آتش‌فشان‌های زیبای بریتانیا

با آتش‌فشان‌های زیبای بریتانیا آشنا شوید

اگر چه بریتانیا هرگز دارای آتش‌فشان‌های فعال نبوده است، اما این کوه که روزی غرش می‌کرده‌اند حالا به مناظر زیبایی تبدیل شده‌اند. فلایتیو به سراغ شماری از آتش‌فشان‌های شگفت‌انگیز در سراسر بریتانیا رفته است. با ما همراه باشید.

۱. گذرگاه غول | ایرلند شمالی

فعالیت‌های آتش‌فشانی ۶۰ میلیون سال پیش در این منطقه منجر به خلق گذرگاه غول شدند. به‌موجب این فعالیت‌ها ۴۰ هزار ستون سنگی از جنس بازالت از زیر دریا بیرون آمدند و برخی از آن‌ها تا ۱۲ متر ارتفاع دارند. محلی‌ها به شما می‌گویند که غول بزرگ، فین مک کول، این گذرگاه را برای معشوق خود ساخته است. با این ‌حال زمین شناسان به شما خواهند گفت که این مسیر براثر فشار مواد مذاب به ‌طرف بالا و خروج از شکاف‌های زمین خلق شده‌اند. این‌که شما کدام یک از این روایت‌ها را باور می‌کنید مهم نیست، گذرگاه غول واقعا تماشایی است.

ساحل این گذرگاه محلی مناسب برای تماشای پرندگان و پیاده‌روی است. سعی کنید تا از مسیر رانکری رفته و یک پیاده‌روی ۳ کیلومتر زیبا را تجربه کنید. چهار مسیر در اطراف ساحل وجود دارند که با توجه به توانایی شما طبقه‌بندی شده‌اند. مسیر ساحل نیز ۱۹ کیلومتر طول داشته و از گذرگاه غول تا پل Carrick-a-Rede Rope امتداد دارد. این پل به‌هیچ‌وجه مناسب افراد ترسو نیست.

۲. نشیمنگاه آرتور | ادینبورو

در مرکز ادینبورو  بلندترین قله شهر قرار دارد؛ اینجا محل نشستن آرتور است. آتش‌فشانی خاموش که ۳۵۰ میلیون سال پیش برای اولین بار فوران کرد، حالا بهترین مکان برای تماشای شهر از بالا است. مسیرهای پیاده‌روی، در طول روز بسیار شلوغ هستند. به‌منظور فرار از جمعیت، بهتر است تا صبح زود یا در هنگام غروب آفتاب به این منطقه مراجعه کنید.

چندین مسیر پیاده‌روی در اطراف این کوه وجود دارد. آسان‌ترین مسیر از بالای خلیج دونساپی شروع می‌شود. این منطقه کاملا مشخص است، هرچند کمی شیب‌دار بوده و در مسیر خود صخره‌های فراوان دارد. دیگر قله‌های این کوه شامل تپه وینی، تپه کلاغ و تپه نتر می‌شود. این تپه‌ها خلوت‌تر بوده و مسیر دسترسی به آن‌ها نیز آسان‌تر است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، دیدار از این کوه‌ها را در برنامه سفر خود بگنجانید.

۳. آردنامورچان | اسکاتلند

سواحل غربی اسکاتلند میزبان یک جزیره بکر و دست‌نخورده هستند. در بخش شمال غربی آردنامورچان یک مجموعه آتش‌فشانی زیرزمینی قرار دارد که ۵۵ میلیون سال از عمر آن می‌گذرد. تنها راه ورود به این ناحیه از طریق یک جاده باریک است. این مسیر مناسب دوچرخه‌سواران و افرادی است که می‌خواهند تنها باشند.

مسیرهای محلی و تاریخی فراوانی در این منطقه وجود دارد. مسیر زمین‌شناسی در امتداد شبه‌جزیره بهترین گزینه است و شما را به دیدن صخره‌های شکل‌گرفته از اولین فوران آتش‌فشانی می‌برد. قلعه مینگری در بالای دو صفحه از مواد مذاب سرد و سخت شده قرار دارد، درحالی‌که روستای متروکه گلندریان در زمین مسطح منطقه آتش‌فشانی واقع شده است. این ساحل همچنین خانه بسیاری از گونه‌های جانوری کمیاب نظیر گربه‌های وحشی، سمور و عقاب‌های دم سفید و دم طلایی است.

۴. اسنودونیا | شمال ولز

کوه اسنودون در حدود ۴۵۰ میلیون سال پیش براثر فوران‌های آتش‌فشانی تشکیل شد. این کوه یک منطقه خارق‌العاده، اما شلوغ است. قسمت‌های کم ارتفاع‌تر نیز زیبا بوده و خلوت‌تر هستند.

سراسر ساحل این منطقه محلی مناسب برای تجمع پستانداران کمیاب و پرندگانی نظیر مرغ ماهی‌خوار و قوش است. پرستوها نیز به این ساحل می‌آیند و جنگل گویدیر فرصت خوبی برای تماشای زیبایی طبیعت فراهم می‌کند. این پارک ۲۳۰۰ کیلومتر مسیر پیاده داشته و موقعیتی ایده آل برای قدم زدن است.

۵. کَسِل راک | ادینبورو

کسل راک برخلاف دیگر آتش‌فشان‌های این فهرست، تنها به خاطر وجود یک قلعه بر روی آن شهرت دارد. این کوه در حدود ۳۴۰ میلیون سال قدمت داشته و زمین آن به‌طور طبیعی یک پناهگاه است. قلعه نیز با صخره‌هایی به ارتفاع ۸۰ متر محافظت می‌شود. این کوه و قلعه روی آن از دیگر جاذبه‌های شگرف ادینبورو هستند. قلعه در بخش قدیمی شهر واقع شده و به‌خوبی با معماری همان دوران بازسازی شده است.

این قلعه تاریخی جذاب دارد و در بسیاری از دوره‌ها، ازجمله جنگ‌های جهانی، یک زندان بوده است. قلعه همچنان بسیاری از سنت‌ها و رویدادهای نظامی را حفظ کرده و هر روز راس ساعت یک ظهر چند تیر شلیک می‌کند. حالا این قلعه میزبان موزه ملی جنگ اسکاتلند است.

۶. مجموعه آتش‌فشان‌های بارودِیل | منطقه دریاچه

مجموعه آتش‌فشان‌های بارودیل از سنگ‌های آتش‌فشانی متعلق به ۴۵۰ میلیون سال قبل تشکیل شده است. تصور می‌شود که آن‌ها بقایایی از یک جزیره آتش‌فشانی کمانی باشند که به‌عنوان یک پوسته اقیانوسی تحت‌فشار توسط یک جابجایی پوسته‌ای و به هنگام برخورد دو صفحه شکل گرفته‌اند.

مجموعه آتش‌فشان‌های منطقه دریاچه عمدتا شامل کوه‌های آتش‌فشانی و مواد مذاب سرد شده هستند. این آتش‌فشان‌ها از وِزدیل و دره دادون تا هِیوزواتر امتداد دارند. تمامی این مناطق دارای کوه‌های شگفت‌انگیزی برای پیاده‌روی هستند.

۷. گلن کو | اسکاتلند

بقایای این آتش‌فشان باستانی عظیم می‌تواند تجربه‌ای عالی برای اسکی، کوه‌نوردی، اسنوبرد، سورتمه‌سواری، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری کوهستان، با توجه به فصل مراجعه، باشد. این چشم‌انداز زیبا از فوران آتش‌فشانی و سرد شدن مواد مذاب تشکیل شده است.

اکثر افراد از مسیر پلکانی شیطان به‌طرف کینلوچلِوِن می‌روند، در حالی‌که بهترین مسیر برای کوه‌نوردان می‌تواند رشته‌کوه سه‌خواهران (بایدین، نام، بیان) باشد. این منطقه دارای کوه‌های دیگری نیز برای کوهنوردی است.

۸. تپه‌های چیویُوت | نورتامبرلند

تپه‌های چیویوت (Cheviot) که انگلیس و اسکاتلند را از هم جدا می‌کنند حاصل یک فوران آتش‌فشانی هستند که سطح آن‌ها با لایه‌ای از یخ صاف و نرم شده است. بیشتر بخش انگلیسی این تپه‌ها یک زمین باز است، هرچند بخشی از این مناطق در اختیار ارتش اوتربورن قرار دارد. بااین‌حال، مسیرهایی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در این تپه‌ها وجود دارد که شما را همچنان در مسیر صحیح نگه می‌دارد.

مسیر دورافتاده پِنین در نزدیکی مرز دو کشور واقع شده و در حدود ۳۵ کیلومتر طول دارد. به‌علاوه مسیری بزرگ‌تر برای عاشقان پیاده‌روی در این منطقه به چشم می‌خورد که از ۶ تپه در چیویوت عبور می‌کند. استحکامات مربوط به دوران عصر آهن نیز در این بخش دورافتاده دیده می‌شود. رودخانه‌های این اطراف محل زندگی سمور دریایی و مرغ‌های شیرجه رو هستند. آبشار لینهوپ نیز در این منطقه جاری است.

۹. کویلین | جزیره اسکای

کویلین سیاه که از یک فوران آتش‌فشانی تشکیل شده است، محلی ایده آل برای افراد پرجنب‌وجوش و جوش، کوه‌نوردان و صخره‌نوردان است. این کوه‌ها زیبا، اما چالش‌برانگیز هستند. علیرغم اینکه این کوه‌ها تنها ۱۱ کیلومتر طول دارند، اما برای طی کردن کامل این مسیر به ۱۵ تا ۲۰ ساعت زمان نیاز است. این منطقه مناسب افراد بی‌تجربه نیست، زیرا این مسیرها بسیار طولانی بوده اغلب در شرایط آب و هوایی بد هیچ پناهگاهی برای ماندن ندارند. بهتر است تا قبل از سفر یک راهنما استخدام کرد.

تعداد کل نظرات : 5 : امتیاز کاربران

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

نظرات کاربران

نگار علیزاده 1397/01/22 - 16:56
یادش بخیر... تپه‌های چیویُوت
امیر نوریان 1397/01/22 - 16:55
بسیار آموزنده و خوب بود مرسی ار فلایتیو
حسین زاده 1397/01/22 - 16:55
واقعا مطلب عالی بود
پریسا فلاح زاده 1397/01/22 - 16:55
جالب بود
ali 1397/01/22 - 16:54
عالیه

مطالب مرتبط