موزه های استانبول
1396/10/03 - 15:00 جهانگردی

با ۷ موزه برتر استانبول آشنا شوید

موزه باستان شناسی استانبول

این موزه پر بازدید که در سال ۱۸۸۱ میلادی توسط نقاش و معمار ترک تاسیس شده است، در واقع مجموعه ای از ۳ موزه است: موزه‌ی باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه قصر کاشی. آثار و دارایی های این موزه شامل بهترین کلکسیون هنر باستان جمع آوری شده زیر یک سقف در ترکیه است.

برای دسترسی به این موزه با استفاده از قطار ترموا خود را به ایستگاه گولهان Gülhane برسانید. بعد از ورود به پارک گولهان موزه در چند قدمی شما خواهد بود.

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول

این موزه واقع در کاخ ابراهیم پاشا از آثار معماری قرن ۱۶ میلادی است که به دستور سلطان سلیمان ساخته شد. کلکسیون فرش های موجود در این موزه از خاص ترین ها در جهان است و نمونه های بی نظیری از آثار خوشنویسی و سرامیک مرتبط با فرهنگ اسلامی در کنار نمایشگاه های قوم شناسی با تمرکز بر قبایل آناتولی در معرض عموم قرار گرفته است.

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول روبروی مسجد سلطان احمد و در نزدیکی ایستگاه تراموا واقع شده است.

موزه مدرن استانبول

موزه مدرن که در محل یک انبار در تنگه بوسفر در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده است، نقش مهمی در شتاب دهی به ایجاد شناخت جهانی از هنر معاصر و مدرن ترکیه داشته است. مرکز سینمای این موزه اکران فیلم را به صورت رایگان برای بازدیدکنندگان از موزه دارد.

موزه مدرن استانبول در فاصله کوتاهی از ایستگاه تراموا Tophane قرار دارد.

موزه کاریه ( کلیسای کورا )

این موزه که همچنین با نام کلیسای کورا نیز شناخته می شود در طول زمان از کلیسا تبدیل به مسجد شده و پس از آن به شکل موزه درآمده است. اولین بار در قرن ۶ میلادی، هم دوره با مسجد حاجی صوفیا، ساخت آن شروع شد و سازه ای که الآن مشاهده می شود حاصل مرمت و بازسازی آن در قرن ۱۱ میلادی است. این موزه از ناب ترین آثار معماری بیزانس در استانبول محسوب می شود و دارای موزائیک کاری و نقاشی های دیواری با ارزش و حیرت انگیزی است.

موزه پرا

موزه پرا ( Pera ) که در نزدیکی هتل پرا پالاس واقع شده است، با در دست داشتن دارایی های ارزشمند و برگزاری نمایشگاه های موقت برجسته از آثار هنر ترکیه و جهان، یکی از بهترین کلکسیون های خصوصی استانبول به شمار می آید.

همچنین در این موزه برنامه های متنوعی از جمله اکران فیلم، کنسرت و دیگر رویدادها در طول سال برگزار می شود. بهترین راه دسترسی به این موزه ایستگاه مترو سیسهان (Şişhane) یا از ایستگاه تونل است.

موزه صاحب سابانجی

واقع در عمارت بزرگ و زیبای اسب که در قرن ۱۹ میلادی در بوسفر ساخته شده، این موزه حاوی کلکسیون نقاشی ها و خوشنویسی های خاندان سابانجی به همراه نمایشگاهی از آثار هنرمندان بزرگ جهانی است.

علاوه بر این کنسرت های متعددی نیز در این موزه برگزار می شود. بهترین راه دسترسی به موزه سابانجی اتوبوس های واقع در تکسیم است.

موزه سادبک هنیم

واقع در عمارت ساحلی ساخته شده در قرن ۱۹ میلادی، سادبیرک هانوم اولین موزه خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۸۰ میلادی توسط خاندان کوچ بنا شد. این موزه حاوی بیش از ۱۸۰۰۰ قطعه از جمله کلکسیونی از هنر آناتولی، عتیقه جات و دیگر آثار باستانی باقی مانده از دوران نوسنگی تا بیزانس، ابریشم نایاب و مجموعه های سرامیک از آسیای شرقی و مرکزی است.

اتوبوس ها طی برنامه زمان بندی مرتبی از مبدا میدان تکسیم به این موزه می آیند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط