سفر به پاریس
1396/09/23 - 9:00 جهانگردی

پنج گورستان در پاریس که باید از آنها بازدید کنید

گورستان‌های پاریس دارای محیطی آرام هستند، بسیار زیبا و پر از مجسمه‌های باور نکردنی‌اند. بازدید از این گورستان‌ها فرصتی برای دیدار از مکان‌هایی است که مشهور‌ترین مردم تاریخ در آنها آرام گرفته‌اند. در این مقاله به پنج گورستان مشهور و معروف این شهر اشاره می‌کنیم که باید از آنها بازدید کنید.

همین حالا برای سفر بعدی خود به پاریس برنامه ریزی کنید، و بلیط سفرتان را با فلایتیو به رایگان رزرو کنید.

 

گورستان پرلاشز

این گورستان که در خیابان دو رپوس واقع شده است، در سال ۱۸۰۴ افتتاح شده است و بیش از ۶۹ هزار مقبره دارای سنگ‌های حکاکی شده در آن قرار دارد، و البته بیش از یک میلیون نفر در آن دفن شده‌اند. گورستان پرلاشز اغلب به عنوان یک باغ مجسمه سازی ۴۴ هکتاری توصیف می‌شود، و یکی از گورستان‌هایی است که بیشترین بازدید در جهان را دارند.

گورستان پرلاشز خانه نهایی نمایشنامه نویس انگلیسی اسکاروایلد، خواننده راک جیم موریسون، و ادیت پیاف خواننده محبوب و مشهور فرانسوی است. همچنین فردریک شوپن، آهنگساز لهستانی، ژان باپتیست مولیر، نمایشنامه نویس معروف فرانسوی و نویسندگانی چون انوره دو بالزاک، مارسل پروست، گرترود استاین در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند. همچنین این گورستان آرامگاه ابدی بازیگر معروف تئاتر فرانسه، سارا برنارد نیز هست. غلامحسین ساعدی و صادق هدایت نیز از مشاهیر ایرانی‌ای هستند که در این آرامگاه آرام گرفته‌اند.

 

نکته جالب توجه اینکه پرلاشز نخستین گورستانی در جهان است که پس از آنکه هواداران جیم موریسون بر بالای مزار او به استفاده از مواد مخدر و رابطه جنسی پرداختند، قوانینی برای منع چنین رفتارهایی در گورستان صادر شد.

 

گورستان مون مارتر

این گورستان در خیابان راشل پاریس واقع شده است و همان‌طور که از مکانی در یکی از محله‌های هنری پاریس انتظار می‌رود، مون مارتر آرامگاه ابدی بسیاری از هنرمندان مشهور است که در این منطقه زندگی و کار می‌کردند. از دیگر ویژگی‌های این گورستان که فضایی خاص برای آن می‌سازد، قرار گرفتن آن در یک معدن متروکه گچ است. دو نویسنده مشهور فرانسوی یعنی امیل زولا و الکساندر دوما در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند. آرامگاه ابدی کارگردان معروف و از پیشروان موج نوی سینمای فرانسه یعنی فرانسوا تروفو و رقصنده معروف روسی واسلاو نیژینسکی نیز در این گورستان واقع شده است.

 

نکته جالب در مورد گورستان مون مارتر این است که در طول انقلاب فرانسه، معادن رها شده که در نهایت به قبرستان تبدیل شدند، به عنوان گورهای دسته جمعی برای کسانی که در جریان شورش کشته شدند استفاده می‌شدند. از جمله این گورهای دسته جمعی می‌توان به گور چند صد گارد سوئیسی که در ۱۰ اوت ۱۷۹۲ در دفاع از تویلیر کشته شدند، اشاره کرد.

 

گورستان مونت پارناس

این گورستان در بلوار ادوارد کوئینت واقع شده است و با نام گورستان «سمت چپ بانک» نیز شناخته می‌شود. گورستان مونت پارنس از جانب بسیاری از پاریسی‌ها به عنوان یک پارک آرام در قلب یکی از شلوغ‌ترین مناطق شهر، و نه یک گورستان، تلقی می‌شود. در این گورستان بیش از ۱۲۰۰ درخت، از گونه‌های افرا، خاکستر، مرکبات و مخروطیان، علاوه بر شمشیری‌های فراوان و بی‌نظیر موجود است.

 

در گورستان مونت پارناس، شاعر معروف فرانسوی شارل بودلر، نمایشنامه نویس شهیر ایرلندی ساموئل بکت، آندره سیتروئن صاحب برند خودروی سیتروئن، فیلسوف مطرح قرن بیستم ژان پل سارتر و همسرش سیمون دوبوار و خواننده فرانسوی سرژ گینزبرگ به خاک سپرده شده‌اند.

 

نکته جالب در مورد این گورستان این است که طرفداران سرژ گینزبرگ به نشانه ادای احترام به آهنگ مشهور او، مأمور بلیط، بلیط‌های متروی خود را بر بالای مزار او قرار می‌دهند.

 

گورستان پاسی

این گورستان در جوار خیابان فرمانده ویکتور شولشر واقع شده است و به دستور ناپلئون در سال ۱۸۲۰ در یک منطقه مسکونی و تجاری گرانقیمت ساخته شد و به سرعت به گورستان اشراف و نجیب‌زادگان پاریس تبدیل شد. این گورستان در کنار درختان شاه بلوط، در سایه برج ایفل، درست در پشت مید ان تروکادرو قرار گرفته است، که به آن میدان حقوق بشر می‌گویند و محل تجمعات افراد اپوزوسیون‌ دولت‌ها است.

 

در گورستان پاسی دو نقاش معروف امپرسیونیست یعنی ادوارد مونه و برت موریسوت آرام گرفته‌اند. آهنگسازان فرانسوی کلود دیبسی و گابریل فارو در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند. مزار آخرین امپراطور ویتنام یعنی بائو دائی نیز در گورستان پاسی است و جیمز گوردون بنت جونیور، روزنامه نگار آمریکایی نیز در این گورستان قرار دارد.

 

گورستان پیکپوس

این گورستان در خیابان پیکپوس واقع شده است و گران‌ترین قبرهای پاریس در این گورستان قرار دارند. این گورستان خصوصی بزرگ، که می‌توان آن را سیاسی‌ترین گورستان پاریس دانست، در پشت یک در چوبی قرار دارد و از مرکز شلوغ شهر کاملاً فاصله دارد.

 

نجیب‌زاده‌هایی که در زمان انقلاب فرانسه زیر تیغ گیوتین رفتند، در اینجا در گورهای دسته جمعی زمین‌های کلیسای سنت آگوستین در حالی به خاک سپرده شدند که راهبه‌های کارلیتی برای آنها سرودهای مذهبی می‌خواندند. خاکسپاری این افراد در این گورستان ۱۳۰۶ بین ۱۴ ژوئن تا ۲۷ جولای ۱۷۹۴ روی داده است.

 

یکی دیگر از افراد معروف که مزارش در گورستان پیکپوس قرار دارد، مزار مارکی دو لافایت افسر نجیب‌زاده فرانسوی که در طول جنگ ایالات متحده برای آمریکا جنگید در این گورستان قرار دارد. یکی از معماران کاخ ورسای به نام ریچارد میکو نیز در گورستان پیکپوس دفن شده است.

 

نکته جالب توجه در مورد این گورستان مزار مارکی دولافایت است که بر روی آن از خاک تپه‌های بونکر از ایالات متحده ریخته شده است و بر بالای مزارش پرچم آمریکا قرار دارد که در زمان جنگ جهانی دوم و هنگام اشغال پاریس توسط نازی‌ها، دست نخورده باقی ماند.

 

لافایت تنها کسی بود که مجوز دفن شدن در این گورستان را گرفت آن هم به این دلیل که بعضی از بستگان همسرش از اعدامیان توسط گیوتین در زمان انقلاب فرانسه بودند و وابسته بودن به این افراد، پیش شرط خاکسپاری در این گورستان بود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط