سفر جوانی

چرا باید تا زمانی که جوان هستیم به سفر برویم؟

خیلی از ماها همیشه در حال مطالعه هستیم، اما چند نفر از ما در مورد سفر و ماهیت آن کتاب خوانده‌ایم؟ کتابی هست به نام «یک راهنمای غیر معمول برای هنر سفر طولانی مدت در جهان» که توسط پاتس رولف نوشته شده است. نگرش شما با خواندن این کتاب در مورد مسافرت به کلی تغییر می‌کند و می‌آموزید که به جای این همه نگرانی درباره مسافرت اقدام به عمل کنید. شاید شما از چند کشور بازدید کرده باشید، اما این کار به آن اندازه نیست که تمام دیدنی‌های جهان را یک جا در آغوش کشیده باشید. خواندن کتاب پاتریس رولف تفکر شما را در این زمینه به چالش می‌کشد.
اگر دوست دارید به یک سفر جاده‌ای درازمدت بروید یا یک ماجراجویی بین المللی انجام دهید، این مقاله را بخوانید و آن را به عنوان پاسخی برای تمام بهانه‌هایی در نظر بگیرید که شما را از سفر در جوانی منع می‌کند.  

چرا باید وقتی جوان هستید به سفر بروید؟


برای سفر کردن هزاران دلیل وجود دارد: خارج شدن از منطقه امن خود، افزایش درک جهانی، آشنا شدن با فرهنگ کشورهای دیگر، آموختن درس‌های جدید تاریخ و جغرافیا، یادگیری فروتنی و مهارت‌های ارتباطی و موارد بسیاری که می‌تواند در این لیست وارد شود و هم‌چنان ادامه داشته باشد.
اما به نظر می‌آید که سفر کردن چند دلیل اصلی دارد که از باقی دلایل اهمیت بیشتری دارند و به خاطر همین دلایل مهم است که بهترین زمان سفر رفتن دوران جوانی است. در ادامه سه دلیل اصلی سفر رفتن توضیح داده می‌شود.


با سفر کردن سطح خودآگاهی شما بالاتر می‌رود


زمانی که شما در خانه‌تان هستید، در طول شبانه روز ارتباطات زیادی نداشته و چالش زیادی نخواهید داشت به همین دلیل بازتابی برای رفتارهای خود نخواهید دید و از این روی امکان یادگیری در مورد خودتان بسیار کمتر خواهد بود.
آیا شما در ارتباط عاطفی خود ضربه خورده‌اید؟ ممکن است شما  فکر کنید که این مشکل به خاطر دوست یا پارتنر شماست و خودتان هیچ تقصیری ندارید. آیا شما در ارتباطات دوستانه خود موفق نیستید؟ ممکن است شما فکر کنید دیگران شنونده خوبی برای شما نیستند و شما در برقراری ارتباط هیچ مشکلی ندارید.
این کار خیلی آسان است که در مکان‌های مشابه با افراد مشخص و زمانی که در خانه و شهر خود هستید، هم چنان مؤدب بمانید زیرا شما درون یک حباب شیشه‌ای قرار دارید. اما هنگامی که شما در خارج از کشور خودتان هستید، همه چیز برجسته می‌شود. شما مجبور می‌شوید که بازتاب رفتار خود را ببینید، زیرا حتی چیزهای ساده مانند خوردن و رفتن به دستشویی، معنای دیگری برای شما می‌یابد. همه چیز برای شما خارج از سرزمین مادری‌تان متفاوت است و چون این وضعیت غریب نیاز به برخوردها، واکنش‌ها و رفتارهای متفاوتی دارد، شما به ناگزیر رشد می‌کنید.
منطقه، زبان و فرهنگی غیر از زبان مادری و فرهنگ کشور شما، به شما خواهد آموخت که خواسته‌هایتان و چیزهایی که دوست ندارید را چگونه بیان کنید و هم‌چنین به شما می‌آموزد که به اهداف خود بیاندیشید و دریابید چه چیزهایی به زندگی شما معنی می‌دهد.
با سفر به خارج از کشور توانایی‌های شما روز به روز بیشتر می‌شود؛ زمانی که در خیابان‌های اسپانیا برای یافتن مقصد خود ناگزیر به برقراری ارتباط با کسانی هستید که زبانشان را هم بلد نیستید، توانایی برقراری ارتباط را می‌آموزید. هنگامی که در روستايی آفريقايي با مردمان بومی فوتبال بازي می‌کنید، افکار و احساسات خود را باز مي‌کنيد و سپس با کسب تمامی این تجربه‌ها به سرزمین خود باز می‌گردید.
بالا بردن خودآگاهی نه تنها گسترش ویژگی‌های فردی شخصیت شما ارزشمند است، بلکه یک مهارت حیاتی برای توسعه در کار و حرفه‌تان نیز هست.اگر شما از کار خود ناراضی باشید، با داشتن خودآگاهی می‌دانید که برای یافتن شغل بعدی باید به دنبال چه چیزهایی باشید. در حالی که یک فرد ناآگاه نمی‌تواند تشخیص دهد چرا خوشحال نیست و در تمام موقعیت‌های جدید نیز این احساس نارضایتی را با خود حمل می‌کند.
این در حالی است که زمانی که خودآگاهی شما بالاتر برود، درمی‌یابید که شبکه ارتباطی شما ضعیف است و شما دوستان زیادی را برای فعالیت‌های اجتماعی‌تان نخواهید داشت. با فهم این موضوع، شما به صرف زمان بیشتری برای کمک به مردم و ایجاد ارتباط شخصی با افرادی شبیه به خود، اقدام خواهید کرد. بنابراین خودآگاهی و سفر به خارج از کشور دست به دست هم می‌دهند تا زندگی بهتری را تجربه کنید.

شما برای شغل خود حرفه‌ای‌تری می‌شوید


افراد جاه طلب به دلیل اینکه می‌خواهند بر روی شغل و کار خود تمرکز کنند از سفر رفتن به خارج از کشور خودداری می‌کنند. آنها متوجه این موضوع نمی‌شوند که سفرهای بین المللی امکان بالاتر بردن شخصیت حرفه‌ای را به آنها داده و آنها را تبدیل به افرادی موفق‌تر در کار خود می‌کنند. به عنوان مثال، تصور کنید که شما زبان اسپانیایی را در مدت چهار ماه در خارج از کشور فرا بگیرید، در این حال آیا شما در مقایسه با وقتی که این زبان را در کشور خود یاد گرفته‌اید، با تسلط بیشتری نخواهید توانست در یک مدرسه یا آموزشگاه دو زبانه تدریس کنید؟ این یک راه میان‌بر برای بردن در بازی است!
یا هنگامی که شرکت شما می‌خواهد یک دفتر جدید در ژاپن باز کند و قصد دارد کسی را برای سمت مدیریت این دفتر انتخاب کند، اگر وقت خود را صرف آموزش زبان انگلیسی خصوصاً در خارج از کشور کرده باشید، در بالای لیست قرار می‌گیرید و طبعاً این شما هستید که امکان ارتقای شغلی بیشتری خواهید داشت.
حتی اگر فقط چند ماه را در بارسلونا یا در آرژانتین سپری کرده باشید، در مصاحبه کاری در مقایسه با کسی که از صفر شروع کرده است، این شما هستید که حرف‌های زیادی برای گفتن خواهید داشت.

البته این موضوع بدیهی است که قطعاً میان یک سفر خوش‌گذرانه در خارج از کشور که تنها به خوردن و نوشیدن و بازدید از آثار تاریخی معروف می‌انجامد و سفری که در آن به آموختن و برقراری ارتباط و انجام کارهای ارزشمند می‌پردازید، تفاوت زیادی وجود دارد. اگر شما زمانی که در خارج از کشور هستید، به خوبی از وقتتان برای فراگیری و تجربه اندوزی استفاده کنید، در شغل خود حرفه‌ای‌تر و با ارزش‌تر خواهید شد. قطعاً تجربه زندگی بین المللی زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و از شما فردی حرفه‌ای‌تر خواهد ساخت.

اگر اکنون ریسک سفر را بپذیرید بهتر است تا اینکه هیچ وقت این کار را انجام ندهید


قدرت ریسک پذیری جوانان برای رفتن به خارج از کشور بسیار بیشتر از سنین بالاتر است. این در حالی است که شما با خود می‌گویید که شما هم اکنون مشغول و گرفتار هستید و امیدوارید که در آینده به سفرهایتان بپردازید.
اما پس از آن، پای یک شغل تمام وقت، همسر و بچه‌ها به میان می‌آید. در آن زمان دیگر شما تنها گرفتار کار کردن نیستید، بلکه درگیر تمامی آن مسؤولیت‌ها می‌شوید. در آن زمان یافتن وقت آزاد برای رفتن به خارج کشور دشواری‌هایی دارد که در تعداد افراد خانواده شما ضرب خواهد شد. به همین دلیل است که پیش از اینکه دیر شود، باید سریعاً سفر خود را آغاز کنید.
آیا قرار است شما از مهر ماه اولین ترم خود را در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه آغاز کنید؟ شما می‌توانید پیش از رفتن به دانشگاه در یک سفر سه ماهه در تابستان به خارج از کشور بروید. هنگامی که شما 30 ساله بشوید، آرزو می‌کنید که به جای رفتن به دانشگاه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به یک سفر بین المللی رفته بودید. شما با خود فکر می‌کنید چه عجله‌ای برای رفتن به مقطع بالاتر در دانشگاه خواهد بود. زندگی آن قدر کوتاه است و عمر دست خداست. بنابراین نباید برای ساختن خاطرات جذاب زندگی وقت تلف کرد و طبیعتاً به تعویق انداختن سفر خارج از کشور تا زمان بازنشستگی اشتباه بزرگی است و شاید هرگز اتفاق نیفتد.

 

آیا رفتن به سفر خارج از کشور خطرناک است؟

پاسخ دادن به این سؤال بستگی به کشور مقصد دارد. اگر شما به یک کشور با دولتی فاسد و یا تروریست‌های بزرگ و یا کشوری که جاده‌هایش برای کارتل قاچاق مواد مخدر قُرق شده‌اند بروید، پاسخ مثبت است و سفر به خارج از کشور خطرناک است. در شرایط کنونی قطعاً سفر به سوریه، کره شمالی و عراق خطرناک است. اما اگر شما به یک کشور امن دارای باثبات سیاسی بروید، داستان کاملاً متفاوت می‌شود. بنابراین تا زمانی که بی‌احتیاطی نکنید و به مناطق خطرناک بخصوص به لحاظ سیاسی مسافرت نکنید، به همان اندازه که در کشور خود در امنیت هستید، مسافرتی ایمن خواهید داشت. همان‌طور که رانندگی یک خودرو می‌تواند خطرناک باشد، اما شما هر روز این کار را انجام می‌دهید، سفر نیز خطرناک است. البته در هر کشوری در جهان، حوادثی نظیر سرقت، حمله و قتل اتفاق می‌افتد اما تا زمانی که جوانب احتیاط را رعایت کنید، می‌توانید از بروز چنین حوادثی در امان باشید. البته اگر به تنهایی مسافرت کنید، بیشتر مراقب باشید. برای اطمینان در مورد امنیت کشور مورد نظرتان برای مسافرت می‌توانید به سایت‌هایی که در مورد ناامنی برخی از کشورها هشدار می‌دهند سر بزنید و  ببینید که آیا هشداری برای مسافرت به آن مکان وجود دارد یا خیر. تحقیق درباره کشوری که به آن سفر می‌کنید نیز باعث تسکین اضطراب شما نسبت به ناشناختگی محیط می‌شود. آخرین نکته این است که زندگی خیلی کوتاه‌تر از این است که در ترس و اضطراب زندگی کنید. آیا یک زندگی ناخوشایند پر از پشیمانی خطرناک‌تر است یا یک زندگی پرهیجان که با مسافرت‌های بین المللی همراه است؟ آیا به یاد دارید که تنها یک بار زندگی می‌کنید؟

 

اگر در حساب بانکی شما پول کمی است

قاعدتاً پول یک عامل بازدارنده برای جوانانی است که مایل به رفتن به خارج از کشور هستند اما تجربه ثابت کرده است که این خیال درست نیست. چرا؟ فکر می‎کنید نمی‌توانید بدون داشتن یک دسته پول یا حساب بانکی پر به خارح از کشور بروید؟ خیر. شما قادر به چنین سفرهایی خواهید بود. این فقط بدان معنی است که شما نیاز به کمی خلاقیت دارید و باید بتوانید خارج از قواعد معمول بیاندیشید. گاهی اوقات نیز شما به آن اندازه خوش شانس هستید که کشور مقصد شما به طور قابل توجهی ارزان‌تر از کشور خودتان است. البته این روزها چنین موضوعی با بالاتر رفتن قیمت دلار و یورو، برای ساکنین داخل ایران ممکن نیست اما اگر شما در خارج از ایران زندگی می‌کنید، و درآمد خود یا خانواده‌تان پولی به جز ریال است، این موضوع محال نیست. علاوه بر این شما با می‌توانید با عضویت در سایت‌هایی نظیر «کاچ سرفینگ» هزینه مکان خواب خود را حذف کنید و به جز هزینه غذا و رفت و آمد، پولی نپردازید. رفتن به اماکن رایگان، طبیعت و غیره نیز باعث خواهد شد از حساب بانکی‌تان کمتر خرج کنید. هم‌چنین جست‌وجو برای پرواز ارزان قیمت و اقامت در یک خوابگاه به جای هتل‌های گران قیمت و خوردن غذای محلی به جای خوراک‌های توریستی فانتزی و یافتن سایت‌هایی برای پیدا کردن وسایل ارزان قیمت هزینه سفر شما را به شدت پایین می‌آورد. اگر شما برای تاریخ عزیمت خود انعطاف پذیر باشید، برای سفر از یک شهر به شهر دیگر ارزان‌ترین بلیط را خواهید یافت.

به یاد داشته باشید که کم بودن بودجه شما کمک بزرگی خواهد بود که تجربه‌های بهتری داشته باشید. در این حالت شما به جای رفتن به رستوران‌های گران قیمت توریستی در غذاخوری‌های خیابانی می‌خورید و می‌نوشید و به جای یک تجربه لوکس در لابی‌های هتل با مردم محلی صحبت می‌کنید. می‌توانید فعالیت‌های رایگان یا ارزان را بیابید و بر خلاف میلیونرها که هرگز هتل پنج ستاره خود را ترک نمی‌کنند، با مردم عادی معاشرت کنید. محدودیت‌های مالی شما یک تجربه بسیار منحصر به فرد و صمیمی را فراهم می‌کند.

بنابراین قبل از اینکه به اشتباه تصور کنید که محدودیت‌های مالی به شما اجازه سفر را نمی‌دهد، ابتدا به کاهش هزینه‎ها فکر کنید. اگر پول کافی برای سوار شدن به هواپیما را دارید، تردید نکنید. شما می‌توانید در خارج از کشور کار کنید. انجام یک کار پاره وقت آموزشی، خدماتی و یا حتی کار در رستوران هم هزینه زندگی در کشور مقصد را برای شما تأمین می‌کند و هم داستان‌های بی‌شماری را به ماجراجویی شما اضافه می‌کند.

 

سخن آخر

ممکن است شما هنوز فکر کنید که چرا باید در جوانی به خارج از کشور سفر کنید و هنوز نگرانی‌هایی در این زمینه داشته باشید. اگر این‌طور است، نخست گام‌های کوچک‌تری بردارید و به سفرهای جاده‌ای داخلی بروید. از تعطیلات آخر هفته برای بازدید از شهرهای جدید کشور خودتان استفاده کنید. این واقعیت است که حرکت انرژی مثبت ایجاد می‌کند. بنابراین با مسافرت‌های کوتاه در سراسر کشور خودتان، شما اعتماد به نفس و تجربه لازم را برای سفر به آمریکای جنوبی، اروپا و یا آفریقا به دست آورید. علاوه بر این لازم نیست همه جزئیات را برای رفتن به سفر بدانید. کمی خلاق و  ماجراجو باشید و از حوادث غیرمترقبه استقبال کنید.

شما می‌توانید بخش‌هایی از ماجراجویی مسافرت خارج از کشور را در سفرهای داخلی به دست آورید. با آغوش باز از این رویدادهای هیجان انگیز استقبال کنید تا در زمان مناسب موقعیت سفر به خارج را پیدا کنید. این نقل قول‌ها را نیز همیشه در ذهن و قلب خود داشته باشید تا انرژی و هیجان لازم برای سفر رفتن را از دست ندهید: «سفر تنها خریدی است که شما را ثروتمندتر می‌کند.» و «جهان یک کتاب است و کسانی که اهل سفر نیستند فقط یک صفحه را می‌خوانند.» (سنت آگوستین) و «زمانی که سفر می‌کنید، چشمان خود را با شگفتی می‌نوازید، به گونه‌ای از زندگی لذت می‌برید که اگر ده ثانیه دیگر از این دنیا بروید، حسرتی در دل ندارید. جهان را ببینید. سفر فوق العاده‌تر از هر رویایی است که در کارخانه‌ها ساخته و پرداخته شده است.»

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط