ده کتابی که پیش از سفر به سن‌پترزبورگ باید بخوانید
1396/12/10 - 13:00 جهانگردی

ده کتابی که پیش از سفر به سن‌پترزبورگ باید بخوانید

درک فرهنگ سن‌پترزبورگ چالشی زمان‌بر است. با کمک کتاب­ های نوشته‌شده توسط نویسندگان محلی، مورخان پرشور یا صرفاً افرادی که این شهر را دوست دارند، می­توان وجوه مختلفی از این شهر را دید که زمانی پایتخت روسیه بود و سیصد سال تاریخ پرفرازونشیب را طی کرده است.

 برای خرید بلیط هواپیما مسکو و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

جنایت و مکافات اثر فیودور داستایوفسکی

وقتی خواننده در این رمان کلاسیک برجسته، رادیون راسکولنیکوف را بعد از ارتکاب به قتل و تحمل عواقبش دنبال می­کند، در واقع تمام نقشه­ی سن پترزبورگ برای او مجسم می ­شود. وقتی راسکولنیکوف انتخاب­های زندگی­اش را به چالش می­ کشد و تلاش می­کند مکافات جنایتش را تحمل کند، با ناامیدی در خیابان­ های شهر پرسه می­زند. او با هر حرکتی که می­کند بخشی از نقشه­ ی شهر را مجسم می­کند و درعین‌حال بر جنایت خود و اعتراف به آن متمرکز است.

 

آنا کارنینا اثر لئو تولستوی

هر چند ممکن است اغلب خوانندگان ابتدا با خواندن جنگ و صلح با آثار تولستوی آشنا شده باشند، اما اگر می­خواهید به سن پترزبورگ سفر کنید، بهتر است آنا کارنینا را با دقت مطالعه کنید. به نظر می ­رسد شخصیت اصلی این رمان،‌ یعنی آنا کارنینا، همه‌چیز دارد:‌ یک‌خانه‌ی مجلل،‌ همسری که دوستش دارد و پسرش. اما او در یک رابطه­ی عاشقانه­ی رسواکننده قرار می­گیرد که منجر به قضاوت جامعه در مورد او و سقوطش می­شود. این رمان درهای خانه ­های اشرافی روسیه را به روی شما باز می ­کند و مفهوم خانواده را درزمینه‌ی سن پترزبورگ سده­ی نوزدهم بررسی می­ کند.

 

پتر کبیر:‌ زندگی و دنیایش اثر رابرت کی. مسی

این رمان که برنده­ی جایزه­ی پولیتزر شده است،‌ زندگی یکی از برجسته­ترین و درعین‌حال پر حاشیه‌ترین پادشاهان روسیه را بررسی می­کند. رمان مسی اولین سال­های زندگی این تزار،‌ رسیدنش به قدرت، مسافرت­هایش به اروپا به شکل ناشناس و ایده­هایی که از اروپا به روسیه آورد و سیاست آینده­ی این کشور را می­سازد، بررسی می­کند. این کتاب به درک بهتر ذهن مردی کمک می­کند که این شهر را روی یک لجن­زار باتلاقی ساخته است و آن را تبدیل به پایتخت امپراتوری روسیه کرد.

 

داستان­ های پترزبورگ و نمایشنامه­ ها اثر نیکلای گوگول

تعدادی از داستان­های کوتاه نیکلای گوگول که در دهه­های ۱۸۳۰ و ۱۸۴۰ در ژانر وحشت در ادبیات روسیه پیشرو بود، در ابتدا در مجموعه­ی بزرگ­تری از آثارش قرار گرفت که نام «آرابسک» داشت. بعدتر منتخبی از این داستان­ها، از جمله نوسکی پراسپکت، دماغ، پرتره، شنل، کالسکه، خاطرات روزانه­ی مرد دیوانه و روم، به صورت مستقل در مجموعه­ی داستان­ های پترزبورگ منتشر شدند. آنچه این داستان­ ها را در کنار هم قرار می­دهد درون­مایه­ی «مرد کوچک» است، شخصیتی بی­اهمیت مثل خیلی آدم ­های دیگری که در خیابان هستند. گوگول خواننده را به خیابان­ های سن پترزبورگ می­ برد و ساکنان آن، رویاهایشان و سرخوردگی­هایشان را به او نشان می ­دهد.

 

پترزبورگ اثر آندری بلی

داستان این کتاب در سال­ های منتهی به انقلاب روسیه می­گذرد و زندگی نیکلای آبلئوکف را روایت می­کند. او از گروه رادیکالی که عضو آن است دستور می­ گیرد تا پدر بوروکراتیکش را به قتل برساند. در درون نیکلای چالشی بر سر مخالفت با ایده­های پدرش و عشق نسبت به او صورت می­ گیرد. درعین‌حال به او بمبی می­دهند و وادارش می­ کنند انتخاب کند. در کنار طرح اصلی، نویسنده تاریخ سن پترزبورگ و گذشته­ی فرهنگی شهر را نیز بازتاب می ­دهد.

 

نیمه ­شب در سن پترزبورگ اثر وانورا بنت

این رمان روایت اینا فلدمن است که به دنبال طرح­های ضدیهود در ۱۹۱۱ در جنوب روسیه، از خانه می­گریزد تا در پایتخت،‌ سن پترزبورگ، به خانواده­اش بپیوندد. او در یک مغازه­ی ویلن سازی کار می­کند و مدام به سمت شهر کشیده می­شود، شهری که درگیر تنش روزافزون انقلاب است و جامعه رو به فروپاشی می­ رود. درعین‌حال اینا عاشق یاشا، یک انقلابی پرشور می­شود و درعین‌حال تحت تاثیر شدید یکی از مرموزترین شخصیت­های سن پترزبورگ، گریگوری راسپوتین، قرار می­ گیرد.

 برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

محاصره اثر هلن دانمور

این رمان یکی از دشوارترین دوره­ ها در تاریخ روسیه را بررسی می ­کند. محاصره­ی سن پترزبورگ ۸۷۲ روز طول کشید و داستان­ های بازماندگان در اشکال مختلف هنری بازتاب پیدا کرده است. رمان هلن دانمور یک روایت شخصی نیست، بلکه داستان تاثیرگذار خانواده­ی لوین است که به رغم ترس و وحشت ناشی از حمله­ ی آلمانی ­ها و دشواری­ های زندگی، برای بقا در این شهر هولناک مبارزه می­کنند. دانمور بر این موضوع متمرکز می ­شود که چطور افراد می­ توانند در یکی از سبعانه­ترین محاصره­ های تاریخ، انسانیت خود را حفظ کنند و چطور به رغم تمام دشواری­ها به زندگی خود ادامه بدهند.

 

تاریخ فرهنگی سن پترزبورگ اثر سولومون وولکوف

مورخ مشهور روس، سولومون وولکوف تاریخ فرهنگی این شهر را در کتاب تاریخ فرهنگی سن پترزبورگ ارائه می ­دهد. خواننده به شهر مردمی بااستعداد برده می ­شود که کار و زندگیشان به سن پترزبورگ مدرن شکل داده است. در میان آنها شاعرانی مثل آخماتووا و برودسکی، آهنگسازی نظیر شوستاکوویچ و بالانچین، طراح حرکات موزون وجود دارند. تصویر وولکوف از سن پترزبورگ، داستان­ های شهروندانی از پایتخت قدیم را ارائه می ­دهد و آنها را کنار هم می­ گذارد تا تصویر فرهنگ این شهر را بسازد.

 

اسب­سوار برنزی اثر پائولینا سیمونز

داستان اسب­سوار برنزی در روی ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱، یعنی روزی که آلمان علیه شوروی اعلان جنگ کرد، آغاز می­شود. این روز زندگی دو خواهر و خانواده ­شان را به کلی تغییر می­دهد. یکی از این خواهرها، تاتیانا، وقتی دنبال غذا می­گردد با الکساندر، یک سرباز جوان ارتش سرخ ملاقات می­کند و این دو عاشق هم می­ شوند. اما عشق­شان رازی با خود دارد که برای هر کس که از این راز باخبر شود، به مرگ محکوم خواهد شد.

 

چمدان اثر سرگئی دووالتوف

وقتی در ۱۹۷۹ سرگئی دووالتوف از شوروی به امریکا مهاجرت می ­کند،‌ به او اجازه می­ دهند که فقط یک چمدان با خودش ببرد. سال­ها بعد او این چمدان را باز می­ کند تا هشت چیزی را پیدا کند که انبوهی از خاطرات را برای او تداعی می­کند. دووالتوف هر بخش از چمدان را به یکی از این اشیا اختصاص داده و داستان آن را می­گوید. بنابراین هر کدام از این داستان­های کوچک بخشی از گذشته­ی نویسنده را افشا می­ کنند و به خواننده نگاهی به زندگی در زمان شوروی در سن پترزبورگ، که آن زمان لنینگراد خوانده می­شد، و مردم این شهر ارائه می ­دهند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط