تاریخچه‌ای مختصر از اشتولن؛ کیک کریسمس آلمانی
1396/12/28 - 15:00 جهانگردی

تاریخچه‌ای مختصر از اشتولن؛ کیک کریسمس آلمانی

وظیفه به تصویر کشیدن شمایل کودکی مسیح در قالب یک کیک شاید کاری بس دشوار باشد. این کار با انتخاب یک شیرینی شکل‌گرفته آغاز شده یا تصویر مسیح بر روی لایه چسبناک یک کیک نصب می‌شود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد که آلمانی‌ها، همان افرادی که چنین چالش سختی برای خود پدید آوردند، موفق شده‌اند. پس از ۵۰۰ سال تجربه، نانوایان توانسته‌اند کیکی متراکم و شکری به نام اشتولن بسازند. خوشبختانه این کیک چیزی فراتر از انتظارات است. فلایتیو نگاهی به تاریخچه این کیک انداخته است.

برای خرید بلیط آلمان و رزرو هتل از خدمات فلایتیو مراجعه کنید. 

اشتولن اساسا کیکی غنی‌شده با آب‌نبات‌های میوه‌ای، ادویه‌ها و کشمش است؛ کیکی از خانواده کیک‌های میوه‌ای؛ اما اشتولن همیشه این‌گونه تهیه نمی‌شد.

در ابتدا پیدایش اشتولن، این کیک از آرد، جو دوسر و آب تهیه می‌شد. بدون شکر، بدون میوه و بدون شهد. صدسال بعد، اشتولن تکامل یافت و از آرد، روغن، آب و مخمر در ترکیب آن استفاده شد. ازآنجایی‌که اشتولن در سالگرد ظهور مسیح (پنج هفته منتهی به کریسمس) پخته می‌شد، کلیسا استفاده از کره در تهیه آن را ممنوع کرد. پنج پاپ، درنهایت اجازه استفاده از کره بدون پرداخت جریمه در تهیه این کیک را صادر کردند.

به خاطر این معافیت ویژه، اشتولن به «خوراک شاهان» معروف شد. یک سال بعد، نانوایان در درسدن (شهر مهم ایالت ساکسونی) برای تهیه یک اشتولن ۱۸ کیلوگرمی دور هم جمع شدند و پس از تهیه آن را از خیابان‌های شهر به‌طرف کاخ شاه بردند. در سال ۱۷۳۰ شاهزاده آگوستوس، یکی از طرفداران کیک اشتولن، از نانوایان درسدن درخواست کرد تا کیکی مناسب پادشاه بسازند. قنادها در تهیه این کیک از ۳۶۰۰ تخم‌مرغ و هزار کیلوگرم آرد استفاده کردند و درنهایت کیکی با وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم پختند.

درسدن حتی در قرن بیست و یکم نیز محلی برای یافتن یک اشتولن برتر نسبت به دیگر اشتولن­های کشور است. تنها ۱۵۰ نانوا اجازه استفاده از دستور تهیه اشتولن مخصوص شاه آگوستوس دوم در محصولات خود را دارند. این کیک‌ها در بازار کریسمس به فروش می‌رسند. برای لذت بیشتر از جذابیت اشتولن، در هفته دوم از مراسم «ظهور مسیح» به درسدن مراجعه کنید. در این مدت یک مراسم خاص از تمامی چیزهایی که به این کیک مرتبط هستند برگزار می‌شود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط