بازار پنیر

دیدار از بازارهای پنیر هلند

سر زدن به یک بازار پنیر می‌تواند ایده‌ای خوب برای گشت‌وگذاری یک‌روزه در خارج از شهر آمستردام باشد. در اطراف شهر آمستردام بازارهای پنیر زیادی به چشم می‌خورد. بازار پنیر وُردن تنها بازار واقعی محسوب می‌شود. بازار پنیر آلکمار، گودا و ادام بازارهایی هستند که بیشتر با هدف جذب توریست بنا شده‌اند. به‌علاوه بازدید از یک بازار پنیر در هلند تنها در فصل تابستان امکان‌پذیر است. بازدید از تمامی بازارهای پنیر رایگان بوده و دیدار از آن‌ها در شهرهای قدیمی هلند جذاب است. فلایتیو شما را به این بازارها می‌برد. با ما همراه باشید.

تولیدکنندگان پنیر هلندی به‌طور سنتی محصولات خود را به بازار شهر برای فروش می‌آورند. برخی از آن‌ها پنیرهای خود را با چرخ‌دستی به اینجا می‌آورند، زیرا پنیرها بیش از ۱۶۰ کیلو وزن دارند. هر گروه لباس مخصوص به خود را پوشیده و یک کلاه حصیری به سر دارد. خریداران در بازارها اقدام به چشیدن طعم هر پنیر می‌کنند.

اگر آن‌ها طعم پنیر را دوست داشتند، شروع به چانه زدن برای پایین آوردن قیمت کرده و بنا به یک رسم قدیمی دستان خود را به هم می‌کوبند. آن‌ها در این لحظه با صدای بلند قیمت مدنظر خود را اعلام می‌شود. اگر قیمت مورد توافق قرار بگیرد، گاری‌هایی برای حمل پنیر وارد میدان می‌شوند.

یادتان باشد که برای سفر به هلند و بازدید از جاذبه‌های دیدنی بی‌شمار آن، می‌توانید رزرو بلیط هواپیما خودتان را به فلایتیو بسپارید.

بازار پنیر آلکمار

مهم‌ترین و کلاسیک‌ترین بازار پنیر هلند در شهر آلکمار و شمال این کشور قرار دارد. این بازار هر جمعه صبح دایر می‌شود. اینجا فقط یک بازار نیست، بلکه صحنه‌ای جذاب و دیدنی از حمل پنیرها، به‌خصوص برای گردشگران، است. این بازار پنیر با یک بازار هنری و صنایع‌دستی احاطه شده است. در اینجا می‌توان طعم واقعی پافرجس هلندی، شاه‌ماهی، پنیر محلی، فروشندگان صنایع‌دستی و چیزهای فراوان دیگری را یافت.

تور دوساعته بازدید از شهر آلکمار و بازار پنیر

بسیاری از تورهای محلی در هلند شما را در آلکمار راهنمایی می‌کنند. آن‌ها شما را به مرکز تاریخی شهر آلکمار برده و به دیدن بازار سنتی پنیر می‌برند. می‌توان راهنماهای محلی را در ایستگاه راه‌آهن این شهر یافت. قدمت بسیاری از بناهای شهر آلکمار به دوران قرون‌وسطی بازمی‌گردند.

دیگر جاذبه‌های دیدنی شهر آلکمار

آلکمار یک شهر قدیمی با ساختمان‌هایی زیبا متعلق به هزار سال پیش است. این شهر برای خرید عالی است. می‌توان به بازدید از موزه محلی آلکمار رفت و در مورد تاریخ این شهر اطلاع کسب کرد. موزه پنیر نیز در ترازو خانه قدیمی این شهر واقع شده است.

چگونه می‌توان به بازار پنیر آلکمار رفت؟

دسترسی به بازار پنیر آلکمار با استفاده از یک قطار مستقیم از شهر آمستردام امکان‌پذیر است. این قطار چهار بار در روز به ایستگاه مرکزی راه‌آهن آلکمار می‌آید و قیمت بلیت آن ۷.۵ یورو است.

بازار پنیر وُردن

در شهر کوچک وُردن در نزدیکی اوترخت، یک بازار پنیر صدساله وجود دارد. دامداران مزارع اطراف پنیرهای خود را برای فروش به این بازار می‌آورند. قیمت در این بازار، قیمت ملی پنیر هلندی را تعیین می‌کند. پنیرهای این بازار عالی هستند.

زمان بازدید از بازار پنیر وردن

فصل تابستان و صبح‌های شنبه بهترین زمان برای بازدید از این بازار است. یک برنامه مخصوص بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ برای چشیدن طعم پنیرهای این بازار وجود دارد. به‌علاوه یک بازار محلی همراه با پنیر و یک بازار روزانه برای فروش دیگر محصولات محلی در اینجا به چشم می‌خورد.

روز پنیر علف و بازار تاریخی پنیر وردن

به شما توصیه می‌شود که در تاریخ سوم ژوئن و روز پنیر علف در این شهر حضور داشته باشید. پنیر علف از شیر گاوهایی تهیه شده است که فقط علف خورده‌اند و با مواد فرآورده شده تغذیه نشده‌اند. این روز یک فستیوال بزرگ محسوب می‌شود. در ۱۹ اکتبر هرسال نیز بازار تاریخی پنیر برگزار می‌شود. در این روز پنیرها توسط مردم با اسب و گاری به بازار آورده می‌شوند. پس از خریدوفروش پنیر در این روز، خریداران و فروشندگان باهم مسابقه طناب‌کشی می‌دهند.

چگونه می‌توان به شهر وردن رفت؟

دسترسی به شهر وردن از طریق قطار از ایستگاه مرکزی آمستردام امکان‌پذیر است. این مسیر ریلی ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد و به ایستگاه راه‌آهن شهر اوترخت می‌رسد. فاصله این ایستگاه تا شهر وردن با قطار نیز ۱۵ دقیقه است. بلیت این قطار ۳.۶ یورو قیمت دارد.

بازار پنیر اِدام

ادام در نزدیکی آمستردام و وُلندام واقع شده است. ولندام نسبت به ادام از نظر گردشگری مشهورتر بوده، اما ادام جذاب‌تر است. این شهر هرساله در فصل تابستان میزبان بازار پنیر خود در صبح روزهای چهارشنبه است. این پنیرها با اسب و قایق به این بازار آورده می‌شوند.

چگونه به ادام برویم؟

می‌توان از ایستگاه مرکزی شهر آمستردام با یک اتوبوس و در مدت ۳۰ دقیقه به شهر ادام رفت. وقتی‌که به ادام رسیدید، یک دوچرخه اجاره کرده و به گشت‌وگذار این منطقه روستایی جذاب بپردازید، یا اینکه با پای پیاده در خیابان‌های سنگ‌فرش این شهر قدم بزنید.

بازار پنیر گودا

نام پنیر گودا از شهر گودا در نزدیکی لاهه گرفته شده است. هرساله در حدود ۳۰۰ هزار گردشگر به دیدن بازار پنیر گودا می‌آیند. این پنیرها با واگن‌های کوچک به این بازار آورده شده و پس از وزن شدن در ترازو خانه تاریخی و بزرگ شهر گودا به فروش می‌رسند. اینجا همچنین یک موزه است که می‌توان اطلاعات زیادی در مورد پنیر هلندی به دست آورد.

زمان مناسب برای سفر

گردشگران می‌توانند هرساله از ششم آوریل تا ۳۱ اوت و هر پنج‌شنبه از بازار پنیر گودا دیدن کنند.

جاذبه‌های دیگر شهر گودا

گودا یک شهری نسبتا بزرگ است و به خاطر پنیر، نان‌های شهد دار و سفال خود شهرت دارد. این شهر پر از خیابان‌های دیدنی است. کلیسای سنت یانسکِرک و تالار شهر ازجمله بناهای تاریخی در گودا هستند که ارزش بازدید دارند.

چگونه به گودا برویم؟

فاصله گودا تا شهر آمستردام با قطار در حدود ۵۳ دقیقه است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط