راهنمای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی باکو برای عاشقان هنر و فرهنگ

کشور آذربایجان دارای سنت طولانی فرهنگی است، از دانشمندانی که در قرون تاریک وسطی روشنگر راه علم بوده‌اند گرفته تا شاعرانی که با تصویرسازی در اشعارشان، چیزی بین شعر و نمایشنامه می‌نویسند و هم‌چنین وام گیری از سبک‌های تئاتری اتحاد جماهیر شوروی (که خاستگاه‌ مکتب استانیسلاوسکی است و تغییری اساسی در تئاتر قرن بیستم و سنت‌های امروزی تئاتر دارد). قطعاً دیدن این شهر برای توریست‌های فرهنگی بسیار لذت بخش است و البته این شهر آنقدر جذابیت دارد که نظر همه را به خود جلب کند. در این مقاله بهترین نقاط باکو، به جهت لذت بردن از فرهنگ محلی آذری معرفی می‌شود، مکان‌هایی که اغلب با پیشرفت سریع و مدرنیزه شدن شهر از نظرها پنهان شده است.

برای خرید بلیط هواپیمای باکو به فلایتیو مراجعه کنید.

موزه هنر مدرن باکو (Baku Museum of Modern Art)

موزه هنر مدرن که تقریباً در ۳ کیلومتری شرق شهر قدیم باکو یا همان ایچری شهر (Icheri Sheher) واقع شده است، گونه‌های مختلفی از هنر آوانگارد را نشان می دهد. در داخل موزه مدرن، بیش از ۸۰۰  شاهکار از هنرمندان آذربایجانی، که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی زندگی می‌کردند، دیوارها را تزئین می‌کنند. علاوه بر این، آثاری در سبک‌های معاصر از هنرمندان بزرگی نظیر دالی و پیکاسو در مجموعه جامع آنها وجود دارد. قدم زدن در این نمایشگاه بازدیدکنندگان درکی از پشت صحنه هنر مدرن آذربایجان در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ می‌دهد. با توجه به اینکه این موزه در نزدیکی آن پارک شهر جدید (New City Park) قرار دارد، شما می‌توانید در همین گردش به بازدید از هر دو مکان بپردازید.

نشانی موزه هنر مدرن باکو خیابان یوسف سفرف (Yusif Safarov Street) است و شماره تلفن این مکان (۹۹۴۱۲۴۹۰۸۴۰۲+) است.  ساعات بازدید از موزه روزهای شنبه تا جمعه ۱۱:۰ صبح تا ۸:۰  بعد از ظهر بوده و این مکان در روزهای دوشنبه تعطیل است.

موزه هنر ملی آذربایجان (Azerbaijan State Museum of Art)

شما پس از چند دقیقه پیاده‌روی از دیوار غربی شهر قدیم باکو (ایچری شهر) و اکثر هتل‌های این شهر، به بزرگ‌ترین و گران‌ترین مجموعه هنری پایتخت می‌رسید. موزه هنر ملی آذربایجان در سال ۱۹۳۶ افتتاح شده و امروزه، شامل نمایشگاه‌های هنرمندان محلی و بین المللی است. بیش از ۳۰۰۰  اثر هنری در دو ساختمان و ۶۰ اتاق این موزه نمایش داده می‌شود. در این موزه بازدیدکنندگان ترکیبی از تأثیرات محلی را همراه با چند شاهکار از روسیه، ترکیه و اروپا پیدا خواهند کرد و انتظار می‌رود برای دیدن تمام آثار حدود دو ساعت وقت صرف کنند. موزه در خیابان  نیازی واقع بوده و شماره تلفن آن (۹۹۴۱۲۴۹۲۰۷۰۷+) است. امکان بازدید از موزه در روزهای  شنبه تا جمعه (به غیر از دوشنبه‌ها) ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر بوده و هزینه بلیط ورودی آن ۵ منات (AZN) یا ۳ دلار است.

گالری یای (YAY Gallery)

گالری یای در گوشه مقابل شهر قدیم (ایچری شهر) در میدن تاور (Maiden Tower) واقع شده و آثار هنرمندان محلی را به نمایش می‌گذارد. سالانه  ۶ سالن نمایشگاه، پر از آثار هنرمندان جوان آذربایجانی است. این گالری در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده و به معرفی چندین هنرمند آذربایجانی در صحنه بین المللی هنری کمک کرده است.

گالری یای در خیابان کیشیک کالا دانگ (Kiçik Qala döng) قرار دارد و شماره تلفن آن (۹۹۴۱۲۵۰۵۲۳۲۳+) است. ساعت‌های بازدید از  این گالری هر روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت۱۲:۰ تا ۲۰:۰ است.

موزه فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Museum)

چه چیزی می‌تواند بیشتر از غرق شدن در یک سنت محلی که عمری چند هزاره‌ ساله دارد، تجسم یک تجربه فرهنگی به شمار آید؟ آذربایجان تقریباً ۳۰۰۰ سال است که فرش تولید می‌کند و هر منطقه از آن الگوها و سبک‌های طراحی منحصر به فرد خود را دارد. موزه فرش آذربایجان ماهیت این سنت را با نمایش دادن تکنیک‌ها، الگوها و این میراث چندهزار ساله به تصویر می‌کشد و بعضی از بخش‌های این موزه دارای قالی‌های عتیقه و نادر است. شما در این موزه هم‌چنین می‌توانید با تکنیک‌های مختلف فرش بافی آشنا شوید و در عین حال با کارشناسان حرفه‌ای گفتگو کنید بنابراین لااقل یکی دو ساعت برای یادگیری و قدردانی از این سنت باستانی آذربایجان وقت صرف کنید.

موزه در بلوار (Bulvar)، کوچه مایکاییل یسینوک (Mikayil Useynov kuç) پلاک ۲۸ واقع بوده و شماره تلفن آن  (۹۹۴۱۲۴۹۷۲۰۵۷+) است و ساعت‌های بازدید آن از روز شنبه تا جمعه (به جز دوشنبه) از ۱۰:۰ صبح تا ۶:۰ صبح بوده و هزینه بلیط ورودی آن ۷ منات (AZN) یا ۴٫۱ دلار است.

تئاتر ببینید

آذربایجان همواره علاقه ویژه‌ای به فرهنگ داشته است. از شاعران قدیمی گرفته تا اجرای اپرا و باله در دورانی که جزء کشور اتحاد جماهیر شوروی به شمار می‌آمد، همه و همه یک میراث ارزشمند برای کشور را فراهم می‌کند که تا امروز نیز باقی مانده است. سالن اپرا و باله دولتی (State Opera and Ballet Theater) اپراهای محلی از جمله اصلی و کرم ( Asli and Karem) را با الهام از داستان‌های قدیمی آذربایجانی اجرا می‌کند. بنابراین بازدیدکنندگان می‌توانند یک تجربه منحصر به فرد از تماشای تئاتر عروسکی در خیابان نفیچیلار (Neftchilar Avenue) داشته باشند یا یک شب لذت بخش را در سالن فیلارمونیک (Philharmonic Hall) سپری کنند. برنامه شهری (Citylife’s schedule) برای برنامه‌های نمایشی، اجراها و رویدادهای آینده در باکو را بررسی کنید.

مرکز حیدر علی اف (Heydar Aliyev Center)

این ساختمان که نماد آینده آذربایجان است و در حومه باکو ساخته شده و به نام رئیس جمهور سابق نام گذاری شده است، نمادی از شهر مدرن است. مرکز حیدر علی اف توسط زاها حدید (Zaha Hadid)، یک معمار برجسته عراقی-انگلیسی طراحی شده و در سال ۲۰۱۲ تکمیل شده است. این ساختمان یک نقطه عطف مدرن برای موزه‌ها، سالن‌های نمایشگاه‌ و گالری در آذربایجان است. نمایشگاه‌های این ساختمام صدها شاهکار برجسته از سراسر جهان را به نمایش می‌گذارد. بازدید از این مرکز فرهنگی هنری هم به جهت زیبایی معماری و هم از نظر آثار ارزشمندی که در آن قرار دارد، بسیار اهمیت دارد.

مرکز حیدر علی اف در خیابان شماره ۱ حیدر علی اف قرار دارد و شماره تلفن آن (۹۹۴۱۲۵۰۵۶۰۰۱+) است.

تازه بازار (Taza Bazaar)

تجسم فرهنگ شهر همیشه به معنای راه رفتن در گالری‌های هنری یا شرکت در نمایشگاه‌های سنتی نیست. بازدیدکنندگان می‌توانند برای کسب تجربه بیشتر فرهنگی و شناخت آداب و رسوم مردم، به بزرگ‌ترین بازار باکو مراجعه کنند تا قلب و روح شهر را ببینند. تازه بازار در نزدیکی ایستگاه مترو ۲۸ قرار دارد که شامل غرفه‌های فروش محصولات تازه، ادویه‌های شرقی و خاویار معروف بلوگا (Beluga) است. پیاده روی و خرید تنقلات و یا بدلیجات خاص و ویژه برای سوغاتی در حالی که مناظر دوست داشتنی آن را تماشا می‌کنید، عطر و صدای واقعی باکو را به چشم و گوش شما می‌رساند و شما را با تمام وجود با فرهنگ این کشور آشنا می‌کند.

ساعات کاری این بازار هر روزه از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعد از ظهر است.

مدرسه قدیمی: کافه و فروشگاه (Old School – Cafe & Shop)

یک راه عالی برای یک تجربه فرهنگی بی‌نظیر و خصوصاً درک دوران کمونیسم آذربایجان، رفتن به کافه و فروشگاه قدیمی مدرسه است. شما با یک پیاده روی کوتاه در شمال شهر به این مدرسه قدیمی می‌رسید. داخلی مدرسه شباهت به موزه مینیاتور است و دکوراسیون مختلف از کلاه گیس تا عتیقه را در آن مشاهده می‎کنید. درون کافه یک علاوه بر اینکه تجربه فرهنگی منحصر به فرد خواهید داشت و پنجره‌ای به جمهوری سابق شوروی برای شما باز می‎شود، بلکه همچنین می‌توانید به طور منظم به شنیدن موسیقی زنده آذربایجانی نیز بپردازید.

این مکان دیدنی در خیابان تاپچاباشوف علیمردان (Topchubashov Alimardan) واقع است و شماره تلفن آن (۹۹۴۵۱۳۲۷۳۴۱۷+) است. ساعت‌های بازدید از آن از ۱۲:۰ تا ۲:۰ صبح روزهای دوشنبه تا شنبه و از ۱۲:۰ تا ۱۲:۰ صبح یکشنبه است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*