yalda-iran

آیین‌های مختلف شب یلدا در ایران

یلدا به معنی زایش و تولد است. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده است. مردم مختلف ایران در شب یلدا آیین‌های مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. با فلایتیو همراه باشید. 

1- آیین شب یلدا در استان اصفهان

جمع شدن در خانه بزرگترها و خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ از بخش‌های مشترک این شب در استان اصفهان است. تازه دامادها با هدیه یا خوانچه به خانه عروس می‌روند. آجیل شب یلدا: کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، جوزقند و انجیر و خرما است. میوه شب یلدا: انار، هندوانه، سیب، گلابی انباری است. نوشیدنی شب یلدا: بطور معمول چای و شربت و چنانچه برف باشد مخلوط برف و شیره انگور. غذای شب چله (یلدا) چنانچه مقدور باشد پلو ماهی و در غیر اینصورت یکی از غذاهای محلی: مانند کوفته، گندی، دلمه، چرب و شیرین و...

2- آیین شب یلدا در استان همدان

براساس آیین کهن در این استان همه دور تا دور اتاق می‌نشینند و پیرزنی به طور پیاپی شعر می‌خواند. دختر بچه‌ای پس از اتمام هر شعر بر یک پارچه نبریده و آب ندیده سوزن می‌زند و مهمان‌ها بنا به ترتیبی که نشسته‌اند شعرهای پیرزن را فال خود می‌دانند. همچنین در مناطق دیگر همدان تنقلاتی که مناسب با آب و هوای آن منطقه‌است در این شب خورده می‌شود. در تویسرکان و ملایر، گردو و کشمش و مویز نیز خورده می‌شود که از معمول‌ترین خوراکی‌های موجود در این شهرستان‌هاست. همچنین در آجیلمیوه و تنقلات برای دختری که نامزد شده از طرف خانواده داماد برده می‌شود و این از رسوم قدیم به جامانده است.

3- آیین شب یلدا در استان خراسان

یکی از سنت‌های مهم برگزاری مراسم سرحمومی در شب چله بوده است. سرحمومی مراسمی است که داماد در حمام عمومی مردانه و عروس در حمام زنانه طی مراسم با شکوهی به حمام می‌بردند و با رقص و پایکوبی و چوب بازی مراسم حنا بندان بعد از شستن و کیسه کشی داماد انجام می‌دادند و در مراسم حنا بدان آواز امشب حنا می‌بندیم... بر دست و پا می‌بندیم ... را بصورت گروهی می‌خواندند؛ و درپایان لباس نو بر عروس و داماد و اقوام نزدیک آنها می‌پوشیدند این مراسم گاهی تا سحر طول می‌کشید و مقدمه مراسم عروسی در بعد از ظهر روز بعد بود. افراد دعوت شده در صحن حمام جمع می‌شدند اما جوانان و افراد غیر مدعو تا پایان مراسم در بیرون از حمام جمع می شدند.

در شهرهای خراسان خواندنشاهنامه فردوسیدر این شب مرسوم است.

4- آیین شب یلدا در استان فارس

سفره مردمشیرازمثل سفره نوروز رنگین است. مرکبات و هندوانه برای سرد مزاج‌ها و خرما ورنگینکبرای گرم مزاج‌ها موجود است.حافظ خوانیجزو جدانشدنی مراسم این شب برای شیرازی‌هاست. البته خواندن حافظ در این شب نه تنها در شیراز مرسوم است، بلکه رسم کلی چله‌نشینان شده‌ است.

برای خرید اینترنتی بلیط قطار می توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط