دیدنی های شهر زیبای ورشو 

دیدنی های شهر زیبای ورشو 

لهستان کشوری است زیبا که دارای فرهنگی غنی است. این کشور که یکی از خاستگاه‌های تئاتر مدرن و سینمای هنری به شمار می‌آید، در جنگ جهانی دوم به تمامی به اشغال آلمان درآمد. از این روی در آن زمان مهاجران زیادی از لهستان به ایران آمدند و ارتباطات بسیاری میان فرهنگ و مردم این دو کشور برقرار شد.

با سفر به لهستان شما نه تنها می‌توانید از مکان‌های دیدنی بی‌نظیر آن دیدن کنید، بلکه می‌توانید با مردمی مهربان آشنا شوید. سفر به لهستان شما را با فرهنگ و مردمی در اروپای شرقی آشنا می‌کند که برایتان غریبه نیست. دو شهر مهم این کشور ورشو و کراکو هستند که اولی پایتخت سیاسی و دومی پایتخت فرهنگی آن محسوب می‌شود.

با دیدنی‌های این دو شهر آشنا شوید.  

(اگر قصد سفر به لهستان را دارید می‌توانید برای رزرو بلیط هواپیما و رزرو آنلاین هتل از خدمات flightio استفاده کنید.)

از مجسمه‌ی پری دریایی ورشو دیدن کنید

ورشو دو بخش دارد، شهر قدیم و شهر جدید. در میدان اصلی شهر قدیمی ورشو یک مجسمه‌ی پری دریایی زیبا دیده می‌شود. البته به هنگام دیدن از این مجسمه مراقب باشید. او هرازگاهی با شیطنت تمام بر روی گردشگران آب می‌ریزد.

این مجسمه‌ی پری دریایی داستانی دارد که از این قرار است: دو خواهر پری دریایی از دریا بیرون آمده بودند و به دنبال خانه‌ای جدید می‌گشتند. یکی از آنها از کپنهاگ سر در آورد و دیگری از طریق رودخانه وارد ورشو شد. چند مرد ماهی‌گیر او را تعقیب کردند و تصمیم گرفتند که دستگیرش کنند  و در حقیقت موفق هم شدند. اما یک پسر کوچک پری دریایی را نجات داد و او را آزاد کرد. پری دریایی به خاطر مهربانی پسرک، قول داد که برای همیشه از شهر محافظت کند. به همین دلیل است که مجسمه‌ی او شمشیر و سپر در دست دارد؛ سپری که روی آن نشان لهستان نقش بسته است.

موزه‌های مربوط به هولوکاست را از دست ندهید

از آن جایی که لهستان در همسایگی آلمان قرار دارد و در زمان جنگ به تمامی تحت اشغال نازی‌ها بوده است، موزه‌های زیادی در مورد جنگ جهانی دوم و هولوکاست در لهستان وجود دارد. یکی از آنها کارخانه‌ای است که اسکار شیندلر ثروتمند معروف ساخت و با استخدام یهودیان زندانی در آشوویتس، جان بیش از هزار نفر از آنها را نجات داد. این کارخانه اکنون به یک موزه تبدیل شده است و از آن جایی که آشویتس در نزدیکی شهر کراکو قرار داشت، این کارخانه و متعاقب آن موزه نیست در شهر کراکو (یا به زبان لهستانی کراکوف) است.

یکی دیگر از دیدنی‌هایی که در نزدیکی شهر کراکو قرار دارد و تماماً وابسته به جنگ جهانی دوم و هولوکاست است، موزه‌ی آشویتس-بیرکرناو است. در این مجموعه شما خوابگاه‌ها و در حقیقت زندان‌های ساخته شده توسط نازی‌ها را  می‌بینید. هم‌چنین یک کوره‌ی آدم‌سوزی باقی مانده و برج دیده‌بانی و خط آهنی که زندانیان را از سراسر اروپا به آشوویتس می‌آورد از دیدنی‌های دردناک این موزه است. هم‌چنین آثار و بقایایی از زندانیان ارتش نازی در قالب چمدان‌ها، عینک‌ها، لباس‌ها و نمدهای بافته شده از موهای زندانیان در این موزه‌ها دیده می‌شوند. یکی دیگر از موزه‌های مربوط به جنگ جهانی دوم در ورشو واقع است. این موزه تحت عنوان موزه‌ی استقامت ورشو تصاویر و ابزاری از جنگ جهانی دوم را برای شما به نمایش می‌گذارد.

دیدار از خانه‌ی تاریخی پاپ

مهم نیست که شما مسیحی یا مسلمان باشید و یا کاتولیک باشید یا نباشید. در هر صورت دیدار از خانه‌ی پاپ ژان پل دوم یکی از پاپ‌های اخیر واتیکان است، بخشی مهیج از سفر به لهستان است. خانه‌ای که امروز به موزه تبدیل شده است. موزه‌ی لوکوس (نام مستعار پاپ) زوایایی از زندگی او را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای هر کسی جذاب باشد. شما در این موزه چیزهایی از زندگی او پیش از آنکه حتی کشیش ساده شود را خواهید دید. هم‌چنین در بخش‌های دیگر این خانه (موزه) بخش‌هایی از زندگی او پس از آنکه یکی از مشهورترین شخصیت‌های مذهبی این کره‌ی خاکی شد، نمایش داده می‌شود.

ورشوی قدیم و جدید را در کنار هم ببینید

شاید باورتان نشود اما جالب است بدانید که 85 درصد از مرکز شهر ورشو در جنگ جهانی دوم تخریب شد که شهر قدیم نیز شامل آن بود. بنابراین وقتی در شهر قدیم ورشو قدم می‌گذارید به نظرتان می‌آید که این ساختمان‌ها قدیمی است در حالی که این‌طور نیست. ساختمان‌ها و به طور کل محله‌ی قدیم ورشو پس از جنگ جهانی به همان گونه که بوده و بر اساس نقشه‌های اصلی بازسازی شده است. به عنوان مثال یکی از آن ساختمان‌ها متعلق به قرن سیزدهم میلادی بوده که در دهه‌ی 1970 بازسازی شده  است.

علاوه بر آن خود شهر ورشو نیز در طول جنگ به شدت تخریب شده است. هنگامی به موزه‌ی مقاومت ورشو می‌روید، می‌توانید به خوبی متوجه این موضوع شوید. در پشت بام این موزه نقشه‌ی شهر ورشو و ساختمان‌هایی که در جنگ سالم مانده‌اند، دیده می‌شوند. به راستی که حیرت آور است چرا که تعداد ساختمان‌هایی که جنگ جهانی دوم را دیده‌اند و ویران نشده‌اند، از انگشتان دست تجاوز نمی‌کند.  

علاوه بر این شما در ورشو می‌توانید به قلعه‌ی واول بروید که امروزه به موزه‌ای بدل شده است و دوران‌های مختلف پادشاهی در لهستان را می‌توان در آن مشاهده کرد. کاخ فرهنگ که پس از جنگ جهانی دوم و در زمان اشغال لهستان توسط شوروی کمونیستی ساخته شده است، نیز یکی از دیدنی‌های مهم این شهر به شمار می‌رود. 

از دیگر جذابیت‌های شهر ورشو در موزه‌ی نئون آن است. البته زمانی که به ورشو رفتید، حتماً به پارک واژینسکی بروید و با طاوس‌های زیبای آن عکس بگیرید.

به شهر کوهستانی شگفت‌انگیز زاکوپین بروید

تنها در فاصله‌ی چند ساعتی از شهر کراکو، زاکوپین، شهر کوهستانی کوچکی واقع شده  است که دیدن آن بسیار جذاب است. این شهر کوچک  دارای یک پیست اسکی است که محل تفریح لهستانی‌ها و گردشگران در زمستان است. البته هوای این ناحیه تا اندازه‌ای سرد است که در فصل بهار نیز بارش برف در آن متوقف نمی‌شود. رفتن به این شهر کوهستانی شما را با  فرهنگ قدیم باستانی اروپای شرقی و کشور لهستان آشنا می‌کند. هم‌چنین شما می‌توانید صنایع دستی اصیل و شیرینی‌های محلی را در این شهر به قیمت بسیار ارزان تهیه نمایید.

تور معدن نمک کراکو را از دست ندهید

معدن نمک ویلیشکا در قرن سیزدهم میلادی آغاز به کار کرده است. در این معدن که امروزه به موزه تبدیل شده است، شما با سوار شدن بر یک آسانسور، به عمق معدن می‌روید و در آنجا شاهد کلیسا، دریاچه و تابلوها، مجسمه‌های بی‌نظیری خواهید بود که به وسیله‌ی سنگ نمک ساخته شده‌اند. یکی از زیباترین این تابلو شام آخر داوینچی است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط