دوازده شهر دیدنی اما مهجور امریکای لاتین
1397/01/27 - 11:00 جهانگردی

دوازده شهر دیدنی اما مهجور امریکای لاتین

امریکای لاتین از نظر مقاصد مشهور و شناخته‌شده‌ی توریستی کمبودی ندارد. از پاتاگونیا Patagonia در جنوب گرفته تا کاراییب در شمال، فهرست نقاط دیدنی بی پایان است. اما در این قاره چیزهایی بیشتر از سواحل ریودژانیرو Rio de Janeiro، ویرانه‌های ماچو پیچو Machu Picchu یا قایقرانی در رود آمازون وجود دارد. در اینجا فهرستی از مقاصد مهجور این بخش شگفت‌انگیز از کره‌ی زمین را خواهید خواند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

 

سائوپائولو São Paulo

البته سائوپائولو یکی از مقاصد اصلی مسافران در امریکای جنوبی است، آن هم به خاطر این‌که در فرودگاه این شهر بیشترین پروازهای این قاره انجام می‌شود. توریست‌ها در مسیرشان برای رفتن به ریودژانیرو، بوئنس آیرس Buenos Aires، آمازون یا ماچو پیچو، پیش از رسیدن به مقصد، در فرودگاه‌های گوارولوس Guarulhos یا کونگونیاس Congonhas توقف می‌کنند. اما نمی‌دانند که دیدن یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای امریکای جنوبی (و جهان) را از دست داده‌اند.

سائوپائولو هرچند جذابیت‌های توریستی اندکی دارد، اما یکی از هیجان‌انگیزترین فرهنگ‌های متفاوت جهان را دارد که ترکیبی است از مهاجران سراسر کره‌ی زمین. غذای این شهر فوق‌العاده است، هوایش باآنکه استوایی است، اما به‌راحتی می‌توان تحملش کرد، و زندگی شبانه‌ی آن جذاب است و به‌ندرت می‌توان مشابه آن را در جای دیگری یافت. و همه‌ی اینها در کنار پس‌زمینه یکی از شگفت‌انگیزترین شهرهای جهان قرارگرفته است.

 

فورتالزا Fortaleza

منطقه‌ای شمال شرق برزیل به‌واسطه‌ی فرهنگ منحصربه‌فرد و سواحل زیبایش شهرت دارد، اما توریست‌ها تقریباً همیشه به سمت سالوادور Salvador و رسیفه Recife هجوم می‌برند و بهترین شهر این منطقه، یعنی فورتالزا را نادیده می‌گیرند. فورتالزا مرکز ایالت سئارا Ceará است و در کرانه‌ی شمالی برزیل قرار دارد. این شهر برای لذت بردن از سواحل زیبا و یک زندگی شبانه‌ی هیجان‌انگیز، گزینه‌ای عالی است.

منطقه‌ی پیرامون آن نیز یکی از زیباترین مناطق بریل است، و کرانه‌ی طلوع در جنوب شرق آن و کرانه‌ی غروب در شمال غرب آن قرار دارد. ژریکواکوارا Jericoacoara (که محلی‌ها آن را به ژری می‌شناسند)، اقامتگاه ساحلی زیبایی است که به‌راحتی می‌توانید با یک اتوبوس از مرکز شهر فورتالزا به آنجا بروید. در این اقامتگاه سواحل خلوت، سرگرمی‌های متنوع و تپه‌های ماسه‌ی جذابی وجود دارد.

 

بِلِم Belém

منطقه‌ی آمازون برزیل را معمولاً به شهرهایش نمی‌شناسند. اما اگر هم کسی بخواهد به یکی از مراکز شهری این منطقه برود، به مانائوس Manaus که وسط جنگل و در کنار رود ریونگرو Rio Negro قرار دارد، خواهد رفت. اما بلم در خلیج ماراژو Marajó و جایی که رودخانه‌ی آمازون به دریا می‌رسد قرارگرفته است. این شهر یکی از زیباترین و مهجورترین شهرهای این منطقه است.

بلم را به‌عنوان «دروازه‌ی آمازون» می‌شناسند. این شهر یک شهر بندری سنتی است که فرهنگی جالب، غذایی فوق‌العاده، موسیقی پرشور، و جنگل‌های استوایی انبوه دارد. شهر قدیم آن پر از ساختمان‌هایی با معماری مستعمراتی پرتغالی است و جزایر پیرامون شهر، گزینه‌های جذاب برای سفرهای یک‌روزه هستند.

 

سالتا Salta

کسانی که به آرژانتین سفر می‌کنند، معمولاً مقاصد مشخصی دارند. جذابیت اصلی این کشور پایتختش بوئنس آیرس است که در ریورپلاته River Plate قرار دارد. اما آرژانتین کشوری است بسیار بزرگ و بنابراین بسیاری از نواحی آن از دید توریست‌ها پنهان مانده است. یکی از این نمونه‌ها، شهر سالتا در شمال غربی آرژانتین است.

این شهر در دامنه‌های کوهستان آند قرار دارد. این شهر زیبا مناظری فوق‌العاده دارد و در آن می‌توانید معماری دلنشینی را ببینید. سالتا به آب‌وهوای مطبوعش نیز شهرت دارد. در اطراف این شهر دیدنی‌های زیادی وجود دارد، ازجمله کویر سالیناس گراندس Salinas Grandes و قطار ابرهای مشهور Tren a las Nubes. با این قطار می‌توانید از سالتا به دره‌های اطراف این شهر بروید و آنها را ببینید.

 

اوسوایا Ushuaia

این شهر در جنوب آرژانتین و در منطقه‌ی تیرا دل فوئگو Tierra del Fuego قرارگرفته است. این شهر را جنوبی‌ترین شهر جهان می‌نامند (هرچند ساکنان پونتا آرناس Punta Arenas و پوئرتو ویلیامز Puerto Williams در شیلی بر سر این مسئله مناقشه دارند). اوسوایا یکی از مهم‌ترین بنادر این ناحیه است و بسیاری از سفرهای قطب جنوب از این ناحیه شروع می‌شود و به همین دلیل منطقه‌ی شناخته شده‌ای است.

کوهستان مارسیال Martial در شمال این شهر، مناظری زیبا خلق کرده و قایق‌های زیادی هستند که می‌توانند شمارا از طریق کانال بیگل Beagle به سمت جنوب ببرند. چارلز داروین نیز در دهه 1830 از همین‌جا عزیمت کرد.

 

کولونیا Colonia

اغلب اروگوئه را به‌عنوان کشوری می‌شناسند که تنها یک شهر مهم دارد. البته از بسیاری جهات این نکته‌ی درستی است و همه‌چیز اروگوئه در پایتخت آن، مونته ویدئو Montevideo جریان دارد و مابقی کشور به نوعی فراموش شده است. اما شهر مستعمراتی زیبای کولونیا دل ساکرامنتو در کنار ریورپلاته و دقیقاً روبروی بوئنس آیرس قرار دارد.

وقتی در این شهر که گویا زمان در آن منجمد شده، قدم می‌زنید، احساس می‌کنید که به گذشته سفرکرده‌اید. این شهر توسط پرتغالی‌ها احداث شد و بارها در طول تاریخش، بین اسپانیا و پرتغال ردوبدل شده است. درنهایت برزیل در قرن نوزدهم کنترل آن را به دست گرفت. این شهر بسیار منحصربه‌فرد است و می‌توانید از شهرهای توریستی بوئنس آیرس و مونته ویدئو به‌راحتی به آن سفر کنید.

 

والپارائیسو Valparaíso

این شهر نزدیک سانتیاگو Santiago، پایتخت شیلی قرار دارد و یکی از زیباترین و خاص‌ترین شهرهای امریکای جنوبی محسوب می‌شود. والپو که در کنار اقیانوس آرام قرار دارد، به خاطر مناظر شهری رنگارنگ و شلوغ، خیابان‌های باریک، راه‌پله‌ها و چشم‌اندازهای زیبایش شهرت دارد. فضای این شهر به نوعی شبیه فضای ناپل Naples یا مارسی Marseille است و به همان اندازه شلوغ، پرشور، ولی زیبا است.

پابلو نرودا Pablo Neruda شاعر مشهور شیلیایی در این شهر زندگی کرده و عاشق این شهر بوده است و اغلب در شعرهایش به این شهر اشاره‌ای دارد. خانه‌ی قدیمی او، لا سباستیانا La Sebastiana که روی یک تپه قرارگرفته، اکنون موزه‌ی نرودا است و ارزش دیدن دارد.

 

انکارناسیون Encarnación

پاراگوئه یکی از مهجورترین کشورهای امریکای جنوبی است. وقتی مردم اسم پاراگوئه را می‌شنوند، به یاد سیوداد دل استه Ciudad del Este می‌افتند، شهری در مرز آرژانتین و برزیل که خارجی‌ها قبل از بازگشت به کشورهایشان به آنجا سفر می‌کنند تا وسایل الکتریکی ارزان‌قیمت خریداری کنند. اسونسیون Asunción، پایتخت پاراگوئه توجه زیادی به خود جلب نمی‌کند. واقعیت این است که این کشور فقیرترین کشور امریکای لاتین است و هم چنان اثرات جنگ ائتلاف سه‌گانه در دهه 1860 که طی آن پاراگوئه 70% جمعیت مذکر خود را از دست داد، در آن احساس می‌شود.

اما در این شهر مکان‌های زیبایی وجود دارد. یک نمونه، شهر انکارناسیون است که در جنوب این کشور و در کنار رود پارانا Paraná، در مرز آرژانتین قرار دارد. این شهر سواحل زیبای زیادی دارد و در کنار آن یک مسیر پیاده‌روی دلچسب است. میسیون های یسوعی لا سانتیسیما ترینیداد د پارانا La Santisima Trinidad de Paraná و خسوس د تاوارانگوئه Jesus de Tavarangue نیز به آن بسیار نزدیک هستند. این دو بنا، دو ساختمان یسوعی متعلق به قرن هفدهم هستند.

 

جاده یونگاس Yungas Road

بولیوی دیدنی‌های زیادی دارد، از پایتخت شگفت‌انگیز آن، لاپاز La Paz، تا کوهستان آند و کویر زیبای سالار د اویونی Salar de Uyuni. یکی از نقاطی که نباید نادیده گرفته شود، جاده ی یونگاس است که به نام جاده ی مرگ Camino de la Muerte نیز شناخته می‌شود.

این جاده منطقه‌ی شمالی یونگاس را به لاپاز متصل می‌کند و بسیار مرتفع و باریک است. جاده ی یونگاس مثل یک مار در دامنه‌های کوهستان کشیده شده است. این جاده گاردریل های معدودی دارد و در نقاطی ارتفاعی تا شصت متر دارد. به همین دلیل جاده ی مرگ یکی از نقاطی است که ماجراجویان برای دیدن «خطرناک‌ترین جاده ی جهان»، با دوچرخه یا ماشین‌های کوچک در آن می‌رانند. چشم‌اندازهای این جاده فوق‌العاده زیباست، هرچند برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند، گزینه‌ی مناسبی نیست.

 

بانیوس Baños

بانیوس د آگوا سانتا که به داشتن چشمه‌های آب گرم مشهور است، در میان دو شهر اصلی اکوادور، یعنی کیتو Qutio پایتخت این کشور، و بند گوایاکیل Guayaquil قرار دارد. این شهر به‌عنوان دروازه‌ی آمازون در کشور اکوادور نیز شناخته می‌شود و در کنار آتشفشان زیبا (و هم چنان فعال) تونگوراهوا Tungurahua است.

بانیوس مقصدی عالی است و در اطراف آن آبشارها و حمام‌های آب‌معدنی در کنار معماری خاص و پیچیده‌ای قرارگرفته است. از این شهر می‌توانید برای گشت‌وگذار در منطقه‌ی تونگوراهوا و دیدن خود آتشفشان، پیاده‌روی و کوهنوردی کنید. بانیوس به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد ورزش‌های هیجانی در این کشور شناخته می‌شود و ورزش‌هایی مثل صخره‌نوردی، زیپ لاینینگ، آبشارنوردی و بانجی جامپینگ در آن انجام می‌شود.

 

ایکیتوس Iquitos

ایکیتوس یکی دیگر از دروازه‌های آمازون شناخته می‌شود. این شهر درواقع بلندترین بندر جهان با ارتفاع بیش از 3200 کیلومتر از سطح دریاست. اغلب کسانی که به پرو سفر می‌کنند به ماچو پیچو، شهر کوسکو Cusco و یا پایتخت این کشور، یعنی لیما Lima می‌روند و جنگل‌های آمازون را نادیده می‌گیرند. البته یکی از دلایل این مسئله عامل فاصله است: ایکیتوس در شمال شرقی این کشور است و بیشتر به کیتو Quito، یا کالی Cali در کلمبیا نزدیک است تا به دیگر شهرهای اصلی پرو. عامل دیگر این است که ایکیتوس یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان است که راه زمینی ندارد.

درواقع این شهر با سایر شهرهای پرو متفاوت است. ریتم زندگی در ایکیتوس سریع است و شاید برای برخی استرس‌زا باشد. معماری این شهر نیز جذاب است و در آن خانه‌هایی نامتجانس متعلق به دهه‌های 1920 و 1930 وجود دارد. محله‌ی جزیره‌ای این شهر به نام بلن Belen نیز از دیگر دیدنی‌های آن است. اخیراً این شهر به خاطر تعداد زیاد شمن هایش مشهور شده که چای ایاهواسکا ayahuasca تهیه می‌کنند. این چای یک مخدر قوی است که از گیاهان جنگلی تهیه می‌شود.

 

لوس روکِس Los Roques   

اغلب کسانی که به کارائیب سفر می‌کنند، به آنتیگوا Antigua، کیمنز Caymans، سنت لوسیا St. Lucia، دومینیکا Dominica، یا دیگر جزایر مشهور (و گران) می‌روند. اما جزایر کمتر شناخته شده و زیبایی در کارائیب وجود دارند که متعلق به ونزوئلا هستند، یعنی جزایر لوس روکس.

این جزایر در فاصله‌ی 160 کیلومتری از سواحل ونزوئلا و در شمال پایتخت این کشور، کاراکاس Caracas قرار دارند. لوس روکس متشکل از بیش از 300 جزیره بسیار زیباست که همگی بخشی از پارک ملی ونزوئلا هستند. در این جزایر سواحل خلوت، صخره‌های مرجانی زیبا و حیات‌وحش شگفت‌انگیزی وجود دارد که آنها را تبدیل به گزینه‌ای بی‌نظیر برای مسافران کارائیب می‌کند.

 

سرانیا دلا ماکارنا Serranía de la Macarena

پارک ملی سرانیا دلا ماکارنا در مرکز کلمبیا، یکی از متنوع‌ترین مناطق زیست‌شناختی در جهان است. در این پارک کوهستان، جنگل، دشت، و هم‌چنین انواع درختان و گیاهان وجود دارد. این پارک ملی واقعاً یکی از بهترین نقاط امریکای جنوبی برای کسانی است که به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستند.

هرچند دلایل متعددی برای دیدن سرانیا دلا ماکارنا وجود دارد، اما اغلب افراد برای دیدن رودخانه‌ی فوق‌العاده زیبای کانیو کریستالس Caño Cristales به این پارک می‌روند. این رود انشعابی از رود بزرگ‌تر گوایابرو Guayabero است و به خاطر رنگ‌های زیبایش به‌عنوان رود پنج رنگ شناخته می‌شود. گیاهانی که در این رود روییده‌اند آب آن را به رنگ‌های مختلفی، از قرمز و زرد تا سبز و آبی و سیاه درآورده‌اند. 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط