سفر به ازبکستان
1396/10/24 - 18:00 جهانگردی

کشف ازبکستان: مرکز جاده ابریشم

بیش از امپراطوری رم، این جاده ابریشم است که به جهان امروز ما شکل ‌می‌دهد. وصل کردن اروپا به آسیا، روسیه به شبه قاره هند، و تمام کشورهایی که در این بین قرار دارد. در امتداد این جاده کشورهایی همراه با ریشه‌های باستانی مردم، تفکراتشان، فرهنگشان، ابتکاراتشان و تمام محصولاتی که تولید‌ می‌کنند، قرار دارد.

در مرکز جاده ابریشم، کشور ازبکستان قرار دارد که نسبت به قبل راحتتر و سریعتر ‌می‌توانید به آن جا سفر کنید: خطوط هوایی ازبکستان، پرواز مستقیم از لندن به تاشکند را 3 بار در هفته امکان پذیر کرده است و کنسولگری لندن در ازبکستان نیز به راحتی ویزای تورریستی بدون نیاز به دعوتنامه برای چند روز  برای شما فراهم ‌می‌کند.

چه جذابیت‌هایی در  ازبکستان وجود دارد که این کشور را  به کشوری توریستی تبدیل کرده است؟ با توجه به نوشته‌های نویسنده "راهنمایی‌های برت برای رفتن به ازبکستان"، من بسیار خوشوقت بودم که تقریبا  تمام گوشه کنار این کشور را سیر کردم. در این مقاله تمام توصیه‌ها‌ی من برای بازدید و تجربه‌هایی که در ازبکستان انجام دادم وجود دارد.

 

شهرهای جاده ابریشم

اولین و مهمترین شهرهای جاده ابریشم، سمرقند، بخارا و خیوه هستند که شاهکارهای معماری آن‌ها برای توریست‌ها دیدنی و الهام بخش است. این شهر‌ها که با کاشی‌های ماجولیکا‌یا ماجولیا، شیشه‌های رنگی، سقف‌های طلایی و نقاشی‌ها و حکاکی‌های نفیس آراسته شده است، در لیست ‌میراث‌های جهانی ‌یونسکو قرار دارد.

 

سمرقند

در سمرقند توریست‌ها معمولا مستقیم به طرف‌ میدان ریگستان (Registan)‌ می‌روند. این‌میدان از سه مدرسه (مکتب-مدرسه اسلامی) تشکیل شده است که قدیمیترین آن برای قرن پانزدهم ‌می‌باشد. سازه‌های هر کدام از این مدرسه‌ها بسیار آراسته شده‌اند. نمای بیرونی مدرسه شیردار (sher dor madrassah ) نشان دهنده ببرهایی با چهره‌های انسان بر روی پشت خود ‌می‌باشد. آن‌ها به شکلی عجیب در عین حال زیبا هستند که به دیدگاه ارتودوکس اسلامی ‌اشاره دارد که موجودات زنده نباید به تصویر کشیده شوند.

با این حال بخش مورد علاقه من در سمرقند با این ‌میدان به اندازه ده دقیقه پیاده‌روی فاصله دارد. این مکان " آرامگاه شاه زنده" نامیده ‌می‌شود و گورستان خارق العاده‌ای از مقبره‌های آراسته شده است. بعضی از آن‌ها بیش از هزار سال قدمت دارند. هرکدام از مقبره‌ها به نوبه‌ی خود تک و زیبا هستند اما در کنار هم، زیبایی آن‌ها نفس گیر است.

 

ترمذ: شهری (مسیری) فرسوده

به شخصه دوست دارم که فراتر از مسیر فرسوده بروم با این حال که لازم بود که زیبایی‌ها و افسونگری‌های شهر را ترک کنم تا به سرزمین اصلی برسم. توریست‌ها به ندرت به جنوب‌ یعنی ترمذ سفر ‌می‌کنند. اما آن‌ها چیز مهمی ‌را از دست‌ می‌دهند و آن این است:‌ یکی از بهترین شهرهای دولت‌یونانی باختر در زمان اسکندر بزرگ و کشفیات باستان شناسان که باعث‌ می‌شود چیزهای بیشتری از گذشته بدانید. (چشم شما را بر روی حقایق باز ‌می‌کنید؟)

مهمترین چیزهایی که باستان شناسان کشف کرده‌اند (‌و نمایشگرهایی که توصیح‌ می‌دهند این کشفیات در کجا اتفاق افتاده است) در موزه باستان شناسی ترمذ قرار دارد اما بازدید از حفاری‌های هوای آزاد هم ارزش زیادی دارد. از دیدگاه من چشمگیرترین مکان در بین این مکان‌ها تپه کمپور (کپور) است، مکانی که شما ‌می‌توانید در‌ میان دیوارهای باقی مانده شهر قدم برنید، خیابان‌ها را دنبال کنید، وارد خانه‌ها و مغازه‌ها شوید با اینکه آخرین ساکنان این محل دوهزار سال پیش این مکان را ترک کردند.

 

موزه هنر نوکس (مجموعه savitsky در نوکس)

بدون شک ازبکستان دارای تاریخ غنی ‌می‌باشد اما حرف‌های زیادی در فرهنگ معاصر آن وجود دارد. مجموعه savitsky در نوکس (‌موزه هنر نوکس ‌یا موزه هنری دولت جمهوری اربکستان‌) واقع در شمال غرب ازبکستان است که دارای‌ یکی از مهمترین مجموعه‌های هنری آوانگارد‌یا پیشرو در جهان ‌می‌باشد. همچنین توضیحاتی درباره چگونگی جمع کردن آثار هنری و محافظت از آن‌ها در " مستند کویر هنر ممنوعه" وجود دارد. موزه در حال گسترش و دست‌خوش توسعه قرار دارد از این رو، در طول سال آثار هنری بیشتری را در معرض نمایش قرار‌ ‌می‌دهد.

 

پایتخت ازبکستان، تاشکند

تاشکند، پایتخت و قطب فرهنگی ازبکستان است. اپرای بی نظیر "نوایی" و تئاتر "بالت" به تازگی بعد از بازسازی‌های بزرگ اخیر افتتاح شده‌اند و با بلیط‌هایی با قیمتی مناسب شانس دیدن نمایش‌های کلاسیک در سطح جهانی را برای شما فراهم آورده است.

موزه‌های زیادی در این شهر وجود دارد که "موزه هنرهای کاربردی دولت ازبکستان" و "موزه هنرهای زیبای ازبکستان" از ارزش بازدید به خصوصی برخوردار است.

مطمئن شوید که وقت آن را پیدا‌ می‌کنید تا از بازار کورسو (چارسو)-مدرن‌سازی بازارهای قدیمی‌ واقع در جاده ابریشم- دیدن و مردم در حال خرید از این بازارها را تماشا کنید. بازدید از متروی تاشکند که با مرمرهای سفید حک شده، موزائیک‌ها، لوسترها، حکاکی‌های فلزی و ... آراسته شده است نیز بسیار لذت بخش است.

 

غذاهای ازبکی

و بالاخره غذاهای ازبکستان! غذاهای ازبکی به ندرت در کشورهای دیگر شناخته شده‌اند (‌به جز رستوران سمرقند در لندن که اولین رستوران ازبکستانی است که در Michelin-starred  آمده است‌) اما حتی کوچکترین مزه‌ای از گوشت‌های کباب شده، سوپ‌ها و پلو (‌نوع محلی پلو‌یا بریانی‌) دهان شما را آب‌ می‌اندازد. ازبکستان تولید کننده عمده سبزیجات و ‌میوه‌های تازه و مغزها است. شما‌ می‌توانید در طول بازدید از این مغزها و ‌میوه‌های تازه همراه خود داشته باشید.

 

ازبکستان: سفری در آینده

ازبکستان تمام انتظارات شما را از‌یک سفر هیجان انگیز فراهم‌ می‌آورد. این کشور در حال توسعه مداوم است و مشخص است که اگر شما در فصل توریست خیز به این کشور سفر کنید، ممکن است بتوانید دور از دیگر توریست‌ها از همه مکان‌ها بازدید کنید و با مهمان نوازی گرم مردم ازبکستان رو به رو شوید. مردم ازبکستان از هزران سال پیش مهمان نواز بوده‌اند و اگر خوش شانس باشید به زودی مهمان آن‌ها خواهید بود.

 

مکانی برای ماندن

رئیس هیات تاشکند، استانداردهای جدیدی را برای هتل‌های ازبکستان وضع کرده است که به مهمان‌های ضروری امکان اقامت در هتل‌های 5 ستاره را ‌می‌دهد! مکان‌های مشخصی برای اقامت شما در طول سفر کاری‌تان‌ یا به عنوان توریست در این شهر وجود دارد.

 

همین حالا برنامه سفر خود به ازبکستان را بریزید، و بلیط هواپیما و هتل خود را توسط فلایتیو از همین حالا رزرو کنید!

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط