سفر به برلین
1396/09/23 - 13:00 جهانگردی

۸ کار جدیدی که می‌توانید در برلین انجام دهید

اکثر کسانی که به برلین سر می‌زنند یک سری تجربه مشخص خواهند داشت. مثلا ممکن است سری به دروازه برندنبرگ یا ساختمان رایشس‌تاگ بزنند و کمی در بلوار آنتر دن لیندن قدم بزنند. تمامی این اماکن خوب و جذاب است اما اگر به دنبال تجربه نو و تازه هستید با فلایتیو همراه باشید تا به شما بگوییم چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

 

۱- در مورد تاریخ دوگانه برلین تحقیق کنید

همه ما می‌دانیم که آلمان‌ها جنگ ‌جهانی دوم را پایه‌ریزی کردند و سال‌ها در این جنگ حضور داشتند، اما پس از اتمام جنگ، اتفاقات بدی برای این کشور افتاد که عموما خیلی از ما اطلاعی از آن نداریم.

برلین به دو بخش تقسیم شد. بخش شرقی آن را ابتدا روس‌ها مدیریت می‌کردند و بخش غربی آن متعلق به غربی‌ها و عموما آمریکایی‌ها بود. در بخش شرقی قدرت اصلی متعلق به دی‌دی‌آر یا همان جمهوری دموکراتیک آلمان بود، که در اصل یک جنبش از حزب کمونیسم بود. این جنبش تمامی قسمت شرقی را زیر نظر داشت و یک سیستم توسط وزارت امنیت ایالت تنظیم شده بود تا تمامی ساکنین هر لحظه زیر نظر باشند. این سیستم درصد بسیاری از مردم را یا زیر نظر داشت، یا آن‌ها را زندانی کرده بود و یا بسیاری از آن‌ها خبرچین بودند.

در آن سال‌ها زندانی به نام هوهن‌شون ‌هاوزن میزبان افرادی بود که حزب با نام دشمنی با دولت آن‌ها را زندانی می‌کرد. البته این زندان امروزه تبدیل به یک موزه شده است و تصاویر آن سال‌ها، همراه با توضیحاتی را برای شما آماده کرده اند. همچنین در شرقی‌ترین قسمت برلین تورهایی چهار ساعته وجود دارد که در سرتاسر قسمت شرقی شما را خواهند چرخاند و تاریخچه این دوران سیاه را برایتان توضیح می‌دهند.

تورهای مختلف سرتاسر هفته موجود است و بسیاری انگلیسی هستند، اما اگر تور آلمانی پیدا کنید برایتان جذاب‌تر خواهد بود، چون بسیاری از تور لیدرها خود قبلا زندانی سیاسی بوده‌اند و آشنایی بیشتری با اتفاقات دارند!

 

۲- از برلین سبز لذت ببرید

پارک‌ها، فضاهای سبز و طبیعت فراوانی در برلین وجود دارد، و بهترین آن‌ها در گوشه‌های شهر مخفی شده‌اند و نیازمند پیدا شدن هستند. به عنوان مثال دریاچه اشلاختنزی در جنوب غربی برلین قرار دارد و کمی دور از دسترس خواهد بود اما حتما ارزشش را دارد. این دریاچه فضای فوق‌العاده آرامش بخشی دارد و یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های برلین است. اگر در کنارش قدم بزنید حدود ۵ کیلومتر خواهد شد. در شرقی‌ترین قسمت دریاچه کنار آب یک کافه‌ی جذاب به نام فیشرهوت قرار گرفته و به گونه‌ی انگار مخفی است. میان‌وعده، ناهار، شام یا یک نوشیدنی ساده، همه چیز در این کافه وجود دارد و خستگی را از تن شما بیرون خواهد برد.

مکان‌های بسیار زیادی در برلین برای قدم زدن و بودن در فضای سبز وجود دارد، مثلا می‌توان به تیرگارتن یا ترپ‌تاور پارک سر زد که در مرکز شهر قرار گرفته‌اند. اگر فضایی فرهنگی‌تر و تاریخی‌ مدنظر خود دارید پس به دو کاخ شارلوتنبرگ یا سن‌سوسی سر بزنید و با فضایی قدیمی و چشم‌نواز مواجه شوید.

 

۳- بیشتر از چیزی که می‌خواهید پیدا کنید

اگر می‌خواهید بدانید اهالی برلین یکشنبه به کجا می‌روند، باید بگوییم که مقصد آن‌ها ماور پارک است. نام این پارک به معنای پارک دیوار است و اشاره به دیوار برلین دارد، چون این پارک آن زمان بخشی از محوطه دیوار بود. در این پارک همه چیز می‌توان پیدا کرد؛ مبلمان، لباس، لوازم کوچک، ساز و هنرهای دستی مختلف و همچنین غذای معرکه‌ای هم در سرتاسر پارک پیدا می‌شود. در گوشه‌های مختلف پارک، یک شیرینی گوفولت اک (چیزی شبیه به سمبوسه یا پیراشکی خودمان)، یا یک باقلوای خوشمزه در کنار تکه‌ای کوارک بخرید و نوش جان کنید.

چند ساعت بعد، این منطقه شلوغ‌تر خواهد شد و حالا زمان آن است که به سمت بازار آرکوناپلاتز بروید که چند قدم آن طرف‌تر است. می‌توانید برای صرف ناهار به کاف ‌دیچ ‌گلاکلیچ که بهترین وافل برلین را دارد سر بزنید و یا به سمت هافتنگولد که تست‌های محشری دارد بروید.

حوالی بعدازظهر هم کارائوکه برپیت شروع می‌شود. کارائوکه برپیت برنامه‌ای است که در آمفی ‌تئاتر پارک برگزار می‌شود، و چندین سال است که در حال برگزاری است. شاید ریشه‌های آن به جوانان آلمان شرقی نیز بازگردد. به سمت آمفی‌ تئاتر بروید و ناگهان جو هاتچیبان با یک موتورسیکلت روی صحنه خواهد آمد و همه مردم را به وجد خواهد آورد!

 

۴- پینگ ‌پونگ بازی کنید

یک کافه، یک سیستم صدا و یک میز پینگ ‌پونگ تنها چیزی است که در کافه دکتر پانگ پیدا خواهید کرد! این کافه یکی از اورجینال ‌ترین و سرگرم ‌کننده‌ترین کافه‌های برلین است. اصلا مهم نیست چه سنی دارید، مطمئن باشید از پینگ‌ پونگ با سرعت بالای این کافه لذت خواهید برد، و اتمسفر هم بی‌نظیر است. این کافه از آن دسته کافه‌هایی است که در هیچ‌ جا جز برلین نخواهید یافت. موزیک گوش‌ نواز است، مردم خوش ‌برخورد هستند (بسیاری از این مردم سال‌هاست هر هفته به این‌جا می‌آیند) و نوشیدنی هم خنک و خوشمزه است.

البته توجه داشته باشید که فقط به فکر بازی کردن یا فقط گوشه‌ای ایستادن و تماشا کردن نباشید. روی میز به هیچ‌ وجه نوشیدنی نریزید، و برای شناختن دیگر افراد وقت بگذارید. این کافه، جایی گرم و صمیمی است و باید به فضای آن وارد شوید. افراد زیادی دور میز هستند اما نوبت همه خواهد رسید.

هر چقدر که زمان بگذرد مردم دور میز می‌چرخند و همه نوبت زدن توپ را خواهند داشت. اگر توپ را از دست بدهید دور شما برای شب تمام شده، و همینطوری به ترتیب همه حذف خواهند شد تا دو نفر در پایان خواهند ماند و آن‌جاست که مبارزه جذاب می‌شود!

 

۵- در ساحل به دنبال آرامش باشید

در ابتدا شاید برایتان عجیب باشد که چطور یک شهر مانند برلین که تماما خشکی است ساحل داشته باشد! خب مسئله اینجاست که برلین در کنار خود دریا ندارد اما دریاچه‌‌هایی کاملا مناسب و کافی دارد. بدین ترتیب مسئولین تصمیم گرفته‌اند تا کنار رودها فضاهایی را خلق کنند که شبیه به یک ساحل باشد. در طول تابستان این سواحل پذیرای مردم مختلفی هستند و همچنین یک سری کافه وجود دارد و می‌توانید نوشیدنی بنوشید و از هوا لذت ببرید یا کمی آن‌سوتر والیبال ساحلی بازی کنید.

یکی از بهترین سواحل برلین ساحل یام است که در شرق شهر، بزرگ‌ترین کافه را دارد. فضای زیادی برای بازی‌های ساحلی موجود است و می‌توانید ریلکس کنید. کلاس تای‌چی هم در گوشه‌ای از ساحل برگزار می‌شود. یکی دیگر از سواحل محبوب که کمی کوچک‌تر است و بیشتر فضا برای دراز کشیدن وجود دارد، استرندبار میت است که در قلب برلین واقع شده است و مکان مناسبی است که روزهای آفتابی بروید و کمی آفتاب بگیرید.

 

۶- کایت خود را پرواز دهید

پرواز دادن کایت شاید خیلی تجربه‌ی فاخری نباشد، اما تجربه‌ای است که جرمن‌ها در آن فوق‌العاده هستند و آن را جدی می‌گیرند. هر آخر هفته که باد خوبی بوزد خانواده‌های آلمانی به سمت فرودگاه تمپل‌هوف می‌روند و کایت‌های خود را به پرواز درمی‌آورند، یک تجربه‌ای که کاملا مخصوص اهالی برلین است.

این فرودگاه در سال ۲۰۰۸ بسته شد و پس از آن به یک پارک و محوطه برای خانواده‌ها تبدیل شد. می‌توانید در این محوطه یک پیک‌نیک خوب هم داشته باشید، یا کمی ورزش و دوچرخه سواری کنید، حتی می‌توانید عکاسی کنید. هر علاقه‌ای که دارید این محوطه مناسب گذراندن یک روز خوب است.

حتی اگر خودتان هم بلد نیستید کایت را پرواز دهید، یک سری آدم باتجربه هستند که به شما کمک خواهند کرد و ممکن است خودشان هم کمی خودنمایی کنند و قدرت‌های خود را به نمایش بگذارند. حتما در سفر خود به برلین به این پارک بزرگ سر بزنید و لذت ببرید.

 

۷- به اولد‌تاون سر بزنید

کمی آن‌ورتر از منطقه میت، منطقه نیکولای‌ورتل است که همان اولدتاون برلین است. این منطقه از حوالی قرن ۱۲ تا به این ور سرپا بوده است و مکانی است آرام و ساده و اساسا هر کسی که به برلین سفر کند یک بار به اینجا سر خواهد زد. در این قسمت برخی مغازه‌های قدیمی و پاب‌های قدیمی را خواهید یافت که در هیچ‌جای شهر وجود ندارد.

مهمان‌سرای زوم نوس‌باوم که در سال ۱۵۰۵ ساخته شده پس از جنگ جهانی دوم به یک پاب تغییر کاربری داد و همچنان نیز اولدتاون مشغول به کار است.

همچنین این منطقه میزبان موزه اشتات است. اشتات موزه‌ای کوچک است و بر روی معرفی افراد مهم شهر تمرکز دارد. کلیسای قدیمی نیکولای‌کرچ نیز ارزش دیدن دارد. اگر علاقه به تاریخ برلین یا معماری دارید حتما از این منطقه بازدید کنید.

 

۸- برلین را از شیشه ماشین ببینید

شاید نام ترابانت یا ترابی را نشنیده باشید و برای شما عجیب باشد. اما آن زمان که سایه کمونیسم روی برلین شرقی بود، این شهر پر از این ماشین بود. کمونیست‌ها دستی در تولید ماشین‌های بد داشتند و دو مثال واضح آن واز ۲۱۰۱ یا همان ژیگولی و دیگر ترابی است که نسبتا نسخه آلمانی ژیگولی است! پس از گذر زمان، مردم به این نتیجه رسیدند که این ماشین از بدترین طراحی‌های تاریخ خودروسازی است و به یکی دیگر از نمادهای شکست کمونیسم تبدیل شد.

هرچند این ماشین‌ها انبار شدند اما طی سال‌های اخیر دولت تصمیم گرفته تا مصرفی تازه برایشان داشته باشد. اگر عاشق نوستالژی شرقی هستید یک سری تور ترابی موجود است که به شما این امکان را می‌دهد تا یک ماشین ترابی کرایه کنید و در مسیری مشخص آن را برانید. مسیری که شما را وارد دوره بعد از جنگ آلمان خواهد کرد. این مسیر شامل منطقه میت، تیرگارتن و برخی نمادهای مهم جنگ سرد مانند ایست بازرسی چارلی و تکه به جا مانده از دیوار برلین به نام گالری ایست ساید می‌شود. مطمئنا راهی کارآمد برای گشتن در برلین نیست اما این تجربه‌ای است که تنها یک بار در زندگی رخ خواهد داد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط