سفر به آذربایجان
1396/10/04 - 11:00 جهانگردی

راهنمای سفر به آذربایجان: کشوری که کمتر در مورد آن میدانیم

اگر قصد سفر به آذربایجان را دارید، آماده شوید تا جواب پرسش خود را بگیرید. تقریبا افراد کمی می‌دانند که آذربایجان در کجا قرار گرفته است. خیلی از افراد حتی نام آذربایجان را با استان‌های شمال غربی ایران اشتباه می‌گیرند و آن را یک شهر می‌دانند. فلایتیو قصد دارد تا راهنمای کاملی از تاریخچه آذربایجان را در اختیار شما قرار دهد. با ما همراه باشید.

اولین سوالی که همیشه پیش می‌آید این است که آذربایجان در کجا قرار دارد؟ آذربایجان در آسیای مرکزی واقع شده است. شمال آن به روسیه و جنوب آن به ایران وصل می‌شود. دریای مازندران در شرق آن بوده و ارمنستان و گرجستان در غرب آن واقع شده‌اند. حالا که این پاسخ این سوال را گرفتید به سراغ سوال بعدی می‌رویم.

(رزرو بلیط هواپیما باکو آذربایجان)

 

هدف گردشگران از سفر به آذربایجان چیست؟

این سوالی جذاب است. چرا باید به کشوری سفر کنیم که سابقا عضوی از اتحاد جماهیر شوروی بوده، نفت‌خیز است و در مقایسه با اروپا، آسیا و خاورمیانه که تاریخی غنی، آینده‌ای روشن و طبیعتی زیبا دارند، هیچ است؟ اصلا چه کسی در مورد این کشور می‌داند؟

وقتی ‌که ما در حال سفر به باکو برای پاسخ دادن به این پرسش بودیم با یک فرد اروپایی در هواپیما روبرو شدیم که او هم چنین داستان مشابهی از هم ‌وطنان خود داشت؛ او در میدان‌های نفتی آذربایجان کار می‌کرد. جایی که نفت و گاز طبیعی فراوان از آن استخراج می‌شد.

سفر به آذربایجان برای ما هم بسیار جذاب و راز آلود بود. آذربایجان کمی عجیب است. این کشور نه واقعا قدیمی است و نه جدید. نه دقیقا مسلمان است و نه کاملا سکولار. آذربایجان نه اروپایی است و نه آسیایی. نه زیباست و نه زشت.

 

به هنگام گشت‌وگذار در شهر چه چیزی شما را شگفت‌زده می‌کند؟

یک اتوبوس گردشگری وجود دارد که افراد را به مرکز باکو می‌برد. بااین‌حال ما در سفر اول خود ترجیح دادیم که پیاده در شهر راه برویم. چه راهی بهتر از پیاده‌روی در شهر و تنفس هوای آن برای شناختن مقصدی جدید سراغ دارید؟

تنها مشکل باکو هوای آلوده آن است. متاسفانه بین هتل کمپینسکی تا وسط شهر چیزی جز آپارتمان‌های دلگیر قدیمی و یک قبرستان بزرگ به چشم نمی‌خورد؛ اما نکته جذاب این است که مردم شهر بسیار دوستانه رفتار کرده و از داخل ماشین‌های خود برای ما دست تکان می‌دادند.

وقتی‌که به مرکز شهر و ساحل دریای مازندران رسیدیم، زیبایی باکو نمایان شد. اینجا شبیه به رم، پاریس و لندن است. در اوایل قرن بیستم و با کشف اولین میدان نفتی در آذربایجان، معماران از سراسر اروپای غربی به این کشور آمدند و دست به ساخت بناهایی برای گسترش شهر زدند. نتیجه این ساخت‌وساز ترکیبی دل‌فریب از سبک‌های معماری و ساختمان‌های زیبا شد که در خیابان‌های پرترافیک شهر می‌درخشند.

سرآمد تمامی ساختمان‌های باکو، برج‌های زیبا و حیرت‌انگیز «آتش» است. این سه برج شبیه به شراره‌های آتش که از نام مستعار آذربایجان یعنی «سرزمین آتش» الهام گرفته شده‌اند، آسمان باکو را زینت بخشیده و به نمادی ملی برای این کشور از سال ۲۰۱۲ تبدیل شده است. در هنگام شب، چراغ‌های LED بزرگ ساختمان‌ها روشن شده و طوری به نظر می‌رسند که انگار از اطراف ساختمان‌ها آتش می‌بارد.

احتمالا همان اول فهمیده‌اید که آذربایجان به‌اندازه کافی پول دارد. در زیر یکی از برج‌های آتش یک نمایشگاه لامبورگینی قرار دارد. در اطراف دریاچه می‌توان برندهای مشهور گوجی، تام فورد، بولگاری و تیفانی را جست‌وجو کرد.

رشد صنعت نفت و گاز ممکن است برای همه مردم آذربایجان منفعت نداشته باشد، اما قطعا باعث رشد شهر باکو می‌شود به حدی که به نظر می‌رسد آذربایجان قصد دارد تا خود را به‌عنوان «دبی جدید» معرفی کند. برای رسیدن به این خواسته باید ساختمان‌هایی عظیم ساخت. به نظر می‌رسد باکو نیز در این راه گام‌های مثبتی برداشته است. شما همچنین باید بتوانید از رویدادهای مهمی میزبانی کنید، درنتیجه گردشگران به سمت شهر سرازیر می‌شوند.

رویدادهای ورزشی یکی از راه‌های جذب گردشگر به شهر است. درحالی‌که آذری‌ها خود را در ورزش‌هایی نظیر کشتی و بوکس صاحب سبک می‌دانند، برگزاری مراسم یورو ویژن در سال ۲۰۱۱ نیز موفقیتی برای این کشور محسوب می‌شود. میزبانی از یکی از مراحل مسابقات اتومبیل‌رانی جایزه بزرگ فرمول یک از سال ۲۰۱۶ در شهر باکو آغاز شد و همین امر به جذب بیشتر گردشگران کمک کرد.

راه دیگر برای جذب گردشگر تسهیل در الزامات سفر به آذربایجان است. آذربایجان با ساده کردن مقدمات دریافت ویزا به کشور خود باعث شده است که حالا سالانه دو میلیون نفر از اینجا دیدن کنند.

راه دیگر جذب گردشگر در آذربایجان از طریق فرهنگ غنی این کشور در بخش خوراکی‌ها و فرش‌های دست‌بافت است. این فرش‌ها در سراسر باکو به فروش می‌رسند. بخش جذاب دیگر سفر به باکو بازدید از شهر قدیمی باکو با برج هزارساله دوشیزه و افسانه‌های محلی در مورد آن است.

برخی از افراد تنها برای طبیعت زیبای آذربایجان به این کشور می‌آیند. درحالی‌که باکو محلی مناسبی برای دیدن این مناظر نیست، اما آذری‌ها به خاطر اینکه کشورشان منزلگاه ۹ اقلیم از ۱۱ اقلیم موجود در جهان است به خود می‌بالند. سرزمین‌های نیمه بیابانی در دشت‌های مرکزی، جنگل‌های بارانی در تپه‌های شمالی و پوشش توندرا در منطقه کوه‌های قفقاز بخشی از جاذبه‌های طبیعی این کشور هستند. می‌توان در دریای مازندران به غواصی پرداخت، در ساحل آن حمام آفتاب گرفت و در شمال کشور اسکی سواری کرد.

غذاهای آذربایجان از فرهنگ ایرانی، ترکی و گرجی تاثیر پذیرفته و متاسفانه در عرصه جهانی ناشناس هستند. بااین‌حال می‌توان انواع خوراکی‌های لذیذ را در این کشور یافت. خاویار یکی از خوراکی‌های لوکس در این کشور است. خاویار مشهور بلوگا که از دریای مازندران استخراج شده است به‌مراتب از نفت پرطرفدارتر هستند. می‌توان در بازار با فروشندگانی روبرو شد که در حال فروش غیرقانونی خاویار هستند. برخی از آن‌ها ارزان و برخی از آن‌ها گران هستند و نمی‌توان به‌خوبی خاویار اصل از خاویار تقلبی را تشخیص داد.

درنهایت ما به شکوه معماری آذربایجان، مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف، رسیدیم. این مرکز معماری که توسط ملکه معماری جهان، زاحا حدید، ساخته شده است به‌راستی ساختمانی حیرت‌انگیز دارد. طراحی بیرونی ساختمان به رنگ سفید بوده و مواج است. این چیزی است که آذربایجان مدرن را به نمایش می‌گذارد؛ ساختمانی متهورانه که چشم‌ها را خیره می‌کند.

همان‌طور که اشاره کردیم، زیبایی آذربایجان تنها به باکو خلاصه نمی‌شود. فلایتیو در انتها به سراغ ۵ جاذبه گردشگری در خارج از شهر باکو می‌رود.

 

تفرجگاه نفتی نفتالان

تصور می‌شود تفرجگاه نفتی نفتالان دارای خواص درمانی باشد. به همین خاطر مردم به غرب آذربایجان سفر می‌کنند تا در حمام‌های بزرگ نفتی این منطقه دراز بکشند. نمی‌توان به‌درستی در مورد خواص واقعی این پدیده صحبت کرد، اما نفتالان محلی جذاب برای گذران زمان است.

 

پارک ملی قبوستان

این پارک ملی خانه‌ای برای معماری سنگی باستان است، اما آتش‌فشان‌های گلی آن مردم بسیاری را به خود جذب می‌کند. کوه‌های این منطقه زبانه‌های آتش را صدها متر در آسمان پرتاب می‌کنند و همین امر هرکسی را برای آمدن به اینجا ترغیب می‌کند.

 

شهر شکی

یکی از شهرهای قدیمی در منطقه قفقاز شکی نام دارد که برای بیش از ۲۷۰۰ سال محل زندگی مردمان بوده است. این شهر در گذشته در مسیر جاده قدیمی ابریشم قرار داشته و دارای دو کاروانسرای زیبا و سالم است.

 

یانار داغ

«کوه آتشین» یکی از جاذبه‌های تماشایی در آذربایجان است. به نظر می‌رسد شعله‌های آتشین این کوه از ذخایر بی‌پایان گاز طبیعی در زیر بستر زمین تغذیه می‌شوند. تماشای منظره این شعله‌ها در هنگام شب بسیار حیرت‌انگیز است.

 

پیست اسکی شاه داغ

ورزش‌های برفی در حال جان گرفتن در آذربایجان هستند، بنابراین نباید از هم‌اکنون انتظار وجود بهترین امکانات در این تفرجگاه کوهستانی در شمال کشور را داشت. بااین‌حال می‌توان برای ورزش اسکی به این منطقه آمده و روزی خوب را در اینجا گذراند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط