تاریخچه مختصری از پنیر گودا
1396/12/24 - 10:00 جهانگردی

تاریخچه مختصری از پنیر گودا

اسناد تاریخی نشان می‌دهد که گودا از قرن دوازدهم میلادی تاکنون در هلند تولید شده و در زمره قدیمی‌ترین پنیرهای دنیا قرار دارد. ازآنجایی‌که گودا همواره از شیر گاو تهیه می‌شود، معمولا بافتی نسبتا ملایم و خامه‌ای دارد. تفاوت‌های زیاد در دستور تهیه این پنیر در هر منطقه موجب شده است که واژه گودا به‌جای اینکه بیانگر یک کالای خوراکی باشد درواقع به‌عنوان سبکی از پنیر هلندی شناخته شود.

اگرچه نام گودا از شهری در استان هلند شمالی گرفته شده است، اما این پنیر برای قرن‌هاست که در سراسر این کشور تولید می‌شود. درواقع، کاملا این قطعیت وجود دارد که پنیر گودا در منطقه گودا تولید نشده، بلکه نام خود را به این دلیل از شهر گودا گرفته که در دوران قرون‌وسطی و عصر رنسانس اینجا یکی از معدود مکان‌هایی در هلند بود که تولیدکنندگان پنیر و تجار برای تبادل کالا گرد هم جمع می‌شدند.

در تمام این دوران، گودا جایگاه خود را در صنعت پنیر حفظ کرده و بیشترین سهم از بازار پنیر هلند را در اختیار داشته است؛ بنابراین، گودا به خاطر شباهت اسمی به شهر محل تبادل محصولات لبنی، به رایج‌ترین نوع پنیر هلندی بدل شد. بازرگانان محلی در طول ماه‌های گرم‌تر سال همچنان به منطقه گودا برای فروش پنیرهای خود مراجعه کرده و اغلب لباس‌های سنتی دوران گذشته را در این بازار به تن می‌کنند.

گودا به‌طور سنتی از شیر گاو غیرپاستوریزه تهیه شده و به‌منظور جلوگیری از خشک شدن آن پس از عمل آمدن با یک لایه موم زردرنگ پوشیده می‌شود. ازآنجایی‌که پنیر گودا امروزه در حجم بالا تولید می‌شود، تهیه آن به روش سنتی منسوخ شده است، زیرا شیر پاستوریزه نشده به‌سرعت فاسد می‌شود و موجب زیان تولیدکنندگان انبوه این محصول خواهد شد.

بااین‌وجود، بیش از ۳۰۰ مزرعه در سراسر هلند همچنان به تهیه پنیر گودا به روش سنتی مشغول هستند. این نوع از گودا با نام پنیر محلی شناخته شده و تحت حمایت قوانین تجارت اتحادیه اروپا قرار دارد. پنیر گودای محلی باید از شیر فرآوری نشده تهیه شود و بر اساس استانداردهای تاریخی به‌خصوص عمل آید.

امروزه پنیر گودای معمولی به یک کالای اساسی بین‌المللی تبدیل شده و همواره در میان یکی از محبوب‌ترین پنیرهای دنیا قرار دارد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط