گردشگری غذا
1396/10/27 - 10:00 جهانگردی

با چهار دسته از گردشگران غذا آشنا شوید

ممکن است در فکر یک سفر باشید و بخواهید کمی از فضای زندگی روزمره خود دور شوید. ساحل، کوه، دریاچه و اماکن فرهنگی؛ به هر کدام که سر بزنید، نیازمند این هستید که حتما غذا بخورید و غذا باعث می‌شود تا سفر شما حس بهتری داشته باشد. با فلایتیو همراه باشید تا نقطه نظری تازه در مورد این مقوله را با شما در میان بگذاریم.

غذاخوردن می‌تواند یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر شما باشد. ممکن است در یک سفر معمولی این غذاها و خوردنی‌ها باشند که جذابیت تازه‌ای را به سفر شما می‌افزایند. اگر بخواهیم بهتر بگوییم، غذا خوردن تنها نباید به هدف سیر شدن و رفع یک نیاز باشد و باید به این دید نگاه کنید که غذا خوردن در مرکز تجربه توریستی شما قرار دارد.

غذا بخش مهمی از سفر است اما دید هر توریست در این مقوله با دید دیگری متفاوت است. ممکن است نسبت به غذای جدید حس اشتیاق، پس زدن و یا بی توجهی داشته باشید. آن مت هیالاگر که متخصص توریسم و استاد دانشگاه دانمارکی است، یک مدل تازه برای توریسم و غذاخوردن خلق کرده که بر اساس سبک زندگی شما نمایان خواهد شد. این مدل اشتیاقات و رفتار توریست‌ها و همچنین ترجیحات غذایی آن‌ها را در یک چارت قرار می‌دهد و آن‌ها را به چهار دسته پیش رو تقسیم می‌کند: 1) تفریحی 2) انحصاری 3) وجودگرا 4) تجربی.

هر کدام ازین دسته‌ها مشخصات فراوانی دارند که باعث می‌شوند شما درجات مختلفی از هر کدام را شامل شوید. ممکن است هر چهار دسته‌بندی برای یک نفر صادق باشد اما همیشه یک یا دو دسته بیشتر از دیگران سرکار است و بیشتر از دیگران تاثیر دارد. هیالاگر این دسته‌ها را به چهار رنگ: قرمز، آبی، زرد و سبز تشبیه کرده است. حال بیایید چهار دسته را بهتر بشناسیم.

 

۱- تفریحی - قرمز

این دسته از افراد غذاهای آشنا را می‌پسندند و اگر دور از محل زندگی اصلی خود باشند همیشه به دنبال راحتی و آرامش هستند. همیشه به دنبال فست‌فودهای زنجیره‌ای و رستوران‌هایی با منوی آشنا هستند. بعد ازینکه سفر انجام شود هم دوباره به زندگی عادی و راه و روش گذشته بازخواهند گشت. تحقیقات و همچنین شیوه اطمینان این افراد به رستوران‌ها از طریق حرف دیگران و منابع موثق است.

در مورد توریسم اول گزینه‌های ترجیحی، گذراندن وقت با دوستان و همچنین بودن در جایی که آشناست و احساس امنیت می‌دهد خواهد بود. به عنوان مثال در زمینه نوشیدنی‌ها این دسته بیشتر به سمت فستیوال نوشیدنی یا باغ‌ها می‌روند و هدفشان لزوما مزه کردن نوشیدنی‌های مختلف نیست، بلکه ایجاد یک روز آرامش‌بخش است. ارزش‌های شخصیتی نیز شامل احترام به دیگران، ریشه‌های خانوادگی، کم‌خرجی و ثبات است.

 

۲- انحصاری – زرد

این دسته از افراد علاقه خاصی به مهمانی دارند و آدم‌هایی اجتماعی هستند. اهمیت خاصی به تشکیلات و مکانی که می‌روند نمی‌دهند. ترجیح این افراد بدین است که زمان زیادی را برای تحقیق در مورد اطلاعات غذاخوری‌ها صرف نکنند و مثلا یک لیست ده انتخاب برتر را به عنوان منبع خود خواهند پذیرفت. ارزش‌های شخصیتی نیز شامل هیجان، شجاعت، سرمایه‌گذاری و مسئولیت پذیری شخصی است.

 

۳- وجودگرا – سبز

این دسته از افراد به دنبال غذاها و رستوران‌های محلی هستند و ترجیحشان رفتن به جاهایی است که خود افراد محلی به آن‌ها سر می‌زنند. توریست در نظرشان هتل‌های و فست‌فود‌های غرب زده است و اماکن محلی همچون بازارچه‌های شخصی برایشان محلی و ارزشمند است. این دسته، آرام و ساده هستند و غذای ساده و معمولی را به غذاهای خاص و تجملی ترجیح می‌دهند.

وجودگراها یا همان اگزیستانسیال‌ها برای دریافت اطلاعات و اخبار منابعی را ترجیح می‌دهند که شخصی و محلی باشند. مثلا برای دریافت نکات مهم به وبلاگ‌های توریست‌های معمولی سر می‌زنند و کتاب‌های مربوط به سفر را مطالعه می‌کنند. برای آشنایی با دیگر فرهنگ‌ها به کتاب‌های آشپزی که از یک فرهنگ دیگر سخن می‌گوید مراجعه می‌کنند.

این دسته از کلاس‌ها و مدارس آشپزی، سفرهای ماهیگیری و تورها و فستیوال‌های غذا استقبال می‌کنند. ممکن است به یک تور غذاخوری ملحق شوند و در هنگام میل کردن کمی خوراکی در مورد تاریخچه مناطق نکاتی را فراگیر شوند. ارزش‌های شخصیتی نیز شامل شخصی‌گرایی، توجه به محیط‌زیست، ضدبرتریت و اجتماعی بودن است.

 

۴- تجربی – آبی

این دسته افراد با ترند روز و موج روز حرکت می‌کنند و به دنبال آخرین غذاها، طعم‌ها و تکنیک‌های آشپزی هستند. در سفر و در زندگی روزمره به دنبال رستوران‌هایی با منوهای تازه، طراحی خلاقانه و سرویس شیک هستند. این دسته از افراد برای حس و حال خود سفر می‌کنند و قصدشان کسب لحظاتی خوب در زندگی در کنار غذای خوب است. این دسته افرادی هستند که به دنبال برندها و طعم‌های مشخصی از نوشیدنی هستند.

منبع مطالعه آن‌ها در مورد سفر، مجله‌های تجملی و جذابی همچون ترول اند لیزر، فود اند واین، بون اپتیت و ساویو است. این افراد با جزئیات مشخصی سفر می‌کنند. مدیریت زمان برایشان اهمیت بالایی دارد و می‌خواهند تا از حداکثر زمان در دسترس در مسافرت استفاده کنند. موزه‌ها را با یک راهنما سرک می‌کشند و سریع از اتوبوس تورها سوار و پیاده می‌شوند. ارزش‌های شخصیتی نیز شامل آزادی، پرستیژ، دستیابی به چیزهای مختلف و ماده‌گرایی است.

 

شما از کدام دسته هستید؟

دانستن دسته‌های مختلف شخصیتی در توریسم مهم است. ابتدا به شما کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به اولویت‌های خود در سفر و غذا داشته باشید. همچنین به نظریه پردازان نیز کمک وافری می‌شود تا درک کنند چرا رستوران‌های زنجیره‌ای تجارت خود را در سرتاسر جهان ادامه داده‌اند. در ضمن در زمینه اقتصادی و بازاریابی قضیه نیز فهمیدن دسته‌بندی شخصیتی توریست‌ها به شرکت‌ها و دولت‌ها کمک می‌کند تا فضا را هماهنگ با مسافرین منطقه ترتیب دهند و ارزش‌های مشخصی را مورد هدف قرار دهند.

برای سفرتان به هر نقطه ای از دنیا که برنامه ریزی کردید، رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را به فلایتیو بسپارید!

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط