سفر با کودکان

توصیه‌های سفر با کودکان

سفر با کودکان گاهی می‌تواند مثل بردن یک گله بز به مسافرت باشد. فرقی نمی‌کند که این بچه‌ها فرزند شما باشند یا دیگران، بردن بچه‌ها به سفر نیازمند چیزهایی بیش از داشتن یک CD پر از آهنگ شاد یا بردن آن‌ها به دستشویی است. فلایتیو نگاهی به توصیه‌های لازم برای سفر با کودکان انداخته است. با ما همراه باشید.

زمان‌بندی کنید

بهترین مزیتی که می‌توان در سفر به دست آورد کرد (چه در فرودگاه، جاذبه‌های دیدنی یا رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر)، داشتن زمان اضافی است. بچه‌های خردسال عاشق گشت‌وگذار بوده و اهمیتی به کمبود زمان در سفر نمی‌دهند. درنتیجه اگر در سفر خیلی سریع عمل کنید و بتوانید همه‌چیز را طبق برنامه پیش ببرید، خواهید توانست از تمامی جاذبه‌های سفر لذت ببرید.

از قبل هتل رزرو کنید

فرقی نمی‌کند که قرار است در کمپ چادر بزنید یا در هتل بمانید، از قبل محل اقامت خود را رزرو کنید. وقتی‌که از قبل هتل را رزرو کرده باشید، همراه با کودکان خسته و گرسنه خود به دنبال جایی برای ماندن نخواهید گشت.

به کودکان یک دوربین بدهید

به کودکان خود یک دوربین بدهید و آن‌ها را تشویق به عکس گرفتن از اطراف خود کنید. از آن‌ها بخواهید تا بر روی آنچه که آن‌ها را شگفت‌زده می‌کند تمرکز کنند. پس از تماشای عکس‌های کودکان و نگاه دنیا از دید آن‌ها متعجب خواهید شد. کودکان معمولا از گل‌ها، حیوانات، هلیکوپترها، قایق‌ها و کوه‌ها عکس می‌اندازند.

با توجه به شرایط جوی خود را آماده کنید

این یک توصیه ساده است، اما بچه‌هایی که لباس‌های راحت مناسب هر آب و هوایی را بپوشند، در محیط جدید خوشحال‌تر خواهند بود. امروزه با وجود تمامی امکانات، خریدن یک لباس اسکی با اندازه ۴ سایز بزرگ‌تر، فراموش کردن خرید دستکش برای یک کودک یا رها کردن پابرهنه او در ساحل دریا غیرقابل‌توجیح هست.

چند پوشک اضافی به همراه داشته باشید

هواپیما و وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌توانند کابوس شما در دورانی باشند که کودکان بدون پوشک بوده و در حال یادگیری رفتن به دستشویی هستند. اگر شما پوشک کافی در چمدان خود نداشته باشید، مجبور می‌شوید تا لباس‌های خیس کودکان خود در طول سفر را تحمل کنید.

به سراغ نرم‌افزارهای مخصوص کودکان بروید

به لطف وجود نرم‌افزارهای موبایلی مخصوص کودکان، دیگر نیازی نیست تا امروزه اسباب‌بازی‌های زیادی را با خود به سفر آورد. تلفن یا تبلت خود پر از بازی‌های مختلف کنید تا در طول سفر بتوانید ابزاری برای سرگرمی کودکان داشته باشید.

از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید

اکثر کودکان خردسال عاشق سفر با قطار، اتوبوس یا قایق هستند. درنتیجه در صورت امکان هر زمان که توانستید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.

از ابزارهای نمایش موقعیت کودک استفاده کنید

تجربه نشان داده است که کودکان علاقه‌ای به لوازم دست و پاگیر مراقبتی که آزادی آن‌ها را سلب می‌کند ندارند. به‌جای این کار با استفاده از فناوری کودکان خود را ردیابی کنید. امروزه بسیاری از ردیاب‌های GPS مخصوص کودکان به شما کمک می‌کنند تا در ایستگاه‌های قطار یا فرودگاه و در میان جمعیت زیاد بدون نگرانی از گم شدن فرزندتان او را به حال خود رها کنید. گاهی این ابزارها از خود صدا تولید کرده و در صورت گم شدن کودک، می‌توان با صدا او را به‌راحتی پیدا کرد.

مراقب بیماری کودکان باشید

فرقی نمی‌کند به کجا سفر می‌کنید، همیشه در کیف خود دستمال‌های مرطوب آنتی باکتریال و لوازم ضدعفونی‌کننده داشته باشید. برای مثال وقتی‌که به یک رستوران می‌روید و نسبت به تمیزی و بهداشت آن شک دارید، می‌توانید کارد و چنگال‌ها را با یک دستمال آنتی باکتریال تمیز کنید. یا اینکه با لوازم ضدعفونی‌کننده در نقاطی که امکانات شست‌وشوی دست وجود ندارد آلودگی را از کودکان خود دور کنید.

داروها را فراموش نکنید

کودکان معمولا در طول سفر به خاطر خوردن غذای ناسالم یا پرواززدگی بیمار می‌شوند. برای کاهش تب و خواب راحت آن‌ها در شب، همیشه مقداری دارو که مصرف آن‌ها نیز ساده باشد به همراه داشته باشید. دیگر وسایل ضروری در جعبه کمک‌های اولیه شما باید شامل دستمال‌های ضدعفونی‌کننده، چسب زخم، پماد ضد گزیدگی و حرارت‌سنج بدن باشد.

اجازه ندهید تا کودکان به‌تنهایی کوله‌پشتی خودشان را جمع کنند

گاهی در حین سفر متوجه می‌شوید که کودک شما از سنگین بودن کوله‌پشتی خود ناراحت است. دلیل این موضوع چیست؟ زیرا او تمامی وسایل غیرضروری ممکن در اتاقش را با خود به همراه آورده است. جمع کردن کوله‌پشتی توسط خود کودکان امری خوب است، اما به یاد داشته باشید که قبل از سفر نگاهی هم به کوله آن‌ها بیندازید.

کودکان خود را با سرگرمی‌های مختلف مشغول کنید

اگر قصد رفتن به سفری طولانی دارید، مجموعه‌ای از سرگرمی‌هایی که می‌توان هر یک ساعت یک‌بار به کودکان داد را به همراه ببرید. پازل‌های دستی، کتاب‌های کوچک، جدول و هر چیز کوچک دیگری که بتوان بچه‌ها را در طول پرواز یا سفر با خودرو سرگرم کرد.

قبل از سفر با کودکان اعداد و حروف الفبا را تمرین کنیم

اگر سن کودک شما به حدی است که آموزش پذیر است، با او بازی‌هایی در مورد اعداد و حروف الفبا انجام دهید. این کار به کودک شما در سفرهای هوایی کمک می‌کند.

از آوردن شیرینی خودداری کنید

در مقابل دادن شیرینی به کودکان خود در حین سفر مقاومت کنید. ظرفی از تنقلات دیگر نظیر آجیل، میوه و خشکبار به همراه داشته و هر زمان که احتیاج شد به کودکانتان بدهید.

کودکان خود را به نوشتن سفرنامه ترغیب کنید

از کودکان خود بخواهید تا مناطق دیدنی یا خوراکی‌هایی را که در طول سفر تجربه کرده‌اند را نقاشی یا دسته‌بندی کنند. چه کسی می‌داند، شاید همین کار آن‌ها را به امتحان کردن غذاهای مختلف ترغیب کند. از مکان‌های مورد بازدید کارت‌پستال جمع‌آوری کرده و از کودکان بخواهید تا در پشت آن‌ها چیزی بنویسند. وقتی‌که کودکان بزرگ شدند، این کارت‌پستال‌ها خاطرات شیرینی برای آن‌ها رقم خواهند زد.

داروها را فراموش نکنید

این توصیه یک‌بار دیگر هم در این فهرست آمده است؛ اما همراه بودن یک جعبه کمک‌های اولیه در کیف کودکان هم ضروری است: چسب زخم، قرص‌های آنتی‌هیستامین و شربت‌های مسکن می‌تواند بسیاری از استرس‌های شما را کاهش دهد. امروزه داروهای ضد مالاریا به شکل مایع نیز در داروخانه‌ها یافت می‌شود.

کودکان خود را آماده کنید

اگر قرار است از طریق یک فرودگاه شلوغ یا مرکز حمل‌ونقل پرجمعیت مسافرت کنید، حتما شماره تلفن خود را به کودکان بدهید تا در صورت گم شدن، مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید.

پاسپورت‌های خود را بررسی کنید

پاسپورت کودکان نیز تنها ۵ سال اعتبار دارد و اگر به آن دقت نداشته باشید، ممکن است در هنگام سفر به مشکل بربخورید. چند هفته قبل از پایان اعتبار پاسپورت، آن‌ها را عوض کنید.

دستمال مرطوب به همراه داشته باشید

فرقی نمی‌کند که کودکان شما بزرگ شده‌اند یا خیر، استفاده از دستمال‌های مرطوب مخصوص کودکان را فراموش نکنید. آن‌ها برای تمیز کردن دست‌ها، ضدعفونی کردن نشیمنگاه‌های توالت و پاک کردن میزهای رستوران مناسب هستند. به‌علاوه داشتن صابون‌های مایع می‌تواند به شما در هر کشوری کمک کند.

از بچه‌های بزرگ‌تر کمک بگیرید

بهترین راه برای کنترل فرزندان نوجوان در سفر کمک گرفتن از آن‌ها در طول سفر است. از اینکه می‌بینید فرزند شما دیگر تمام وقت خود را در اینترنت نخواهد گذراند شگفت‌زده خواهید شد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط