راهنمایی برای پیوستن به مراسم عید فطر در شهر دبی
1397/03/20 - 14:56 جهانگردی

راهنمایی برای پیوستن به مراسم عید فطر در شهر دبی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای نشان دادن شوق و علاقه به عید در دوبی، صرفا استفاده از عبارت «عید مبارک» در مواجهه با دیگر شهروندان این شهر است؛ اما فراتر از آن، فرصت‌های بی‌شماری برای شرکت در مراسم عید و پیوستن به اجتماع در این تعطیلات بزرگ و مهم اسلامی وجود دارد. فلایتیو نگاهی به ماهیت عید در دبی انداخته است.

عید چیست؟

در ابتدا باید گفت که در اصل دو تعطیلات مهم عید در دبی وجود دارد: عید فطر و عید قربان. عید فطر که در پایان ماه رمضان و اول ماه شوال برگزار می‌شود، رویدادی مهم در تقویم اسلامی است که توسط تمامی مسلمانان دنیا جشن گرفته می‌شود.

عید دوم قربان است که در پایان مراسم حج برگزار شده و به‌عنوان «عید بزرگ‌تر» شناخته می‌شود. این عید در دبی چهار روز به طول انجامیده و از دهمین روز ماه ذی‌الحجه (آخرین ماه قمری در تقویم اسلامی) آغاز می‌شود.

عید فطر در دوبی چه زمانی آغاز می‌شود؟

ازآنجایی‌که روزهای عید با تقویم قمری هماهنگ هستند، هرساله روز آن‌ها نسبت به تقویم‌های میلادی و خورشیدی تغییر می‌کند. عید فطر امسال در دوبی از ۲۵ تا ۲۸ خرداد ۹۷ معادل ۱۵ تا ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸ برگزار می‌شود.

در خلال روز عید در دوبی چه رویدادهایی برگزار می‌شود؟

خانواده‌ها معمولا در این روز زودتر از خواب بیدار شده و خود را آماده برگزاری نماز عید در مساجد می‌کنند. پس از این مراسم میهمانی‌هایی با حضور اعضای خانواده و دوستان پس از یک ماه روزه‌داری برگزار می‌شود. طبق رسم جامعه، افراد به عزیزان خود هدیه می‌دهند و برای مستمندان پول جمع‌آوری می‌کنند.

چرا باید عید را در دوبی سپری کرد؟

درحالی‌که بسیاری از مسلمانان تمایل دارند تا بیشتر وقت خود در روز اول عید را در خانه و در کنار دوستان و خانواده سپری کنند، دوبی در روز دوم شهری پرهیاهو و سرزنده می‌شود، زیرا مسلمانان و غیرمسلمانان از خانه بیرون آمده و این روز را جشن می‌گیرند.

در طول این تعطیلات مراکز خرید پر از جمعیت شده و بلیت سینماها نایاب می‌شود. به‌سختی می‌توان یک تاکسی در خیابان یافت و باید برای رفتن به رستوران در صف‌های طویل ایستاد. از همه مهم‌تر، شهر با برگزاری مراسمی چون رقص‌های سنتی، موسیقی زنده و نمایش‌های خاص در فضاهای عمومی مهم در سراسر دوبی جان تازه‌ای می‌گیرد.

عید زمانی برای جشن گرفتن با غذاهای رنگارنگ است

عید فطر که جشنی برای باز کردن روزه پس از یک ماه است، سرشار از مراسم طولانی آخر هفته با غذاهای مختلف است. نشستن بر سر یک سفره همراه با اعضای خانواده و دوستان از مراسم مهم این روز به شمار می‌آید.

در امارات متحده عربی، اوزی، یک غذای محلی تهیه‌شده از گوشت آبدار بره یا بز همراه با برنج و دانه‌های سرخ‌کرده کاج است که در این روز سرو می‌شود. بریانی یکی دیگر از خوراکی‌های مهم در روزهای عید است که در تهیه آن از مرغ، پیاز، سبزیجات و برنج بهره می‌برند. بامیه، شیرینی محبوب در میان مردم دوبی است که در تمام سطح شهر یافت شده و برای شیرین کردن آن از عسل استفاده می‌شود.

عید فطر نویدبخش جشن‌های فراوان است

درحالی‌که ماه رمضان زمان ساکت و آرامی از سال در دوبی است، با رسیدن موسم عید شور و حال عجیبی وارد شهر می‌شود. در آخر هفته طولانی عید فطر، تمامی مال‌های مطرح و مراکز تفریحی امارات نمایش‌های جذابی را برای استقبال از گردشگران برگزار می‌کنند. رقص سنتی، کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های خاص بخشی از این مراسم هستند. به‌علاوه بهترین زمان برای دیدار از پارک‌های تفریحی و شهربازی‌های دوبی در خلال مراسم عید فطر است.

در پیش بودن تخفیف‌های فراوان

هدیه دادن بخش مهمی از تعطیلات عید است و مال‌ها و بوتیک‌های دوبی به نقطه کانونی شهر برای خرید و گرفتن تخفیف‌های فراوان تبدیل می‌شوند. مال‌های بزرگ دوبی در این ایام با ارائه تخفیف‌های بزرگ و عرضه محصولات ویژه عید، بیش از هر زمان دیگر جذاب می‌شوند. حراج‌های استثنایی معمولا در آخرین لحظات اعلام می‌شوند، پس بهتر است تا چشمان خود را به وب‌سایت مراکز خرید برای کسب اطلاعات بیشتر خیره کرد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط