با ۱۰ مقبره مشهور دنیا آشنا شوید

با ۱۰ مقبره مشهور دنیا آشنا شوید

آرامگاه هالیکارنانوس برای گرامیداشت ماسولوس، ساتراپ یا پادشاه امپراتوری هخامنشیان، در قاهره ساخته شد. این سازه به‌عنوان یک دستاورد زیباشناختی بزرگ معرفی شد و آنتی پاتر از شهر سیدون آن را به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا نامید. از آن به بعد واژه ماسولئوم یا مقبره به‌منظور نام نهادن هر آرامگاه بزرگ در دنیا مورد استفاده قرار گرفت. به همین منظور فلایتیو به سراغ تعدادی از مقبره‌های مهم دنیا رفت تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط قطار و بلیط چارتر را فلایتیو تهیه کنید.

10- مقبره کوروش

کوروش کبیر موسس و حاکم امپراتوری بزرگ پارسیان در قرن ششم قبل از میلاد است. مقبره او یکی از مهم‌ترین بناهای یادبود در پاسارگاد، پایتخت باستانی پارس در ایرانی کنونی، است. مورخان می‌گویند زمانی که اسکندر به پرسپولیس حمله کرد، از قبر کوروش بازدید کرد و به یکی از سربازان خود دستور داد تا وارد مقبره شود. او در داخل مقبره یک تخت طلایی، یک میز همراه با وسایل مخصوص نوشیدنی، یک تابوت طلا، مقداری دکمه تزئین شده با سنگ‌های قیمتی و یک سنگ‌نبشته از مقبره پیدا کرد. بر روی این سنگ‌نبشته حک شده بود: «ای رهگذران، منم کوروش، فردی که امپراتوری ایران را بنا نهاد.» متاسفانه امروزی هیچ اثری از چنین سنگ‌نبشته‌ای در موزه‌ها یا مقبره کوروش یافت نمی‌شود.

9- مقبره لنین

مقبره لنین در مسکو، آرامگاه ولادیمیر لنین است. جسد مومیایی‌شده لنین از سال ۱۹۲۴ و زمان مرگش تاکنون در معرض بازدید عموم قرار داشته است. لازم است تا جسد هر روز مرطوب نگه‌داشته شده و مواد نگه‌دارنده‌ای به زیر لباس‌های او تزریق شوند. تابوت لنین همواره در دمای ۱۶ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصدی نگهداری می‌شود. این جسد هر ۱۸ ماه یک‌بار از تابوت خارج شده و با یک حمام شیمیایی مخصوص ترمیم می‌شود. بازدیدکنندگان اجازه عکس گرفتن از مقبره و همچنین صحبت کردن یا سیگار کشیدن در این محوطه را ندارد.

8- مقبره همایون

مقبره همایون، امپراتور مغول، توسط همسر وی در سال ۱۵۶۲ ساخته شد. این اولین مقبره گل‌کاری شده در شبه‌قاره هند بود و به الگویی برای معماری آتی مغول‌ها تبدیل شد. این مقبره در دهلی واقع شده است. مقبره همایون با الهام از معماری ایرانی در حدود ۴۷ متر ارتفاع دارد. لایه بیرونی گنبدهای آن با سنگ مرمر سفید پوشانده شده و قسمت داخلی آن شبیه به داخل یک غار است. در مقابل این رنگ سفید در گنبد خارجی، بقیه ساختمان از ماسه قرمز ساخته شده است. این معبد که ساخت آن ۸ سال به طول انجامیده در مرکز یک باغ با ظاهر ایرانی با مساحت ۱۲۰ مترمربع قرار دارد.

7- قلعه سنت آنجلو

مقبره هادریان، موسوم به قلعه سنت آنجلو، یک بنای استوانه‌ای بلند در شهر رم است که توسط هادریان، امپراتور رومی، به‌عنوان مقبره‌ای برای خود و خانواده‌اش ساخته شده است. خاکستر هادریان پس از مرگ او در سال ۱۳۸ میلادی در این مکان و در کنار همسرش سابینا و پسرخوانده اولش قرار دارد. پس از این رسم، بقایای امپراتوران بعدی نیز به اینجا منتقل شد. گفته می‌شود آخرین امپراتور دفن شده در این مکان کاراکالا در سال ۲۱۷ است. از این بنا بعدها به‌عنوان قلعه و دژ استفاده شد و حالا نیز به یک موزه تبدیل گشته است.

6- مقبره جهانگیر

مقبره جهانگیر برای این امپراتور مغول ساخته شده که در بین سال‌های ۱۶۰۵ تا ۱۶۲۷ حکمرانی می کرده است. این مقبره مشهور در شهر لاهور پاکستان قرار دارد. پسر جهانگیر این مقبره را ۱۰ سال پس از مرگ پدر ساخته است. مقبره در باغی زیبا قرار گرفته و دارای چهار مناره ۴۰ متری است. فضای داخلی مقبره با نقاشی‌های دیواری و سنگ‌های مرمر رنگی تزئین شده است. در داخل مقبره یک تابوت سنگی از جنس مرمر سفید قرار دارد و اطراف آن گل‌های موزاییکی ساخته شده است.

5- حرم امام حسین

حرم مطهر حسین بن علی در شهر کربلای عراق واقع شده و در کنار قبر این امام بنا شده است. این مقبره یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای شیعیان بوده و هرساله زائران فراوانی را به اینجا جذب می‌کند. دیوارهای اطراف مقبره دروازه‌های چوبی با تزئینات شیشه‌ای را احاطه کرده‌اند. این دروازه‌ها به یک حیاط با ۶۵ اتاق کوچک‌تر باز می‌شوند.

4- مقبره شیروان شاه

این مقبره بخشی از کاخ شیروان شاه بوده و بزرگ‌ترین بنای یادبود از شاخه معماری آذربایجانی، شیروان آبشرون، در داخل شهر باکو است. در داخل این مجموعه، ساختمان اصلی کاخ، یک عمارت کلاه‌فرنگی کوچک سنگی، سرداب‌های دفن مردگان، یک مسجد و بقایایی از حمامی قدیمی قرار دارد. مقبره به شکل مستطیل بوده و یک گنبد شش‌ضلعی دارد که از بیرون با ستاره‌های درخشان تزئین شده است. سلطان خلیل‌الله اول دستور ساخت این مقبره برای مادر و پسر خود در قرن پانزدهم را صادر کرد.

3- مقبره شاه زنده

شاه زنده یکی از مقبره‌های مشهور در آسیای مرکزی است و در بخش شمال شرقی ازبکستان قرار دارد. ساختمان این عمارت شامل سه گروه از سازه‌های متصل‌به‌هم با چهار سرسرای گنبدی شکل است. قدمت بناهای اولیه این مکان به قرون ۱۱ و ۱۲ بازمی‌گردد. بااین‌حال اکثر ساختمان‌های مقبره شاه زنده در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ ساخته شده‌اند. نام شاه زنده به قثم ابن عباس، پسرعموی پیامبر اسلام، اطلاق می‌شود. بر اساس باور مردم، قثم ابن عباس وقتی‌که سرش بریده شد، سر خود را در دست گرفت و به داخل چاهی عمیق رفت و برای همیشه غیب شد. به عقیده محلی‌ها، او همچنان زده است.

2- ارتش تراکوتا

مقبره اولین امپراتور از سلسله چه‌این یا کین که موفق به شکست تمامی ایالت‌های دشمن و اتحاد چین شد، در نزدیکی شهر ژی‌آن قرار دارد. مقبره امپراتور تاکنون کشف نشده است، اما کشف ارتش دفن شده تراکوتا در زیر زمین به یکی از جاذبه‌های برتر گردشگری چین تبدیل شده است. حدس زده می‌شود که تعداد بیش از ۸ هزار سرباز، ۱۳۰ ارابه با ۵۲۰ اسب و ۱۵۰ سواره‌نظام در داخل سه حفره وجود داشته باشد که بخش قابل‌توجهی از آن همچنان در زیر خاک قرار دارد. مجسمه‌های کشف‌شده شبیه به انسان‌های واقعی و در ابعاد آن‌ها هستند. رنگ رویی مجسمه‌ها، ویژگی‌های ظاهری پیکره‌ها و سلاح‌های واقعی در دستان آن‌ها، از این ارتش سفالی چهره‌ای واقعی ساخته است. اگرچه سلاح‌های مجسمه‌ها دزدیده شده و بخش اعظمی از رنگ پیکره‌ها رفته است، اما وجود آن‌ها نشان از نیروهای کار زیاد و مهارت بالا در ساخت ارتش تراکوتا دارد.

1- تاج‌محل

تاج‌محل در آگرا یک مقبره عظیم از جنس مرمر سفید است که بین سال‌های ۱۶۳۲ تا ۱۶۵۳ به دستور شاه جهان، امپراتور مغول، برای گرامیداشت همسر محبوبش ساخته شده است. تاج‌محل یکی از مقبره‌های زیبا از نظر معماری بوده و تاکنون نیز به‌خوبی حفظ و مراقبت شده است. این بنا را می‌توان شاهکار معماری عصر مغول و یکی از شگفتی‌های هند نامید. تاج‌محل که «قطره اشکی بر گونه ابدیت» نیز نام دارد، یک مجموعه به‌هم‌پیوسته از سازه‌ها را در خود جای داده است. در کنار این مقبره سنگی، بناهای زیبای دیگر، استخرهای آب و باغ‌های گل زینتی با درختان گل‌دار و بوته‌های مختلف دیده می‌شود.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط