غذا در سفر

اهمیت غذا در سفر

غذا و خوراکی امروزه نقش مهمی در تجربه‌ی سفر دارد. آمارهایی که در رویداد جهانی غذا در گردشگری مطرح شده‌اند نشان دهنده‌ی اهمیت غذا و نقش آن در سفر است. این مسئله قطعا فرصت بزرگی برای کمپانی‌های مرتبط با گردشگری، فرهنگ و غذا ایجاد کرده‌ است.

 

در ادامه موارد مهمی که در رویداد جهانی غذا در گردشگری مطرح شده‌اند را به صورت خلاصه می‌خوانیم:

 

 غذا انگیزه‌ی شماره ۱ برای سفر است!

آیا می‌دانستید که غذا و خوراکی اولین انگیزه برای گردشگرها در مارکت آمریکایی است؟ در منطقه‌ی آمریکا غذا بزرگترین و مهمترین نقش را در صنعت گردشگری ایفا می‌کند و فاکتورهای دیگر مثل خانواده و دوستان، ریلکس کردن و دوری از استرس، کشف و شناخت مکان‌های جدید و ماجراجویی همگی بعد از فاکتور غذا قرار دارند.

این موضوع نشان دهنده‌ی آن است که تجربه‌ی غذایی که یک توریست در سفر دارد خیلی مهم است و باید در استراتژی بازاریابی هر مقصد گردشگری لحاظ شود. غذا می بایست به عنوان مسیری برای کشف فرهنگ محلی هر جایی ارائه شود.

همچنین نباید فراموش کرد که وقتی از “ تجربه‌ی غذایی “ حرف می زنیم، منظور فقط تجربه‌ی غذا خوردن در رستوران‌ها و غذایی که در اغذیه فروشی‌ها سرو می‌شود نیست؛ بلکه چیزهای دیگری مثل بازارهای مواد غذایی، امکان تست و مزه کردن غذاها و خوراکی‌ها، آموزش‌های آشپزی، بازدید از مزرعه‌های کشت و پرورش مواد‌ غذایی و تاکستان‌ها و موارد مختلف دیگری را شامل می‌شود. این گونه تجربه‌ها بعضا تا ۹۵٪ کل تجربه‌ی غذایی هر گردشگر در شهر و کشور دیگر را تشکیل می‌دهد.

 اهمیت موضوع غذا برای کسب و کار کمپانی‌های مرتبط با گردشگری مثل رستوران‌ها و مجریان تورهم تعیین ‌کننده است. توقفی کوتاه در یک بازار غذا و خوراکی محلی یا ارائه‌ی شیرینی‌های محلی در مسیر به مسافران، تجربه‌ی گردشگر را متفاوت می‌کند. برنامه‌ریزی برای نوع تجربه‌ای که به مسافران به عنوان مشتری ارائه می‌شود، صرف نظر از اینکه فقط چیزی به آن‌ها فروخته شود، خیلی مهم است.

هرکاری می‌کنید، از داستانی که خلق می‌کنید غافل نشوید. داستان‌ها آدم‌ها را به سنت‌های یک شهر یا کشور وصل می‌کنند. همچنین داشتن یک استراتژی خوب برای رسانه‌ّهای اجتماعی ضروریست تا مشتریان‌تان از چیزهایی که شما به آن‌ها ارائه می‌کنید باخبر باشند.

صنعت غذای گردشگری مروج هویت محلی هر شهر و کشور است!

آیا شما برای خوردن سیب‌زمینی سرخ کرده به ایتالیا می‌روید؟! یا به مکزیک برای خوردن اسپاگتی؟!

بعید می‌دانیم! 

چالش اصلی برای هر مقصد گردشگری ارائه‌ی غذاهایی براساس ریشه‌های فرهنگی خودشان است که هویت آن شهر را به خوبی نشان دهد. تلاش برای اینکه از خودمان چیزی که نیستیم را به نمایش بگذاریم صحیح نیست. 

اما چرا این سنخیت و اصالت اینقدر برای شهرها و برندها مهم است؟

مسافران می‌خواهند که ارتباطی واقعی و خالص با فرهنگ جایی که می‌روند برقرار کنند. آن‌ها می‌خواهند رابطه‌ای بیشتر و قوی‌تر از آنچه که از یک کتاب راهنمای گردشگری می‌گیرند با شهری که به آن سفر می کنند برقرار کنند. یک مسافر می‌خواهد عمیقا بفهمد، حس کند و ماهیت منحصر به فرد آن شهر را مزه‌مزه کند.

فناوری، غذا و سفر را بیش از پیش به هم گره زده است!

دسترسی هرچه بیشتر به تکنولوژی فرصت‌های جدیدی را از سه طریق واضح برای اتصال غذا و خوراکی به تجربه‌ی سفر به وجود آورده است:

  • بیشتر دیده شدن: به لطف تکنولوژی امروزه یک رستوران در نقطه‌ای دوردست، حتی در شهر یا کشوری دیگر می تواند نظر آدم‌ها از کل جهان را به خود جلب کند. ابزاری که یک رستوران برای اینکار نیاز دارد یک وبسایت خوب و استراتژی شبکه اجتماعی موثر است. خود رستوران‌ها و همچنین وبسایت‌های رستوران یاب می توانند نقش خود را با انجام بازاریابی موثر در مورد فعالیت‌ها و محصولات منحصر به فرد غذایی شهر و کشورشان به عنوان بخشی از تجربه‌ی کلی گردشگری در آن مقصد انجام دهند. این مورد یک موقعیت برد-برد برای همه ایجاد می‌کند؛ کمپانی‌های کوچک بیشتر در معرض دید عموم قرار می‌گیرند و مقاصد گردشگری تجربه‌ای بهتر را ارائه می کنند.

در رویداد جهانی غذا و گردشگری، به شدت بر نقش کسب و کارهای کوچک تاکید شد. سخنرانان از کمپانی‌های کوچک به عنوان کسانی یاد کردند که تجربه‌ی کلی سفر را در هر شهر ارتقاء می‌دهند و بنابراین می‌بایست اعتبار بیشتری در صنعت توریست محلی دریافت کنند.

فارغ از نوع توری که ارائه می‌شود، داشتن یک سیستم رزرو آنلاین برای تبدیل موثر و کارآمد بازدیدکنندگان سایت به مشتری در هر جا و هر زمان به شدت پیشنهاد می‌شود.

  • داستان‌پردازی بهتر و بیشتر: بازهم به لطف شبکه‌های اجتماعی و استفاده‌ی گسترده از موبایل‌ها، گفتن داستان هر برند یا شهر ساده‌تر از همیشه شده ‌است. با وجود اینکه مصرف‌کنندگان به خودی خود بخش زیادی از کار قصه‌گویی را با اشتراک‌‌گذاری عکس‌ها و ویدئوهای سفرهایشان و نظر دادن و حرف زدن در مورد‌ آن انجام می‌دهند، اما چگونگی بهره‌برداری از این موضوع هم مهم است. مثالی از بهره‌برداری از محتوای تولید شده توسط کاربر، می تواند استفاده از نظرات کاربران در TripAdvisor و ادغام آن‌ها در وبسایت کسب و کار باشد. هیچ چیز بیشتر از نظر یک مشتری راضی و خوشحال باعث فروش نمی‌شود.
  • مصرف کنندگان قدرتمندتر: با وجود فناوری‌های جدید، امروزه مصرف‌ کنندگان بیشتر از همیشه قدرت دارند. این مسئله به خوبی در وبسایتی مثل TripAdvisor دیده می‌شود، جایی که یک نظر خوب یا بد می تواند کمپانی‌ای را به سمت موفقیت یا شکست سوق دهد. این توانمند‌ سازی مصرف‌ کنندگان به خصوص با ادغام پلتفرم‌های گردشگری مبنی بر مشارکت مثل AirBnb یا BlablaCar بیشتر هم به چشم می‌آید. پلتفرم‌هایی که هر کاربر می‌تواند هم مصرف کننده باشد و هم یک ارائه کننده‌ی سرویس!

شاید از خود بپرسید که این موضوع چگونه بر گردشگری غذا تاثیر می‌گذارد؟

این موضوع در رویداد جهانی غذا بررسی شده است و مثالی دیگر از آن VizEat است. از‌ آنجا که شاید آن را نشناسید، باید گفت که VizEat پلتفرمی برای گردشگری غذا است با وعده‌ای جذاب و واضح:

“ شهر را با محلی‌ها مزه کنید! “

این یعنی اینکه به واسطه‌ی تکنولوژی، امروز مسافران و محلی‌های هر شهر با داشتن یک هدف متحد می‌شوند و آن هدف چیزی نیست جز داشتن اصیل‌ترین تجربه در سفر به هر مقصد!

این موضوع نکته کلیدی در موفقیت VizEat و پلتفرم‌ّهای مشابه دیگر است.

هر کسب و کاری باید از این ترند (Trend) استفاده کند و راه بهره‌بردن از آن را پیدا کند. یک کشاورز می‌تواند از پلتفرمی مانند VizEat برای این استفاده کند که بازدیدکننده‌ها را برای درو کردن از مزارع و پخت‌و‌پز غذای محلی خوشمزه‌ درکنار هم به مزرعه‌ی خود دعوت کند. یا صاحب یک رستوران می تواند پیشنهاد آموزش آشپزی و بازدید از پشت صحنه‌ی درست شدن غذاهای خوشمزه خود را به همراه سرآشپز به بازدیدکنندگان ارائه دهد.

هنوز حرف برای گفتن زیاد است و مباحث جدید و آزمون و خطا در حیطه‌ی گردشگری غذا همچنان وجود دارد. اما فارغ از اینکه شما صاحب چه نوع کسب و کاری باشید یک چیز کاملا روشن و واضح است:

موفقیت با داشتن درک عمیقی از مصرف‌کنندگان مدرن و رفتارشان و همچنین میل قوی آن‌ها برای داشتن تجربه‌ای اصیل در سفر بدست می‌آید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط