باکو

در باکو با چه جاذبه‌های گردشگری روبرو هستیم؟

آیا علاقه دارید تا به باکو سفر کنید؟ شانس با شما یار است. سفر به آذربایجان در گذشته امری پیچیده بود و مراحل گرفتن ویزا دردسرهایی برای مسافران و صنعت توریسم داشت؛ اما حالا به لطف سیستم جدید دریافت ویزا در آذربایجان، شهروندان بیش از ۸۱ کشور دنیا می‌توانند به‌طور الکترونیکی برای دریافت ویزا اقدام کرده و به‌راحتی آن را کسب کنند. مسافرانی که از این موقعیت استفاده می‌کنند با جاذبه‌های فراوانی روبرو می‌شوند: کلان‌شهری به نام باکو، پایتختی ارزان‌قیمت همراه با غذاهای خوب، معماری فراموش‌نشدنی و از همه مهم‌تر، گربه‌های دوست‌داشتنی. فلایتیو به همین بهانه به سراغ جاذبه‌های شهر باکو رفته است. با ما همراه باشید.

در کنار ساحل قدم بزنید

باکو در کنار یک خلیج طبیعی در شبه‌جزیره‌ای در دریای مازندران واقع شده است. این شهر به‌طرف آب متمایل بوده و نسیم خنکی به آن برخورد می‌کند. بهترین مزیت ساحلی بودن شهر پدید آمدن موقعیتی برای تفریح و گردش است. پارک ملی و تفرجگاه‌های بزرگ آن برای عابران پیاده، تراس مورب نزدیک خلیج و هزاران موقعیت دیگر برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و اسکیت سواری در این منطقه به چشم می‌خورد. در این مسیر چشم‌اندازهای دیگری نظیر چشم باکو، چرخ فلک، فروشگاه پارک بلوار و ساختمان ساحلی در دست ساخت شبیه به گل وجود دارد. این ساختمان از سالن اوپرای سیدنی الهام گرفته شده است. در انتهای این مسیر به میدان پرچم ملی می‌رسیم که در آن پرچم آذربایجان همراه با بلندترین میله پرچم جهان قرار دارد. در همان حوالی سالن کریستال به چشم می‌خورد که در سال ۲۰۱۲ میزبان مراسم یورو ویژن بوده است.

به‌مانند شاهان غذا بخورید

ارزش پول آذربایجان از سال ۲۰۱۵ تاکنون به نصف کاهش یافته است. درنتیجه، باکو یک شهر کاملا ارزان‌قیمت محسوب شده و حتی بک‌پکرها هم می‌توانند به‌مانند پادشاهان در این شهر غذا بخورند. در کاخ شیروان شاه یک میز در اتاقی با دالان‌های سنگی رزرو کنید؛ سالن غذاخوری این کاخ بیشتر شبیه به موزه است تا یک رستوران. در این رستوران آب انار تازه برای میهمانان سرو می‌شود. میوه دیگری که آب آن گرفته می‌شود میوه استوایی فیجوا نام دارد. این میوه معمولا در برزیل یافت می‌شود. تا زمان سرو چای همراه با ظرفی از شیرینی‌های ملی آذربایجان نظیر کلوچه شکربورا در رستوران بمانید. در انتها نیز شاهد موسیقی زنده از سوی نوازندگان آذری باشید. هزینه این رستوران برای دو نفر در حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

با قطاری کابلی به ‌طرف برج‌های آتش بروید

می‌توان با پرداخت حدود ۱۰۰ هزار تومان از کنار ساحل دریای مازندران سوار بر قطاری کابلی شد و به‌طرف ساختمان‌های مدرن موسوم به برج‌های آتش رفت. در کابین اول این قطار راهبرها قرار داشته و در کابین‌های دیگر مسافران می‌نشینند. گرفتن سلفی در این بالا را فراموش نکنید؛ این قطار شما را در پارک بام باکو یا به آذری Dağüstü پیاده کرده و شما می‌توانید از آن بالا دیدی عالی به خلیج باکو و دیگر نقاط شهر داشته باشید. طوری برنامه‌ریزی کنید که به هنگام غروب آفتاب در پشت برج‌های آتش، در این پارک باشید. سپس از این پارک به ساحل بازگشته و خود را آماده رفتن به میدان شهر در کنار موزه فرش آذربایجان کنید. این منطقه بهترین مکان برای تماشای رقص نور در برج‌های آتش است.

چای بنوشید

از کنار فروشندگان دوره‌گرد سوغاتی در کنار شهر قدیمی باکو عبور کرده و از پله‌های سنگی به‌طرف یک چای‌خانه مخفی در گوشه‌ای از هتل کاخ شاه پایین بروید. صندلی‌های کوتاه، فرش‌های پشمی آذری، پرده‌های ابریشمی و چوب‌های خمیده نمای داخلی این چای‌خانه در بخش قدیمی شهر را تشکیل می‌دهند. این چای‌خانه منویی ندارد، اما بهترین انتخاب شما چای ملی است که شامل یک قوری از چای خانگی همراه با استکان‌های کمر باریک می‌شود. این چای همراه با برش‌هایی از لیموی تازه، قند و انواع آجیل‌ها و میوه‌های خشک و یک بشقاب باقلوای تازه سرو می‌شود. البته این باقلوا مخصوص آذربایجان است.

کباب را امتحان کنید

هزاران آذری یک شب خوب خود را با پیاده‌روی در منطقه مخصوص عابران پیاده باکو به پایان می‌رسانند. در این منطقه سفارتخانه‌ها، شرکت‌های تجاری و اقامتگاه‌های لوکس با معماری‌های سبک شمال آفریقا و باروک به چشم می‌خورد. خیابان نظامی معروف به خیابان خرید دارای فروشگاه‌های لوکسی است که تا دیروقت برای جذب مشتری باز هستند؛ اما این خیابان مقصدی دیگری برای گردشگران نیز به شمار می‌آید. از کنار فست‌فودهای این خیابان عبور کرده و به سراغ شمار زیادی از کباب فروشی‌های آذری بروید. کباب آذری در نان‌های نازک لواش برای مشتریان سرو می‌شود. یکی از کباب‌های معروف این کشور کباب شیشلیک است. شیشلیک آذری می‌تواند از گوشت بره، گاو، مرغ و حتی ماهی باشد. قبل از اینکه این کباب در نان پیچیده شود، در کنار آن مقداری پیاز و ادویه‌های مخصوص هم قرار می‌گیرد.

برای خرید فرش چانه‌زنی کنید

باکو به‌عنوان یک مرکز قدیمی بافت فرش، می‌تواند محلی مناسب برای خرید یک قالیچه باشد. از فروشندگان حاضر در موزه فرش در شهر قدیمی باکو دوری کنید. آن‌ها می‌توانند تمامی تاریخ، اصالت و مواد به‌کاررفته در ساخت و طراحی فرش را برای شما جعل کنند. قیمت یک قالیچه بزرگ از حدود ۲ میلیون تومان آغاز می‌شود، اما می‌توان چانه هم زد. به‌خصوص که اگر چشم شما یک فرش را گرفته باشد. در موزه فرش باکو فرش‌های پشمی و ابریشمی دیده می‌شود. به‌علاوه فرش‌های دست‌بافت تهیه‌شده به روش سنتی نیز در اینجا وجود دارند.

به تماشای شهر با مترو بروید

سیستم حمل‌ونقل عمومی به‌مانند آن چیزی که شما انتظارش را در یک روز تعطیل دارید نیست، اما متروی منظم باکو و شبکه‌ای از مسیرهای زیرزمینی مخصوص عابران پیاده (اکثرا همراه با آسانسور) سفر به نقاط مختلف شهر در یک روز را تسهیل می‌بخشد، حتی اگر آن‌ها در طرف دیگر شهر باشند. ایستگاه‌های زیرزمینی خودشان ویترینی برای تماشای طراحی‌های خارق‌العاده هستند. هرم شیشه‌ای ایستگاه مترو در شهر قدیمی، ورودی فرش بافت و ستون‌های شیاردار سکوی فروشگاه گنجلیک (بزرگ‌ترین فروشگاه آذربایجان)، ازجمله بخش‌های جذاب در ایستگاه‌های متروی باکو هستند. از همه مهم‌تر قیمت ارزان این سفر زیرزمینی است و می‌توان برای ۴ بار سفر در شبکه مترو حدود ۲ هزار تومان پرداخت کرد.

به دیدار هنر معماری زاحا حدید بروید

مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف با طراحی زیبا و مدرن خود آذربایجان را در مقابل معماری خشن اتحاد جماهیر شوروی قرار می‌دهد. این ساختمان شاهکاری از زاحا حدید بوده و از هر زاویه‌ای که به آن بنگرید (چه از داخل و چه از خارج) حیرت‌انگیز است. شما باید حتما به داخل ساختمان هم بروید. بلیت ورودی ساختمان در حدود ۳۵ هزار تومان است و با پرداخت این مبلغ می‌توان به نمایشگاه حیدر علی‌اف رفت. در این نمایشگاه مدل‌های کوچک و البته دقیقی از آثار معماری برتر آذربایجان به چشم می‌خورد. به‌علاوه یک موزه کوچک از صنایع‌دستی، لباس‌ها و فرهنگ آذری نیز در این وجود دارد. کار خود در این مجموعه را با سر زدن به باغی از پیکره‌های هنر مدرن، زمین‌های گل‌کاری شده و آبشارها به اتمام برسانید. عکس گرفتن از ساختمان را فراموش نکنید.

خوراکی‌های آذری میل کنید

رستوران سحیرلی تندیر در منطقه قدیمی شهر منویی از تمامی غذاهای آذری در اختیار شما قرار می‌دهد که نباید بدون چشیدن طعم آن‌ها این کشور را ترک کرد. دلمه یکی غذاهای محبوب این رستوران است. پلو (برنجی کره‌ای همراه با گوشت، بلوط و میوه پخته) و انواع کباب را می‌توان در این رستوران میل کرد. بخش جذاب این رستوران وجود یک تنور در کنار درب ورودی است که نان موردنیاز رستوران در آن پخته می‌شود.

محله گربه‌های باکو

سازمان یونسکو از سال ۲۰۰۰ شهر قدیمی باکو را به‌عنوان یک میراث باستانی معرفی کرده است، اما قدمت این شهر به‌عنوان یک مرکز اجتماعی به حداقل قرن دوازدهم بازمی‌گردد. در داخل این شهر می‌توان یک روز کامل را به مشاهده بناهای تاریخی نظیر برج دوشیزه، مسجد جمعه، حمام عمومی شهر و کاخ شیروان شاه مشغول شد؛ اما خوش‌عکس‌ترین ساکنان این منطقه گربه‌های شهری است که در کنار بالکن‌ها و پله‌های سنگی لم داده‌اند. تعداد این گربه‌ها به‌اندازه گربه‌های شهر استانبول نیست، درنتیجه حضور آن‌ها اصلا شما را ناراحت نخواهد کرد. کافی است تا به یک گربه کمی توجه کنید تا آن هم خود را برای شما لوس کند.

اگر بنظرتان باکو شهر جذابی برای مسافرت است و تصمیم دارید تا به آنجا بروید، رزرو بلیط هواپیما باکو و رزرو هتل خود را به ما بسپارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط