۱۰ شهر جزیره‌ای دنیا را بشناسید
1396/08/25 - 11:00 جهانگردی

۱۰ شهر جزیره‌ای دنیا را بشناسید

دنیا جزایر بی‌شماری را در خود جای داده است. برخی از این جزایر متروکه بوده و برخی دیگر مسکونی هستند. بااین‌حال تعدادی از جزایر به‌قدری پرجمعیت شده‌اند که می‌توان نام شهر را برای آن‌ها انتخاب کرد. فلایتیو به سراغ ۱۰ شهر بزرگ جزیره‌ای دنیا رفته تا شما را با آن‌ها آشنا کند. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

10- لیندائو

شهر تاریخی لیندائو در نزدیکی نقطه تلاقی مرزهای اتریش، آلمان و سوئیس در قسمت شرقی دریاچه کنستانس قرار دارد. این شهر از طریق پل و خط ریلی به سرزمین اصلی وصل شده و حدود ۳ هزار نفر جمعیت دارد. لیندائو پر از ساختمان‌های متعلق به قرون‌وسطی و بناهای نیمه چوبی است و مکانی جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود.

9- سانتا کروز دل ایسلوته

سانتا کروز دل ایسلوته که در ساحل دریای کارائیب در کشور کلمبیا واقع شده، به‌طور غیررسمی پرجمعیت‌ترین جزیره جهان است. این جزیره دارای ۹۰ خانه بوده و جمعیتی در حدود ۱۲۰۰ نفر در جزیره‌ای یک هکتاری دارد. ساکنان جزیره اجساد مردگان خود را در نزدیکی جزیره دفن می‌کنند زیرا هیچ فضایی برای ساخت قبرستان در جزیره وجود ندارد. آن‌ها برای فوتبال بازی کردن هم به جزیره موکورا کی در همان حوالی می‌روند، زیرا تنها میدان عمومی در سانتا کروز به اندازه نصف یک زمین تنیس وسعت دارد.

8- ایسولا دی پِسکاتوری

ایسولا دی پسکاتوری (جزیره ماهیگیر) شمالی‌ترین جزیره از سه جزیره بورومین در لاگو ماگیور است. این جزیره با جمعیت حدود ۵۰ نفر تنها جزیره مسکونی در تمام مدت سال در این منطقه است. یک خیابان باریک به همراه کوچه‌های سنگ‌فرش جزیره به تفرجگاه این شهر وصل می‌شوند. این تفرجگاه معمولا پر از گردشگر بوده و خانه‌های ساخته‌شده در مقابل آن نیز برای اقامت گردشگران آماده شده‌اند. درحالی‌که حرفه سنتی ماهیگیری همچنان در اینجا به چشم می‌خورد، درآمد عمده ساکنان جزیره از طریق طبیعت زیبا و صنعت گردشگری تامین می‌شود.

7- مِکسکالتیتان

مِکسکالتیتان یک شهر جزیره‌ای ساخت دست بشر در سواحل پاسیفیک در مکزیک است. این شهر که اطراف آن با کانال‌های آب و باتلاق‌ها احاطه شده است، در ماه‌های بارانی ژوئن تا اکتبر پر از آب شده و مردم مجبور می‌شوند که با قایق در شهر رفت‌وآمد کنند. برخی کارشناسان معتقدند که مِکسکالتیتان ممکن است همان آزتلان افسانه‌ای، خانه اجدادی قبایل آزتک، باشد. درآمد اصلی مردمان شهر از تهیه میگو به دست آمده و می‌توان میگوهای خشک‌شده در هرکجا از جزیره را مشاهده کرد.

6- تروگیر

تروگیر در نزدیکی شهر اشپلیت در یکی از بهترین شهرهای برجای‌مانده از دوران قرون‌وسطی در اروپا واقع شده است. خیابان‌های باریک این شهر در تمام جزیره امتداد داشته و شما را به رستوران‌ها و گالری‌های زیبا می‌رساند. یک تفرجگاه بزرگ دریایی نیز در دور شهر قرار داشته و با قایق‌های زیبا خودنمایی می‌کند. کلیسای جامع سنت لاورنس، تالار اجتماعات و یک قلعه قرون‌وسطایی با معماری رومی و گوتیک ازجمله مکان‌های دیدنی شهر محسوب می‌شوند.

5- نسبار

نسبار که معمولا با نام «مروارید دریای سیاه» شناخته می‌شود، شهر ثروتمند جزیره‌ای با قدمت بیش از سه هزار سال است. بخش تاریخی شهر در یک جزیره واقع شده که از طریق یک راه باریک به شهر اصلی متصل می‌شود. در این جزیره شواهدی از زندگی تمدن‌های متعدد در طول تاریخ به چشم می‌خورد. گفته می‌شود نسبار دارای بیشترین تعداد کلیسا به ازای هر نفر بوده و نمادی از آثار معماری غنی از کلیسای ارتدکس شرقی است.

4- فلورس

فلورس در دریاچه پتن ایتزا واقع شده و از طریق یک گذرگاه به مناطق دیگر متصل می‌شود. در طرف دیگر این جزیره، شهرهای دوقلوی سانتا النا و سن بنیتو قرار دارند. در این جزیره بود که آخرین حکومت مستقل مایا در برابر فاتحان اسپانیایی مقاومت کرد. شهر آن‌ها، نوح پتن، درنهایت در سال ۱۶۹۷ و زمان حمله اسپانیایی‌ها ویران شد.

دلیل اصلی بسیاری از توریست‌ها برای بازدید از فلورس، نزدیکی آن به ویرانه‌های مشهور مایا است؛ اما خود جزیره نیز به سبب داشتن ساختمان‌هایی با سقف قرمزرنگ، خیابان‌های باریک سنگ‌فرش، یک کلیسای تاریخی و هتل‌ها و رستوران‌های فراوان مقصد جذابی محسوب می‌شود. بسیاری از توریست‌ها به این نتیجه می‌رسند که این شهر جزیره‌ای چیزی بیش از یک محل توقف موقتی بوده و می‌تواند مقصدی به‌یادماندنی باشد.

3- ماله

ماله پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر مالدیو است. بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این جزیره کوچک زندگی می‌کنند. ازآنجایی‌که در اطراف جزیره هیچ دشت و صحرایی وجود ندارد، تمام زیرساخت‌ها در داخل شهر بنا شده‌اند. آب جزیره از آب‌های زیرزمینی نمک‌زدایی‌شده تامین شده و برق شهر نیز از طریق ژنراتورهای دیزلی به دست می‌آید. زباله‌های خشک جزیره به جزایر اطراف منتقل شده و در یک جزیره مصنوعی انبار می‌شوند.

2- منهتن

منهتن یکی از ۵ منطقه مستقل نیویورک است و درست همان‌جایی است که وقتی مردم در نیویورک به آن فکر می‌کنند. منهتن درواقع یک جزیره شهری است و دارای شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های نیویورک است. واژه منهتن از بومیان لنیپ که قبل از اروپاییان در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند گرفته شده و معنی «جزیره تپه‌های بسیار» می‌دهد. هلندی‌ها در سال ۱۶۲۵ یک قلعه در جزیره ساختند که سنگ بنای پدید آمدن شهر نیویورک شد. امروزه منهتن یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جزیره‌ای دنیا لقب گرفته و حدود ۱.۶۳ میلیون نفر را در مساحت ۵۹.۴۷ کیلومترمربع جای داده است.

1- ونیز

ونیز با داشتن راه‌های آبی مشهور خود در مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۷ جزیره ساخته شده و از طریق ۴۵۵ پل به دیگر جزایر متصل است. کانال‌های آبی در این شهر نقش جاده‌ها را ایفا کرده و جابجایی در این شهر از طریق آب یا پای پیاده انجام می‌شود.

بااین‌حال این شهر جزیره‌ای به‌آرامی در حال غرق شدن بوده و منطقه پیازا سن مارکو، پست‌ترین نقطه از جزیره، در زمان بالا آمدن آب در فصل پاییز و زمستان به‌کلی به زیر‌ آب می‌رود. در طول هزار سال گذشته، ونیز هر قرن به میزان ۷ سانتی‌متر در آب فرو رفته و گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که این شهر تنها در قرن اخیر به میزان ۲۴ سانتی‌متر پایین‌تر رفته است. این اتفاق می‌تواند با بالا آمدن سطح دریای آدریاتیک مرتبط باشد. راه پیشنهادی برای جلوگیری از پایین رفتن شهر و حتی بالا آوردن آن از سطح دریا، پمپاژ آب به زیر خاک جزیره است.

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط