ده فیلم حماسی که با تماشای آنها انگیزه سفر به آفریقا را خواهید یافت

ده فیلم حماسی که با تماشای آنها انگیزه سفر به آفریقا را خواهید یافت

برای مسافران داشتن آگاهی در مورد جایی از جهان که به آن سفر می‌کنند، بخش مهمی از سفر است. یکی از راه‌های آشنایی با مکان‌ها و مقاصد مورد نظر، می‌تواند به جای مطالعه کتاب‎های تاریخی و تحقیق در مورد آنها به صورت آنلاین،  تماشای فیلم باشد. تماشای فیلم یک راه سرگرم کننده و البته آموزنده برای یادگیری است.

فیلم های زیادی در مورد آفریقا و در کشور آفریقا ساخته شده‌اند که شما می‌توانید با تماشای آنها احساس کنید به سفر به آفریقا علاقمند شده‌اید. در این مقاله ده فیلم از میان انبوه فیلم‌های ساخته شده در آفریقا به شما معرفی می‌شوند. فیلم‌های زیر شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات و ژانرها هستند، اما همه آنها بر اساس حوادث واقعی و واقعیت‌هایی است که در آفریقا اتفاق افتاده است و سبب می‌شود که شما به درک بیشتری از این سرزمین نائل شوید.

 برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

1- خارج از آفریقا

خارج از آفریقا فیلمی معروف و شناخته در مورد آفریقا است که مورد احترام همه است. فیلمی عاشقانه، که دشت نوردی و شیرها را به نمایش می‌گذارد. چگونه می‌توان گفت کسی این فیلم را دوست نخواهد داشت؟ مناظر جذاب فیلم است و فیلم‌برداری نفس‌گیر آن شما را متقاعد کرد تا خود را به قاره آفریقا برسانید. بخصوص اگر می‌خواهید یک نگاه اجمالی به زمان استعمار در شرق آفریقا با طعم ملودرام عاشقانه و درام داشته باشید، حتماً چند ساعت را برای تماشای این فیلم کلاسیک کنار گذاشته و آن را ببینید. جالب اینکه قبل از ساخته شدن این فیلم در سال 1988، کنیا مکان مهمی برای ثروتمندان و روشنفکران به جهت رفتن به سافاری بود اما پس از این که این فیلم بر روی پرده رفت، گردشگری در کنیا به خوبی شناخته شد و به حد اعلای خود رسید.

 

2- گوریل‌ها در مه

آیا می‌دانید که تنها 800 گوریل کوهستانی در جهان وجود دارد که امروزه در اوگاندا، رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو از آنها محافظت می‌شوند؟  با این حال، در چند دهه قبل هیچ تلاش برای حفاظت از این حیوانات مرموز صورت نمی‌گرفت. داین فوسی، نخستی شناس (پرومولوجیست) آمریکایی، 18 سال از عمر خود را صرف مطالعه تعاملات اجتماعی خانواده‌های گوریل‌ها در کوه‌های ویرانوگ رواندا کرده است. بدون تلاش او، احتمالاً امروز نسل این حیوانات به کلی منقرض شده بود. این فیلم در سال 1988 فعالیت‌های این زن دانشمند و مبارزات و دستاوردهای او، و هم‌چنین مرگ مرموزش را به نمایش می‌گذارد. فیلم علاوه بر این نشان می‌دهد که چگونه یک انسان می‌تواند با حیوانات پیوند برقرار کند و در میان آنها زندگی کند.

 

3- نخستین دانش آموز

در سال 2003، کنیا، با ارائه آموزش ابتدایی رایگان به شهروندان خود، تاریخ ساز قاره آفریقای شد. در داستان این فیلم کیمانی مِرگ، قهرمان نامعلومی که هرگز در طول دوره استعمار انگلیس تحصیل نکرده بود، تصمیم می‌گیرد برای اولین بار و در سن 84 سالگی تحصیل کند و فیلم به مدرسه رفتن این مرد مسن و با اراده را نشان می‌دهد. فیلم در ابتدا نشان می‌دهد که مِرگ چگونه در مدرسه ابتدایی به رتبه خوبی دست پیدا کرده است و عزت نفس واقعاً محدودیت سنی ندارد. فیلم در پی اثبات این نکته بدیهی به مخاطبان بین المللی نیز هست که آموزش همگانی، به ویژه در مناطق روستایی آفریقا، تا چه اندازه اهمیت دارد.

 

4- آخرین پادشاه اسکاتلند

هر کسی قبل از سفر و بازدید از اوگاندا، باید این فیلم را تماشا کند. داستان فیلم به عیدی امین رئیس جمهور بی‌رحم و دیکتاتور اوگاندا در سال‌های دهه 1970 مربوط است که به دلیل نقض حقوق بشر، فساد، شکنجه، قتل و آزار و اذیت‌های قومی در طول رژیم وحشیانه‌اش معروف است. او باعث مرگ صد تا پانصد هزار نفر از مردم اوگاندا شده است.  نام فیلم از یکی از عناوین خود خوانده توسط امین، یعنی «پادشاه اسکاتلند» گرفته شده است. این فیلم داستان ریاست جمهوری امین را از طریق چشم پزشک وفادار خود نشان می‌دهد و احساسات آشفتگی سیاسی و سختی‌هایی که مردم اوگاندا با آن روبه‌رو هستند، را پیش چشم مخاطبان می‌آورد.

 

5- هتل رواندا

اکثر مردم داستان نسل کشی سال 1994 در کشور رواندا که در آن بین پانصد هزار نفر تا یک میلیون نفر از مردم کشته شده‌اند، را شنیده‌اند. در طول این روزهای تاریک، پل روزمبگی مدیر هتل مشهور مایل کالینز در مرکز شهر کیگالی، به هزاران نفر از مردم شهر پناه داد و این در حالی بود که هتل به ظاهر به روند معمولی کار خود ادامه می‌داد. اگر چه آن روزگار در کشور رواندا یک فاجعه غم انگیز روی داده بود، این فیلم لااقل اندک شادی را به مردم نشان می‌دهد و از قدرت روح انسان صحبت می‌کند. البته بدیهی است که داستان فیلم به تمامی واقعی نیست، اما برای افرادی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نسل کشی رواندا هستند، نقطه شروع خوبی به شمار می‌رود. شما در سفر به رواندا می‌توانید به این هتل نیز سر بزنید.

 

6- نیمی از خورشید زرد

این فیلم بر اساس کتابی به همین نام، یعنی «نیمی از خورشید زرد» ساخته شده است و داستان دو خواهر نیجریه‌ای را به هنگام مبارزات مدنی کشور (که بعدها به جنگ بیافران معروف شد) بیان می‌کند. این جنگ در اواخر دهه 1960 به وقوع پیوسته است و تماشاگران زندگی این دو خواهر را می‌بینند که دقیقه به دقیقه از بین می‌رود: اعضای خانواده می‌میرند، دیگران گرسنگی می‌کشند و روشنفکران از کشور خود به جاهای دیگر پناهنده می‌شوند. فیلم و کتاب هر دو آثار بزرگی برای نشان دادن جنایات جنگ و تأثیر آن بر زنان آفریقایی، نقش رسانه‌های غربی، مهاجرت و نتایج استعمار هستند.

 

7- ملکه کت وِی

ملکه کت وِی یک داستان زندگی واقعی الهام بخش در مورد یک دختر جوان است که از هر موقعیتی در زندگی‌اش برای رشد خود استفاده می‌کند. فیلم داستان زندگی فونیا موتِسی، که در یکی از محله‌های فقیرنشین پایتخت اوگاندا رشد کرده است، و آشنایی او با بازی شطرنج است. این دختر با کمک معلمان و خانواده‌اش، به یکی از بهترین قهرمانان شطرنج زن اوگاندا تبدیل می‌شود. نمایش فقر خانواده‌ فونیا و مبارزات مداومی که بسیاری برای بهبود آفریقا انجام می‌دهند، این فیلم را سخت تماشایی می‌کند، مخصوصاً اگر شما بعد از سفر به آفریقا و دیدن این موضوعات در زندگی واقعی، فیلم را ببینید و یا بعد از آن به آفریقا سفر کنید.

 

8- دروغ خوب

در یک دوران جنگ داخلی سودان تعداد بیست هزار کودکان سودانی که به اقوام نوئر و دینکا تعلق داشتند،  آواره و بی‌خانمان شدند. دولت‌های متعددی به این کودکان که «پسران گمشده سودان» پناهندگی داد. برنامه دولتی ایالات متحده نیز مجوز اسکان حدود 3800  نفر از این پناهندگان در ایالات متحده را صادر کرده بود. دروغ خوب داستان سه نفر از این پسران گم شده و خواهرشان را بازگو می‌کند که زندگی آنها به وسیله یک جنگ وحشتناک از بین رفته و چگونه به جامعه آمریکایی منتقل می‌شوند.

 

9- راه طولانی آزادی

این فیلم بر اساس «خود زندگی نوشت» (اتو بیوگرافی) نلسون ماندلا مبارز شهیر آفریقای جنوبی ساخته شده است. فیلم راه طولانی آزادی چشم انداز عمیقی از سیاست‌های آفریقای جنوبی را به مخاطب عرضه می‌کند. این فیلم یک اثر بسیار تأثیرگذار در نمایش رویدادهای تاریخی است، اما هم‌چنان با افزوده شدن وجوه دراماتیک و نمایشی به آن سعی در سرگرم نگه داشتن مخاطبان را دارد. اهمیت فیلم زمانی که شما به آفریقای جنوبی سفر کنید، برایتان روشن‌تر می‌شود. شما در این کشور تصاویر زنده‌ای از انقلاب ضد آپارتاید (نژاد پرستی) را در همه جا خواهید دید، از مجسمه‌ها و ساختمان‌های مهم گرفته تا نام‌های خیابان‌های و هم‌چنین هنر خیابانی، شما می‌توانید به خوبی تأثیر ماندلا را در سراسر کشور مشاهده کنید.

 

10- تابستان بی پایان

این فیلم در لیست بسیاری از افراد از جمله فیلم‌های در مورد آفریقا به شمار نمی‌رود، اما یکی از مناسب‌ترین فیلم‌ها برای مسافران بالقوه به این قاره است. هم‌چنین می‌توان گفت که تابستان بی پایان یکی از اولین فیلم‌ها درباره سیاحت و گشت و گذار در طول تاریخ سینماست که می‌تواند منجر به تولد یک ژانر شود. تابستان بی پایان یک فیلم کلاسیک الهام بخش است که داستان یک نسل از خوانندگان و مسافران را به صورت همزمان به نمایش می‌گذارد. این فیلم مستند که توسط بروس براون ساخته شده است، داستان دو خواننده را بیان می‌کند که به دنبال «تابستان بی پایان» در نیمکره جنوبی هستند. آنها ساحل سرد کالیفرنیا را پشت سر می‌گذارند و در حال سفر به خط ساحلی سنگال، غنا و آفریقای جنوبی دیده می‌‎شوند. فیلم نمایشگر سفری بسیار عالی است و مناظری جذاب از کیپ تاون نشان می‌دهد که هنوز هم در کمتر فیلمی دیده شده است.

در مجموع فیلم‌های زیادی در مورد آفریقا ساخته شده است که زیبایی‌های آن را نشان می‌دهد و حتی اگر شما قصد سفر به قاره زیبای آفریقا را نداشته باشید، آنها را تماشا کنید. همه این فیلم‌ها ارزشمند، سرگرم کننده و عالی هستند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط