهل دوچرخه سواری باشند، شما می‌توانید با کرایه دوچرخه و گردش در شهر به یک لذت خانوادگی در یک محیط جدید دست بیابید. دوچرخه سواری خانوادگی در خیابان‌های پاریس، مطمئناً می‌تواند یک مزیت بزرگ سفر توریستی شما به این شهر باشد.

شهر نسبتاً مسطح است. البته مون مارتر و بلولیک در مقايسه با سایر نقاط شهر دارای شيب ملایمی هستند. اما در هر صورت شهر فاقد سراشیبی و سربالایی‌های تند است، لذا در اوقات فراغت خود، بدون نگرانی برای فرزندان‌تان با آنها به دوچرخه سواری شهری بروید.

با وجود این، هنگام دوچرخه سواری در جاده‌ها کاملاً احتیاط کنید: خصوصاً اگر فرزندان شما دوچرخه سوارانی کم تجربه باشند. مسیری را انتخاب کنید که بتوانید از درون پارک‌ها گذر کرده و یا از مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری که در کنار رودخانه سن قرار دارد، عبور کنید. در روزهای یکشنبه و تعطیلات عمومی نیز به اطراف کانال سنت مارتین بروید تا زمانی که جاده‌ها بر اثر ترافیک بسته می‌شوند، شما بتوانید از ترافیک فرار کنید و در حقیقت با استفاده از دوچرخه‌تان وقت بیشتری را در شهر به گشت و گذار بپردازید.

 

دوچرخه سواری برای خیریه

دوچرخه سواری خیریه از لندن به پاریس در ماه سپتامبر اتفاق می‌افتد و ده‌ها هزار دوچرخه سوار جسور این مسیر را به منظور امور خیریه، در طول زمانی چهار روزه رکاب می‌زنند. برای شرکت در این امر خیریه به  سایت رسمی این رویداد رفته و در آن ثبت نام کنید و آماده باشید تا در طول این مسیر از جاده ساحلی خیره کننده انگلیسی و مزارع اطراف جاده دیدن کنید. هم‌چنین سعی کنید در مسیر به هیلینگ رفته و از توقف در قلعه چان لذت ببرید.

 

نخست ایمنی

نگران ایمنی سفر خود نباشید. اکثر جاده‌ها در پاریس امن هستند. پس از انجام طرح ویلیب در پاریس، تعداد حوادث مربوط به دوچرخه سواران از در این شهر بسیار کم بوده است. اگر شما از پیاده‌روها اجتناب کنید، به خوبی به علائم توجه کنید، به مقررات عبور از چراغ‌های راهنمایی دقت کنید، مسافر سوار نکنید و دو نفره دوچرخه سواری نکنید و به علائم ورود ممنوع توجه کنید، هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

از زمان انجام طرح ویلب وجهه دوچرخه سواران در میان رانندگان افزایش یافته است، به این معنی که رانندگان بیشتر حواسشان به دوچرخه سواران است و به آنها احترام بیشتری می‌گذارند؛ امری که احتمالاً تا پیش از سال ۲۰۰۷ دیده نمی‌شد. دوچرخه سواری در خطوط اتوبوس مجاز است، اما به یاد داشته باشید که حق تقدم با اتوبوس است و اگر اتوبوسی نزدیک شود، شما موظف به کاهش سرعت خود هستید.

جست و جو در نقشه راهنمایی دوچرخه سواری رایگان پاریس که در همه مراکز توریستی در دسترس است، یک راه عالی برای یافتن بهترین مسیرهای دوچرخه سواری در این شهر است.

طولانی‌ترین سواری خود را در یک صبح روز یکشنبه انجام دهید. یکشنبه صبح‌ها ترافیک نسبتاً روان است که به شما اجازه می‌دهد بهترین مسیرهای شهر را با سرعت خودتان کشف کنید. برای راهنمایی‌های بیشتر، شما می‌توانید به تست‌های ایمنی مارک کرمر در مورد چگونگی اجتناب از خطاهای دوچرخه سواری عمومی در پاریس پاسخ دهید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط