برترین موزه‌های هاوانا

برترین موزه‌های هاوانا را بشناسیم

در کوبا، تاریخ، قهرمانان، سنت‌ها و شخصیت‌های مشهور هنری و فرهنگی به‌قدری مورد احترام قرار می‌گیرند که موزه‌هایی برای گرامیداشت همه آن‌ها ساخته شده است. بااین‌حال، ورود به هر مکانی که نام «موزه» بر سردر آن حک شده، نمی‌تواند استراتژی خوبی به هنگام سفر به کوبا باشد؛ اما اگر به هنر، ادبیات، تاریخ و فرهنگ علاقه‌مند هستید، تنها کافی است تا به عقاید مردم این کشور بی‌احترامی نکرده و به سراغ کشف حقایق موجود در موزه‌های هاوانا بروید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

موزه ملی هنرهای زیبا | هنر کوبایی

اگرچه موزه ملی هنرهای زیبا یک موسسه واحد است، اما در عمل کلکسیون‌های هنر کوبایی و بین‌المللی در دو ساختمان مجزا قرار دارند که در ادامه به بخش خارجی موزه هم اشاره می‌شود. کلکسیون آثار هنر ملی بدون شک ارزشمندترین نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، قلم‌زنی‌ها و هنرهای سبک چیدمان از سوی بهترین هنرمندان تاریخ کوبا را در برمی‌گیرد. این موزه که به ترتیب زمانی چیده شده است، با نمایش آثاری از قرن شانزدهم آغاز شده و دوره‌های مختلف شکل‌گیری هویت کوبایی را شامل می‌شود. شکوفایی هنر مدرن در دهه ۱۹۳۰، آثار الهام گرفته‌شده از انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ و آثار متعلق به دوران پس از فروپاشی شوروی، روایتی شگفت‌انگیز از تاریخ و فرهنگ کوبایی هستند.

موزه انقلاب

اکثر آثار به نمایش درآمده در موزه انقلاب، سختی‌های کوبا در دوران حکمرانی باتیستا بر کل کشور در دهه ۱۹۵۰، به‌خصوص تاریخ و اقدامات جنبش ۲۶ جولای به رهبری فیدل کاسترو، را به تصویر می‌کشند. از ابزارهای شکنجه، خودروها، هواپیماها و سلاح‌هایی که ظلم و ابهت دیکتاتور را نشان می‌دهد گرفته تا لباس‌های نظامی و وسایل شخصی که صحبت از یک گروه مخالف با منابع کمتر اما ثبات قدم بیشتر دارد، این کلکسیون داستانی از نبردی نابرابر را روایت می‌کند. علاوه بر آثار موجود در داخل ساختمان در کاخ سابق ریاست جمهوری کوبا، در محوطه بیرونی اشیاء بزرگی همچون یک کشتی لوکس دیده می‌شود. فیدل کاسترو به همراه پیروان خود در سال ۱۹۵۲ با این کشتی از تبعید در مکزیک به وطن بازگشتند.

فینکا ویگیا

کوبا خانه نویسنده مشهور آمریکایی، ارنست همینگوی، از سال ۱۹۳۹ تا پایان عمر وی در این کشور بود. حالا امروزه خانه او، به‌عنوان یک موزه، اقدام به نگهداری وسایل شخصی ارزشمند همینگوی، از بیش از ۹ هزار جلد کتاب گرفته تا تفنگ‌ها و جام‌های برنده‌شده در مسابقات تیراندازی، می‌کند. چیدمان وسایل موجود در خانه هیچ تغییری نکرده است. به‌علاوه قایق قدیمی همینگوی هم در این مکان قرار دارد.

متأسفانه دسترسی به داخل خانه به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست، اما می‌توان از طریق پنجره‌ها به داخل اتاق‌ها نگاه کرد. راهنماهای گردشگری اطلاعات فراوانی از زندگی این نویسنده، خانواده و تفریحات وی و همچنین ارتباط او با کوبا را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

موزه ملی هنرهای زیبا | هنر بین‌الملل

تنها چند متر آن‌طرف‌تر از کلکسیون موزه هنرهای زیبای ملی کوبا، می‌توان بخش موزه هنرهای زیبا در بخش بین‌الملل را پیدا کرد. این موزه از زمان تاسیس خود در سال ۱۹۵۴، اقدام به توسعه بخش‌های مختلف از طریق خریداری آثار هنری یا دریافت آن‌ها به‌صورت اهدایی می‌کرد؛ اما پس از سال ۱۹۵۹ و انقلاب این کشور، سلب تملک آثار هنری از خانواده‌های ثروتمند کوبایی منبع جدیدی برای تامین آثار هنری این موزه فراهم کرد. درنتیجه شمار اشیاء به نمایش درآمده در این موزه تا به امروز به بیش از ۴۰ هزار اثر می‌رسد. می‌توان در بخش بین‌الملل موزه ملی هنرهای زیبا نمونه‌های مهمی از هنر باستان، از مصر، امپراتوری روم، اتروریا و یونان تا مجموعه‌های کوچک از آمریکای لاتین، اسپانیا، آلمان، فرانسه، آمریکا، ایتالیا و هلند را پیدا کرد.

مجتمع مورو کابانا

این مجتمع نظامی متشکل از دو دژ اصلی (قلعه مورو و دژ کابانا) توسط شاه اسپانیا به‌منظور محافظت از دارایی‌های این امپراتوری در کوبا ساخته شده است. قلعه مورو از نظر راهبردی در ورودی خلیج هاوانا قرار دارد. این قلعه به خاطر فانوس دریایی آن، به‌عنوان یکی از نمادهای مهم هاوانا، برای گردشگران شناخته‌شده است. در میان آثار به نمایش درآمده در این موزه، می‌توان ادوات نظامی و دیگر جنگ‌افزارها را مشاهده کرد.

دژ سن کارلوس ده لا کابانا با نام کوتاه‌شده کابانا، سومین قلعه استعماری بزرگ در دو قاره آمریکا است. این قلعه پس از واگذاری قیمومیت کوبا از امپراتوری بریتانیا به اسپانیا ساخته شد و هدف از ساخت آن مقابله با حملات آتی در این منطقه بی‌دفاع بود. دژ کابانا با قرارگیری در ارتفاعی بلند و مشرف به خلیج، مکانی ایده‌آل برای تماشای مناظر حیرت‌انگیز هاوانا و گرفتن عکس‌های یادگاری است. هر شب راس ساعت ۹ مراسمی با شلیک توپ به‌منظور اعلام بسته شدن دروازه شهر در این قلعه برگزار می‌شود.

موزه شهر

درحالی‌که موزه انقلاب بخش خوبی از تاریخ کوبا را روایت می‌کند، موزه شهر محلی برای نگهداری از برخی آثار مهم مرتبط با دوران استعمار و دشواری‌های کوبا برای استقلال در آن سال‌ها است. این موزه که در محل زندگی بالاترین نماینده پادشاه اسپانیا در کوبا قرار دارد، در ۴۰ اتاق خود میراث دوران استعمار کوبا و ریشه‌هایی از هویت ملی این کشور را نگهداری می‌کند. از سالن‌های رقص باله و دفاتر اداری گرفته تا اسطبل‌ها و تجهیزات اجرایی، این موزه به‌خوبی سبک زندگی تجملی حاکمان اسپانیایی در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی را به تصور می‌کشد.

موزه هنرهای تزئینی

موزه هنرهای تزئینی در هاوانا، یک عمارت باشکوه متعلق به یکی از ثروتمندترین خانواده‌های کوبایی در دهه ۱۹۵۰ است. بااین‌حال زمان تاسیس موزه به سال ۱۹۶۴ بازمی‌گردد. هر اتاق موزه دارای تزئینات داخلی بسیار لوکسی است. مبلمان مجلل، مجسمه‌ها و تمامی اشیاء موجود در این عمارت به قرن شانزدهم تعلق دارند و به شیوه‌ای جذاب با دیگر سبک‌های مجزا در اتاق‌های مختلف ادغام شده‌اند. برای مثال، اتاق‌های مخصوص سبک هنر مدرن و سبک آرت دکو با آثاری از مطرح‌ترین سازندگان این سبک‌ها نظیر لوئی کانفورت تیفانی، امیل گاله، رنه لالیک و دیمیتری چیپارو تزئین شده‌اند. این مجموعه میزبان بیش از ۳۳ هزار اثر هنری از برندها و سازندگان مطرح جهان است.

موزه ناپلئون

موزه ناپلئون در هاوانا یکی از مهم‌ترین کلکسیون‌های مرتبط با زندگی این امپراتور فرانسوی در خارج از کشور فرانسه و همچنین اشیاء مرتبط با انقلاب این کشور در دوران امپراتوری دوم را نگهداری می‌کند. این موزه که در محله ودادو، نزدیک دانشگاه هاوانا، واقع شده، در گذشته خانه اورِستِس فرارا، یکی از اشراف‌زادگان فعال در صنعت شکر، بود که اموال وی پس از انقلاب توسط دولت ضبط شد. بیش از ۸ هزار اثر، از جمله سلاح‌ها، ادوات نظامی، مبلمان، سکه‌ها و تلسکوپ ناپلئون در این عمارت باشکوه به چشم می‌خورد. ماسک مرگ، ماسکی که ناپلئون در لحظات پایانی عمر خود به صورت داشت نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

موزه‌های کوچک شهر

مجموعه‌ای از موزه‌های تک‌اتاقه در سراسر شهر هاوانا پراکنده شده‌اند. بااین‌حال برخی از این موزه، تا جایی که انتظارات واقع‌گرایانه در مورد آن‌ها داشته باشید، جذاب هستند. برای مثال، موزه شکلات، یک کارخانه کوچک است که معدود اشیاء و پوسترهای مرتبط با تولید شکلات را به نمایش می‌گذارد. می‌توان در این موزه معجون‌های شکلاتی سرد و دیگر محصولات شکلاتی را امتحان کنید. موزه «ماکت هاوانای قدیم» اتاقی است که در آن نمونه‌ای مینیاتوری از بخش قدیمی شهر نگهداری می‌شود. اتاق تاریک نام دیگر موزه کوچکی است که در طبقه بالای یک ساختمان در میدان قدیمی واقع شده و مکان مناسبی برای تماشای آسمان هاوانا و پشت‌بام بناهای قدیمی است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط