۲۰ جاذبه گردشگری صربستان که حتماً باید ببینید
1396/12/27 - 12:00 جهانگردی

۲۰ جاذبه گردشگری صربستان که حتماً باید ببینید

کشور بالکانی صربستان از شمالی‌ترین شهرش مثل Subotica تا جنوبش در شهر Niš پر است از مناظر و جاذبه‌های زیبا و باشکوهی که باید کشف کرد، دید، از آن‌ها عکس گرفت، بیشتر دید و ستایش کرد و بازهم از آن‌ها عکس گرفت. در این مطلب اما دنبال کشف بهترین‌ها هستیم، پس در ادامه با فلایتیو همراه باشید تا با ۲۰ جاذبه‌ی دیدنی در کشور صرب‌ها آشنا شوید:

 برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید. 

پارک و قلعه‌ی Kalemegdan

 

برای شروع چه جایی بهتر از پایتخت زیبای صربستان یعنی شهر بلگراد؟

و اما کالیمگدن (Kalemegdan)! قلعه‌ا‌ی معروف که دورتادور بهترین پارک شهر را احاطه کرده و درون آن موزه‌ها و یادبودهایی قرار دارد. به یادماندنی‌ترین قسمت سفر به بلگراد، رفتن به این پارک و قلعه است.

رمانتیک‌ترین نقطه‌ی پایتخت را هم اینجا در کالیمگدن پیدا خواهید کرد که البته قرن‌ها تاریخ در دل آن پنهان شده!‌

اینجا اولین مورد از لیست بایدی‌ها در صربستان است و هیچ سفری به بلگراد بدون رفتن به کالیمگدن کامل نیست!

 

کلیسای St. Sava

 

اگر کالیمگدن تجربه‌ای پر رنگ در سفر به بلگراد پایتخت باشد، وقتی هم که حرف از معماری شود، به‌سختی می‌توان از کنار کلیسای سنت ساوا گذشت. این ساختمان در کل شهر جلوه‌ای خاص و منحصربه‌فرد دارد و چشم‌انداز بلگراد را تسخیر کرده است.

کلیسای سنت ساوا در نقطه‌ای ساخته‌شده که عثمانی‌ها در زمان اشغال شهر، ماترک این اسقف اعظم کلیسای ارتدکس صربستان را به آتش کشیدند. تکه‌تکه‌ی این کلیسای عظیم دقیقاً همان‌طوری باشکوه و زیبا ساخته‌شده که یک‌خانه‌ و عبادتگاه خدا شایسته‌ی آن است.

 

خانه‌ی رود Drina

 

در سال ۱۹۶۹ وقتی گروهی از شناگرها به دنبال جایی راحت‌تر برای استراحت بودند، به فکر ساخت خانه‌ای دنج افتادند که این کلبه‌ی بامزه بر روی صخره در دل رود Drina بنا شد. رودخانه‌ی دریا در شبه‌جزیره‌ی بالکان به جرت یکی از زیباترین رودهای جهان با مناظر بدیع و شگفت‌انگیز است و حضور این کلبه‌ی کوچک دوست‌داشتنی که در طول این سال‌ها دوام آورده، به زیبایی چشم‌اندازِ این منطقه اضافه می‌کند.

 

اینجا یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های منطقه‌ی بالکان است که حتماً باید از نزدیک دید.

 

صومعه‌‌ی Studenica

 

صربستان کشوری پر از صومعه است که خیلی از آن‌ها از دو نظر معنوی و معماری لایق توجه و تحسین هستند. صومعه‌ی Studenica (استودنیتسا) که مثالی عالی از معماری قرون‌وسطایی صربستان است شاید بهترین آن‌ها باشد.

کلیساهایی با سنگ مرمر سفید با نقاشی‌های آبرنگ روی دیوار که همه‌وهمه شما را حیرت‌زده خواهد کرد.

 

شهرداری سوبُتیتسا

 

شهر سوبُتیتسا (Subotica) در سطح کشور صربستان خیلی دست‌کم گرفته شده درحالی که حرف زیادی برای گفتن دارد. ساختمان شهرداری این شهر شمالی بهترین مثال معماری هنر نو در کشور صرب‌هاست؛ سازه‌ای متعلق به اوایل قرن ۲۰ ام که ظرافت کم‌نظیر و تاثیرگذاری در آن به چشم می‌خورد.

اگر از این شهر مرزی دیدن نکنید، آن‌ را از دست داده‌اید! خود دانید!

 

مقبره‌ی تیتو

 

ژوزف بروز تیتو رئیس‌جمهور یوگوسلاوی سابق و رهبر اتحادیه کمونیست‌های یوگوسلاوی! با رفتن به بلگراد و بدون بازدید از مقبره‌ی Tito، مردی که در بیشتر عمر یوگوسلاوی سابق به آن حکومت کرد، نمی‌توان درک درستی از صربستانِ قرن ۲۰ ام داشت.

تیتو رهبری کمونیست متفاوت از سایر رهبران این اتحادیه سیاسی بود؛ چهره‌ای عمدتاً محبوب که امروزه همه‌ی نسل‌ها از او به عنوان قهرمان خود یاد می‌کنند.

 

تیتو در شهر بلگراد دفن شده و مقبره‌ی او مکانی باشکوه است که خانه‌ی گلها نام دارد.

 

دره‌ی Đerdap

 

دره‌، رودخانه و پارک ملی Đerdap – درداپ (به صربی با تلفظ جرداپ) – به هر شکلی که توصیف شود در حقش اجحاف می‌شود. این دره که اغلب به عنوان مرزی الهی خطاب می‌شود در دل خود رودخانه‌ی زیبای دانوب را دارد که در بین دیواره‌های صخره‌هایی چشمگیر راه خود را ادامه می‌دهد.

این دره به عنوان «دروازه‌ی آهن» هم شناخته می‌شود.

 

برج جمجمه

 

درست است که شاید اینجا به نظر جاذبه‌ای وسوسه‌انگیز برای دیدن نباشد؛ اما این بنای تاریخی در شهر نیش Niš صربستان،‌ یادبودی مهم از قربانی شدن است! بقایای کاملاً ملموس از قرن‌ها فرمانروایی وحشیانه‌ی عثمانی‌ها در این کشور را اینجا می‌بینید. در این بنا ۹۵۲ جمجمه وجود داشته که کمتر از ۶۰ تای آن‌ها امروزه باقی مانده.

 

بدون شک این بنا خنده را به روی لب‌های شما نمی‌آورد اما این خاصیت تاریخ است که دیدن، شنیدن و لمس آن به ندرت باعث خوشحالی انسان می‌شود!

 

دره‌ی Uvac

 

صربستان از نظر طبیعت کم ندارد که هیچ، بلکه پر است از صحنه‌های طبیعی زیبا و دیدنی که انسان را حیرت‌زده می‌کند؛ و اما هیچ نقطه‌ای هم به اندازه‌ی دره‌ی Uvac (اوواچ) در این کشور باعث حظ و مبهوت‌شدن شما نمی‌شود.

 

پیچ‌وخم رودخانه‌ی خروشان دریا در بین صخره‌های ناهموار و سرسبز دره‌ی اوواچ و گونه‌های جانوری اینجا چیزی جز تحسین زیبایی طبیعت با خود نمی‌آورد و فقط باید از آن لذت برد!

 

شهر شیطان

 

مجموعه‌ای بیش از ۲۰۰ ساختار سنگی عجیب‌وغریب در جنوب کشور صربستان بر روی کوه‌های رادان ایجاد شده که روی هم Đavolja Varoš (با تلفظ داوویا واروش) – به زبان صربی به معنی شهر شیطان – را به وجود آورده‌اند!

 

دلیل نام‌گذاری اینجا به «شهر شیطان» داستان‌ها و افسانه‌ای محلی و البته خیالی هستند. بر اساس این افسانه‌های خیالی شیطان از اشک آن‌هایی که به او خیانت کردند اینجا را درست کرده است!

از داستان و افسانه که بگذریم، این ساختارهای سنگی به دنبال فرسایش شدید خاک که در نتیجه‌ی فعالیت‌های زیاد آتشفشانی میلیون‌ها سال قبل رخ داده، به وجود آمده‌اند که نه تنها در صربستان بلکه در کل جهان بی‌نظیر هستند.

 

شهر Sremski Karlovci

 

شاید زیباترین شهر صربستان، شهر کوچک سرمسکی کارلووسکی به خودی‌خود یک جاذبه‌ی گردشگری است. هر چیز قابل توجه که در شهر وجود دارد دور یک میدان جمع شده است: از اولین دبیرستان صربستان تا یکی از قشنگ‌ترین آب‌نماهای کشور!

این شهر کوچک که در ۸ کیلومتری نووی‌ساد – دومین شهر بزرگ صربستان – قرار دارد، زمانی مقر کلیسای ارتدکس صربستان در سلسله پادشاهی هابزبرگ بوده است. سرمسکی کارلووسکی درست مثل اسم پیچیده و طولانی‌اش شهری است پر از معماری‌های متنوع و زیبا که زندگی در آن با سرعتی آرام در جریان است.

 

خیابان Knez Mihailova

 

پررنگ‌ترین خصیصه‌ی بلگراد مردم آن است و هیچ جایی بهتر از خیابان اصلی پایتخت برای دیدن تعامل مردم و لمس زندگی آن‌ها از نزدیک نیست. Knez Mihailova معروف‌ترین خیابان شهر بلگراد است؛ میهایلووا خیابان سنگ‌فرش پیاده‌رویی پر از فروشگاه‌ّهای مختلف، کافه‌ها و انواع رستوران است و طیف وسیعی از مردم جامعه‌ی پایتخت در این خیابان دیده می‌شوند.

 

قلعه‌ی Golubac

 

صربستان خانه‌ی قلعه‌های زیادی است اما هیچ‌کدام به اندازه‌ی این قلعه‌ی قرن ۱۴ ام در حاشیه‌ی رود بزرگ دانوب در شرق کشور جلب توجه نمی‌کند.

Golubac فتوژنیک‌ترین قلعه‌ی کشور صرب‌هاست و عجیب هم نیست که در طول تاریخ خیلی‌ها بی‌وقفه و مایوسانه به دنبال فتح آن بودند. اکثر قلعه‌های صربستان نمای فوق‌العاده‌ای از اطراف را در داخل خود می‌بینند اما این یکی را باید از بیرون و از دور ببینید!

 

روستای Drvengrad

 

تا حالا به ساختن شهر یا روستای خود فکر کرده‌اید؟ اگر فکر کرده باشیم هم احتمالاً آن را فقط در بازی‌های کامپیوتری SimCity یا روی موبایل و بازی Hay Day ساخته باشیم!

اما اگر از قضا شما بهترین و خلاق‌ترین کارگردان و فیلم‌ساز نسل‌تان باشید پس احتمالاً خیلی موفق هستید و در نتیجه فرصت ساخت روستایی برای خودتان را پیدا خواهید کرد!

امیر کوستوریتسا (Emir Kusturica) – فیلم‌ساز، بازیگر و موزیسین معروف صرب – همان کسی است که این شهرک/روستا را برای یکی از فیلم‌هایش به نام Life is a Miracle ساخت. روستایی در غرب صربستان که خیابان‌های آن به اسم شخصیت‌های فرهنگی پاپ نام‌گذاری شده‌اند.

 

درووِنگراد که با نام دیگرش یعنی Küstendorf هم شناخته می‌شود به جرت آرام‌ترین جو در کل صربستان را دارد! (Küsten از اول نام کوستوریتسا + dorf در زبان آلمانی به معنی روستا)

 

صومعه‌ی Žiča

 

این صومعه که به قرن ۱۳ میلادی برمی‌گردد جایگاه مهمی در اوایل عمر صربستان داشته است. Žiča (زیچا) را سنت ساوا تاسیس کرد که برای ۳۴ سال اولش مقر کلیسای ارتدکس صرب‌ها بود.

آن اوایل پادشاهان صرب تا زمانی که در این صومعه‌ تاجگذاری نمی‌کردند به رسمیت شناخته نمی‌شدند.

قطعاً هر کسی که بخواهد صربستان را به خوبی بشناسد باید از زیچا دیدن کند!

 

کوه‌های Kosmaj

 

در نقطه‌نقطه‌ی یوگوسلاوی سابق، یادبودهای شگفت‌انگیزی بعد از جنگ‌ جهانی دوم ساخته‌شده‌اند؛ سازه‌هایی چشمگیر که برای ادای احترام به مردان و زنانی بنا شدند که جان خود را در راه یوگوسلاوی طی روزهای سیاه بحران فدا کردند.

صربستان کنونی تعداد زیادی از این سازه‌ها را در خود جای داده و یادبود «پنج انگشت» در بالای کوه Kosmaj در نزدیکی شهر بلگراد شاید به جرت ناب‌ترین آن‌ها باشد. سمبلیسم عمیقی در این سازه دیده می‌شود اما غم‌واندوه ناشی از فداکاری‌های این وقایع بیشتر از همه در اینجا حس می‌شود.

 

اگر برج جمجمه نشانگر فجایع قرن‌ها اشغالگری در دل تاریخ باشد، Kosmaj روایتی مشابه از قرن ۲۰ ام را بازگو می‌کند.

 

کلیسای Oplenac

 

داستان نبرد و کشمکش بین سلسله‌های پادشاهی صرب به همان اندازه که پرحادثه است باعث سردرگمی می‌شود. بالاخره این خاندان کارادوردویچ (Karadjordjević) بود که بیشتر از همتایان و در اصل حریف‌های خود یعنی خاندان اوبرینوویچ (Obrenović) دوام آوردند. پتر دوم از خاندان کارادوردویچ آخرین شاه صرب بود که بر یوگوسلاوی حکمرانی کرد و بعد از او سیستم پادشاهی صرب‌ها منحل شد.

اعضای این خاندان در کلیسای اپلناک دفن شده‌اند. کلیسایی که در فاصله‌ای کم از شهر مرکزی Topola قرار دارد. دیدن این کلیسای باشکوه با موزاییک‌کاری حیرت‌انگیز دیوارهای آن حتماً باید در لیست جاذبه‌های گردشگری شما در سفر به صربستان باشد.

 

قلعه‌ی Petrovaradin

 

به شهر فوق‌العاده زیبای نووی‌ساد که برویم تکه‌تکه‌اش مجذوبمان می‌کند ولی در بین همه‌ی جاذبه‌های این شهر چشمگیرترین آن‌ها قلعه‌ی پتروفارادین است. پردبازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری شهر نووی‌ساد صربستان، در منطقه‌ای به نام پتروفارادین آن سمت رود دانوب است که با پل به نووی‌ساد راه دارد.

این قلعه‌ی معروف که طی حدود ۱۰۰ سال ساخته‌شده (۱۶۸۲-۱۷۸۰ میلادی)، امروزه محلی برای جشن و شادی مردم است. با ویویی بی‌نظیر، اینجا رمانتیک‌ترین محل برای لذت‌بردن از یک وعده غذایی در هوای دلپذیر تابستانی صربستان است.

 

خط آهن Šargan Eight

 

البته که کل این خط را‌ه‌آهن منظور ما نیست؛ مسیر Šargan Eight از بالا شبیه عدد ۸ انگلیسی است که از ایستگاهی کوچک،‌ بامزه و دوست‌داشتنی در نزدیکی روستای Mokra Gora شروع می‌شود. سفر با قطار در این مسیر یکی از دیدنی‌ترین مناظر را دارد و هرچند که از روی زمین عدد ۸ را نمی‌بینید اما آرامش اینجا شما را شیفته‌ی خود خواهد کرد.

 

شهر باستانی Gamzigrad

 

گامزیگراد – یا Felix Romuliana آنطور که رومی‌ها صدایش می‌کنند! – شهری قدیمی مربوط به قرن ۳ در دوران روم باستان است که جاذبه‌های زیادی در خود دارد. معابد، کاخ‌ها و آثار هنری زیادی در اینجا به چشم می‌خورد. برجسته‌ترین جاذبه‌ گردشگری در گامزیگراد Grand Temple در جنوب آن قرار دارد.

 

گامزیگراد یکی از هفت سازه‌ی عجیب در صربستان است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط