شهر ارواح

با شهر ارواح کشور امارات آشنا شوید

یک شهر زیبا و البته ترسناک در امارات وجود دارد. این شهر که از مرجان ساخته‌ شده است، باوجود تخریب فراوان، همچنان زیبا به نظر می‌رسد. فلایتیو سری به این شهر زده است. با ما همراه باشید تا شما را با آن آشنا کنیم.

جزیره ‌الحمرا از دور شبیه به بقایایی از یک شهر جنگ‌ زده است. خانه‌های انسان‌هایی که در زمانی در اینجا می‌زیستند در حال فروپاشی بوده و ستون‌ها و سقف‌های آن در زیر سنگینی زمان و تنهایی خم شده‌اند. حتی درختان این منطقه نیز پوسیده‌اند.

هیچ نشانه حیاتی در این شهر به‌ جز چند مارمولک و پرنده که آشیانه خود را در میان هر شکافی ساخته‌اند به چشم نمی‌خورد. سکوت مرگباری بر این جزیره حاکم است و این اتفاق برای ترساندن شجاع‌ترین گردشگران هم کافی به نظر می‌رسد.

ساختمان‌های متروکه پدیده‌ای غیر معمول در امارات متحده عربی نیستند؛ سرمایه‌گذاری در صنعت ساخت‌وساز با همان سرعتی که به این کشور آمد، ناپدید شد؛ بنابراین در سراسر این کشور هتل‌های نیمه ساخته و متروکه و آپارتمان‌های رها شده به ‌وفور یافت می‌شود. با این‌ حال، این شهر ارواح کمی متفاوت است و برای خود تاریخ مشخصی دارد.

(آیا می‌دانید که رزرو هتل در دبی توسط فلایتیو با بهترین قیمت و به سرعت امکان پذیر است؟)

جزیره ‌الحمرا در زمانی یک دهکده ماهیگیری پر جنب ‌و جوش در جزیره‌ای در ساحل راس‌الخیمه بود. در دهه ۱۸۳۰ میلادی بیش از ۲۰۰ گروه در اینجا به صید مروارید مشغول بودند.

ارزش مروارید در اوایل قرن بیستم پس از تولید مرواریدهای تجاری در مزارع مروارید ژاپن به‌ شدت افت کرد. با کشف نفت در خلیج‌ فارس در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، ساکنان این جزیره خانه‌های خود را به ‌منظور یافتن شغلی پر درآمدتر در شهرهای بزرگ‌تر امارات ترک کردند. امروزه دیگر چنین جزیره‌ای وجود ندارد و جزیره ‌الحمرا شکسته و تکیده شده است.

می‌توان فروشگاه‌هایی با درهای باز و قفسه‌های خالی را در شهر مشاهده کرد. حیاط‌هایی متروکه با درختانی که زمانی بر سر عابران سایه می‌افکندند. مسجدی با فرش‌هایی خوش بافت و مناره‌ای افسانه‌ای در این شهر به چشم می‌خورد.

با نگاهی گذرا به روستا می‌توان معماری قدیمی و تکنیک‌های به ‌کار رفته در این گوشه از دنیا را تماشا کرد. بسیاری از ساختمان‌های قدیمی شهر با استفاده از صدف‌های خرد شده و تکه‌هایی از مرجان ساخته شده‌اند و هنوز هم بقایایی از آن‌ها در خرابه‌های شهر قابل‌ مشاهده است.

حالا ساکنان راس‌الخیمه باور دارند که این روستا جن‌زده است؛ آن‌ها با لحنی آرام از جن‌هایی صحبت می‌کنند که پس از تاریکی هوا در شهر حاضر می‌شوند. افسانه‌هایی از بچه‌های در حال گریه و بزهایی در حال بع‌بع کردن وجود دارد، و تنها تعداد کمی از افراد حاضرند تا در تاریکی به این منطقه بروند.

سوالاتی در مورد آینده جزیره ‌الحمرا وجود دارد، اما برخی تلاش‌ها به‌منظور حفظ خانه‌های سالم‌تر این دهکده در حال انجام است. یک خانه دو طبقه زیبا در دهکده در حال بازسازی و بازگشتن به دوران شکوه خود است. حفاری‌هایی نیز به‌منظور بازسازی اشیاء باقی‌مانده در زیر خرده ‌سنگ‌ها صورت گرفته است.

امید می‌رود که دولت امارات سرانجام دست به بازسازی تمام این محوطه زده و فرصت تجربه‌ای بکر از زندگی قبل از کشف نفت و دگرگونی امارات را به گردشگران هدیه دهد. با این‌ حال این شهر فعلا منظره‌ای ترسناک داشته و بهترین زمان برای دیدار از آن پس از طلوع آفتاب است. به هنگام سر زدن به این دهکده مراقب جن‌ها باشید!

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط