۱۱ منطقه توریستی که بهتر است از رفتن به آن‌ها در تابستان ۲۰۱۸ خودداری کرد

هفته‌های اخیر موجی از تظاهرات ضد توریستی در سراسر اروپا، از اسپانیا تا کرواسی و فراتر از آن، شکل گرفته است. ازآنجایی‌که شهروندان محلی صدای خشم خود را به خاطر افزایش هزینه‌های اجاره مسکن، خیابان‌های شلوغ و نبردن منفعت از آمدن توریست به شهرهایشان بالا برده‌اند، فلایتیو به سراغ برخی از مناطق گردشگری رفته که تمایلی به دیدن شما به‌عنوان توریست ندارند.

ونیز

تظاهرات در ماه جولای در ونیز ایتالیا و جایی آغاز شد که هرساله تقریبا ۲۰ میلیون گردشگر به جمعیت ۵۵۰ هزارنفری شهر اضافه می‌شود. حدود ۲ هزار نفر از اهالی ونیز به خیابان‌ها آمدند و بسیاری از مشکلات ازجمله آسیب‌های زیست‌محیطی گردشگری به شهر، اتوبوس‌های گردشگری، شلوغی دیوانه کننده شهر در فصل تابستان و همچنین افزایش قیمت اجاره خانه در ونیز را محکوم کردند.

میلان

درحالی‌که اعتراضات گسترده‌ای در این تابستان علیه صنعت گردشگری در میلان شکل نگرفته، اما شورای شهر راه چاره‌ای برای مقابله با اعتراضات فزاینده شهروندان یافته است. درنتیجه، شورا استفاده از پایه سلفی، دکه‌های سیار خوراکی و ریختن زباله را به‌منظور مقابله با رفتارهای ضداجتماعی ممنوع کرده است. بطری‌های شیشه‌ای و وسایل آتش‌بازی از دیگر اقلام ممنوع شده هستند؛ زیرا آن‌ها نیز می‌توانند به مشکلات تمیزی شهر اضافه شوند. برای خرید بلیط هواپیما میلان از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

رم

شورای شهر رم نیز به‌منظور مقابله با مشکلات مشابه میلان، دست به ممنوعیت برخی از اقلام و رفتارهایی زده است که به باور آن‌ها کیفیت زندگی شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قوانین سرسختانه‌تر برای مصرف انواع نوشیدنی‌ها در خیابان‌های رم در شب و همچنین ورود به حوضچه‌های عمومی شهر وضع شده است. از گردشگران خواسته شده تا باقی‌مانده غذا و زباله‌های خود را به روی زمین نیندازند و بیشتر به تمیزی خیابان‌ها اهمیت دهند. برای خرید بلیط هواپیما رم از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

بارسلونا

مرکز کاتالان شاهد موجی از اعتراضات ضد گردشگری با کشیدن گرافیتی‌هایی با مضمون «توریست‌ها برگردید به خانه» و «گردشگری می‌کشد» در سطح شهر بوده است. موارد بدتر از خرابکاری‌ها شامل آسیب زدن به یک اتوبوس گردشگری و پنچر کردن لاستیک‌ها و رنگ زدن شیشه‌های آن می‌شوند. به‌علاوه دوچرخه‌های گردشگری نیز هدف آسیب شهروندان قرار گرفته‌اند. مردم محلی نسبت به افزایش هزینه اجاره خانه‌ها خشمگین هستند. به‌گونه‌ای که در برخی از محله‌ها اتاق‌های بیشتری برای توریست‌ها نسبت به شهروندان دائمی شهر وجود دارد.

پالما د مایورکا

جزیره مایورکا نیز شاهد تظاهرات ضد توریستی و گرافیتی‌های مختلف در سراسر شهر پالما د مایورکا بوده است. به‌علاوه دود ناشی از شعله‌های آتش در شب در مقابل مراکز توریستی محبوب باعث آزار گردشگران می‌شود. شهروندان نگران هستند که صنعت گردشگری شهر آن‌ها را به یک پارک تفریحی تبدیل کند و محلی‌ها نتوانند دیگر در آن بمانند. این شهر در اوت سال گذشته پذیرای ۲ میلیون گردشگر تنها در یک روز در سراسر جزایر بالئاری بود. این رقم تقریبا دو برابر میزان جمعیت عادی است.

بیلبائو

شهر بیلبائو در شمال اسپانیا از دیگر مناطقی است که مردم محلی صدای اعتراض خود نسبت به تاثیر گردشگری بر محل زندگی‌شان را به گوش همگان رسانده‌اند. فعالان مدنی اقدام به آسیب زدن به مرکز توریستی ایالت باسک با اسپری در اوایل ماه اوت زده‌اند. مردم محلی نگران تغییر ظاهر شهرشان هستند. جاذبه‌هایی نظیر موزه گوگنهایم بیلبائو و شهر قدیمی، بیلبائو را به یکی از بزرگ‌ترین مراکز توریستی ایالت باسک تبدیل کرده‌اند.

سن سباستین

سن سباستین که به خاطر جشنواره مشهور خوراکی خود در سطح جهان معروف است، اخیرا به خاطر اعتراضات ضد گردشگری به صدر اخبار رسانه‌ها راه یافته است. قرار است تا تظاهرات بزرگی در اوت سال جاری و در خلال مراسم عمومی «هفته بزرگ» برگزار شود. این مراسم برای گردشگران ایالت باسک بسیار جذاب است.

دوبروونیک (Dubrovnik)

دوبروونیک در کرواسی نیز یکی از آخرین مقاصد گردشگری بوده که خشم شهروندان را به خود دیده است. طرح‌هایی به‌منظور متعادل کردن شمار گردشگران در شهر قدیمی دوبروونیک و همچنین محدود کردن تعداد کشتی‌های کروز از ۵ فروند به ۲ فروند در بندر در طول روز اعمال شده است. روزانه ۵ هزار گردشگر از طریق کشتی‌های کروز وارد شهر می‌شوند. دوبروونیک در جولای ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل شاهد حضور ۱۰.۵ درصد گردشگر بیشتر بود.

هوار (Hvar)

هوار در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین جزایر برگزارکننده میهمانی‌ها در اروپا تبدیل شده و در حال رقابت با جزایری چون ایبیزا است. این اتفاق با بی‌توجهی شهروندان همراه نشده و آن‌ها نیز خشم خود را از رفتارهای ضداجتماعی میهمانان این جشن‌ها اعلام کرده‌اند. به همین خاطر شورای محلی اقدام به اعمال جریمه‌های سنگین برای مصرف نوشیدنی‌های الکلی در مکان‌های عمومی (۷۰۰ یورو)، پوشیدن مایو در مرکز تاریخی شهر (۶۰۰ یورو) و نپوشیدن تاپ در شهر (۵۰۰ یورو) کرده است.

آمستردام

هلند نیز شاهد برگزاری تظاهرات ضد گردشگری در تابستان امسال است و فعالان مدنی اقدام به بست نشستن در مقابل ساختمان وب‌سایت Booking.com در آمستردام می‌کنند. محلی‌ها شاهد رشد وحشتناک قیمت اجاره خانه و جمعیت در برخی از مناطق شهر بوده‌اند. به‌علاوه موجی از گرافیتی‌های ضد گردشگری با شعار «گردشگری گسترده را متوقف کنید» بر روی دیوارهای ساختمان‌هایی که اجاره دادن آن‌ها از نظر مردم غیرقانونی است، دیده می‌شود.

ریکیاویک (Reykjavik)

دستشویی کردن در فضای باز، دزدیدن علائم راهنمایی و حتی دزدیدن یک بره برای کباب کردن، تنها بخشی از رفتارهای گردشگران به‌منظور برانگیختن خشم ایسلندی‌ها بوده‌اند. گردشگری از سال ۲۰۰۸ و بد شدن اوضاع اقتصادی در این منطقه رونق گرفته است، اما اخیرا شهروندان ایسلندی در شهرهایی چون ریکیاویک دست به اعتراضات علیه اثرات زیست‌محیطی و اجتماعی این صنعت زده‌اند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*