ترسناک‌ترین و زیباترین گرداب‌های جهان

ترسناک‌ترین و زیباترین گرداب‌های جهان

این پدیده طبیعی شگفت‌انگیز، نویسندگان را مجذوب و ملوانان را وحشت‌زده می‌کند. گرداب‌ها در زیباترین نقاط جهان هستند و ارزش آن را دارند که در فهرست شما (لیستی از مکان‌هایی که باید به آنجا سفر کنید) جای بگیرند.

برای خرید بلیط هواپیمای خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

گرداب تنگه ناروتو، ژاپن

این گرداب جذر و مدی عجیب در تنگه ناروتو، بین توکوشیما و جزیره آواجی در استان هیوگو که واقع شده در ستوئوچی-دریای داخلی ژاپن است، قرار دارد.

جریان در این تنگه سرعت بسیار بالایی دارد که همراه با جذر و مد مقدار آب فراوانی را به دریا وارد و از آن خارج می‌کند. در هنگام جذر و مد کامل سرعت آب تا 20 کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد. در همین هنگام است که گرداب‌هایی با قطر 20 متر پدید می‌آید.

بازدیدکنندگان می‌توانند از بالای پل ناروتو از روی عرشه‌های اختصاصی و یا از ساحل جزیره آواجی این پدیده را تماشا کنند. آیا احساس شجاعت می‌کنید؟ قایق‌هایی برای گشت دریایی (کانینمورا یا نیهونمورا) برای بازدید از گرداب وجود دارد که بادبان‌های خود را از ساحل آواجی می‌کشند (از ساحل اواجی به راه می‌افتند) و یک تور یک ساعته در کنار گرداب به راه می‌اندازند. همچنین جریان جذر و مد می‌توانید بسیار قوی باشد اما آنطور که تصور می‌کنید، قایق تکان نخواهد خورد.

گرداب نیاگارا، آمریکا/کانادا

گرداب نیاگارا یک گرداب طبیعی است که بر روی رود نیاگارا دقیقا پایین آبشار نیاگارا قرار دارد. در اینجا نتیجه فرسایش همراه با جریان سریع آب در چرخش‌های بسیار تند و سرکش در رودخانه، باعث ایجاد گرداب می‌شود.

گرداب در اینجا دارای عمق 38 متر است و چرخش‌های آن بر خلاف عقربه‌های ساعت می‌باشد. با این حال که جریان آب معکوس است، از قدرت فشار آب که از رودخانه هدایت می‌شود، در نیروگاه برق آبی استفاده می‌شود. در کنار این گرداب 2 پارک جنگلی بزرگ وجود دارد: پارک ملی گرداب در طرف آمریکا و پارک طبیعی دره تنگ نیاگارا در طرف کانادا واقع شده‌اند. همچنین در طرف کانادا تله کابین جذابی وجود دارد که مسافران را دقیقا از بالای گرداب حمل کرده و عبور می‌دهد.

تنگه اسکوکمچوک (باریکه اسکوکمچوک)، کانادا

باریکه‌ی Skookumchuck  تنگه ورودی خلیج سچلت در سواحل آفتابی کانادا در بریتیش کلمبیا می‌باشد. هر روز 200 میلیارد گالن آب، توسط نیروی جزر و مد باعث ایجاد طوفان، گرداب و تنداب‌های بزرگی می‌شود. سرعت آن تا 16 گره دریایی (29000 متر) افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تا سریع‌ترین تنداب‌ها در دنیا تشکیل گردد. این جریانات آبی به گرداب‌های دیدنی و جذاب مشهور هستند که باعث جذب کایک سواران حرفه‌ای و غواصان از سراسر جهان می‌شود. "اسکوک" همانطور که از اسم آن مشخص است، یکی از بهترین و خوش آب و هواترین منطق جهان و دارای یک مسیر 4 کیلومتری مناسب برای پیاده‌روی است. در منطقه رولند و قله شمالی بهترین مناظر و طبیعت قابل رویت می‌باشد.

اولد سا، نیوبرانزویک، کانادا

بزرگترین گرداب در نیمکره غربی، گرداب اولد سا (old sow) در جنوب غربی ساحل جزیره دیر (deer) در نیوبرانزویک در کانادا قرار گرفته است. تصوری خیالی درباره این منطقه وجود دارد و آن این است که مهاجران اولیه پس از مشاهده این گرداب و تشبیه صدای آب‌های خروشان به خوک، این نام را به این گرداب داده‌اند و به این طریق نام گرداب old sow  شکل گرفته است. متاسفانه نام این گرداب همانند کلمه  “sough” تلفظ می‌شود که به معنای تخلیه می‌باشد. با این‌حال همچنان مردم محلی گرداب‌های کوچک دور گرداب اصلی را با همان خوک ها (بچه خوک) می‌نامند.

گرداب کری رکن، اسکاتلند

گرداب کری رکن سومین گرداب بزرگ جهان است که در تنگه باریک بین جزایر جورا و اسکاربا در ساحل غربی اسکاتلند واقع شده است. غرش موج‌هایی که از جریان آب تا ارتفاع 9 متر ایجاد می‌کند، را می توان تا 16 کیلومتر دورتر شنید.

در  افسانه های اسکاتلندی، Cailleach Bhéara ساحره زمستان، از این گرداب برای  شستن کلاه گیس بزرگش (تارتان ) استفاده می‌کرد. با گذشت زمان او شستنش تمام می‌شد و با لباس سفید مانند برف بر روی زمین می ریخت. با وجود اینکه بعد‌ها نیروی دریایی سلطنتی این مرداب را غیر قابل بازدید اعلام کردند اما قایق‌های محلی تور‌های گشت و گذار در مرداب را از بندرگاه‌های محلی فراهم می‌سازند.

گرداب سالت استرومن، نروژ

زمانی که ماه کامل است و اختلاف بین جذر و مد به بالاترین حد خود می‌رسد، در نزدیکی شهر بودو در نروژ، قوی‌ترین گرداب جهان یعنی گرداب سالت استرومن پدید می‌آید. بزرگی آن به اندازه قدرت آن یعنی 20 گره دریایی (37000 متر) می‌رسد.

این آبشار از ساحل، از پلی که در دهانه تنگه وجود دارد و یا از گشت‌های قایقی قابل دیدن است. سالت استرومن همجنین برای ماهیگیری و شکار ماهی‌هایی چون ماهی‌روغن، ذغال‌ماهی شمالی، گرگ‌ماهی اطلسی و لوزی‌ماهی نیز معروف است. بزرگ‌ترین ذغال‌ماهی دنیا در این منطقه با وزن چشمگیر 22.7 کیلوگرم شکار شده است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط