سفر به وین
1396/10/23 - 14:00 جهانگردی

راهنمای سفری کوتاه به شهر وین

پایتخت زیبای اتریش یعنی وین شهری پر از فرهنگ است و هنگام بازدید ازین شهر ممکن است سردرگم شوید و ندانید از کجا باید شروع کنید. با ما در فلایتیو همراه باشید تا راهنمایی کوتاه از سفر به وین برای شما داشته باشیم.

وین شهری فوق‌العاده زیباست و این زیبایی یک برنامه چند ماهه نبوده که چندین نفر تصمیم بگیرند و این شهر را زیبا کنند. تاریخ تاثیر خود را گذاشته و تاریخ خود اتریش که پیش ازین در شکل امپراطوری اتریش مجارستان وجود داشت باعث شده تا این شهر این قدر زیبا باشد.

خاندان هابزبورگ خاندانی بزرگ را تشکیل دادند که سال‌ها قسمت‌هایی از اروپا را تسخیر کرده بود و اتریش در قلب آن‌ها قرار داشت. تاثیر این خاندان بر روی بسیاری از ساختمان‌های اتریش و وین مشهود است، قصر بزرگ سلطنتی و همچنین بسیاری کلیساها که 600 سال پیش ساخته شده‌اند بخشی از دستاوردهای آن دوره است. همچنین در شهر فضاهای سبز فراوانی وجود دارد که در ابتدا متعلق به خاندان سلطنتی بوده است. به عنوان مثال باغ بزرگ پراتر که حال به عنوان یک پارک سرگرمی در حال فعالیت است ابتدا برای خاندان سلطنتی بود و سپس در سال 1766 جوزف دوم آن را در فرم یک پارک به مردم عادی بخشید.

اما این بخش مشخص ماجرا ست. اتریش تنها یک سری ساختمان نیست بلکه در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، وین مرکز فرهنگی اروپا بود و بسیاری از هنرمندان به خاطر جنبش جدایی وین جذب این شهر شدند. جوزف اولبریچ و اوتو وگنر از برترین معماران آن زمان اتریش بودند، همچنین گوستاو کلیمت و اگون شیله نیز کمک کردند تا جایگاه وین در دنیای فرهنگ و هنر تثبیت شود. آن زمان، زمانی بود که می‌شد در خیابان‌ها قدم زد و همزمان به فروید، ماهلر، تروتسکی و حتی هیتلر برخورد کرد!

آوازه فرهنگی وین تا به امروز نیز ادامه داشته است. دستاورد این دوران160 موزه فعال، چهار سالن اپرا و 15 هزار کنسرت در سال است. بسیاری از موسیقی‌دان‌ها این شهر را به خانه خود تبدیل کرده‌اند و همچنین محل زندگی هایدن، موتزارت، شوبرت، اشتراوس و بتهوون همگی در این شهر بوده و قابل بازدید است. اما همچنان وین شهری فروتن است و ادعایی ندارد. برامز در گفته‌هایش می‌گوید که تنها در وین می‌توانستم زندگی کنم چون همانند یک دهکده است.

در وین فرهنگ کافه رفتن بزرگی وجود دارد و بدین خاطر نیست که مردم دوست دارند از زندگی روزمره جدا شوند و وارد یک کافه پرمدعا شوند. بلکه بدین خاطر است که مردم به کافه‌ها به چشم بخشی از خانه خود نگاه می‌کردند. مردم به کافه‌ها می‌رفتند و ساعت‌ها تنها با یک فنجان قهوه آن‌جا می‌نشستند و پیش‌خدمت کاری به آن‌ها نداشت.

فرهنگ کافه رفتن البته رشد کرده و دیدی معاصر پیدا کرده است. مثال بارز آن را می‌توان در کافه سوپرسنس در خیابان پراتراستراسه یافت. این کافه یک ترکیب عجیب از کافه و فروشگاه مفهومی است. صفحه موسیقی، دوربین آنالوگ و پولاروید، لوازم تحریر و چاپ‌ها پرس برای فروش گذاشته شده و همچنین یک دستگاه چاپ پرس و یک استودیوی ضبط صدا در گوشه‌ای از کافه قرار داده شده است.

یکی دیگر از بخش‌های فرهنگی وین جاده کمربندی رینگ‌استراسه است که یک کمربندی قابل قدم زدن و پر از عمارت‌ها و ساختمان‌های عمومی است. در سال 1857 امپراطور جوزف اول دستور داد تا دیوارهای دفاعی شهر را نابود کنند و به جای این دیوارها این جاده و توابعش ساخته شد.

اواخر بهمن ماه و اوایل دی ماه زمان خوبی برای بازدید شهر وین است. هفته رستوران و غذا در این شهر از تاریخ 4 تا ده اسفند برقرار است و در رستوران‌های شهر با غذاهای ترکیبی فوق‌العاده‌ای روبرو خواهد شد. انواع غذاها با انواع روش‌های پخت از انواع ملیت‌ها در این هفته یافت می‌شود و ضیافتی در تمامی رستوران‌های شهر برپا خواهد بود.

اطلاعات الزامی

کی سفر کنیم؟ شهر در فصل زمستان با یک آفتاب ملایم بسیار زیبا خواهد بود و بهار نیز اواخر اسفند ماه به این شهر می‌رسد. از اواسط خرداد تا اوایل شهریور نیز شهر بسیار شلوغ است و هوا نیز گرم‌ترین حالت خود را تجربه خواهد کرد.

چگونه در شهر جا به جا شویم؟ از فرودگاه وین تا مرکز شهر یک قطار بدون توقف وجود دارد که بلیط آن 12 یورو خواهد بود. همچنین با خطوط اس‌بان که کمی بیشتر طول می‌کشد تنها مجبور به پرداخت 4 یورو خواهید بود. می‌توانید کارت‌های حمل و نقل شهری را نیز به قیمت 19 یورو تهیه کنید که بین 48 تا 72 ساعت اعتبار دارد و از 172 کیلومتر خط‌کشی ترام و 145 خط اتوبوس برای حمل و نقل درون شهری استفاده کنید. این کارت‌ها در خود فرودگاه‌، ایستگاه قطار و دفاتر توریستی برای خرید موجود است.

کجا اقامت کنیم؟ هتل کنینگ وون اونگارن در سال 1746 ساخته شده و هتلی زیبا و جذاب است. اتاق دو نفره این هتل 225 یورو برای یک شب خواهد بود. همچنین هتل 25 هاورز نیز هتلی کوچک‌تر با یک بار و یک تراس در پشت‌بام است و دوچرخه رایگان نیز به شما کرایه خواهد داد. یک اتاق دو نفره در این هتل 110 یورو خواهد بود. هتل کارنتنرهرهوف نیز نزدیک قصر سلطنتی است و اتاق‌های دو نفره مناسب با وای‌فای رایگان دارد و با قیمت 105 یورو برای هر شب موجود است.

کجا غذا بخوریم؟ رستوران گریچن‌بایسل قدیمی‌ترین رستوران وین است و غذاهای سنتی خوبی را برای شما در نظر گرفته است. در مرکز شهر نیز می‌توانید به رستوران کریستینا روییک سر بزنید و غذاهای ارگانیک خوشمزه میل کنید.

 

روز اول: مذهبی و سلطنتی

سفر و گردش خود را از خیابان مارکت‌گاسه شروع کنید و تا میدان اشتفان‌اشپلاتز قدم بزنید تا کلیسای جامع سنت استیفن را ببینید. برجک‌های مختلفی در قسمت‌های این کلیسا وجود دارد و برای رسیدن به برج جنوبی ساختمان باید 343 پله کوچک را بالا روید. این کار را بکنید و هنگامی که به بالای برج برسید با یک نمای جذاب روبرو خواهید شد. این ساختمان جزو بهترین دستاوردهای معماری دوران گوتیک حداقل در اتریش است و واقعا تکه‌ای از تاریخ است. داخل کلیسا یک سری توپ‌ها ترکی وجود دارد که از زمان محاصره 1683 تا به حال در کلیسا باقی مانده‌اند.

بعد از کلیسا به خیابان اشپیگل‌گاسه بروید و در این خیابان به قصر هافبورگ خواهید رسید که 2600 اتاق درون خود جای داده است. این عمارت بزرگ در قرن 13 ساخته شد و پس از آن مرتب به قسمت‌های آن اضافه شد. در ابتدا این قصر محل اقامت خاندان هابزبورگ بود اما حالا به محل کار رئیس جمهور اتریش تبدیل شده است. این قصر خود یک شهر است و تماشای تمامی قسمت‌های آن برای یک روز بسیار زیاد خواهد بود. سعی کنید آپارتمان‌های سلطنتی، مجموعه نقره، مدرسه سوارکاری اسپانیایی و موزه مخصوص الیزابت اتریش را بازدید کنید.

حوالی ظهر سوار ترام شوید و به سمت اپرای وین بروید. روبروی این عمارت کافه زاخر قرار دارد. در این کافه شما با لذیذترین کیک دنیا یعنی زاخر تورته مواجه خواهید شد که در سال 1832 برای اولین بار خلق شد. این کیک، یک کیک شکلاتی با روکش غلیظ خامه شکلاتی است و در میانش یک مربای خوشمزه زردآلو جا خوش کرده است. مطمئنا پس از مزه کردن این کیک عاشق آن خواهید شد.

مزارع و باغ‌های انگور بیرون شهر نیز بسیار معروف است، پس سوار ترام دی شوید و به نوسدورف بتهوون‌گنگ بروید. آن‌جا با مزارع و کافه‌های جذابی روبرو خواهید شد. آن‌جا به هوی‌ریگر بروید و شام لذیذی میل کنید. همچنین کنار مزرعه کرلینگر هم غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای سرو می‌شود و تاریخ ساخت این مکان به سال 1787 بازمی‌گردد.

 

روز دوم: زندگی اشرافی

ترام دی را دوباره سوار شوید و 24 دقیقه به کمربندی رینگ خواهید رسید. در بین راه یک نفر برای شما از تاریخچه و ساختمان‌های اطراف نیز صحبت خواهد کرد.

در ایستگاه یولیوس راب پلاتز پیاده شوید و ترام شماره یک را تا پراتر هوپ‌تاله سوار شوید. اگر فیلم قبل از طلوع را دیده باشید دو شخصیت اصلی فیلم پس از گشت و گذار در وین سوار یک چرخ‌وفلک می‌شوند. این چرخ‌و‌فلک در همین منطقه است و حتما آن را سوار شوید چون نمایی زیبا از شهر را به شما خواهد داد و لحظاتی خوش را به همراه خواهد داشت.

سوار مترو شوید و با خط یو2 به ایستگاه کارل‌اسپلاتز بروید. کمی تا شوارتزنبرگ‌پلاتز قدم بزنید و آن‌جا به عمارت بلودر برخواهید خورد. این عمارت یک مجموعه ساختمان است که متشکل از چندین ساختمان مختلف است. در آن چندین باغ نارنج نیز موجود است که قدم زدن کنار آن‌ها فرح‌بخش خواهد بود. به سمت قسمت بالای ساختمان بروید و آن‌جا با بزرگ‌ترین مجموعه آثار گوستاو کلیمت روبرو خواهید شد. معروف‌ترین اثر او یعنی بوسه در بال غربی ساختمان واقع شده و حتما به آن سر بزنید و این اثر هنری ارزشمند را از نزدیک تماشا کنید. به بیرون ساختمان بروید و کمی دیگر در باغ‌ها چرخ بزنید. در باغ‌های این ساختمان حدود 4 هزار نوع مختلف گیاه کاشته شده است.

اگر کمی احساس گرسنگی می‌کنید به خیابان گوس‌هاوس‌استراسه 23 بروید و آن‌جا با رستوران بسیار خوب پتز آم گوس‌هاوس روبرو خواهید شد. سرآشپز این رستوران آقای کریستیان پتز غذاهای کلاسیک اتریش را با مزه‌هایی فراموش نشدنی از سرتاسر دنیا تلفیق می‌کند و وعده‌ای فوق‌العاده برای شما حاضر می‌کند.

 

روز سوم: هنر

سوار خط یو2 مترو شوید و به ایستگاه تابوراستراسه برسید. اینجا باغ باروکی آئوگارتن را خواهید دید که محل تولد چینی‌های اتریشی است. همچنین یک موزه و یک سالن کنسرت نیز در این مجموعه وجود دارد که مخصوص گروه کر وینا بویز است. یک کافه نیز در این باغ وجود دارد که قهوه و کیک آن بسیار خوشمزه است.

دوباره سوار مترو و خط یو2 شوید و در ایستگاه میوزیمز‌کواتیر پیاده شوید. اینجا موزه لیوپولد است و ابتدا یک ناهار جذاب در کافه عالی این موزه صرف کنید. پس از آن مجموعه شاهکارهای فوق‌العاده آثار شیله، کلیمت و اسکار کوکوشکا را ببینید.

اگر هنر مدرن باب میل شما نیست، روبروی شما موزه کنز‌دیس‌دوریشز آثاری فوق‌العاده غنی و قدیمی‌تر مانند راقائل و ولازکز را در گنجینه خود جای داده است و یک اتاق مخصوص برای آثار تیزیانو وچلی نقاشی ایتالیایی دارد.

پس ازین گشت و گذار به خیابان گترایده‌مارکت بروید و ساختمان معروف سسه‌سیون یا همان جنبش جدایی وین را ببینید که فوق‌العاده زیباست. ناش‌مارکت نیز در کنار این ساختمان قرار دارد که یک بازار مواد غذایی است و شنبه‌ها دست‌فروش‌ها نیز در آن بساط می‌کنند.

برای صرف غذا به رستوران بسیار معروف آگوستین کلر سر بزنید و از غذاهای خوشمزه آن لذت ببرید. اگر زمان دارید هم به لوس بار سر بزنید و یک نوشیدنی خنک میل کنید. این بار در سال 1908 تاسیس شده و اگر خوش‌شانس باشید شاید یک سلبریتی هم در آنجا دیدید!

پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای سفر به وین برنامه ریزی کنید. وین شهری زیباست که به هیچ عنوان نباید بازدید از آنرا از دست بدهید. یادتان باشد که برای رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل مقصد خود، می‌توانید روی خدمات فلایتیو حساب باز کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط