با مهم‌ترین جاذبه‌های شهر درسدن در آلمان آشنا شوید
1396/12/28 - 10:00 جهانگردی

با مهم‌ترین جاذبه‌های شهر درسدن در آلمان آشنا شوید

درسدن، معروف به شهر هنر و معماری، بازدیدکنندگان از آلمان را با دریایی از جاذبه‌ها، از ساختمان‌های شگفت‌انگیز سبک باروک گرفته تا ساخته‌های انتزاعی گرهارد ریچر، روبرو می‌کند. فلایتیو نگاهی به برخی از جاذبه‌های درسدن نظیر موزه‌ها، گالری‌ها، فستیوال‌ها، تاریخ و فرهنگ آن انداخته و شما را با مهم‌ترین دیدنی‌های آن آشنا می‌کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

نگاه کانالتو (Canaletto)

برای بررسی مشهورترین نگاه درسدن، عازم «گالری نقاشی‌های قدیمی» در مجتمع کاخ زوینگر شوید؛ درسدن از کنار رود الب در زیر پل آگوستوس از نگاه جیوانی آنتونیو کانال موسوم به کانالتو. این شاهکار قرن هجدهمی از هنرمند ایتالیایی، جاذبه‌های معماری سبک باروک درسدن را در دوران شکوه این شهر و پیش از ویرانی آن توسط بمب‌های متفقین در خلال جنگ جهانی دوم به تصویر می‌کشد. پس از تماشای این تابلو به کنار رود الب رفته و به جست‌وجوی محلی بپردازید که کانالتو به رود نگاه کرد و شهر را به تصویر کشید.

کاخ سلطنتی

خاندان سلطنتی وتین (Wettin) از سال ۱۴۸۵ و از کاخ سلطنتی درسدن بر منطقه ساکسونی در مرکز این شهر حکمرانی می‌کرد. این کاخ نیز به‌مانند بسیاری از ساختمان‌های تاریخی با معماری شگفت‌انگیز در خلال بمباران نیروهای متفقین آسیب فراوان داد و خوشبختانه پس از سال ۱۹۴۵ از نابودی کامل نجات یافت. به هنگام حضور در این محوطه از گنبد سبز، یکی از مشهورترین گنجینه‌های آثار هنری و قیمتی در اروپا، دیدن کنید.

فستیوال‌های جاز

اگر حتی برای مدت کوتاهی هم در درسدن باشید، شانس برخورد با یک یا دو فستیوال در طول مدت اقامت خود را خواهید داشت. فستیوال بین‌المللی دیکسی­لند در درسدن در ماه مه ۲۰۱۸ چهل و هشتمین سال تولد خود را جشن گرفته و همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی سنتی جاز در اروپا شناخته می‌شود. در این فستیوال گروه‌های موسیقی از سراسر دنیا به درسدن می‌آیند. طرفداران موسیقی مدرن جاز نیز می‌توانند از فستیوال موسیقی جاز در ماه نوامبر لذت ببرند.

فستیوال شهر

یکی دیگر از مراسم مهم سالانه در تقویم درسدن «فستیوال شهر درسدن» است. این فستیوال همچنین به «کانالتو» نیز شهرت دارد و هرساله تاسیس شهر درسدن را جشن می‌گیرد. این فستیوال در هفته سوم ماه اوت برگزار شده و باوجود هزاران هنرمند، بیش از نیم میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند. از مراسم این فستیوال می‌توان به نمایش آثار هنری و صنایع‌دستی قرون‌وسطی، مبارزه بر روی اسب، پخش موسیقی و از همه مهم‌تر آتش‌بازی اشاره کرد.

اپرا در سمپر (Semper)

دیدار از درسدن بدون سر زدن به سالن اپرای سمپر، به‌عنوان یکی از تاریخی‌ترین و مشهورترین مراکز موسیقی اروپا، کامل نمی‌شود. این سالن نیز بخشی از مجتمع زوینگر است. ریچارد وگنر پیش از ترک ساکسونی به خاطر عقاید انقلابی خود، برخی از برجسته‌ترین آثار خود را در این شهر ساخت. کارهای او همراه با دیگر نوازندگان مشهور به‌طور مرتب در این سالن پخش می‌شود.

زوینگر (Zwinger)

کاخ زوینگر با معماری سبک باروک در دوران مشهورترین حاکم ساکسونی، آگوست فردریش اول، ساخته شد و لقب یکی از بزرگ‌ترین آثار هنری تاکنون خلق‌شده را از آن خود کرد. کاخ زوینگر که به‌منظور میزبانی از فرهنگ و سرگرمی دربار درسدن ساخته شده بود، پس از پایان جنگ مورد بازسازی قرار گرفت. زوینگر علاوه بر اپرای سمپر و گالری نقاشی‌های قدیمی، دارای یک سالن مخصوص ریاضی و فیزیک برای علاقه‌مندان به علم است. به گالری هنری این مجموعه رفته و از نقاشی‌های هنرمندانی چون رافائل، روبنز و کانالتو دیدن کنید.

گرهارد ریچر در آلبرتینوم

هنرمند آلمانی، گرهارد ریچر در سال ۱۹۳۲ در درسدن متولد شد و خوش‌شانس بود که به خاطر سن کم به جنگ جهانی دوم نرفت. بااین‌حال، دوران سخت آلمان نازی، نظیر سال‌های جنگ و دوران پس از آن، بر او و آثار هنری او نیز تاثیر گذاشت. «گالری استادان جدید درسدن» در موزه آلبرتینوم، آرشیو کارهای ریچر را نگهداری کرده و منتخبی از کارهای این هنرمند عصر جدید را به نمایش می‌گذارد.

بازار کریسمس

بازار سالانه کریسمس در درسدن با ۵۸۳ بار برگزاری، مدعی قدیمی‌ترین بازار کریسمس دنیا است که همچنان جریان دارد. این بازار از اواخر نوامبر دایر شده و تا عید کریسمس ادامه دارد. بازار کریسمس درسدن میزبان رویدادهای کریسمس، از سرود شب عید میلاد مسیح گرفته تا مراسم انتخاب برترین نان زنجبیلی، است. وقتی‌که در شهر قدیمی درسدن هستید، کیک کریسمس موسوم به «اشتولن» را تهیه کنید. این کیک قدمتی طولانی در آلمان داشته و به شکل نانی بافته‌شده تولید می‌شود.

باغ گروبر

به‌مانند اکثر شهرهای بزرگ آلمانی، فضاهای سبز نقش مهمی در کیفیت زندگی دارند. درسدن نیز با داشتن چندین پارک و دیگر فضاهای سبز، از این موهبت بی‌نصیب نیست. باغ گروبر بزرگ‌ترین و بهترین فضای سبز در میان هیاهوی شهری و در فاصله نزدیک تا شهر قدیمی درسدن است. علاوه بر مکان‌های ورزشی، عمارت‌های بزرگ، آثار هنری و دریاچه‌ها، یک موزه بهداشت و یک باغ گیاه‌شناسی نیز در باغ گروبر به چشم می‌خورد.

کاخ فرهنگ

در تاریخ ۲۸ آوریل سال ۲۰۱۷، عملیات طولانی بازسازی کاخ فرهنگ درسدن به پایان رسید. کاخ فرهنگ به‌عنوان یک اثر شاخص از معماری عصر کمونیست در آلمان شرقی شناخته می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۶۹ مورد بازدید عموم قرار گرفته بود. نوسازی‌های اخیر در کاخ فرهنگ شامل ساخت سالن کنسرت جدید برای میزبانی از گروه ارکستر فیلامورنیک شهر و همچنین کتابخانه درسدن می‌شود.

موزه تاریخ نظامی بوندسویر (Bundeswehr)

موزه تاریخ نظامی بوندسویر محلی تماشایی برای آشنایی با جنگ‌افزارهای عمومی و همچنین تاریخ نظامی آلمان است. این موزه اخیرا مورد یک بازسازی کامل قرار گرفته است.

دنیای جمهوری دموکراتیک آلمانی (GDR)

کمونیسم برای مدت ۵ دهه در جمهوری دموکراتیک آلمان سابق حکمرانی می‌کرد و میراث آن همچنان بر سیاست و فرهنگ این منطقه اثرگذار است. اندیشه «نوستالژی جمهوری دموکراتیک آلمانی» همچنان در میان مردمی که تحت حاکمیت کمونیست رشد کرده‌اند، مشهود است. درست یا غلط، بازدیدکنندگان از موزه «دنیای GDR» مجبور نیستند تا برای تماشای دوران زندگی در درسدن کمونیستی سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹، کمونیسم واقعی را تجربه کنند.

کنیسه جدید

در سال ۱۹۸۳، هزاران ساختمان یهودی در سراسر آلمان، ازجمله بسیاری از کنیسه‌ها، توسط ارتش نازی ویران شدند. بسیاری از این کنیسه‌ها در دهه‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفتند. کنیسه درسدن در آلمان شرقی سابق نیز یکی از آنان است.

ایوان برولشه

ایوان برولشه با لقب «بالکن اروپا» برای قرن‌ها یکی از نقاط مشهور در میان طیف تحصیل‌کرده و ثروتمند آلمانی بود. امروزه نیز چنین است. آن‌ها برای تماشای جاذبه‌های فرهنگی به سبک باروک به اینجا آمده و از این بالکن بر فراز آب‌های رود الب به درسدن نگاه می‌کنند.

قلعه درسدن

این قلعه قدیمی در پایین ایوان برولشه واقع شده و از قدیمی‌ترین بخش‌های پابرجا از دوران رنسانس در درسدن است. این قلعه که دیدار از آن از سال ۱۸۱۴ برای عموم آزاد شد، با داشتن گنبدها، مناطق نصب توپ‌های جنگی و یک دروازه بزرگ، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. در حال حاضر فضای داخلی قلعه در دست مرمت است و در سال آینده بازگشایی خواهد شد. این قلعه بیش از ۴۵۰ سال تاریخ را در خود نهفته است.

کلیسای درسدن

هوفکرچه (Hofkirche) نام کلیسای شگفت‌انگیز کاتولیک شهر است که از اواسط دهه ۱۷۵۰ به‌عنوان جواهر معماری درسدن شناخته می‌شود. این کلیسا همچنین محل دفن شمار زیادی از اعضای خانواده سلطنتی است.

لوشویتز (Loschwitz)

اگر به دنبال این هستید که ببینید ثروتمندان دنیا در دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ چگونه زندگی می‌کردند، گشتی در حوالی لوشویتز در اطراف درسدن بزنید. این منطقه پر از ویلاها و یک خط آهن کابلی نایاب با نمایی حیرت‌انگیز از دره پایین آن است.

پل شگفتی آبی (Blue Wonder)

پل شگفتی آبی، همان‌طور که از نامش پیداست، یک شگفتی در دنیای مهندسی در منطقه لوشویتز است. این پل که در دو سال انتهایی قرن نوزدهم ساخته شده، مسیری به طول ۱۴۱.۵ متر بر روی رودخانه الب را با آهن و فولاد پوشانده و درنهایت به یک چمنزار بزرگ ختم می‌شود. این چمنزار را می‌توان قلب سبز درسدن نامید.

کلیسای بانوی ما

کلیسای باشکوه بانوی ما به سبک معماری باروک در خلال جنگ جهانی دوم نابود شد و برای چندین دهه به نمادی از ویرانی جنگ بدل گشت. بازسازی‌های اخیر این کلیسا به دلیل ماهیت ضد جنگ آن زیاد مورد اقبال عموم قرار نگرفته است. بااین‌حال، کلیسای بانوی ما یکی از نقاط کانونی شهر درسدن محسوب می‌شود.

کارخانه چینی مایسن (Meissen)

کارخانه چینی مایسن امروزه ۲۶ کیلومتر از درسدن فاصله دارد، اما در زمان تاسیس در شهر قدیمی قرار داشت. درسدن خانه اولین اروپایی‌هایی بود که رازهای خمیر سفت چینی را کشف کردند و امروزه نیز اعتبار و حیثیت محصولات این شهر همچنان به گوش می‌رسد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط