با جاذبه ‌های گردشگری فیجی بیشتر آشنا شوید
1396/07/12 - 11:00 جهانگردی

با جاذبه ‌های گردشگری فیجی بیشتر آشنا شوید

فیجی یکی از جزایر کوچک در منطقه‌ی پاسیفیک جنوبی است که به‌عنوان یک بهشت استوایی مرموز شناخته می‌شود. البته واقعا هم این‌طور است. با این ‌حال به نظر می‌رسد که عدم تبلیغات مناسب باعث شده است که افراد کمتری با این کشور کوچک آشنا باشند. به همین منظور فلایتیو سعی دارد تا شما را با جذابیت‌های بیشتر فیجی آشنا کند. با ما همراه باشید.

(برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

همه جا بگویید بولا

اجازه دهید تا با بولا شروع کنیم که به معنی سلام کردن است. زمانی که به فیجی می‌رسید، این کلمه را مرتبا از زبان مردم این کشور می‌شنوید که هرلحظه در حال احترام گذاشتن به مسافران هستند. بهتر است شما هم در جواب مردم فیجی با صدای بلند به آن‌ها بگویید بولا! مردم فیجی بسیار میهمان‌نواز بوده و رفتاری دوستانه با مسافران دارند.

کشوری با صدها جزیره

فیجی یا جمهوری فیجی درواقع یک کشور جزیره‌ای است که در حدود ۳۳۲ یا به گفته‌ی برخی منابع دیگر ۳۳۳ جزیره دارد. از این تعداد جزیره، ۱۱۰ عدد قابل سکونت هستند.

شما نمی‌توانید یک جزیره‌ی واحد به نام فیجی در این کشور پیدا کنید. حدود سه‌چهارم از جمعیت ۸۰۰ هزار نفری این کشور در بزرگ‌ترین جزیره‌ی فیجی، ویتی لِوو (Viti Levu) زندگی می‌کنند. شهر سُوا (Suva)، پایتخت فیجی نیز در این جزیره قرار دارد.

جزایر فیجی اغلب کوهستانی بوده و از جنگل‌های بارانی پوشیده شده‌اند. به گفته‌ی برخی از محلی‌ها کلمه‌ی فیجی خلاصه‌شده‌ای از عبارت انگلیسی (Fun In Jungle Island) یا همان «در جزیره‌ی جنگلی خوش بگذرانید» است.

استقلال فیجی

فیجی برای مدت ۹۶ سال و تا سال ۱۹۷۰ مستعمره‌ی بریتانیا بود. هنوز بقایایی از آن دوران در سراسر جزایر فیجی یافت می‌شود. تصویری از ملکه الیزابت دوم هنوز بر روی اسکناس‌ها و سکه‌های فیجی مشاهده می‌شود.

مردم فیجی

هندی‌ها و هندو-فیجیایی‌ها بیش از ۴۰ درصد از جمعیت فیجی را شامل می‌شوند. اکثر آن‌ها در جزیره‌ی اصلی ویتی لوو ساکن هستند. بین سال‌های ۱۸۷۹ تا ۱۹۱۶ و در زمان حکمرانی امپراتوری بریتانیا،  کارگران از هندوستان برای کار در کارخانه‌های تولید شکر به فیجی می‌آمدند.

زبان فیجی

فیجی دارای سه زبان رسمی است؛ انگلیسی، فیجیایی (با بیش از ۲۰۰ لهجه‌ی متفاوت) و هندی. انگلیسی در مدارس فیجی تدریس می‌شود و اکثر مردم این کشور می‌توانند انگلیسی صحبت کنند.

سرزمین مادری

بیش از ۸۰ درصد از زمین‌های فیجی موسوم به سرزمین مادری در اختیار گروه‌های روستایی برای زندگی و همچنین ذخیره است. تنها ۱۰ درصد از زمین‌های فیجی قابل اجاره دادن، انتقال یا خریدوفروش هستند.

یانگونا

کاوا یا یانگونا نوشیدنی سنتی و ملی فیجی است. این نوشیدنی از ریشه‌ی پودر شده‌ی یک گیاه از خانواده‌ی فلفل‌ها تهیه می‌شود. کاوا با آب مخلوط شده و در کاسه‌ی سنتی موسوم به تانوا ریخته می‌شود. این نوشیدنی قهوه‌ای‌رنگ ظاهری جذاب ندارد، اما به باور مردمان این ناحیه دارای خواص درمانی نظیر کاهش استرس، بی‌خوابی، سردرد و بهبود سرماخوردگی است. یانگونا که کمی زبان را بی‌حس می‌کند، طعمی شبیه به قهوه‌ی تلخ دارد.

تشریفات نوشیدن کاوا

نوشیدن کاوا در فیجی با تشریفات همراه است. حاضران به شکل دایره بر روی زمین نشسته و یک تانوا (همان کاسه‌ی سنتی فیجی) در مقابل رهبر گروه برای مخلوط کردن کاوا وجود دارد. میهمانان حتماً باید قبل و بعد از نوشیدن کاوا دست بزنند.

فرهنگ روستایی

روستاییان فیجی دارای فرهنگ جذابی هستند. آن‌ها کاملا متکی‌به‌خود بوده و دارای یک مرکز اجتماع همراه با یک رئیس یا رهبر هستند.

دیدار با رهبران روستا

در خلال مراسم و جشن‌ها، بازدیدکنندگان باید کلاه‌های خود در حضور رهبر روستا از سر بردارند. به‌علاوه همه‌ی افراد قبل از ورود به خانه‌ها در یک روستا کفش‌های خود را نیز از پا درمی‌آورند.

راگبی

راگبی در فیجی به‌مانند یک مذهب مقدس است. راگبی که ریشه‌ی آن به امپراتوری بریتانیا بازمی‌گردد، ورزش ملی این کشور است. وسایل راگبی در بسیاری از فروشگاه‌های خرید سوغاتی این کشور به چشم می‌خورد. فیجی بالاترین نرخ بازیکن راگبی به ازای جمعیت در جهان را دارد.

برای خرید بلیط لحظه آخری هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

راه رفتن بر روی آتش

ریشه‌ی هنر راه رفتن با پای برهنه بر روی خاکستر و سنگ‌های داغ به ۵۰۰ سال قبل در قبیله‌ی ساوائو (Sawau) در یکی از جزایر سرزمین اصلی فیجی بازمی‌گردد. بومیان هنوز مراسم راه رفتن بر روی آتش را که از چند نسل قبل به آن‌ها رسیده است، انجام می‌دهند.

بااین‌حال، مردم فیجی برای جذب گردشگر به سراغ برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی هم رفته‌اند. مراسم راه رفتن بر روی آتش تنها در برخی از مناطق و هتل‌های فیجی دیده می‌شود.

لُووُ پیت

غذاهای محلی همواره لذت سفر به مناطق دنیا را دوچندان می‌کنند. مردمان فیجی از لووُ پیت یا کوره‌های قرار گرفته در زیر خاک به‌عنوان روشی برای پخت‌وپز استفاده می‌کنند. برخی از غذاها در زیر زغال‌های داغ با برگ موز یا برگ درخت خرما پخته می‌شوند.

مِکِه (Meke)

مکه نام یک مراسم سنتی و فرهنگی در فیجی است که با رقص سنتی و داستان‌سرایی با آواز همراه است. این رسم، روشی قدیمی برای انتقال سنت‌ها و داستان‌ها از نسلی به نسل دیگر بوده است. این یک تلاش همه‌جانبه از سوی مردان و زنان فیجی است. این رسم معمولا در جشنواره‌ها برگزار می‌شود.

جزیره‌ آدم‌خواران

فیجی زمانی به‌عنوان بخشی از جزایر آدم‌خواران شناخته می‌شد. آدم‌خواری در اینجا تا زمان ورود مبلغان مذهبی مسیحی در اواسط قرن نوزدهم ادامه داشت. به باور برخی از افراد، آدم‌خواری از زمانی شروع شد که مردمان این ناحیه در سفرهای طولانی دریایی غذایی برای خوردن و زنده ماندن نداشتند. بعدها این رسم از روی کشتی به جزایر هم سرایت کرد.

بر اساس منابع، آخرین قربانی آدم‌خواری در فیجی یک مبلغ مذهبی به نام توماس بیکر بوده است. توماس به همراه همکارانش برای دیدار از روستای نابوتائوتائو (Nabutautau) و دعوت روستاییان به دین مسیحیت وارد آنجا می‌شوند.

به گفته‌ی بومیان، بیکر با دست زدن به سر رئیس قبیله، که امری بسیار قبیح بوده و نوعی فحش محسوب می‌شده، جان خود را از دست می‌دهد. یکی از کفش‌های بیکر همچنان در موزه‌ی فیجی و در شهر سوا قرار دارد.

رودخانه‌ی سیگاتوکا

سیگاتوکا (Sigatoka) رودخانه‌ای به طول ۱۲۰ کیلومتر است که در داخل فیجی جریان دارد. این رودخانه منبع ضروری حیات برای مردمان فیجی و بیش از ۵۰ روستا در مسیر خود است. از سیگاتوکا برای آبیاری برخی از محصولات و همچنین حمل‌ونقل استفاده می‌شود.

آب فیجی

برند محبوب آب‌معدنی فیجی «بهترین آب زمین» نام دارد که از داخل خود فیجی تهیه می‌شود. بااین‌حال قیمت این برند در مقایسه با سایر برندها بسیار زیاد است.

کشوری با دو تاریخ روزانه

فیجی بر روی خط بین‌المللی تغییر تاریخ که خطی فرضی در اقیانوس آرام است قرار دارد. این خط روزهای پشت سرهم در تقویم را از هم جدا کرده و یک طرف خط یک روز و طرف دیگر، روز بعد را نشان می‌دهد. در جزیره‌ی تاوئونی (Taveuni) علامتی وجود دارد که مسافران می‌توانند یک دست یا پای خود را در یک روز و قسمت دیگر بدنشان را در روز دیگر قرار دهند. یا اینکه می‌توانند با گذشتن از آن علامت، وارد روز بعد یا قبل شوند.

کوله‌بار سفر را ببندید

با دیدن این‌همه زیبایی و شگفتی در این کشور کوچک، وقت آن رسیده تا آماده‌ سفر به سرزمین عجایب در اقیانوس آرام شوید.

فلایتیو امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما ، بلیط چارتر و رزرو هتل خارجی با کارت شتاب را برای شما فراهم کرده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط