سنت‌های شگفت‌انگیز ترکیه‌

با سنت‌های شگفت‌انگیز ترکیه‌ آشنا شوید

ترکیه دارای سنت‌های جذاب منحصر به خود است که تقریبا در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شوند. این سنت‌های مذهبی یا فرهنگی گردشگران بی‌شماری از سراسر نقاط دنیا را به‌سوی این کشور می‌کشانند. فلایتیو نیز نگاهی به برخی از مهم‌ترین سنت‌های شگفت‌انگیز ترکیه انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیمای استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر (چشم شیطان)

یکی از سوغاتی‌های محبوب ترکیه، چشم نظرهای آبی‌رنگ شیشه‌ای است که در فرهنگ عامه برای دفع انرژی منفی افراد حسود از شما کاربرد دارند. چشم شیطان آبی است، زیرا بر اساس افسانه‌ها، افراد چشم آبی بیشترین انرژی منفی را ساطع می‌کنند و این چشم شیشه‌ای آن انرژی را دفع خواهد کرد. بر مبنای یک رسم قدیمی، این چشم نظرها به لباس کودکان تازه متولدشده سنجاق شده و بالای درب منازل و کسب‌وکارها به‌منظور دفع بدشانسی آویزان می‌شوند.

انتخاب همسر

بر اساس سنت ترکی، وقتی‌که یک خانواده قصد یافتن همسر برای پسر خود را دارد، در ابتدا به دیدار همسر بالقوه و خانواده وی در منزل به‌منظور بررسی او و دست‌پختش می‌روند. در این دیدار، همسر آینده اقدام به تهیه قهوه ترک و سرو آن برای خانواده شوهر آینده می‌کند. در این زمان خانواده شوهر به‌دقت مشغول بررسی زن آینده فرزندشان می‌شوند.

چای ترک

چای ترک نه‌تنها یک چای غلیظ و قرمزرنگ در استکان‌های کمر باریک، بلکه نمادی از میهمان‌نوازی مردم این کشور است. به هرکجا در ترکیه سفر کنید، طبق رسم کشور یک فنجان چای ترک به نشانه احترام و خوشامدگویی در مقابل شما قرار می‌گیرد. فرقی نمی‌کند که این دیدار در خانه شخصی، یک فروشگاه یا حتی آرایشگاه باشد.

حنابندان

رسمی در میان خانواده عروس و نزدیکان و دوستان وی پیش از مراسم ازدواج؛ به‌طور سنتی در مراسم حنابندان دستان عروس با حنا تزئین می‌شود. بر اساس یک رسم مذهبی، حنا به‌طور سنتی نمادی از خون است و به‌عنوان نشانه‌ای برای گذار از دوران دختری به دوران زنیت شناخته می‌شود.

کُشتی روغن

کشتی روغن یکی از سنتی‌ترین ورزش‌های ترکیه است که قدمت آن به دوران بین‌النهرین باستان و سال ۱۳۶۲ میلادی بازمی‌گردد. در طول برگزاری این مسابقه در شهر ادرنه، کشتی‌گیران بدن خود را با روغن چرب کرده و با یکدیگر سرشاخ می‌شوند. این مسابقه تا زمان شکست یک کشتی‌گیر و برخورد پشت وی با خاک ادامه دارد. مسابقات کشتی روغن می‌تواند تا مدت ۴۰ دقیقه به طول انجامد و بسیار تماشایی باشد.

بوق زدن

مردم ترکیه به خاطر کم‌تحملی در ترافیک شهری کاملا شهره هستند، بااین‌حال، بوق زدن یکی از سنت‌هایی است که با مراسم خاص این کشور گره خورده است. اگر زمانی در ترکیه صدای متناوب بوق خودروها را شنیدید، به‌احتمال‌زیاد یک مراسم عروسی در راه است یا اینکه اطرافیان در حال مشایعت فردی برای رفتن به خدمت سربازی هستند.

ختنه

ختنه کردن یک رویداد مهم در زندگی هر پسری در ترکیه است، زیرا این رسم نمادی از گذار به مرحله مردانگی برای او به شمار می‌رود. طبق سنت، پسرانی که ختنه می‌شوند یک لباس پرزرق‌وبرق به تن کرده و مراسمی شبیه به یک جشن تولد باشکوه برای آن‌ها برگزار می‌شود.

قربانی کردن

طبق سنت مردم ترکیه، در پایان ماه رمضان حیوانی قربانی شده و گوشت آن به افراد فقیر بخشیده می‌شود. این رسم در ترکیه بسیار محبوب است و قربانی کردن می‌تواند در رویدادهای دیگر، ازجمله ازدواج فرزندان یا یافتن یک شغل مناسب، نیز انجام گیرد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط