برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

feel iran

Feel Iran و فلایتیو : با فم تریپ ایران آشنا شوید!

راهکاری برای بازگشت به گردشگری

Feel Iran و فلایتیو به دنبال راهکاری تازه برای گردشگری هستند. فلایتیو از تولد خود به دنبال این بوده که تغییری مثبت در منظره گردشگری ایران ایجاد کند. ما به عنوان پیش‌گامان پرواز خارجی سال‌ها تلاش کردیم که تهیه این خدمت ساده‌تر از همیشه باشد. در این مسیر، چشم ما به گردشگر ورودی به ایران هم بود و در شکل پروژه‌های مختلف مثل فم تریپ سال 1398، گروه‌هایی همچون فیل-ایران (Feeliran) را حمایت کردیم تا شاهد رشد سالانه گردشگر خارجی باشیم. مطمئنا کرونا وقفه دو ساله‌ای در پیش‌برد این هدف ایجاد کرد، اما همکاری تازه فلایتیو و Feel Iran در نسخه تازه فم تریپ 1401، می‌تواند راهکاری برای بازگشت به روزهای شکوهمند گردشگری باشد.

فم تریپ 1398: حاصل همکاری فلایتیو، Feel Iran

فم تریپ حاصل کوتاه شدن کلمه familiarization trip است که در سال 1398 توسط Feel Iran و با همکاری فلایتیو راه‌اندازی شد. هدف اصلی این شکل از برنامه‌های گردشگری، آشناسازی افراد مختلف با منابع گردشگری یک کشور است. به عنوان مثال یک کویر، یک رودخانه و یک برج نمادین و تاریخی همگی به عنوان یک منبع گردشگری شناخته می‌شوند. دسترسی بیشتر به منابع چرخه اقتصادی بهتری را ایجاد خواهد کرد و درآمد پایدار بیشتری حاصل خواهد شد. دو ستون کلی در راه‌اندازی چنین برنامه‌هایی وجود دارد:

  • نمایش گنجینه فرهنگی، طبیعی و اجتماعی یک کشور و تلاش برای بهبود این گنجینه
  • کسب درآمد پایدار بیشتر برای رشد اقتصادی و تلاش برای بهبود زیرساخت‌های یک کشور

برای درک و شناخت چهره اقتصادی گردشگری ایران در مقایسه با کشورهای همسایه پیشنهاد می‌کنیم که گزارش جامع گردشگری ایران 1401 را بررسی کنید. این گزارش به ما ثابت می‌کند که گردشگری ایران در بهترین سال خود (2019) همچنان پنج برابر کم‌تر از ترکیه بوده. حجم گردشگر ورودی به ایران در همین سال، از شهر استانبول کم‌تر بوده. تعیین یک سیاست بزرگ برای بهبود وضعیت گردشگری کلیدی است، اما جایی که برنامه جامع وجود ندارد، باید دست به کار شوید. فلایتیو و برند Feel Iran با درک کامل از این شرایط، دو فم‌تریپ 1398 و 1401 را راه‌اندازی کردند.

روزشمار پروژه فم تریپ 1401

پروژه فم تریپ 1401 با حضوری 13 اینفلوئنسر از سرتاسر جهان در چند نقطه گردشگری ایران شکل گرفت. فلایتیو همراه و حامی این پروژه بود و به همین خاطر گزارشی کامل از تمامی روزهای اجرای فم تریپ آماده کردیم. این گزارش تمامی روزهای سفر را دنبال می‌کند. برای جزئیات بیشتر، حتما سری به صفحه اینستاگرام فلایتیو بزنید و استوری‌ فم تریپ و feel iran را دنبال کنید.

روز اول | وقتی برای ملاقات

فم تریپ 1401 در کاشان شروع شد. به عنوان اولین توقف همه اعضا در عمارت جواهری کاشان جمع شدند. مهمانان برنامه فم تریپ از سرتاسر جهان راهی ایران بودند به همین خاطر نیاز به یک ایستگاه توقف بود تا همه دور هم جمع شوند و باب آشنایی باز شود.

فم تریپ - عمارت جواهری

پس از کمی هم‌صحبتی و معاشرت، همه راهی بافت تاریخی کاشان شدند و از رنگرزی‌های کاشان دیدن کردند. رنگرزی در کاشان هنری قدیمی است که در حال حاضر رو به فراموشی است. تکنولوژی‌های تازه به مبارزه با این دستاورد تاریخی رفتند. با این حال تمامی مهمان‌ها با این فرم هنری ایرانی آشنا شدند و تصاویری جذاب را ثبت کردند.

ادامه مسیر به سمت قلب بازار کاشان بود. بازار کاشان هم از آن دسته بناهای تاریخی است که به خاطر قرارگیری در مسیر ابریشم، همیشه از اهمیت بالایی برای تجارت ایران برخوردار بوده. در ادامه همه به تیمچه امین‌الدوله سر زدند. در اینستاگرام فلایتیو توضیحات کامل و واضحی در مورد راسته‌ها و تیمچه‌ها دادیم.

فم تریپ - تیمچه امین الدوله

پس از کمی گشت و گذار، ایستگاه کاشان به اتمام رسید و همه مهمانان فلایتیو و فم تریپ راهی شهر اصفهان شدند.

کشف حقیقت

حقایق مختلفی در مورد ایران وجود دارد. ایندکس‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی همگی واضح و مشخص تصویری جامع از ایران معاصر را تعریف می‌کنند. تصویری که در سپهر رسانه‌ای بین‌المللی عموما تصویری روشن نیست. از دیدگاه فلایتیو، پروژه فم تریپ تنها به دنبال کشف یک «حقیقت» است. این «حقیقت» که فرهنگ و تاریخ ایران، مردم ایران، سنت‌های ایران و زبان فارسی، همگی مسیرهایی کارآمد برای تجربه عمیق کشف ایران است. فلایتیو با درک موقعیت و وظایف اجتماعی خود به عنوان یک کسب‌و‌کار همکاری خود با Feel Iran را گسترش داده تا پروژه فم تریپ بتواند شروعی دوباره برای صنعت گردشگری ایران باشد.