worlds-most-beautiful-mosques-1

با زیباترین مساجد جهان آشنا شوید (قسمت اول)

مساجد به عنوان محل تجمع و فعالیت مذهبی مسلمانان، هم از نظر معماری، گردشگری و زیبایی شناختی اهمیت زیادی دارند و هم از نظر تاریخی و اجتماعی.

در این مطلب زیباترین مساجد جهان را به شما معرفی می کنیم. این مساجد از غرب تا شرق و از کشورهای اسلامی تا کشورهای مسیحی را در برگرفته اند.

برای سفر به این کشورها و دیدن این مساجد زیبا می توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید و پس از دیدن قیمت بلیط هواپیما خارجی به خرید بلیط هواپیما بپردازید.

مسجد الحرام مکه

مسجدالحرام قدیمی ترین و بزرگترین مسجد جهان است که کعبه، خانه خدا در آن قرار گرفته است.

این مسجد که اهمیت آن بیش از هر چیز به این برمی گردد که کعبه قبله گاه مسلمانان در آن قرار گرفته، در شهر مکه در عربستان سعودی قرار دارد.

نکته جالب در خصوص مسجدالحرام این است که بنا بر آموزه های اسلام، در حریم آن تمام انسان ها و موجودات زنده ایمن هستند و به آنان هیچ آسیبی نمی رسد.

این مسجد مهمترین مسجد جهان است که مراسم حج در آن برگزار می شود.

مسجد النبی مدینه

مسجدالنبی یا مسجد نبوی آرامگاه پیامبر اسلام و از مهمترین مساجد مسلمانان است که در شهر مدینه واقع شده.

این مسجد زیبا با گنبد سبز رنگ و زیبا، در روزهای نخست ورود پیامبر به مدینه ساخته شده و از نظر تاریخی نیز اهمیت فراوانی دارد.

مسجد الاقصی بیت المقدس

مسجدالاقصی سومین مکان مقدس مسلمانان پس از مسجدالحرام و مسجدالنبی است که در جنوب شرقی بیت المقدس بنا شده و اولین قبله مسلمانان است.

این مسجد که گنبد آن به رنگ سبز یشمی است، طبق باور یهودیان، محل بقایان مهمترین معابد دین آنان است.

مسجد صخره بیت المقدس

قبة الصخره یکی از مهمترین آثار معماری اسلامی بعد از مسجدالاقصی در بیت‌المقدس است. این مسجد که تقدس خاصی برای مسلمانان دارد، یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های هنر معماری ارزشمند تمدن اسلامی محسوب می شود.

قبة الصخره از زیباترین اماکن مقدس روی زمین است و از نظر سبک معماری، نقشه و ساختمان از معدود ساختمان‌ های بی نظیر جهان محسوب می‌ گردد. چرا که دارای سه شاخص عمده در ساختمان است که در دیگر مساجد و اماکن مقدسه مشاهده نمی‌ شود.

ساختمان این مسجد بر روی سکویی ذوزنقه‌ شکل واقع شده است.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به خاطر وجود کاشی‌ های آبی رنگ در طراحی داخلی آن به «مسجد آبی» شهرت دارد.

این مسجد که در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شده است، به عمد در مقابل عمارت ایا صوفیا ساخته شد تا نشان دهنده این باشد که که معماران عثمانی و مسلمان می‌ توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند.

این مسجد چشم انداز بسیار زیبایی از سمت دریا دارد.

در مطلب بعدی وبلاگ می توانید با دیگر مساجد زیبای جهان آشنا شوید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط