سفر به وین

۱۱ کار و فعالیت جذاب که می‌توانید با کودکانتان در سفر به وین انجام دهید

وین در کنار سنت‌های فراوان، موسیقی کلاسیک غنی و تاریخچه‌ای پر و پیمان در معماری برای کودکان هم بسیار جالب است و حرف زیادی برای گفتن دارد. جوری که انگار این شهر اروپایی کلاسیک، رسمی و مقید به آداب و رسوم در نقطه‌نقطه از کاخ‌ها، موزه‌ها و گالری‌هایش برای بچه‌ها هم جذاب و جالب است. همین موضوع باعث می‌شود که وین انتخابی عالی برای خانواده‌ها باشد تا در کنار غرق شدن در فرهنگ و معماری غنی، از تفریح به همراه‌ کودکانشان هم در آن لذت ببرند.

در این مطلب از وبلاگ فلایتیو نگاهی به فعالیت‌هایی می‌اندازیم که می‌توانید در وین به همراه بچه‌ها انجام دهید و سفری خاطره‌انگیز بسازید.

حس و حالی سلطنتی!

کاخ Schönbrunn اولین مقصد ما در این مطلب است. جایی که به راحتی می‌توان یک روز کامل را در آن سپری کرد بدون اینکه حوصله‌ی بچه‌ها سر برود. تورهای داخل کاخ و توضیحات در مورد تاریخچه‌ی آن احتمالا بیشتر برای بزرگترها جذابیت دارد اما در کنار آن موزه‌ی کودکان،‌ باغ‌های کاخ و باغ وحش اینجا حتما نظر بچه‌ها را به خود جلب  و ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم خواهد کرد.

کاخ Schönbrunn در فاصله‌ی کوتاهی از مرکز شهر قرار دارد. از آنجا که تورهای اینجا طبق زمان‌بندی خاصی اجرا می‌شود، کافیست برای اجتناب از انتظار در صف بلیت خود را از قبل خریداری کنید که اینکار به سادگی و به صورت آنلاین قابل انجام است.

بعد از رسیدن به اینجا و بازدید از کاخ به همراه تور، گردش در باغ‌های کاخ و ملاقاتی با شیرها، ببرها و خرس‌هایی که در قدیمی‌ترین باغ وحش جهان زندگی می‌کنند حسابی برای شما و مخصوصا بچه‌ها هیجان انگیز خواهد بود.

پیشنهاد ما این است که بعد از اتمام تور، اول به موزه‌ی کودکان که در ضلع غربی کاخ واقع شده سر بزنید. در این موزه بچه‌ها می‌توانند مثل بچه‌های خانواده‌ی سلطنتی لباس بپوشند، کلاه گیس بر سرشان بگذارند و همچنین تفاوت‌هایی را که بین بچه‌های طبقه‌ی سلطنتی و عادی جامعه وجود داشته بشناسند و با اسباب‌بازی‌های آن‌ها بازی کنند!

در محوطه‌ی بیرونی اینجا، بچه‌ها ( و البته بزرگتر‌ها! ) می‌توانند در هزارتوی باغ‌های کاخ به بازی و ماجراجویی بپردازند. آن‌ها عاشق وسیله‌های بازی اینجا و کالیدوسکوپ غول پیکر آن خواهند شد.

وقتی بازی بچه‌ها تمام شد و حسابی از بدوبدو در اینجا سیر شدند، زمان خوبی برای بازدید از باغ وحش Schöbrunn است تا کمی از تاریخ دور شوید.

تمرین موسیقی با موتزارت!

بازدید از خانه‌ی موسیقی وین به همراه بچه‌ها، با تاریخچه‌ای که این شهر در موسیقی کلاسیک دارد، کاملا بدیهی به نظر می‌رسد! در این موزه‌ی کاملا تعاملی، بچه‌ها هم می‌توانند در کنار بزرگترهایشان به اکتشاف صداها، موسیقی و البته آشنا شدن با موسیقی دانان بزرگ اتریش بپردازند.

وقتی اینجا هستید، حتما بازی موزیکال نامادئوس ( Namadeus‌ ) اختراع موتزارت را امتحان کنید که در آن اسم‌ها به ملودی تبدیل می‌شوند. یا شاید دوست داشته باشید یک قطعه‌ی والتز وینی بسازید آن هم فقط با انداختن یک جفت تاس!

قبل از اینکه اینجا را ترک کنید، شانس و استعداد خود را در رهبری ارکستر امتحان کنید و یکی از استیک‌ها را بردارید تا عملا ارکستر فیلارمونیک وین را رهبری کنید!

در همین حوالی، جایی که فقط ۶ دقیقه پیاده با خانه‌ی موسیقی وین راه دارد، خانه‌ی اپرای وین واقع شده است. خانه‌ی اپرای وین تقریبا در تمام طول سال اجراهای اپرایی مخصوص کودکان ارائه می‌کند که در خیمه‌ای بزرگ بالای آن برگزار می‌شود. این اپراها معمولا یا اقتباسی از اپراهای واقعی هستند یا اینکه کاملا مخصوص بچه‌ها طراحی و خلق شده‌اند. از خوبی‌های این اپراها کوتاه بودن آن‌هاست که معمولا حداکثر یک ساعت طول می‌کشند.

باید بدانید که بلیت اپرای کودکان معمولا از هفته‌ها یا بعضا حتی ماه‌ها قبل تماما خریداری می‌شوند؛ پس بهتر است تا به محض نهایی شدن برنامه‌ی سفر به وین، بلیت خود را رزرو کنید. همچنین خانه‌ی اپرا در ماه‌های جولای و آگوست ( مرداد و شهریور ) اجرا ندارد.

شهربازی؛ بهشت بچه‌ها!

مهم نیست که در چه فصلی به وین سفر می‌کنید؛ برای بچه‌ها چه جایی بهتر از شهربازی پراتر وین! جایی که می‌توانید به همراه آن‌ها سوار چرخ و فلک آن شوید و شهر را از ارتفاع ۶۰ متری ببینید. در ورودی این شهربازی، موزه‌ی پراتر قرار دارد که در آن می‌توانید با تاریخچه‌ی چرخ و فلک و شهر وین آشنا شوید و چیزهای نوستالژیک نصب شده روی چرخ و فلک‌های بزرگ را ببینید؛

در این موزه همچنین عکس‌ها، نقاشی‌ها، پسترها و مینیاتور‌های مختلفی هستند که شهربازی پراتر را در طی سال‌های عمرش نشان می‌دهد.

شهربازی پراتر وین، با بیش از ۲۵۰ جاذبه و فعالیت سرگرم کننده برای هر گروه سنی جذاب است. قطار ارواح، کوه یخی و گشتی برای کوچکترها و دیدن خرس‌های قطبی، پنگوئن‌ها و حتی مسیر دوچرخه سواری، پارک اسکیت و سواری بر روی اسبچه‌های بامزه و دوست داشتنی؛ همچنین در نیمه‌ی اول سال، یعنی از ماه فروردین تا اواخر مهر، قطارهای کوچک برای بچه‌ها به راه است تا در دل پارک پراتر به گشت زنی بپردازند.

گوستاو کلیمت‌های کوچک!

کاخ‌های Belvedere هم جای دیگری‌ست که یک روز کامل می‌تواند شما را در خود میخکوب کند. اینجا از دو کاخ که به سبک باروک ساخته شده‌اند تشکیل شده است؛ بلودره‌ی بالایی و پایینی! بخش‌های دیگر این مجموعه شامل نارنجستان و اسطبل‌های کاخ می‌شود. این کاخ که به عنوان اقامتگاه تابستانی پرنس یوگن، فرمانده ارتش و دولتمرد امپراطوری رم ساخته شده است، امروزه در بخش بالایی خود تبدیل به موزه‌ای شده که میزبان آثار هنری از قرون وسطا تا قرن ۲۱، شامل مجموعه‌ی قابل توجهی از شاهکارهای گوستاو کلیمت نقاش معروف اتریشی است.

کاخ بلودره‌ی بالایی جای مناسبی برای آشنا شدن بچه‌ها با آثار هنری معروف و ایجاد هیجان و علاقه در آن‌ها نسبت به هنر است. در اینجا بچه‌ها می‌توانند اشتباهات نقاشی‌ها را پیدا کنند و جواب سوالات خود را در مورد مجسمه‌ّ‌های مختلف دریافت کنند.

علاوه بر این‌ها دو موزه‌ی هنری دیگر در وین که ورکشاپ‌های کاربردی در آخر هفته‌ها ارائه می‌دهند هم برای بچه‌ها لذت بخش خواهد بود. در موزه‌ی هنرهای زیبای Kunsthistorisches که موزه تاریخ هنر هم می‌باشد، کودکان می‌توانند عصر یکشنبه‌ی خود را صرف خلق آثار هنری خود کنند. آثار هنری‌ای که با الهام گرفتن از نقاشی‌ها و مجسمه‌های داخل موزه می‌تواند ایجاد شود.

همچنین موزه‌ی هنر مدرن با نام Mumok هر شنبه و یکشنبه میزبان بچه‌هایی‌ست که به خلق کُمیک‌هایی (داستان مصور) از داستان‌های داخل نمایشگاه، مدل‌سازی و یا ساخت انیمیشن‌های کوتاه مشغول هستند.

کمی دور از نقاشی‌ّهای کلیمت، موسیقی موتزارت و معماری باروک!

بچه‌ها ممکن است از بودن در محیط‌های هنری و فرهنگی یا دیدن معماری به صورت پیوسته خسته شوند و خب این کاملا طبیعی‌ است! برای کمی فاصله گرفتن از موسیقی کلاسیک یا نقاشی و هنر در سفرتان به وین، برای اینکه مطمئن شوید به بچه‌ّها همچنان خوش می‌گذرد، بازدید از موزه‌ی کودکان زوم ZOOM پیشنهاد ماست. در این موزه که بیشتر جایی برای بچگی کردن کودکان است، آن‌ها می‌توانند در تونل‌های آینه چهار دست‌ و پا بروند، روی تشک آبی بالا و پایین بپرند و خلاصه حسابی بازی کنند.

بچه‌ّهای کمی بزرگتر هم از حضور در ورکشاپ‌هایی برای تولید انیمیشن و صداسازی لذت خواهند برد.

علاوه بر این Minopolis شهر کوچکی مخصوص بچه‌ّهاست. در این شهر کوچولو که در فضایی بسته قرار دارد، بچه‌ها می‌توانند در نقش‌های مختلف زندگی را بازی کنند! کار کردن در سوپرمارکت، ایستگاه قطار، بیمارستان و مشاغل دیگر شبیه‌سازی خوبی برای لمس زندگی توسط بچه‌ّهاست. همه‌ی فعالیت‌های موجود در این شهر کوچک به صورت تعاملی و شبیه‌سازی طراحی شده‌اند. بچه‌ّها حتی می‌توانند در پیتزا فروشی این شهر پیتزای واقعی درست کنند یا با پول‌های بازی در بانک کار کنند و حتی حقوق بگیرند!

پس در سفر به وین با ۱۱ گزینه مناسب خانواده‌ّهای بچه‌ّ دار آشنا شدیم:

 • تور بازدید از کاخ Schönbrunn و بازی در باغ‌های آن
 • موزه‌ی بچه‌ّها در ضلع غربی کاخ و آشنایی با تاریخ
 • ملاقات نزدیک با حیوانات در باغ وحش Schönbrunn
 • محک حس موسیقیایی در خانه موسیقی وین
 • تماشای اپرای کودکان در خانه‌ی اپرای وین
 • بازی و تفریح در شهربازی Prater
 • آشنایی با هنر نقاشی و آثار کلیمت در کاخ Belvedere
 • ورکشاپ‌های آخر هفته در موزه‌ی هنرهای زیبا
 • روایتگری برای بچه‌ها در موزه‌ی هنر مدرن Mumok
 • موزه‌ی کودکان ZOOM
 • شهر کودک Minapolis

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط