برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آب و هوای استانبول در هر فصل چگونه است؟

استانبول یکی از شهرهای ترکیه است که مقصد تعداد زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به‌حساب می‌آید. این شهر دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری زیادی است. آب و هوای استانبول برای گردشگران اهمیت ویژه‌ای دارد.

سالانه تعداد زیادی از مسافران، این شهر را به‌عنوان مقصد گردشگری خود تعیین می‌کنند. آب و هوای استانبول در فصول مختلف سال، تغییرات زیادی را پشت سر می‌گذارد. حتی به‌دلیل وسعت زیاد این شهر، ممکن است در یک زمان، آب و هوا در مناطق مختلف آن باهم متفاوت باشد.

چنانچه قصد مسافرت به این شهر آسیایی-اروپایی را دارید بهتر است ابتدا اطلاعات کاملی درباره آب و هوای استانبول به‌دست آورده و سپس راهی سفر شوید. همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره سفر به استانبول به راهنمای سفر استانبول به زبان ساده فلایتیو مراجعه کنید.

آب و هوای فصل بهار استانبول

آب و هوای استانبول در فصل بهار، واقعاً دل‌انگیز است. به‌همین سبب هم تعداد متقاضیان سفر به این شهر در فصل بهار، به شدت افزایش پیدا می‌کند.

بارندگی در استانبول در اوایل فصل بهار، کاهش می‌یابد. شب‌های این شهر در این موقع از سال دارای هوایی نسبتاً خنک بوده و در طول روز نیز ممکن است مه‌آلود باشد؛ اما با نزدیک شدن به اواسط بهار، هوا رو به خشکی رفته و گرمای آفتاب، بیشتر خود را نمایان می‌کند. به‌طورکلی می‌توان گفت فصل بهار، بهترین زمان برای مسافرت به این شهر است.

گل‌های لاله‌ای که در فصل بهار در این شهر می‌رویند جلوه‌ای خاص و رؤیایی به آن می‌بخشند. باتوجه به آب و هوای مناسب و کثرت مسافران، سالانه جشنواره‌ها و کنسرت‌های زیادی در این فصل در استانبول برگزار می‌شود.

بنابر دلایل یاد شده، تورهای متعددی در این فصل به مقصد استانبول در نظر گرفته می‌شود. البته لازم‌به‌ذکر است که هزینه سفر در این فصل به این شهر در مقایسه با فصول دیگر سال، کمی بالاتر خواهد بود.

اگر قصد دارید در این فصل به این شهر سفر کنید توصیه می‌کنیم با توجه به آب و هوای استانبول، لباس سبک به همراه یک یا دو ژاکت کتانی یا پنبه‌ای با خود داشته باشید. البته عینک آفتابی و کلاه خورشیدی را هم نباید فراموش کنید.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

فصل تابستان در بررسی آب و هوای استانبول

فصل تابستان استانبول کمی زودتر شروع شده و کمی دیرتر پایان می‌یابد. به‌این‌صورت که از اواخر نیمه دوم خرداد شروع شده و تا اواسط مهر، ادامه دارد. این فصل در استانبول، هوا بسیار خشک بوده و گرمای هوا زیاد است.

به‌همین دلیل نیز اگر در تابستان به این شهر مسافرت کنید تعداد کمی مسافر و گردشگر را خواهید دید. این فصل برای افرادی که به گرمای هوا علاقه دارند و دوست دارند محیط اطرافشان، کمی خلوت باشد بهترین زمان برای رفتن به استانبول است. البته منظور از این جمله این نیست که در این فصل، کسی به استانبول سفر نمی‌کند بلکه به این معنا است که تعداد مسافران با‌توجه به فصل بهار، کم است.

اگر می‌خواهید در این فصل به استانبول سفر کنید به‌دلیل ویژگی‌های آب و هوای استانبول در این فصل، می‌توانید تفریحات آبی را برای سرگرمی و سپری کردن اوقات خود انتخاب کنید. شنا و قایق سواری ازجمله این تفریحات هستند. شب‌های تابستان در استانبول برای پیاده‌روی، بسیار مناسب است.

به افرادی که در تابستان به استانبول سفر می‌کنند توصیه می‌کنیم لباس‌های سبک پنبه‌ای با شلوارهای کتانی به همراه داشته و عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب را فراموش نکنند.

فصل پاییز استانبول

با ورود به فصل پاییز، استانبول دوباره پر می‌شود از مسافرانی که برای دیدن جاذبه‌های تاریخی و تفریحی به این شهر سفر کرده‌اند. هوای شهر در این فصل مانند هوای تهران است. هوا کمی خنک شده و از حالت گرم و خشک، خارج می‌شود.

در این فصل شما می‌توانید از تمامی جاذبه‌های تفریحی دیدن کرده و پیاده روی در مسیرهای زیبا و دل‌انگیز آن را تجربه کنید. در این فصل در تمامی رستوران‌های استانبول، ماهی‌های تازه سرو می‌شود که خاطره دل‌نشینی از این سفر را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در ضمن مسابقات ماراتن نیز در استانبول در این فصل برگزار می‌شود. اگر به این ورزش و یا شرکت در این مسابقات، علاقه دارید وقت خوبی است که هم از شهر استانبول دیدن کرده و هم در این مسابقات شرکت کنید.

در این فصل، کم‌کم بارندگی‌ها شروع شده و هوایی مطبوع بر شهر، حاکم خواهد شد. دمای هوا در شب نسبت به روز، کمی خنک‌تر می‌شود. ازاین‌رو توصیه ما به کسانی که فصل پاییز را برای سفر به استانبول انتخاب کرده‌اند این است که لباس‌های مناسب برای آب و هوای خنک را به‌همراه داشته باشند.

فصل زمستان در بررسی آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول در فصل زمستان، بسیار سرد است. ازآنجایی که این شهر در معرض بادهای شدید قرار دارد سرمای آن با سوز شدیدی همراه است؛ اما با وجود این سرما، باز هم این شهر در فصل زمستان، پذیرای مسافران زیادی از سرتاسر دنیا است.

مسافرت و مسافران پرشمار در این آب و هوا، دو دلیل دارد. یکی برگزاری جشن‌های کریسمس و دیگری حراج‌های هیجان‌انگیز در بازارهای شهر. مسافران زمستانی استانبول باید لباس گرم، ژاکت‌های ضدآب و کفش‌های مناسب به‌همراه داشته باشند. در ضمن توصیه می‌شود حتماً دستکش، روسری و کلاه نیز در چمدان خود داشته باشند.

جمع‌بندی آب و هوای استانبول

شهر استانبول ترکیه یکی از مقصدهای گردشگری برای مسافران ایرانی و خارجی است. اما چیزی که به‌اندازه خود مناظر گردشگری این شهر اهمیت دارد، آب و هوای آن است. آب و هوای استانبول در هر فصلی خصوصیات خود را دارد که بر روی سفر گردشگری شما تاثیر می­‌گذارد.

بهار استانبول بسیار دل‌انگیز بوده و رفته­‌رفته هوا گرم و آفتابی می‌­شود. در تابستان استانبول، هوا خشک و گرم است و مسافرت‌­ها به این شهر کاهش چشمگیری به خود می­‌بیند. پاییز، در شهر استانبول هوا خنک شده و از گرمی و خشک آن کاسته می‌­شود و می­‌توان به‌خوبی از مناظر تاریخی لذت برد. در فصل زمستان این شهر هوای سردی را تجربه می­‌کند، بااین‌حال تعداد گردشگران در این فصل بسیار زیاد است.