عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ فوران آتشفشان در هاوایی

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ فوران آتشفشان در هاوایی

انجمن نشنال جئوگرافیک معتبرترین پایگاه شناسایی و معرفی منابع طبیعی و گردشگری است. این انجمن در وبسایت خود هر روز یک عکس ویژه دارد که به «عکس روز» معروف است. ما در فلایتیو عکس امروز نشنال جئوگرافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو هتل با کارت شتاب به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

گدازه های داغ در دریای سرد

عکس امروز منتخب در وبسایت نشنال‌ جئوگرافیک فوران گدازه‌های آتشفشانی را در هاوایی به تصویر کشیده است که به درون دریا می‌ریزند. این آتشفشان از کوه آتشفشانی فعالی به نام «کیلوآ» نشات می‌گیرد. کیلوآ فعال‌ترین آتشفشان هاوایی است. این عکس را جرد گودوین گرفته است. او می‌گوید که گدازه‌های داغ آتشفشانی به آب سرد دریا می‌ریزند و از این برخورد سرما و گرما حالت انفجاری در آب و صخره‌های اطراف رخ می‌دهد.

آتشفشان های هاوایی

یکی از مهم‌ترین نقاط آتشفشانی فعال جهان، زنجیره آتشفشانی جزایر هاوایی در اقیانوس آرام‌اند. این آتشفشان‌ها عمری در حدود 70 میلیون سال دارند و از نوع آتشفشان‌هایی هستند که از درون بستر دریا سر برآورده‌اند. آتشفشان‌های كيلوآ، مانالوآ، هولالائي، كوهالا و ماناكه آ این زنجیره را تشکیل داده‌اند. از میان این آتشفشان‌ها سه آتشفشان کیلوآ، مائویی و هالیکالا هنوز فعال هستند.

در حالت کلی جزایر هاوایی حاصل فوران آتشفشان‌های از درون دریا هستند. این نقطه از زمین یک نقطه داغ است که در طی 70 میلیون سال فعالیت آتشفشانی موجب تشکیل جزایر شده‌ است. البته باید بگوییم که عمر این جزایر با هم برابر نیست و از غرب به شرق جزایر تازه‌تر هستند. اما کیلوآ که فعال‌ترین آتشفشان این جزیره است یکی از فعالترین‌ها در دنیا نیز به شمار می‌رود. این آتشفشان‌ها معمولا جزیی هستند و چندان خطری برای زیستگاه ندارند اما این خطر هر از چندگاهی نیز به جان طبیعت می‌افتد و انسان‌ها و گونه‌های زنده جزایر را با نابودی روبه‌رو می‌کند. برای مثال در سال 1970 فوران کیلوآ بسیاری را به کام مرگ کشاند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط