سنت پترزبورگ
1396/11/30 - 14:00 جهانگردی

چرا سن‌پترزبورگ بهشت گربه دوستان است؟

 سن‌پترزبورگ عاشق گربه است. گربه‌ها اختیارات فراوانی در خیابان‌ها شهر دارند و با جذابیت خودشان در فرهنگ شهر نفوذ داشته و می‌توان آن‌ها را در همه‌ی نقاط شهر مشاهده کرد.


کافه‌های شهر پاتوق گربه‌هاست

کافه‌نشینی‌ با حضور یک گربه،‌ فقط در نوشیدن قهوه و بازی کردن با خز‌های بدن او خلاصه نمی‌شود، بلکه این هم‌نشینی بخش مهمی از تجربه‌ی کافه‌گردی در سن‌پترزبورگ است. کافه برای تمام گربه‌های این شهر یک خانه‌ی موقت محسوب شده و برای بسیاری از آن‌ها یک مکان دائمی برای زندگی با یک صاحب دوست‌داشتنی است.


گربه‌ها جایگاه ویژه‌ای روی میز‌ها دارند

باوجود برخی ملاحظات بهداشتی، گربه‌های بسیاری در رستوران‌ها و کافه‌ها ساکن هستند که البته به‌اندازه‌ی منوی این اماکن منحصربه‌فرد می‌باشند. این گربه‌ها به‌نوعی خودشان را در خانه حس می‌کنند. روی صندلی‌ها می‌پرند، زیر میزها چرت می‌زنند، از غذاهایی می‌خورند که سخاوتمندانه به آن‌ها داده می‌شود و چاق‌وچله می‌شوند.
دو گربه‌ی چاق و حنایی رنگ در یکی از کافه‌های معروف شهر به اسم پیشِچنایا (Pishechnaya) زندگی می‌کنند. یک گربه‌ی خاکستری رنگ در کافه‌ی هنری ساندوک (Sunduk) حضور دارد. یک گربه‌ی دیگر با نام گوشا (Gosha) نیز در رستوران میژِناتی (Mi Zhe Na Ti) زندگی می‌کند. باسیا (Basya) گربه‌ی دیگریست که در رستوران ویلا زیمالِتو (Villa Zimaleto) ساکن است.

 

 در زمان جنگ جهانی گربه‌ها باعث نجات جان ساکنین شدند

در طول سالهای وحشتناک محاصره‌ی لنینگراد، منابع غذایی به حداقل ممکن رسیده بود. از این رو به ناچار گربه‌ها تبدیل به منبع غذایی برای شهروندان گرسنه شدند. گربه‌های زیادی خورده شدند به طوری که در سال 1942 گربه‌ها در سن‌پترزبورگ بسیار کمیاب شدند. این موضوع باعث افزایش بی‌ اندازه‌ی موش‌ها شد که همان منابع محدود غذایی را می‌خوردند و شهر را در معرض خطر بیماری و طاعون قرار داده بودند. به محض شکسته شدن محاصره، یکی از اولین اقدامات انجام شده رهاسازی گربه‌های بیشتر برای حفظ شهر از خطرات احتمالی موش‌ها بود.

 

گربه‌ها در موزه‌ها زندگی می‌کنند

موزه‌ی هِرمیتاژ (Hermitage) زمانی در گذشته خانه‌ی سلطنتی روسیه بوده است اما قبل از آن ارتشی از گربه‌ها بر این ملک عظیم و مجلل غلبه داشته‌اند. این ارتش گربه‌ای از کاخ زمستانی در مقابل موش‌ها محافظت می‌کرد. برای سه قرن است که آن‌ها همچنان وظیفه‌شان را به خوبی انجام می‌دهند. هم اکنون در موزه‌ی هرمیتاژ شصت عدد گربه زندگی می‌کنند. هر کدام از این گربه‌ها یک قلاده‌ی ضد کَک و یک اسم خاص دارند. نامگذاری گربه‌ها فرآیند ساده‌ای نداشته است. در ابتدا اسم هنرمندان معروفی که همزمان با تولد آن‌ها نمایشگاهی از آثارشان در موزه برپا بود را برای آن‌ها انتخاب می‌کردند. زمانی که این اسامی تمام شدند، گربه‌ها با اسم کشورهای مختلف نامگذاری می‌شدند و بعد از آن به نام ایالت‌های مختلف آمریکا و ایالت‌های هند. این مخلوقات پشمالوی دوست داشتنی در ناز و نعمت زندگی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها یک دامپزشک شخصی و تعطیلات مخصوص به خود را دارند.

 

گربه‌ها موزه‌ی خاص خود را دارند

موزه‌ی گربه در شهر سن‌پترزبورگ به طور عمده به هر چیزی که مربوط به گربه‌هاست اختصاص داده شده است. اعم از نقاشی‌ها و مجسمه‌ها تا لباس‌ها، لوازم خانگی و سوغاتی‌هایی از سراسر جهان. این موزه مکانی‌ست تا در فرهنگ مرتبط با گربه غوطه‌ور شوید. همچنین در این مکان می‌توان با دیدن و خواندن پوسترها، کارت پستال‌ها، شعرها و اشعار محلی و کودکانه متوجه نفوذ گربه‌ها به فرهنگ روسی شد. برای بازدید از این موزه در طول هفته رزرو قبلی الزامی است.


گربه‌ها به سفر دریایی می‌روند

در یک کشتی به نام نیکلای چرنیشِوسکی (Nikolay Chernishevsky) که بین مسکو و سنت‌پنترزبورگ تردد دارد، گربه‌ای به نام ماتروس (Matros) با لباس ملوانی زندگی می‌کند و به نوعی خدمه‌ی افتخاری کشتی محسوب می‌شود. این گربه در سال 2008 توسط کاپیتان به کشتی آورده شد. با پیر شدن ماتروس، گربه‌ی دیگری به نام بوستمن (Botsman) اکنون یونیفورم او را می‌پوشد و تعلیمات لازم را آموخته تا در آینده جایگزین او شود. حالا باز هم بگویید که گربه‌ها از آب می‌ترسند!

 

گربه‌ها به ادبیات راه پیدا کرده‌اند

نویسنده و شاعر مشهور روسی، «الکساندر پوشکین» شخصیتی از یک گربه در یکی از شعرهایش خلق کرده است که هر شهروند روسی از دوران کودکی‌ش این شعر را به خاطر می‌آورد. مجسمه‌ای از گربه‌ی شعر پوشکین نیز در شهر وجود دارد. مجسمه‌ای 160 سانتی‌متری از گربه‌ای که عینک به چشم دارد و در حال خواندن کتاب است. در سطر اول آن کتاب نوشته شده: «خوشبختی همانجاست که تویی».

 

گربه‌ها آرزوها را برآورده می‌کنند

یکی از مکان‌های پر بازدید در سنت پترزبورگ مجسمه‌ای از دو گربه به نامهای الیسِی (Elisey) و واسیلیا (Vasilisa) است. این مکان که در نقطه‌ای کور و گوشه‌‌ی یک ساختمان واقع شده است به سختی و با دقت فراوان قابل مشاهده است. محلی‌ها معتقدند که این دو مجسمه می‌توانند آرزوها را برآورده کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سکه به سمت این مجسمه‌ها پرتاب کنید. هر چند که این فقط یک افسانه است اما به هر حال امکان رخ دادن معجزه وجود دارد.

 

گربه‌ها به پیشرفت علمی یاری رسانده‌اند

اولین مجسمه‌ی گربه در شهر، داخل محوطه‌ی دانشگاه سن‌پترزبورگ نصب شده است. روی این بنای یادبود جمله‌‌ای حکاکی شده است با این عنوان: « بشریت از گربه‌‌ها که به کشف‌های قابل توجهی در تحقیقات فیزیولوژیک کمک کرده‌اند، سپاسگزاری می‌کند.» این مجسمه از گربه‌هایی یاد می‌کند که در آزمایش‌های تحقیقاتی برای توسعه‌ی علوم شرکت داشته‌اند.

گربه‌ها در تمام خیابان‌ها شهر پرسه می‌زنند

اگرچه تعدادی از گربه‌های خوشبخت توسط افرادی مهربان و ثروتمند در خانه‌های گرم و نرم نگهداری می‌شوند اما بسیاری از گربه‌های شهر از این نوع زندگی محرومند. گربه‌ها در همه‌ی خیابان‌ها شهر حضور دارند و در حیاط خلوت‌ها، زیرزمین‌ها، درون سطل زباله‌ها و یا چسبیده به پای عابران دیده می‌شوند. گربه‌ها تبدیل به بخش مهم و جدایی‌ناپذیر از جریان زندگی در شهر سن‌پترزبورگ شده‌اند. موجوداتی جالب و دیدنی که اکنون جاذبه‌ای گردشگری محسوب شده و منتظر دیدار شما هستند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط